Komplex számok e-ados alakja?

Viszonylag gyors módszert le tudna nekem valaki vezetni arról, hogy ha van egy komplex számom pl.: 3/2-1/2i akkor azt hogyan tudom átírni e^ alakba?

#komplex szám #euler féle szám
2015. jan. 4. 15:37
 1/7 anonim ***** válasza:

z = r * e^(i*fi)

Ezért ki kell számolni a hosszát és a fi szöget.


Itt megtalálod r és fi képletét is:

[link]


hossza: r = gyök[(3/2)^2 + (1/2)^2] = gyök(10/4) = gyök(10)/2


fi = arctg [ (3/2) / (-1/2) ] = arctg (-3) = -1,25

2015. jan. 4. 16:01
 2/7 A kérdező kommentje:
Igen, ez a része még megy is valahogy, nálam ott szakad el a cérna, amikor e^(î*((π+2kπ/n))) alakba kellene átrakni.
2015. jan. 4. 16:17
 3/7 anonim ***** válasza:

Az átírás csak idáig tart.


z = 3/2-1/2i

z = gyök(10)/2 * [cos (-1,25) + i* sin (-1,25) ]

z = gyök(10)/2 * e^(-1,25*i)


A fenti 3 szám ugyanaz, csak máshogy leírva.


Mit akarsz vele csinálni ezek után?

2015. jan. 4. 16:22
 4/7 A kérdező kommentje:

A konkrét feladattípus, amivel szívatni fognak úgy néz ki, hogy van egy (rendszerint másodfokúra visszavezethető) komplex egyenlet.

pl.:

z^8+iz^4-1=0


amiből z^4=w behelyettesítés és kapott másodfokú megoldása után kijön, hogy


w1=gyök3/2-(1/2)i

w2=-gyök3/2-(1/2)i


Ezekből a w-kből kellene utána visszaszámolnom az összes lehetséges z-t (jelen esetben 2*4 db-ot).

2015. jan. 4. 16:34
 5/7 anonim ***** válasza:

Ok, szóval vonjunk negyedik gyököt ebből a számból:


z = 3/2-1/2i

z = gyök(10)/2 * [cos (-1,25) + i* sin (-1,25) ]

z = gyök(10)/2 * e^(-1,25*i)



A gyökvonásra általában a 2. formát vagyis a trigonometrikus alakot használják. (Legalábbis azokban a példákban, miket én ismerek azzal szoktak számolni.)


De a 3. alakból is elvégezhető.


Egy szög és annak 360 fokos elforgatottja UGYANAZ, vagyis

fí = fí + 2*k*fí


Ha 4 gyököt keresünk, akkor k=0,1,2,3 -at írunk be és osztunk 4-el.


A gyökök, ezt jegyezd meg!!!

----------

r^(1/4) * e^(i*fí/4 + 2*k*pi/4)

---------


A 4 gyök:


r^(1/4) * e^(i*fí/4) -->k=0

r^(1/4) * e^(i*fí/4 + 2pi/4) -->k=1

r^(1/4) * e^(i*fí/4+ 4pi/4)-->k=2

r^(1/4) * e^(i*fí/4 + 6pi/4)-->k=3



A k=4-et már nem kell felírni, mert

r^(1/4) * e^(i*fí/4 + 8pi/4) lenne, de


i*fi/4 + 2*pi = i*fi/4


vagyis ez ugyanaz, mint az 1. gyök.

A fenti 4 különböző gyök van.

2015. jan. 4. 16:48
 6/7 A kérdező kommentje:

Oks, ha jól értem akkor a /4 onnan jön, hogy a 4.-ik gyököt keressük, a fi-t pedig ugyanúgy kell számolni mint trigonometrikusnál.

Köszönöm mester! :)

2015. jan. 4. 16:56
 7/7 A kérdező kommentje:

*vagyis, hogy 4 gyököt keresünk.

(meh, vizsgaidőszak)

2015. jan. 4. 16:57