Kié a szoftver ami kódnyelven megvan írva a weboldalhoz?
Nem tudom hogy szoftvernek kell-e mondani, de van egy egyedi tervezésű weboldal amit programozni kell több kódnyelv segítségével, elkészíteni.
Na már most ez a nulláról indul, tehát nem egy kész modulokból álló oldal, azt sem tudom hogy amit ő készít most, védheti-e szellemi tulajdonjog, ha igen akkor amikor valaki elad eg, ilyet akkor mit vásárolok én meg?
Hogy ő készített nulláról egy szoftvert nekem amit igazából en fizettem neki, ő meg még használhatja akárhová?
Vagy ilyenkor a szerződésbe azt kellene írni hogy nem használhatja fel máshová amit nekem programoz egyedileg.
Tehát akkor én most mit fizetek ki, hogy használhatom, mint például amikor gyártasi licencet megkapják és használhatják mert megvásárolta, vagy mondjuk amit legyártanak valamiből sokat és veszel egyet, mertbez nem egyedi gyártású alkatrész ami a tied.
Bocs hogy túl magyaráztam, de most akkor ez hogy van?
Mert az én ötletem alapján készíti el a weboldalt ami egyedi, mégis amit programoz alatta akkor azt meg őt illeti?
Tehát én most miért fizetek? A használatért ami örökre az enyém lehet?
Tegyük fel, hogy készíttetsz egy képgaléria web appot, amibe lehet feltölteni, letölteni, rendezni, törölni a képeket.
Ha most nulláról kezdi, akkor ehhez ugye fog írni egy motort, aztán ültet rá egy UI-t, meg egy CSS-t.
Ha a szerződés arról szól, hogy te szeretnél egy képgalériát, amit üzemeltethetsz, akkor a motort és a UI-t simán felhasználhatja, ha másnak is készít egy galériát, mondjuk a te egyedi designelemeidet (képek, stb) nem használhatja, de amit ő írt, azt nyugodtan, mert attól, hogy neked átadja a kódot, még az ő szellemi tulajdona marad.
Ha viszont a szerződésben explicit szerepel, hogy az elkészült kód szerzői jogait te fogod birtokolni, akkor nem használhatja fel máshol a kódot, de nyilván az ár is ennek megfelelő lesz majd.
Köszönöm a válaszaitokat, csak most akkor mi az ami biztos, és én mi az amiért fizetek hogy ha övé a szellemi tulajdonjog amit az én weboldal ötletem alapján készít el?
Tehát akkor a szerződésbe mit írsz bele? Nem értem.
Vagy akkor azt kell bele írni hogy nem használhatja fel másoknak és más célra, csak is kizárólag arra a célra amire nekem kell. Tehát övé az a része ami a kód ahogyan az el van készítve az ő egyedi gondolatmenetű kódolása szerint, viszont nem használhatja sehová mert nekem készítette?
Vagy hogy kell ezt elképzelni?
Nincs még a szerződesben semmi, ezután jön létre.
A kódot nekem csinálja azért fizetek akkor végülis az az enyém, de ahogyan az megvan csinálva az meg az övé, akkor így kell értelmezni és a szerződésbe írni? Viszont a szellemi tulajdoon akkor azt meríti itt ebben az esetben hogy ahogyan az megvan csinálva? Ezt meg akkor gondolom neki kell intéznie.
Alapesetben a szerzői jog a szerzőt (jelen esetben a fejlesztőt) illeti meg. Természetesen ettől szerződésben el lehet térni (és például a szoftvercégek el is térnek, hiszen a fejlesztőik által írt kódok a vállalatot illetik meg). Nyilván ha azt kéred, hogy a kód jogai is a tieid legyenek, az meg fogja dobni az árat elég erőteljesen.
Viszont azt nem tilthatod meg neki, hogy a saját tudását és képességeit felhasználva akár valami hasonlót alkosson. Elég furán is nézne ki, hogy készíttetek valakivel mittudomén... egy képgalériát, és onnantól az illető hátralevő életében senkinek már nem készíthetne képgalériát, mert egyszer én olyat kértem tőle. Fizikailag ugyanazt a kódot nem használhatja fel, de hasonlót "nulláról" újra megalkothat.
Nyilván ha a te szellemi terméked is benne van, azt ő nem használhatja fel máshová, tehát ha pl. kitalálsz valami olyan weboldalt, technikát, vagy algoritmust, amit előtted még senki, csak épp nem tudod megvalósítani, és erre megbízol egy programozót, ő onnantól a te ötletedet nem használhatja fel sajátjaként, de ha kérsz valami tök általános, ezerszer megvalósított dolgot, azzal te nem fogod megtiltani neki, hogy hasonlót másnak is készítsen.
"Nyilván ha a te szellemi terméked is benne van, azt ő nem használhatja fel"
Miért ne használhatná fel az ötletel, ha az nincs levédve?
Emlékeim szerint a szerződésekben mindig az van benne, hogy a fejlesztő lemond a szerzői jogairól a cég javára, és ennyi.
Ott kezdődik hogy kell egy olyan ügyvéd aki erre van szakosodva. Neki elmondod hogy pontosan mit akarsz ő pedig ír erre egy szerződés tervezetet. Persze már ez is pénzért megy nem kevés egy ügyvéd óradijja.
Aztán elgondolkozhatsz hogy tényleg így gondoltad e, megkérdezhetsz a havert sógort rokond vagy barkit hogy mi a véleménye, de nem jogi kérdésekről hanem arról hogy ami a szerződésben le van írva az akkor végül is megfelelő e neked.
Mert ez alapvetően orvos szól mégis felhasználja a kódot akkor te beperelheted és rengeteg pénzt kaphatsz. De csak akkor hogyha a szerződés megfelelően van megírva.
Az viszont igaz amit írtak hogy ez esetben jóval drágább lesz.
Persze lehet hogy téged nem ez érdekel hanem az hogy alap esetben kit illet, dehát ezt is az ügyvéd fogja megmondani hogy mi a törvény éppen most.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!