Kezdőoldal » Szórakozás » Könyvek » Mi alapján döntitek el, hogy...

Mi alapján döntitek el, hogy milyen könyvet olvassatok? (Bővebben lent. Olvasd el a kifejtést is! )

Figyelt kérdés

Ezt a kérdést először a 11 és 16 év közötti korosztálynak akartam címezni, de aztán rájöttem, hogy a kérdésem alapjául szolgáló jelenség nem csak őket érinti, így életkortól függetlenül mindenkihez szól a kérdésem: mi alapján olvastok?

A kérdés a következő okból merült fel bennem. Az itt feltett "Mit olvassak?" típusú kérdésekre a válaszolók 99%-ban bestsellereket ajánlanak. Olyan könyveket, amelyek pillanatnyilag vezetik az eladási listákat, és jó a marketingjük. Ez a tendencia pedig szerintem arra utal, hogy az olvasóközönség finoman szólva is felszínes.

Komolyan az alapján választjátok ki a kedvenc könyveiteket, hogy mi a népszerű, a trendi?

Ez a jelenség egyébként nem is merül ki ennyiben. Egy pár éve még a Twilight volt a menő, most az már kezd kimenni a divatból, így sokan azok közül, akik annak idején rajongtak érte, most már ócsárolják. Nem azért, mert már nem tetszik nekik, hanem mert már nem divatos.

KOMOLYAN A DIVAT HATÁROZZA MEG AZ EMBEREK ÍZLÉSÉT?

Miért nem inkább a színvonal? Miért van az, hogy sokan EL SEM OLVASNAK egy Vernét, egy Rejtőt, egy Mark Twaint, mert nem divatos, nem menő, mert "túl régi", és mert nincs benne szó a Facebookról? Ha legalább elolvasnák, aztán azt mondanák, hogy ez nekik nem jön be, az még valamennyire elfogadható lenne. De hogy EL SEM OLVASNAK olyan könyvet, amit nem reklámoznak lépten-nyomon, amivel nincs tele a könyvesboltok kirakata, ami nem "szenzáció"?! Nos, ez nonszensz.

(Akinek nem inge, ne vegye magára.)

Ti mit gondoltok erről a jelenségről, hogy az olvasók ennyire hagyják magukat befolyásolni a reklámok által? Ha Te is a divatos könyveket preferálod, akkor meg tudnád indokolni, hogy miért nem szívesen olvasol kevésbé trendi könyveket?

Ti hogy vagytok ezzel?



2013. jún. 3. 14:50
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%
A baráti körömben nagyon sok olvasni szerető ember van, egymásnak ajánlgatjuk a könyveket, az ő ajánlásaikban jobban megbízom, mint a reklámokban.
2013. jún. 3. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:

Köszönöm. Megnyugtató a tudat, hogy azért vannak még ilyen - gondolkodó - emberek, mint Te, kedves első válaszoló. (Egyébként én is hasonlóképpen vagyok.)

Többiek?

2013. jún. 3. 15:00
 3/23 anonim ***** válasza:
100%
Általában a borítot nézem, de ha nem, akkor azoktól az íroktól szoktam olvasni könyveket, akiknek az eddigieket olvastam és nagyon tetszett. Hogy honnan bukkantam rá azokra a könyvekre? Ismerősömnél láttam, Anya ajánlotta, sok előjegyzés volt rá a könyvtárban...
2013. jún. 3. 15:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
58%

Ajjajj, irodalmi sznob veszély...


Na, hogy a kérdésre is válaszoljak:

Általában itt olvasgatok ajánlásokat, illetve a moly.hu oldalon, és az ott lévő vélemények alapján választok. Megnézem mi van meg a könyvtárban, aztán kihozom.



Igen, komolyan a divat határozza meg az emberek ízlését. Ez nem új keletű dolog, több száz éve ez megy, nyugi. Tudod, a bestseller nem egyenlő a sz.arral. Annak idején Jókai volt a bestseller író, sorozatban gyártotta a regényeket az akkori ízlésnek megfelelően. Ma mit mondasz rá ? Hogy klasszikus, alapműveltséghez hozzátartozik, illik ismerni stb.

Nem értek egyet ezzel a fellengzősséggel, és többször is kifejtettem már a véleményemet itt. Az a könyv, ami napjainkban íródott is képviselhet értéket, ugyanúgy lehet tanulni belőle. A kérdésedből azt veszem ki, hogy te csak klasszikust olvasol. Hát, most mit mondjak, egészségedre. Ha neked ez jó...

Ne érts félre, én is szeretem a klasszikusokat, de néhánytól a falra mászok, például az említett Jókaitól is.

Egyébként "nonszensz", hogy valaki csak kimondhatatlan nevő realista orosz íróktól olvasson könyvt, semmi másról se beszéljen, mint Nietzsche-ről. Ők az igazán begyepesedett emberek, akik azt hiszik, hogy ettől lesznek különlegesek, pedig nem.

Mi a könyv célja ? Szórakoztatás. Ezt megkapom egy J.R Ward könyvben, elolvasva az Egy különc srác feljegyzéseit / ami bestseller, de komoly könyv/. Lefogadom, a most megjelent filmeket megnézed. Az nem a "trendi ". Miért nem csak magas kultúrájú művész filmeket nézel ? Ejnye !


Színvonal ? Höhö, rengeteg 21. századi könyv van, ami színvonalat képvisel. Most kiindultál a Szürke 50 árnyalatából meg a Twilightból. Én sem tartom ezeket túl sokra, de hát istenem.. Ha valaki ezt olvassa, akkor lelke rajta. Én például tényleg nem olvasok sem Vernét, sem Rejtőt, sem Twaint. Mégpedig azért, mert Rejtőt ki nem állhatom, Verne untat, Twain meg nem érdekel. Na, puff neki. Igen, túl régi. Régies, nehezen érthető. Szeretem a szép leírásokat, de a hóesés 20 oldalon keresztül való részletezésétől falnak megyek. Ha már itt tartunk. olvastad már a Gesta Hungarorumot ? Elmerültél már az eredeti Ómagyar Mária-siralom mélységeiben ? Ültél már egy kád forró vízben a Dekameronnal a kezedben és egy pohár bor társaságában ? Nem ? Csak nem túl régi ?


Az meg hülyeség és baromi nagy általánosítás, hogy nem olvasnak el semmit, ami nem " szenzáció". Honnan veszed, hogy nem ?


És azt honnan gondolod, hogy annak idején Rejtőnek mondjuk nem volt reklámja. Na, ne izélj már...

2013. jún. 3. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 A kérdező kommentje:

Kedves Utolsó, szerintem viszont Te értettél félre engem.

Azt ugyanis egy szóval sem írtam, hogy a mai könyvek nem lehetnek jók. Én személy szerint nagy Darren Shan és Terry Pratchett rajongó vagyok. (De Dosztojevszkijt is imádom, igen. Jókai viszont nekem sem az esetem, de ez most nem tartozik erre a lapra.)


"Az a könyv, ami napjainkban íródott is képviselhet értéket, ugyanúgy lehet tanulni belőle."

Így van, de nem ez volt a kérdés...


"A kérdésedből azt veszem ki, hogy te csak klasszikust olvasol." Ezt meg honnan veszed?


"...Verne untat, Twain meg nem érdekel. Régies, nehezen érthető. Szeretem a szép leírásokat, de a hóesés 20 oldalon keresztül való részletezésétől falnak megyek."

Te tényleg nem olvasol az említett íróktól, ha úgy véled, hogy ők régiesek a szónak annak az értelmében, hogy nehezen érthetőek. A 20 oldalas tájleírások sem jellemzők rájuk. Nagyon nem.


"Az meg hülyeség és baromi nagy általánosítás, hogy nem olvasnak el semmit, ami nem " szenzáció". Honnan veszed, hogy nem ?"

Oda is írtam, hogy akinek nem inge, ne vegye magára.


Ne haragudj, kedves Harmadik, de elképesztő mértékben félreértettél. (A gyengébbek kedvéért) a kérdésem veleje az, hogy miért megy a TÖBBSÉG ész nélkül a divat után, ahelyett, hogy a fejét, vagy a saját ízlését is használná néha?

2013. jún. 3. 15:52
 6/23 anonim ***** válasza:
100%

Azért, hogy be tudjanak szálni a beszélgetésbe, meglegyen a téma. Ha azt mondják az a divat, azt kell olvasni, hogy ne legyél kívülálló.

És ugyanez igaz az ócsárolásra is. Ha menő valamit fujjolni, akkor az emberek nagy többsége fogja is. Lásd: Twiligth, Justin Bieber, stb.

2013. jún. 3. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
100%
*l
2013. jún. 3. 16:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
100%

Egyszerű a válasz. Azt olvasom, ami érdekel. Régebben azokat olvastam, amik a polcon voltak. Most már, mivel azokat kiveséztem, a könyvtárban keresgélek. Elolvasom az ismertetőt, tetszik-e vagy sem. Nem fogok a divatos könyvekre menni, mert egyrészt többségük sablonos és nem is érdekel, másrészt meg találok jobbat is, ha keresek... Barátok is szoktak ajánlgatni neten keresztül (sajnos az osztályomból alig olvasnak páran), azoknak mindig utánanézek.

Röviden, tömören: nem érdekel, hogy mi a trendi, azt fogom olvasni, ami érdekel, amit én akarok! :)

2013. jún. 3. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 anonim válasza:

Az előttem válaszolónak bizonyos dolgokban igaza van, ma már klasszikusnak számító íróknak is meg volt a maguk brandje annak idején. Az viszont nem értem, miért kell a kérdéseket személyes sértésnek venni, szerintem ez érdekes felvetés.

Amúgy ez (a trendek befolyásoló ereje) érthető jelenség, mert a reklámok, óriásplakátok sokkal intenzívebben hatnak, nem kell kutatni a könyvek után. Hogy valaki ezeknek megfelelően változtatja a véleményét, az valószínűleg azért van így, mert (még) nem kiforrott egyéniség és megy a tömeg után. Ez nem csak könyvek esetében van így, zene, öltözködés és filmek terén is jellemző ez bizonyos emberekre. Nem érdemes rajta mérgelődni, ők ilyenek, kész.

Az is előfordulhat, hogy valaki nem érzi elég mainak, aktuálisnak a klasszikusokat, vagy egyszerűen az ízlésének nem megfelelő. Azonban nem csak Jókai meg Twilight van a világon. Sok érdekes, izgalmas mai szerző van. Sajnos a középiskolai oktatásba nem fér bele a kortárs irodalom, és ez nagy hiányosság. Én a magam részéről a Petőfi Irodalmi Múzeum DIA (Digitális Akadémia) oldalán kezdtem el tájékozódni annak idején, ott idősebb kortárs szerzők digitalizált művei olvashatóak ingyen. Ismerőseimmel is csereberélünk könyveket. Amúgy meg itt a Könyvhét, oda is ki lehet nézni! (Már aki pesti.)

2013. jún. 3. 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:

Én általában felmegyek a Bookline-ra, ott keresgélek. De az sem ritka, hogy anyum vagy a papám ajánl valamit. Könyvesboltba meg egyenesen imádok járni, ott is ellennék egy-két órát, az tuti.

Amúgy, kedves Kérdező, én azt mondom, inkább legyen egy híres besteller a kezükben, mintsem a borosüveg, meg a füves cigaretta. De szerintem aki rászokik az olvasására, annak már mindegy, hogy milyen könyv van a kezében, csak egy olvasható és izgalmas regény legyen.

2013. jún. 3. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!