Nem kritikán aluli most már, amit Puzsér Róbert művel?
Természetesen. És?
A wikiből idézek:
A HABSBURG BIRODALOM a francia forradalom és a Napóleon ellen szervezett valamennyi koalícióban részt vett. A nemesség megszavazta az adókat és a kért újoncokat. Közel egymillió magyarországi katona vett részt a küzdelmekben, s tízezrek estek el az európai harctereken. Magyarország területét azonban csak 1809-ben érintette a háború. Napóleon kiáltványban fordult a magyarokhoz, melyben függetlenséget ígért.
Tehát Magyarország területén alig voltak harcok. A tízezer katona nem a magyar föld, a magyar emberek védelmében esett el, hanem a minket elnyomó Habsburgokért.
Furcsa szerzet a magyar. A forradalmat vérbe fojtó, főtisztjeinket kivégeztető Ferenc József néhány évtized múlva már Jóska.
Utolsó:
"Furcsa szerzet a magyar. A forradalmat vérbe fojtó, főtisztjeinket kivégeztető Ferenc József néhány évtized múlva már Jóska."
Ferenc József sehol nem szerepelt még a a győri nemesi felkeléskor. Abban egyébként, mint neve is mondja, nem sorozott közkatonák vettek részt.
A magyarság egyébként mindig harcolt a Habsburgok ellen. Már a kezdetektől egészen a legújabb korig folyamatosan küzdöttünk a szabadságunkért. Mindjárt az elején Szapolyaival indult a Habsburgokkal szembeni ellenállás, 1526-tól. Ezután az erdélyi fejedelmek, Bocskai, Bethlen, Báthory 1600-as években zajló hadjáratai a Felvidékre. Aztán a Wesselényi-összeesküvés az 1660-as évek végén, 1670-es évek elején. Azután a Rákóczi-szabadságharc 1703-1711. Aztán a jakobinus-mozgalom 1794-ben. Aztán a reformkori országgyűlések az 1820-as években, ahol sokszor kardcsörtéig fajultak a viták. Aztán az 1848-49-es szabadságharc. Majd 1918. A Habsburgokat nem kevesebb, mint 4(!) alkalommal fosztották meg a tróntól.
Amikor épp "béke" volt, mint az 1820-as években, vagy 1849 után, visszatérő fogalom volt a vis inertiae kifejezés, azaz a "csendes ellenállás"...
A sorozásokat a Habsburg uralkodó sokszor kényszerrel rendelte el (például Mária Terézia vámrendeletekkel igyekezte megtörni a magyar országgyűlés ellenállását), máskor megegyezés útján, ellenszolgáltatások fejében (például a magyar nyelv hivatali bevezetéséért cserébe) tudták elérni, és volt olyan is, II. József esetében, amikor az országgyűlés engedélye nélkül, sőt, kifejezett tiltásuk ellenére vezettek kényszerújoncozást.
Napóleon idején nem voltak jók a külpolitikai feltételek a függetlenedési harcokra, erről Hahner részletesen ír a 100 történelmi tévhit c. könyve egy fejezetében.
Amit én sajnálok, az az, hogy 1741-ben, az osztrák-porosz háborúban a magyar nemesség nem hevítette fel a nem sokkal korábban levert Rákóczi-szabadságharcot. Az tényleg hiba volt.
De az tényleg kritikán aluli, hogy most ezen veszekszünk, ahelyett, hogy élveznénk a dalt, és nem olvasnánk a sorok között...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!