Kezdőoldal » Számítástechnika » Programozás » Most akkor lehet valaki...

Most akkor lehet valaki programozó infós diploma nélkul, vagy sem?

Figyelt kérdés

Netet böngészve általában két fajta véleménnyel találkozok.


Az egyik válltig állitja NEM! A programozáshoz nem kell dilpoma. A cégek a tudást nézik és nem a papirt. Ha megtanulsz programozni és tudod mit csinálsz nem kell papirod legyen róla.


A másik oldal viszont vehemensen és aggressziven elküld a jó k.... anyádba amiért azzal a csökött agyaddal és semmi tudás/készségeddel egyáltalán ilyen eszedbe jut, hogy programozó legyél. Vagy elvégzel minimum egy mérnökinfót egy mesterivel megspékelve, vagy takarodj vissza 250k-ért a semmitmondó szros szakmádba és még szégyeld is el magad de nagyon gyorsan.



2023. okt. 25. 09:30
 31/91 anonim ***** válasza:
20%

Nem a megszerezhető hanem a megszerzett tudás a lényeg.

Megszerezni az atombomba építési leírását is meg lehet. Az egyetemi tananyag még ennél is könnyebben hozzáférhető, a releváns tárgyak anyagai nem titkosak. A gond azzal van, hogy az autodidakták sok tárgy anyagát nem is ismerik, de ha ismerik is, nem tanulják meg. Válogatnak, vagy nagyon sok anyagrészig abszolút el sem jutnak.

Az egyetemen meg, ha tetszik, ha nem, lenyomják az elvárt ismereteket a hallgatók torkán, akik választás elé kerülnek, tanulnak, vagy kibuknak. Ez egy három-öt éves folyamat, egy sok lépcsős szűrő, amin az autodidakta nem esik át, ezért az ő tudása elég harmatos, elég pihe, elég semmi. Konkrétan, mondjuk ki, lószart sem ér azok tudásához képest, akik az egyetemi éveket kínnal-keservvel végig seggelték és eredményes záróvizsgát tettek.

Persze, lehet itt azzal érvelni, hogy na de hát a Hugó kitörölheti a valagrészt a diplomájával, hiszen a Lajos, aki még a gimnáziumot sem fejezte be, mennyire állva hagyja őt. Igen, akad ilyen is, amikor valaki úgy szerzi meg a vágyott képesítést, hogy affinitása az adott szakmához szinte semmi, de nem erről az egy százalékról van szó, hanem a másik 99-ről, mert ők adják a szakma velejét, nem a pályaelhagyó egy százalékot kitevők.

2023. okt. 25. 19:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/91 anonim ***** válasza:
66%
Delfi papa menj inkább aludni.
2023. okt. 25. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/91 anonim ***** válasza:
16%
Annyira tetszik, amikor lecsó arcú gézabácsik dünnyögik nekem, hogy "delfi papa". :))
2023. okt. 26. 08:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/91 anonim ***** válasza:
89%

#29 "Otthon (néhány ritka zsenitől eltekintve) senki nem fog megtanulni programozni, max. programozgatni, silányan, úgy, ahogy."


Ó, dehogynem! Persze kell hozzá megfelelő gondolkodás és jó angol nyelvtudás. Aki ezek nélkül próbálkozik, az tényleg nem fog megtanulni programozni, de az az egyetemen sem. Magyarázd már el nekem, hogy tanítanak meg az egyetemen valakit NULLÁRÓL programozni? Bocs, de a csoporttársaim nagy részének egy abstract class megértése is problémát okozott. Az tudta megcsinálni időben a képzést, aki már előtte is programozott.


"Otthon, a maga szerzett tudására alapozva senki nem fog operációs rendszert fejleszteni, hardver drivert, adat-kompresszort írni, adat-átviteli protokollt tervezni, Gameboy, netán PC emulátort építeni, nulladrendű logikából saját procit vagy más céláramkört (ASIC-et) kidolgozni."

Anyám borogass! Szerinted diplomások közül hányan foglalkoznak ilyenekkel? 1000-ből max egy. Csupa olyat írtál, amit csak a programozók szűk rétege csinál. Ellenben egy webes front- vagy backend már sokkal gyakoribb feladat, amihez nem feltétlenül szükséges a diploma (de tudás és szemléletmód IGEN)

2023. okt. 26. 08:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/91 anonim ***** válasza:
87%

Egyikőtöknek sincs igaza, mivel két végletről beszéltek.


Egyetem nélkül, amit összehoz az technikailag tényleg programozás, csak olyan minőségbeli jegyeket nem követ, amik elég alapszintűek az iparban, ahogy önmagában az egyetem is kevés, mivel ott max 1-2 házi során tanulják, ami kevés ahhoz, hogy átlássák, illetve alapből kövessék ezeket.


#31

"Az egyetemen meg, ha tetszik, ha nem, lenyomják az elvárt ismereteket a hallgatók torkán"

Akik vagy csalnak, vagy nem. Akkor lesz értelme, amikor ezt a tudást már használni kezdi, pl. otthoni projektben.


"Otthon, a maga szerzett tudására alapozva senki nem fog"

De egyébként, nagyon sok cég indult otthonról garázsból 20-30 évvel ezelőtt. A ma ismert múltik jelentős része is így indult és onnan nőtték magukat ki.


#34

"Ó, dehogynem! Persze kell hozzá megfelelő gondolkodás és jó angol nyelvtudás."

Meg tudnod kellene, hogy az adott anyag, amit felhasználtál az szakmailag mennyire pontos. Tekintve, hogy erre nincs garancia, az illető pedig egyetemet nem végzett, hogy ezt megítélje, így simán megtanulja a szar gyakorlatokat.

Az interneten sok a sarlatán, akik kifejezetten szar kódot írnak és sokszor így oktatnak. Nem kell még az is, hogy terjessze a hülyeségeit.


"Magyarázd már el nekem, hogy tanítanak meg az egyetemen valakit NULLÁRÓL programozni?"

Miért? Hogyan tanítanak meg valakit nulláról számolni általánosban? Vagy olvasni. Stb-stb.


"Bocs, de a csoporttársaim nagy részének egy abstract class megértése is problémát okozott"

Ennek semmi köze a programozás ismerethez. Ahhoz, hogy valaki absztrakt rendszerekben tudjon gondolkodni elég a magas szintű matek. Ez azt jelenti, hogy matekból nem voltak elég jók.


"Az tudta megcsinálni időben a képzést, aki már előtte is programozott."

Én tudok olyat is, nem keveset, aki előtte nem programozott és időben végzett.

A közös általában az volt, hogy matekból voltak jók. Ezért szokta minden értelmes ember azt javasolni, hogy középiskolában a matekra feküdjön rá a diák és ne a programozásra.


"Ellenben egy webes front- vagy backend már sokkal gyakoribb feladat, amihez nem feltétlenül szükséges a diploma"

Persze, csak nem ártana úgy megírni, hogy karbantartható legyen. Én vettem már át projektet indiaiak után és nem kellemes abban dolgozni.

2023. okt. 26. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/91 anonim ***** válasza:
42%

"Meg tudnod kellene, hogy az adott anyag, amit felhasználtál az szakmailag mennyire pontos."

Azért aki nem teljesen hülye, az képes ellenőrízni az adott anyag hitelességét, meg több helyről tájékozódik, ami által ki lehet szűrni a silány minőségű vagy valótlan infókat.


"Az interneten sok a sarlatán, akik kifejezetten szar kódot írnak és sokszor így oktatnak."

Ez igaz, de akinek esze van, az nem a youtube-on tanul az indaiaktól (akiket mellesleg sokszor érteni sem lehet), hanem legalább egy jó minősítésű fizetős Udemy kurzust néz.


"A közös általában az volt, hogy matekból voltak jók. Ezért szokta minden értelmes ember azt javasolni, hogy középiskolában a matekra feküdjön rá a diák és ne a programozásra."

Önmagában a jó matek eredmény semmit sem jenet. Én kettesre érettségiztem matekból, az egyetemi matektárgyakat meg hármasra teljesítettem (kivéve a linalg, az ötös lett), mégis ketten végeztük el időben a képzést: én és az egyetlen lány a csoportban.


"Persze, csak nem ártana úgy megírni, hogy karbantartható legyen."

Igen, ebben valóban segít az egyetem, de ezt a szerepet betöltheti az első munkahely is, ahol rászoksz a jól dokumentálható, struktúrált kódra (mert különben nem megy át a code review-n).


"Én vettem már át projektet indiaiak után és nem kellemes abban dolgozni."

Az indiaiakról inkább ne is beszéljünk. Kevés kivétellel pocsék minőségű kódot írnak és sokszor az angoljuk is olyan pocsék, hogy alig érteni.

2023. okt. 26. 09:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/91 anonim ***** válasza:
26%

#36

"Azért aki nem teljesen hülye, az képes ellenőrízni az adott anyag hitelességét, meg több helyről tájékozódik"

Csak hülyeségből mindig több van. És ha elolvasol 10 oldalt és 10 különböző dolgot látsz, akkor azzal sok mindenre nem mész.


"Ez igaz, de akinek esze van, az nem a youtube-on tanul az indaiaktól (akiket mellesleg sokszor érteni sem lehet), hanem legalább egy jó minősítésű fizetős Udemy kurzust néz."

A udemy-n is van elég gyenge minőségű anyag elég magas pontszámmal is.


"Önmagában a jó matek eredmény semmit sem jenet. Én kettesre érettségiztem matekból"

Nem is ez volt az állításom, illetve egy jegy nem is tükrözi a matek tudását valakinek.

Az az absztrakció, ami pl. programozásban megjelenik, az ugyanaz, ami megjelenik matematikában.


"de ezt a szerepet betöltheti az első munkahely is, ahol rászoksz a jól dokumentálható, struktúrált kódra (mert különben nem megy át a code review-n)"

Ezzel több probléma is van.

Egyrészt, ha felvesznek egyetem nélkül, akkor azt jelenti, hogy kell lennie jó pár, pár száz soros projektednek, ilyenkor már simán benne lehet a kezedben egy rossz gyakorlat és arról már úgy nehezebb leszokni.

Másrészt, erősen kérdéses, hogy rossz programozási gyakorlatokat követve mennyire fognak felvenni valakit egyetemi papír nélkül.


"Az indiaiakról inkább ne is beszéljünk. Kevés kivétellel pocsék minőségű kódot írnak és sokszor az angoljuk is olyan pocsék, hogy alig érteni."

Ez így van, de jelenleg ennek a szektornak jelentős részét teszik ki, mivel olcsóak és sokan vannak.

Így azért a legtöbb ember az élete egy pontján össze fog velük futni. Ha valaki "szerencsésebb", akkor ez azután következik be, hogy megtanult programozni és nem tőlük vesz át gyakorlatokat, de erre nincs garancia, ha valaki a netről, önmagától kezd el tanulni.

2023. okt. 26. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/91 anonim ***** válasza:
21%

#34


Ezt írod:


"Anyám borogass! Szerinted diplomások közül hányan foglalkoznak ilyenekkel? 1000-ből max egy. Csupa olyat írtál, amit csak a programozók szűk rétege csinál."


Ezzel el is árultad magad. Te soha nem jártál egyetemre, mert akkor nem hinnél, nem is állítanál ilyet. Az egyetemeken ugyanis pont olyasmikkel (és hasonlókkal) foglalkoznak, mint amiket soroltam. A web, a front- és backend az lóhugy. A programfejlesztői munka legalja. Viszont, valakiknek meg kell írniuk a komolyabb tudást igénylő rendszereket, a natív fejlesztéseket is. A linux, windows, osx alatt futó kisebb nagyobb alkalmazásokat. Magukat az operációs rendszereket, a hardver meghajtó programokat, a böngészőket, kommunikációs programokat, a média lejátszók kodekjeit, a kismillió segédalkalmazást, játékprogramot, virtuális gépet, fordítót és interpretert. Mert tudod, ezeket, amiket ti naponta használtok is, valakik - nem varázslók, hanem hús-vér emberek - mindig megtervezik és bő félszáz éve, mindig-mindig megírják.

És hát, ezek nem ti voltatok és nem is ti lesztek. Azért nem, mert ehhez a tudásotok nulla. A ti csekély, módfelett sekély tudásotok egyszerűen nem tesz benneteket erre alkalmassá.


"Ellenben egy webes front- vagy backend már sokkal gyakoribb feladat, amihez nem feltétlenül szükséges a diploma (de tudás és szemléletmód IGEN)"


Egy programfejlesztő szakembernek (mondom, szakembernek!) lehet, hogy soha nem kell holmi szimpla web-es töcskölésen túlmutató fejlesztésben részt vállalnia (bár erre az esély, 40 munkában töltött évet prognosztizálva elég minimális), de hogy az erre való képességnek birtokában kell lennie, az biztos.

Te meg, még azt sem tudod, mi fán terem a szemléletmód.


Magában az az állításod is fullasztóan röhejes, amiben azt mondod, hogy az egyetemen nem tanítanak meg senkit nulláról programozni, három-négy év alatt sem (gondolod te), de benőke otthon, uno solo, simán lefűzi az algoritmuselméletet, formális nyelveket, diszkrét matekot, analízist, tanulás-módszertant, miegyebet, igaz?

Nevetséges paprikajancsi vagy te, a nevetséges állításaiddal együtt.

2023. okt. 26. 15:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/91 anonim ***** válasza:
18%

#35


"De egyébként, nagyon sok cég indult otthonról garázsból 20-30 évvel ezelőtt. A ma ismert múltik jelentős része is így indult és onnan nőtték magukat ki."


Oké, légy szives és nevezz meg négy ilyet.

2023. okt. 26. 15:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/91 anonim ***** válasza:
84%

Én úgy gondolom, hogy ideje már elmúlt az az idő amikor minden féle végzettség nélkül könnyű volt összehozni egy fejlesztői karriert.


Manapság a diploma szerintem egy beugró arra, hogy egyáltalán behívjanak a jobb helyek interjúzni(persze a tudást meg talapra esetséget ettő függetlenül is hozni kell)


Ha mást nem is de egy Üzemmérnök informatikus Bprof alapszakot megérheti elvégezni mert sokkal többet ér mint a bootcampek.

2023. okt. 26. 15:27
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!