Matekból egy három perces kis fogalmazást kéne írnom róla, de mivel még nem tanultuk a logaritmusokat, nem értem amit a neten találok. Valaki eltudja mondani egyszerűen?
Nem logaritmus hanem határérték számítás kell ide, meg próbálom elmagyarázni. A határérték az a szám aminél nagyobbat/kisebbet az adott sorozat (függvénynek is van) nem tud felvenni. Az (1+1/n)^n sorozat, ha tart a végtelenbe, akkor a határértéke az e szám. Ez azt jelenti, hogy akár milyen nagy számot helyettesítesz be az n helyére, ha kiszámolod kevesebb lesz, mint az e szám. De a szám valódi érdekessége, hogy hány helyen fordul elő a természetben.
2015. nov. 11. 19:15
Hasznos számodra ez a válasz?
3/22 A kérdező kommentje:
Nagyon köszi már tisztább :)
2015. nov. 12. 21:28
4/22 anonim válasza:
Kötekednék a második válaszolóval. Először is, amit ő határértékként definiált, az a felső és az alsó korlát fogalma, semmiképpen nem a határértéké. Másodszor, valóban tipikusan az (1+1/n)^n sorozat határértékeként szokták bevezetni, de ez még egy három perces előadásban is kevés, és igen egy ilyen fogalmazásban pont arról kéne beszélni, hogy milyen sok helyen fordul elő a matematikában (túlzás lenne azt mondani, hogy a természetben).
Bár sajnos ennek a megértéséhez is szükséges egy pár matematikai fogalom ismerete, szerintem elég jó ismeretterjesztő anyag pont erről a támáról:
Pontosítanék, még csak nem is pontosan az alsó/felső korlát fogalma a fent említett "definíció".
2015. nov. 13. 13:36
Hasznos számodra ez a válasz?
6/22 anonim válasza:
Kedves #4-es, nem a #2-es vagyok, viszont szeretném megkérdezni, miért gondolod úgy, hogy "túlzás lenne azt mondani, hogy a természetben".
2015. nov. 13. 17:47
Hasznos számodra ez a válasz?
7/22 anonim válasza:
Úgy gondolom, ha azt mondjuk, hogy egy szám a természetben lépten-nyomon előfordul, akkor arra gondolunk, hogy pl. mint egy fizikai állandó, vagy valami geometriai arány jelentkezik, és ez ez e-re ismereteim szerint nem annyira jellemző (persze lehet, hogy tévedek). Bár a matematikát abszolút természettudománynak tartok, így, mivel a matematikában viszont tényleg nem lehet megmozdulni úgy, hogy ne találkozzunk vele, tágabb értelemben el tudnám fogadni. Más matematikai objektumok viszont az általam az előbb felvázolt értelemben sokkal gyakrabban megjelennek, tehát szerintem az e ilyen tekintetben egyáltalán nem érdekes. Persze, mindez csak a személyes meglátásom, és valószínűleg olyan kérdés, amiben nincs abszolút igazság, kinek mi... :)
2015. nov. 13. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
8/22 anonim válasza:
"Más matematikai objektumok viszont az általam az előbb felvázolt értelemben sokkal gyakrabban megjelennek"
Ezt esetleg kifejtenéd bővebben?
Úgy érted, hogy más matematikai objektumok a természettudományokban többször előfordulnak, mint az e szám?
Miféle objektumokra gondolsz?
2015. nov. 13. 18:27
Hasznos számodra ez a válasz?
9/22 anonim válasza:
Például az aranymetszés.
2015. nov. 13. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
10/22 anonim válasza:
Igen, ilyenre gondoltam, mint például az aranymetszés (bár az gyakran egy kicsit túl van lihegve), vagy akár a pi. De, hogy ne csak számpéldákat hozzak, például lehet arra gondolni, hogy elég sok dolog rendelkezik bizonyos fraktáltulajdonsággal.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!