Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az univerzum gyorsabban tágul...

Az univerzum gyorsabban tágul mint a fénysebesség. Tehát akkor mégis létezik a fénysebességnél nagyobb sebesség?

Figyelt kérdés
2016. febr. 14. 23:52
1 2 3 4 5
 31/48 anonim ***** válasza:

"Szerintem a világegyetemünk"

Itt butaságot mondasz, és az utolsó 3 sorod is butaság.

A világ jelenleg úgy tágul, hogy ami kétszer olyan messze van tőlünk, az kétszer olyan gyorsan távolodik.

VAN olyan rész, ami már fénysebesség FÖLÖTT távolodik tőlünk.

Amit középen írtál az igaz, csak ezt érted is?

Mert akkor a többit nem írtad volna le.

2018. jan. 2. 14:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/48 anonim ***** válasza:

Rosszul tudod, mert nem a távoli galaxisok távolodnak tőlünk egyre gyorsuló mértékben, hanem a távoli galaxisok közötti távolság, vagyis a téridő és a benne szintén növekvő vákkumenergia vagy sötét energia növekszik (természetesen kozmikus, hatalmas távolságokról van szó).

Nem mondom, lehetséges, hogy a legtávolabbi galaxisok fénysebességnél gyorsabban távolodnak tőlünk. Ebben az esetben az onnan elinduló fény már soha nem jut el hozzánk. :) Éppen ezért valószínűsítem, hogy még a legtávolabbi objektumok sem távolodnak fénysebességnél gyorsabban. Én az elméletemet, a véleményemet írtam le. Nincs rá bizonyíték, hogy a világegyetem hozzánk legtávolabbi, tehát legrégebbi objektumai és a mi kozmikus környezetünk között a téridő fénysebességnél gyorsabban tágulna, legalábbis nem tudok róla. Elméletben persze lehetséges, de az én tudásom/megérzésem/véleményem szerint még nincs fénysebességnél gyorsabb téridő-tágulás távoli galaxisok viszonylatában sem. A világegyetem idejének végső stádiumában az elméleti fizikusok többségének véleménye szerint viszont exponenciális tágulás lesz, ahogy írtam.

A multiverzum-elméletről leírt véleményem szintén az én elméletem/véleményem. Valószínűsítem, hogy a fekete lyukak "szívében" lévő szingularitások a folytonosan keletkező univerzumok "evolúciójának" szervezőerői. Ez messze nem tény, de én az elmélet mellett teszem le a voksomat.

Ui. egyébként laikus érdeklődő vagyok, nem szakember

2018. jan. 2. 22:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/48 anonim ***** válasza:

"valószínűsítem"

Tényleg nem tudom, miért írsz ilyeneket.

Nem valószínű, hanem biztos. Ugye a gravitációt sem valószínűsíted?

Na, akkor ezt se tedd. Tuti biztos, 100%

2018. jan. 2. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/48 anonim ***** válasza:

"még a legtávolabbi objektumok sem távolodnak fénysebességnél gyorsabban"

Itt lehet a probléma a gondolataidban.

1: Amikor a fény ELINDULT ezekről, akkor még tényleg nem távolodtak fénynél gyorsabban, ez nyilvánvaló.

De ma már igen!

Ez a legtávolabbi LÁTHATÓ objektumokra vonatkozik!


2: A világunk szerkezetéből következik, hogy VANNAK még ezeknél is távolabbi objektumok. Ezek már akkor is fénysebesség fölött távolodtak, mikor elindult róluk a fény, így ezeket soha nem fogjuk meglátni.

2018. jan. 2. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/48 anonim ***** válasza:

Azért is szinte biztos, hogy a téridő ma még nem fénysebességnél gyorsabban tágul, mert a sötét anyag gravitációja bőven ellensúlyozni, vagy inkább fékezni tudja a galaxishalmazok között érvényesülő sötét energia "szétfeszítő" hatását. Ma még.... De 50-100 milliárd évek múlva a jelenlegi tendenciák alapján a sötét energia antigravitációs hatása átveszi az ellenőrzést a sötét anyag gravitáló hatásával szemben, és bizonyosan megfordul a kocka. Titánok harca ez.

A kvantumgravitációs elmélet hiányában a tudomány még pontosan nem tudja leírni, hogy pl. a szingularitás kvantumgravitációs állapotában hogyan lehetett a fénysebességnél gyorsabb infláció, illetve azt sem pl. hogy a kozmosz végső stádiumában az antigravitációs hatás miként eredményez fénysebességnél gyorsabb téridő-tágulást.

2018. jan. 2. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/48 anonim ***** válasza:
#35, te elolvastad a #34-et?
2018. jan. 2. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/48 anonim ***** válasza:
Még egy dolog, ha nem lenne érthető: a fénynél nagyobb sebesség soha nem ott van, ahol te. Az mindig a lehető legmesszebb van. Számodra ott van a világnak vége, mert oda soha nem juthatsz el.
2018. jan. 2. 23:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/48 anonim ***** válasza:
Elméletben van igazad, de gyakorlatban nincs. Elfeledkezel a sötét anyagról. Az ősrobbanás "Plank korszakában" már létezett a sötét anyag, amelynek gravitációs "vázszerkezetén" később sűrűsödött, csomósodott a barionos, tehát atomos szerkezetű anyag. Ez a sötét anyag 13.7 milliárd év távlatában még fékezni tudja a sötét energia szétfeszítő hatását, annak ellenére, hogy kb. 5 milliárd év óta a sötét energia átvette a dominanciát a sötét anyagtól (elméleti fizikusok, csillagászok reális becslése alapján). Ha igazad lenne, akkor a világegyetemünknek max. kb. 10 milliárd éve lenne, hiszen az exponenciális tágulás szétszaggatná az univerzumot. De a megfigyelések nem efelé mutatnak, világos?
2018. jan. 3. 00:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/48 anonim ***** válasza:
A legtávolabbi galaxisok viszonylatában valóban van fénysebességen túli tágulás. De.... ebben a viszonylatban maga a téridő tágul egyre gyorsabban, a galaxisok, az anyagi testek nem. A kisebb léptékű távolságok esetén egyértelműen, még egy jó ideig (1 billió év?) a sötét anyag az úr.
2022. nov. 3. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/48 anonim ***** válasza:

A megfigyelhető univerzum határát nevezik kozmikus eseményhorizontnak. Az általunk látható galaxisok 97 %-a túl van ezen a vonalon, s ezért örökre elérhetetlen számunkra (köztük a GN-Z11 is, 13,4 milliárd fényév). A GN-Z11 galaxis a mi megfigyelhető univerzumunk peremén van, mi pedig az ő megfigyelhető univerzumuk peremén vagyunk.

A megfigyelhető univerzum több billió galaxist tartalmaz. Kb. 92 milliárd fényév átmérőjű.

Érdekes, hogy a fekete lyukakon belül is létezik egy elméleti határ, az eseményhorizont, ami mögül elinduló fénysugarak soha nem lépik át az eseményhorizontot; semmilyen anyag vagy sugárzás nem tud eltávolodni tőle.

Nagyjából érthetjük a mindenség szerkezetét: a fekete lyukak és a kozmikus eseményhorizont az igazi végtelenség kapui. Más dimenziók kapui.

Érdekes, hogy nemcsak az ősrobbanás felfúvódásakor tágult a világegyetem a fénysebesség sokszorosával, hanem óriási kozmikus távolságok léptékeiben a téridő ma is fénysebességet meghaladóan tágul. A relativitás szerint semmi sem haladhat gyorsabban a fénynél. Ez a törvény csak az anyagra vonatkozik, a térre, téridőre nem. A tér olyan sebességben tágul, amilyenben akar.

2022. nov. 4. 21:20
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!