Megéri egyetemre menni?
#31.Mondjuk azt elmondják egyetemen is, hogy kell mellette gyakornoki melót vállalni, ami aktív jogviszony nélkül(szóval egyetem nélkül) meg nem menne.
Ez ilyen ördögi kör.
Hozzátéve pályakezdőként, holt mindegy hogy IT-s vagy gazdasági, akár jogi pályára mész, le kell nyerni a keserű pirulát.
Nem az egyetem hibája ez továbbra sem, hanem a sajátod hogy vártad a csodát tőlük és nem tettél bele plusz munkát.
"Van diplomám, de életem legrosszabb döntésének tartom. Utána koppantam nagyot, amikor az egyetemről kijövet nulla hasznosítható tudással alig találtam állást, és ahova felvettek, még onnan is elküldtek próbaidő alatt. Nagyon nehezen tudtam megvetni a lábamat a munkaerőpiacon és összeszedni azt a tudást, ami szükséges ahhoz, hogy hasznos munkát tudjak végezni"
Azzal ugye tisztában vagy hogy ez szintén nem az egyetemet minősíti hanem a saját alacsony kompetenciáidat? :)
Még azzal a résszel egyet tudok érteni hogy egyetem után nehezen helyezkedtél el, bár aki nem lábat lógatni jár az egyetemre hanem kihasználja az egyetem által nyújtott lehetőségeket, legyen szó demonstrátorkodásról, kutatásról, szakmai gyakornokoskodásról annak nem kellene hogy gondot okozzon.
Na de azért az egyetemet hibáztatni, hogy próbaidőszak alatt képtelen legyél elsajátítani a munkahelyeden elvárt tudást... ez abszolút annak köszönhető hogy jóval gyengébb képességű vagy egy átlagos jelölttől.
Gondolom az egyetemen sem remekeltél és azok táborát erősíted akik 6-7 év alatt végzik el a 3 éves képzést.
31#
Tipikusan 33#ashoz hasonló alacsony pontozású válaszolókat, csak trollkodni látom, de itt tényleg igaza van.
Nekem teljesen más a tapasztalatom. Én simán eltudtam helyezkedni egyetem alatt elég sok pénzért és rengeteg szakmai tapasztalatot szereztem, amivel nagyon könnyű lett a helyzetem.
Közben én is ismeret olyat, aki konkrétan ingyen dolgoztattak és még a vállalkozóit is kiváltatták vele, hogy egyetem alatt egy külvárosi pici KKVban tudjon dolgozni és elvileg egy idő után fizettek volna neki, de soha sem történt meg. Plusz láttam pár szaktársat küszködni a munkatalálással, de ők többnyire ennyit tettek bele.
Pl.: Ilyen szaktársnak utolsó félévben nekem kellett elmagyaráznom egy nagy házijáról beszélve, hogy mi az a Many To One kapcsolat és sajnos ez félóra volt, mert elbeszélt mellettem valami másról. Igen, ő szenvedett, nagyon. Neki nem ment az álláskeresés.
Egyetemen sem adják ingyen a tudást. Azért ne okold az egyetemet, mert te ne tudták semmilyen témában kompetens lenni. Vannak kötelező dolgok, amiket meg kell tanulni, de sok esetben egyetemen 1-1 témában eltudsz mélyedni. Az pedig maximálisan rajtad áll, hogy csak át akarsz valahogy csúszni ezeken a lehetőségeken vagy maximálisan kihasználod.
Ha az ember elég kitartó és tud önállóan tanulni és akkor sem hagyja abba az önképzést, ha olyan részterületet kell megtanulnia, ami nem érdekli, akkor szinte bármilyen tudást el lehet önállóan sajátítani. Az mondjuk más kérdés, hogy így jóval nehezebb.
Azt írod, hogy teljes állásban dolgozol. Remek. Akkor szerinted munka után még mennyi ideig tudna közel maximum pörögni az agyad? Én a magam részéről talán 1-2 órát mondanék, ha könnyű napom volt a munkában és nem jött közbe semmi magánjellegű dolog.
Hétvégén mennyit érnél rá, a szabadidőd kárára? Szerintem ha azt mondjuk, hogy heti szinten 10 órát ráérnél ezzel foglalkozni, már akkor is sokat mondunk. Egy egyetemista meg évekig foglalkozik heti 20-30-40 órában ezzel a témával, főleg ha még valahol gyakornokoskodik is.
Na akkor egy 2-3 évig elszórakozol így a témával. Aztán akkor megpályázol egy junior állást és mit fog látni a HR-es?
Jelentkezett mondjuk 5-6 kezdő egyetemista, friss, huszonéves, könnyen tanuló elmével, akár már munkatapasztalattal is, meg te, akinek se releváns végzettsége, se releváns tapasztalata, meg már lehet hogy kicsit "öregnek" is fognak tartani ahhoz, hogy junior legyél. Én elég nehéznek érezném így az indulást. Nyilván ha sikerülne valahova bekerülni és ott utána jól teljesítenél és lenne benned már 2-3 év munkatapasztalat, akkor utána már sok helyen a kutyát se érdekelné, hogy nincs diplomád.
Plusz még az is rontja az autodidakta programozók esélyeit, hogy szerintem mára már elkezdett megszűnni az a durva szakember hiány, ami mondjuk még 4-5 éve megvolt.
Van egy csomó állás, ahol feltétel a felsőfokú diploma, ez önmagában nem elég, de első körben kell hozzá. Ez kicsit olyan, mint a jogosítvány.
Mindenképpen végezz el egyetemet, ha van rá lehetőséged. Persze a programozást nem ott fogod igazán megtanulni. A programozás olyan dolog, amibe önállóan kell beleásnod magad és gyakorolni.
"Plusz még az is rontja az autodidakta programozók esélyeit,"
Autodidakta programozók nincsenek. Ilyenek nem léteznek.
Ahogy autodidakta baleseti sebészek sem léteznek. Ezek mind kontárok. Akad köztük olyan, akiben megvan a tehetség ehhez a szakmához, náluk az ismeret hiánya okoz gondot. Emiatt ők megrekednek egy szinten, ami adott helyre vagy elég, vagy nem.
"Autodidakta programozók nincsenek. Ilyenek nem léteznek."
Hát azért tekintve, hogy itthon, de külföldön sem voltak speciálisan programozói képzések évtizedekig, nem túl nehéz belátni, hogy sokan nem intézményi keretek között tanulták meg a szakmát.
Továbbá minden tananyag elérhető ingyen, minden eszkösz, amire szükséged van, átlagos vagyoni helyzettel is elérhető, így az önálló tanulás lehetősége igenis adott és közel sem példanélküli. Csak éppen nehéz és felnőtt fejjel, előismeretek nélkül, teljes munkaidő mellett nehezen kivitelezhető.
Nagyon rossz a példád, a sebészetet valóban nem lehet önállóan, egyedül tanulni, ennek jogi, erkölcsi és praktikus okai is vannak.
"Hát azért tekintve, hogy itthon, de külföldön sem voltak speciálisan programozói képzések évtizedekig, nem túl nehéz belátni, hogy sokan nem intézményi keretek között tanulták meg a szakmát."
Már hogy ne lettek volna? Amiről te beszélsz, az más. Sokan úgy jutottak ismeretekhez, mármint az egyetem falain kívül, hogy volt egy ennek kedvező korszak. Amikor is ezek a személyek már gyermekkorukban megismerkedtek egy számítógép hardveres felépítésével, alacsony szintű programozhatóságával. Ők sem lettek ettől programozó szakemberek, de a szerzett ismereteik előnyt jelentettek abban a korszakban, amikor a cégek rohamtempóban számítógépesítettek és nem volt elég képesített szakember. Ezért ők "a vaknál jobb a félszemű is" alapon bekerültek a szakma vérkeringésébe, legtöbbjük idővel még diplomát is szerzett.
De mára ez a korszak lecsengett. Ma már annak az ismeretanyagnak, amit ők akkoriban maguktól megszerezhettek, a triplája sem elég.
Egy öntanuló ma már csak úgy lehet részese a programfejlesztés folyamatának, nem betanított munkás szinten, ha egy szűk területen megveti a lábát és arról a területről minden lehetséges infót megszerez. Gondolok itt az algoritmus építésen túl minden másra, ami az adott területen szükséges lehet, tehát megvan neki a releváns matek, tárgyi tudás, elméleti oldal, műszaki ismeretek. Általános szakember így sem válik belőle, de az általa kiismert szegmensben képes lehet az elvárt teljesítményt nyújtani. Vannak is ilyenek, csak nagyon kevesen.
Vannak még olyanok, akik ezt a szintet meg sem közelítik. Náluk a foglalkoztatottsághoz való alkalmasság úgy teljesül, hogy az elvárások szintje nagyon alacsony. Az őket foglalkoztató cégek futószalag jellegű bérmunkát végeznek, nem ritkán csak alvállakozói egy nagyobb munkának.
Hiába van meg minden tananyag, mert azt még az egyetemen sem tanulja meg mindenki. A lelkiismeretesek, a szorgalmasok száma a hallgatók körében is csak tizen pár százalék. Pedig ők kedvező körülmények között tanulnak, professzionális környezetben és az erre való idejük is megvan.
Na jó, akkor itt fogalmi eltéréseink vannak szerintem. Én a programoz alatt nem a klasszikus, félistent értem, aki csak azért nem ír egy saját operációs rendszert, mert minek.
A programozói szakma elég jelentős része ma már nem kíván meg mélyebb hozzáértést. Erre a szintre bőven el tud jutni egy átlagosnál nem sokkal okosabb ember is, ha van kellő kitartása. Lehet belőle nagyon jó frontend fejlesztő, aki keni vágja az xy javascript framework dolgait, tisztában van a HTML-el és a CSS-el. Vagy lehet belőle jó Java programozó, aki egyből tudja, hogy mihez kell nyúlni az xy keretrendszerben.
Az egész folyamatot átlátó, mindenhez IS értő polihisztor pedig nagyon kevés emberből lesz. De ez nem is baj és nem is szükséges.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!