Milyen tudásszinttől nevezhetem magam junior programozónak?
17
Téves. Évek óta íratlan szabály, hogy nemhogy folyamatban lévő tanulmány, de diploma sem szükséges már a legtöbb fejlesztői állás betöltéséhez. Ez ott tart, hogy a legtöbb álláshirdetésben már ott sincs a követelményeknél, tehát hivatalos, mert ki sincs már írva. Itt nem a gyakornoki pozícióról beszélek, hanem főállású fejlesztői pozikról ráadásul.
" Úgy látszik hiába emelik a fizetésemet fél évente, valami még is rossz, hiszen csak egy betanított munkás vagyok egy ismeretlen senki szerint, "
Nem egy ismeretlen senki szerint, hanem azért, mert híján vagy a szakképesítésedet igazoló okiratnak és a tudásnak is.
25
teljesen világos. Kénytelen vagyok írni akkor a HR-nek is, és még 4-5 fölöttem lévő managernek, mert kiderült, hogy ők is rosszul végzik a munkájukat, hiszen időszakról - időszakra bizalmat szavaznak nekem a fizuemeléssel, és nagyobb felelősség / feladatkörre helyezéssel. Köszönöm, hogy felnyitottad a szemem.. ha nem szólsz, lehet észre se vettem volna magamtól, hogy mennyire rosszul csinálom ezt az egészet :(
A jövedelemnek semmi köze a képesítéshez.
A magas jövedelem nem tesz senkit képesítetté.
Az sem, hogy esetleg jó el tudod végezni azt a feladatot, amit rád bíznak.
A valóságban nem hogyí képesítésed nincs, de még azt sem tudod, hogy mit is kellene tudnod.
Ezer és egy probléma van, amin elvéreznél, amit egy szolidabb képességű diplomás simán megoldana.
#28 Teljesen reális, én sem megyek soha fizuemelésért, kb évente jelzi felém a vezetőség (ugyanis, képzeld el, egy picit is nagyobb cégnél több vezetőségi réteg is létezik, ami akár a 4-5 embert is meghaladhatja, durva tudom) hogy akkor ideje emelni. Ez normális helyen így működik, és így tudják elérni azt, hogy a jó fejlesztők ne húzzanak el máshova 2-3 év után ahogy az szokás.
"A jövedelemnek semmi köze a képesítéshez.
A magas jövedelem nem tesz senkit képesítetté.
Az sem, hogy esetleg jó el tudod végezni azt a feladatot, amit rád bíznak."
Ez mindent elmond igazából arról, hogy mennyire nem a valóságban élsz. Tehát nem számít az, hogy menynit keresek a szaktudásommal, nem számít, hogy milyen hatékonyan tudom elvégezni a rá szabott feladatokat, akár igen magas fizetésért is, csak az számít, hogy legyen diplomám. Nem akarom letörni a kedvedet, de ez egy szakma, és pénzért műveli az ember. Kérdezz meg 100 programozót (tényleg, menj és kérdezd meg őket, ne itt okoskodj), hogy nekik mi a fontosabb, hogy mennyit keresnek, vagy hogy 'milyen képesítésük van'. 99 a pénzt fogja választani. Szerinted miért alakult ki az a trend, hogy max 3 év után munkahelyet váltanak a fejlesztők? Mert magasabb a fizetés, gyorsabban tudnak magasabb fizetési kategóriákba lépni így. Ez az egyetlen ami számít, ez az egyetlen ami érdekel egy fejlesztőt, hogy mennyi pénzre tudja beváltani a tudását. És a gyakorlat azt igazolja, hogy diploma nélkül is igen sok pénzre tudja. Szóval ennyit erről.
#29
Nagyon izgalmas a beszélgetésetek, de azért én is hozzátennék valamit.
Egyrészt, maga a fizettség alapján belőni tényleg hülyeség, mivel ahogy fentebb is írták eltérő fizetést lehet szerezni ugyanazzal a tudással egy multinál és a kkv szektorban..
Másrészt, én beszélgettem sok emberrel és ha a kérdés úgy szerepel, hogy az egyik munkahely egy olyan terület, ami érdekes és szeretsz csinálni, míg a másik unlmas és gyűlölöd, de az utóbbi mondjuk20-30%-kal többet fizet, akkor a többség rendben van az első hellyel.
Itt nem ír felül a pénz mindent, és ennek egyszerű oka van, az alacsonyabb bér is már annyi, amiből meg lehet élni, így megengedheti magának, hogy 100-200 ezer forinttal kevesebbet keressen, de egy jobb környezetben.
Illetve, ahogy te megfogalmaztad a tudást, nevezetesen: "hogy milyen hatékonyan tudom elvégezni a rá szabott feladatokat", azt én se számolnám még szakértelemhez.
A példa kedvéért, vannak bootcamp-ek, amik cégekkel társulnak és kifejezetten az az anyag, ami a céghez kell és egyből felveszik, aki kijön.
Ha a cégen belül bekövetkezik egy technológiai váltás, akkor lehet, hogy addig rettentően jó volt a bootcamp-ből érkezők mondjuk 90%-a, de egy váltás során az átállásnál ez a réteg elhasal, és itt jön szembe, hogy valaki járt-e egyetemre.
Én nem egyetemhez kötném, viszont van olyan tudás, ami szükséges és elsősorban egyetemen sajátítják el. Lehet egyetem nélkül is szert tenni erre, de sokkal nehezebb és nem az a tendencia, hogy ez működni szokott.
"Másrészt, én beszélgettem sok emberrel és ha a kérdés úgy szerepel, hogy az egyik munkahely egy olyan terület, ami érdekes és szeretsz csinálni, míg a másik unlmas és gyűlölöd, de az utóbbi mondjuk20-30%-kal többet fizet, akkor a többség rendben van az első hellyel."
Csakhogy itt szó sem volt olyasmiről, hogy mennyire élvezi, vagy szereti. Emberünk egyetlen dologra hegyezte ki a mondandóját: presztízs. Mi fontosabb, a pénz mennyisége, vagy az érzet hogy te elitebb vagy a többieknél, meg "szakképesítettebb". Ezen két opció közül 10-ből 10 ember a fizetést választaná szerintem.
"Ha a cégen belül bekövetkezik egy technológiai váltás, akkor lehet, hogy addig rettentően jó volt a bootcamp-ből érkezők mondjuk 90%-a, de egy váltás során az átállásnál ez a réteg elhasal, és itt jön szembe, hogy valaki járt-e egyetemre."
Csúnya feltételezés, hogy egyetemet végzett embernek kell lenni ahhoz, hogy adaptálódni tudj egy technológiai váltás követően. Meg igazából nem releváns a kérdésben. Az hogy mennyi pénzre tudod beváltani a tudásodat nem limitál téged egy adott cégre és szituációra. Attól, hogy technológiai váltás áll be, a te tudásod nem lesz kevesebb, legfeljebb nem lesz megfelelő a megváltozott körülményeknek. Megoldás? Elmész máshova, vélhetően még magasabb fizetésért is. Egy profitorientált világban az, hogy mennyit tudsz zsebrevágni az elvégzett munkádért egyenes mutatója a képességeidnek. Nem fognak milliós fizetéssel honorálni, ha nem tudod azt megtéríteni a cégnek. Persze a trükk a mondatban, hogy "mennyit tudsz zsebrevágni", nem az, hogy "mennyit vágsz zsebre". Ha olcsón adod a képességeidet, vagy olyan céghez mész, ahol alacsonyabbak a fizetések, az egy dolog. Az, hogy ugyanez a tudás mennyit ér máshol, az meg egy másik.
#35
"Csakhogy itt szó sem volt olyasmiről, hogy mennyire élvezi, vagy szereti."
De, a képesítéssel jár egy elit érzet is a legtöbb esetben, amihez viszont társul egy önkép, aminek akkor tud megfelelni az adott személy ,ha számára kényelmes a munkakörnyezet.
Nem tudod a végzettséget külön vizsgálni a hozzátársított érzet nélkül.
Akárhogy szeretnéd papír vs rakat pénz kérdésre leegyszerűsíteni. Nem lehet.
"Csúnya feltételezés, hogy egyetemet végzett embernek kell lenni ahhoz, hogy adaptálódni tudj egy technológiai váltás követően."
Nem feltételezés, ez egy tapasztalat.
"Meg igazából nem releváns a kérdésben."
Releváns, ugyanis a másik csávó betanított segédmunkásokról beszélt, ha valaki elhullik ilyen esetben, akkor tényleg egy betanított segédmunkásról van szó, mivel azt tudja elvégezni, amire be lett tanítva.
"a te tudásod nem lesz kevesebb"
Nem, csak kiderül, hogy betanított munkás vagy szakember vagy.
#37 Persze, a szakértelem. Aminek a mutatója szerinted nem az, hogy mennyit keresel, nem az, hogy milyen feladatokat, és milyen hatékonyan végzel el, hanem hogy mi a végzettséged. Lezártam veled a vitát.
"Releváns, ugyanis a másik csávó betanított segédmunkásokról beszélt, ha valaki elhullik ilyen esetben, akkor tényleg egy betanított segédmunkásról van szó, mivel azt tudja elvégezni, amire be lett tanítva."
A csávó mindenkit betanított segédmunkásnak tekint aki nem rendelkezik az általa elégségesnek titulált pedigree-vel. Ne az általa használt szavakra alapozd az érvelésed. Másfelől amit mondasz az szimplán téves. A programozó nem attól programozó hogy mindent tud, és minden technológiát egyenlő mértékben képes - és hajlandó - használni. Pontosan azért léteznek specializációk, mert nem kell mindenhez értenie. Egy webes szakembernek nem kell értenie a mesterséges intelligencia témaköréhez, ellenben igen tág tudástárral kell rendelkeznie pl IT biztonság területén. És fordítva. Egy atomerőmű szoftverét író programozónak nem kell ismernie a képalkotás mikéntjét, egy orvosi műszerekkel foglalkozónak viszont annál inkább. Tovább megyek, ha valaki X nyelven dolgozott éveken át, és kényelmese, hatékonyan dolgozik benne, és azt azt övező technológiákban, majd hirtelen kitalálják hogy Y nyelvet fognak használni a cégnél, akkor nem kell neki is Y nyelvvel dolgoznia. Továbbmegy valahova, ahol tovább dolgozhat X nyelven. Ha az embernek lehetősége van arra, hogy egy adott specializációval foglalkozzon, és azon a területen sikeres legyen, akkor miért kéne neki ebből kilépni? Amíg választhatok aközött, hogy másfél misiért csinálom tovább azt amit eddig, legfeljebb máshol, vagy váltok valami másra, amit nem ismerek annyira, nem is feltétlenül érdekel annyira, és nem feltétlenül tudom azonos szinten művelni, akkor miért kötelességem szakemberként váltani? MIért gondolod hogy attól lesz valaki jó szakember, hogy az összes vasat egyszerre próbálja a tűzben tartani, amikor ez gyakorlati szempontból nemhogy fölösleges, de még káros is? Csak két körülményt tudok elképzelni, hogy valaki így tegyen: Vagy őszintén érdekli mindegyik irányzat, és szeretné őket elsajátítani, vagy egy elitizmusból fakadó belső vágyat akar kielégíteni, miszerint "ő ehhez is ért", és azt gondolja, ettől ő nagyobb ember lesz. Az előbbi elkönyvelhető személyes célnak, a második szimplán csak szomorú, és kijelenthetem - minthogy dolgoztam már ilyen emberekkel - roppantmód idegesítő, főleg amikor nem léptek túl valamiben a Dunning-Kruger görbén. Ez egy szakma, amit pénzért művelnek, nem kell vallást csinálni belőle.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!