Miket kell még tanulnom, hogy 16 éves koromtól pénzért tudjak vállalni webprogramozást?
Most 14 éves vagyok és nagyon szeretek php-ban programozni (javascipt még nem nagyon megy). Itt van két oldal, amit én csináltam:
[link] - Online Chat Program
[link] - Fazekas ginázium robotika szakkör oldala (már csak tartalommal kell feltölteni)
Ezeket az oldalakat nem én programoztam, wordpressel van csinálva:
[link] suliweb/
Mi a véleményetek? Miket tanuljak, hogy már minőségi fizető munkát tudjak vállalni?
A chatet addig néztem, hogy táblázat az egész.
1000 éve elavult technológia.
Egyébként nem gondolom, hogy bárki is megbízna egy 16 évest éles rendszerek fejlesztésével.
Például azt, hogy nem tároljuk cookie-ban, plan text-ben a felhasználók jelszavát.
Egyébként nem rossz ahhoz képest, hogy mennyi idős vagy. Szerintem tanulj meg jól angolul, onnantól kezdve mindent megtalálsz egy fél percnyi google kereséssel.
Javaslom ezt a figyelmedbe:
Valóban a jó szokásokkal, stabil, biztonságos oldal készítésével kéne jóban legyél. Pl. ne include-oljunk szűrés nélkül dolgokat, mert ez lesz: [link] vagy valaki feltöri az oldalt. Ja meg úgy tapasztaltam, hogy a chat program bármilyen névvel és jelszóval beenged (persze át is irányít erre a kérdésre, mert valaki feltörte XSS sebezhetőséget kihasználva). A prímszámkereső PHP-d pedig hibás, mert a 49-et prímszámnak mondja, 4489-től fölfele pedig még több számot jelöl hibásan prímnek. Ezért érdemes tesztelni, főleg ha a kódunk helyes működésén múlhat egy vállalkozás működése (lásd egységtesztelés/unit testing, ami megírt tesztek alapján a program kisebb részeit teszteli, általában automatikusan).
Attól eltekintve, hogy kevesebb, mint egy nappal a nyilvánosságra hozatal előtt tönkre tudta valaki tenni a chatet XSS-el, meg más apróságok, egyáltalán nem rossz. Azt ajánlom, hogy minél értsed, hogy mi történik. Mert ha pl. érted, hogy a PHP fájl egy HTML-t generál, meg hogy az echo az ebbe a HTML-be ír bele, akkor látni lehet, hogy nem jó ötlet, ha bárki bele tud írni az oldal HTML-jébe, így érdemes htmlspecialchars-t használni. Később SQL injectionra is figyelni kell (mert SQL adatbázis használatát ugye mindenképpen ismerni kell majd). Ha valamit kimásolsz, akkor igyekezz megérteni, hogy hogy működik, sokat lehet ezzel tanulni (főleg ha már többedszerre másolod ki). Ne használjunk annyi táblát, mert már több jobb megoldás is kijött helyette. A Javascript pedig furcsaságai ellenére kellemes nyelv (legalábbis számomra), nem kell tőle félni.
Még két év múlva is korai lesz neked, én sem bíznék egy 16 évesre komolyabb rendszert.
Az egyik legjobb, bár lehet, hogy legnehezebb tanulási módszer az, hogy letöltesz pár frameworköt/kész rendszert, beüzemeled őket, használod őket, és sorról-sorra elemezve végignézed és megérted a forráskódjukat, hogy lásd, hogy kell csinálni az ilyesmit. Van egy rakat kerendrendszer: PHP- Laravel, Symfony, CodeIgniter, Yii 2, CakePHP; Javascript - jQuery, MooTools, Angular.js, ExtJS, ReactJS, Vue.js, Ember.js, Meteor.js. Nem azt mondom, hogy fejből tanuld meg őket, hanem próbáld megértni, hogy működik, miért úgy működik, stb. De persze ehhez erős PHP - JS alapismeretek kellenek.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!