Diploma nélkül az ember lehet jó programozó?
Inkább az elején mérvadó (de nem feltétlenül a diploma), mert más információ nincs rólad. Nincs tapasztalatod programozásban, céges kultúrában.
Amúgy mindenki leszarja milyen papírod van, ha tudsz teljesíteni megtartanak.
(Most nyilván akinek van, itt verni fogja az asztalt, hogy bezzeg én miért szoptam 3-5évet... Nyilván egy diplomásnak nagyobb a látótere, mert egyetem alatt azért érintenek, még ha csak a 20%-át használja naponta.)
Komolyan, de tényleg!
Ki fogom próbálni az itteni "Én átTÍS wok' papír nékül." dumák igazságtartalmát.
Komolyan küldök pár kamu CV-t olyan hírdetésekre, ahol informatikai állásra keresnek embert, és megnézem hányan hívnak/írnak fel, hogy kell nekik a testem.
7# Ez mind édes kevés.
BME Mérnökinfó után is elég galátul tud a diákok nagy része programozni.
Mint milyen programozó? Egy webfejlesztő is programozó egy Quant dev is programozó, egy neuron háló fejlesztő is programozó meg egy FPGA fejlesztő is programozó és mindegyikhez más a követelmény.
Ami igaz mindegyikre, hogy hacsak nem gyakornoki pozícióra jelentkezel, mindegyikhez meg kell mutatnod hogy mit tudsz, legyen az portfólió vagy szakmabéli releváns tapasztalat. Az hogy technikumot végeztél önmagában semmit se jelent, ahogy #7 is mondta.
Van olyan hely ahol nem néznek diplomát, tipikusan webfejlesztésnél, de itt elég telített a terület, mivel mindenki meg az anyja is webfejlesztő akar lenni és ezernyi gyakornok jelentkezik ezekre a pozikra akik olcsóbbak és kb ugyanannyit tudnak mint te. Arról nem beszélve hogy van egy csomó gyorstalpaló képzés ahonnan jönnek a kezdők.
Van olyan hely ahol általában elvárják a diplomát mert komplexebb feladatokat kell ellátni, ahol nem feltétlen csak programozáshoz kell érteni, hanem memóriát is kell pl kezelni, ilyen az FPGA fejlesztés.
És vannak olyan területek, mint pl a Quantitative dev és machine learning dev ahol az erős matematika tudás miatt nem ritka hogy MSct vagy akár PhDt kérnek.
"Diploma nélkül az ember lehet jó programozó?"
Diploma, vagy mondjuk úgy, képesítés nélkül, nem jó programozó nem lehet senki, de még csak programozó sem.
Ahogy a kettes válaszoló is írja, a dolog nem úgy megy, hogy benőke kitalálja, ő bizony hétfő reggeltől programozó (vagy akármi más) lesz, hanem úgy, hogy alkalmas helyen megszerzi a szükséges ismereteket, azok meglétéből vizsgázik egy akkreditált, államilag elismert rendszerben, amely, eredményes vizsga után, az Ő eredményességét okiratba foglalja. Na, ezzel az okirattal tudja igazolni benőke, hogy ő tényleg programozó, gombostűkészítő vagy minősített hegyirabló. Na, ilyen okirat fog bizonyítékul szolgálni arra is, hogy benőke legalább elvben képes azoknak az elvárásoknak megfelelni, amit vele szemben a programozói szakma támaszt.
Vannak ilyen "bootcamp"-nek nevezett, csoportos oktatási formák, amelyek elvégzése után (szerintem) azzal hülyítik a befogott és lehúzott (szerintem) palimadarakat, hogy szakmai elhelyezést biztosítanak nekik. Ez sajnos huszonnégy karátos kamu.
Eleve, bármely bootcamp, vagy iskolaszerűség jogosult arra, hogy a képzését, amit nyújt, államilag is elismertesse. Persze ehhez meg kell felelni bizonyos kritétiumoknak. Na, erre az ilyen bootcamp-eknek általában esélyük, de még ingerük sincs. Ennek hiányában ami papírt, igazolást ők kiadnak, annak értéke egyenlő a nullával, hiszen semmiféle kontrollt, szakmai előírást, szabályrendszert nem kell betartaniuk sem az oktatás, sem a vizsgáztatás során, és erre ők nem is igazán törekednek.
Akik ilyeneken "végeznek", azok elmondhatják, hogy tanultak valamit, csak azt nem, hogy programozók lettek.
Mégis, hogy? Ezek az emberkék bemennek valahová, valami meleg helyre, ahol nem esik az eső és csendben mállik a vakolat. Ott van egy pofa, aki magyaráz valamiről, ami bármi lehet, a pofa meg persze bárki lehet. Vagy köze van a programozói szakmához, vagy nem. Ki ellenőrzi ezt? Senki. Hát akkor meg, miféle programozói képzésről beszélhetünk? Semmilyenről.
Ha az ilyen helyen "vegzettek" alkalmazást nyernek valami cégnél, akkor sem válnak programozókká, hiszen attól nem válik sebésszé egy bicskás sem, hogy felvágja más ember hasát.
Akik így elhelyezést nyernek, azok olyan munkát végeznek, mint a programozók, csak rendszerint sokkal silányabb, sekélyesebb színvonalon és abban csúcsosodik ki a kontár mivoltuk, hogy ők csak egy nagyon szűk területen képesek teljesíteni, általában igen szerény színvonalon és a munkáról, amit végeznek, jószerivel alig van valami elméleti ismeretük. Ők ennek a tevékenységnek rendre csak a gyakorlati oldalával ismerkedtek meg. Ami természetes is, hiszen hat hét, nyolc, vagy tíz szemeszter anyagát senki nem képes egy vagy két szemeszterre való idő alatt elsajátítani, pláne, ha a képzés is olyan, amilyen. Még pláne, ha az illető korábban még gimnáziumba sem járt. Ez a két tény már akkora szakadékot képez a diplomás és a bootcampes között, ami áthidalhatatlan.
Ezek az emberek biztos többé-kevésbé jól elvégzik azt a munkát, amivel megbízzák őket (másképp ki lennének rugva), de nem válnak szakemberré, mert ezer más munkára totál alkalmatlanok. Olyan munkákra, amit más, képesített programozó, azaz szakember probléma nélkül el tud végezni.
"5 éves szakkgimnáziumba járok. Érettségi + technikum végzettséget ad."
Hú basszus magasra tetted a lécet, ezzel aztán biztosan ki fogsz tűnni a tömegből. Valamelyik rákkutatással foglalkozó kutatóintézetbe fogsz menni data scientistnek vagy esetleg a CERN részecskegyorsítóba mesterséges intelligencia fejlesztőnek, vagy nem is húzod az időt egyből architekt pozira mész valamelyik MAANG vállalathoz a tanulmányaid befejeztét követően?
#1 "férjem nem fejezte be az egyetemet, ma senior architect, diploma nélkül."
Ez kamu 2 okból:
1) az architekt pozíciónak nincs seniorirási szintje, mivel olyan nem létezik, hogy valaki pályakezdőként architekt legyen. Az "Architekt" megnevezés önmagában jelenti, hogy az illető régóta a szakmában van. Nem létezik olyan, hogy senior architekt ugyanúgy mint junior architekt sem.
2) olyan sincs, hogy egy komoly cég architekt pozícióra diploma nélkül vegyen fel embert, mert ezzel a cég presztizsében is kárt tesz. Ez kb. olyan mintha egy cégnél a vezérigazgatónak a legnagyobb végzettsége érettségi lenne - egyszerűen rossz fényt vet a cégre, akármennyire is releváns szakemberről beszélünk, nem véletlen hogy IT szektorban a felsővezetők egy jelentős hányadának még gazdasági diplomájuk is van a mérnöki diploma mellett, sőt nem emberrel találkoztam akik posztgraduális képzést végeztek karrierjük során.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!