Kezdőoldal » Számítástechnika » Programok » Mik a Windows előnyei és...

Mik a Windows előnyei és hátrányai a Linux tükrében?

Figyelt kérdés
2023. jún. 21. 15:44
1 2 3 4 5 6 7 8
 51/76 anonim ***** válasza:
85%
Én elsősorban játszani, meg videókat nézni szoktam. A játékok harmada natívan fut Linuxon is, a többiek közül a kisebb gépigényű játékok általában simán mennek Wine/Proton alatt, a komolyabbakat meg úgyis Geforce Now-on futtatom, mert nincs kedvem évente százezreket költeni a gépre. Nincs olyan játék, amivel játszani szeretnék, de nem tudok. Cserébe meg van egy olyan rendszerem, ami nem csak biztonságosabb, de jobban is néz ki, mint a fizetős alternatíva.
2023. júl. 8. 19:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 52/76 anonim ***** válasza:
81%

#1 "rengeteg program van rá"

Jó, de ez a Linuxra is igaz.


#8 "A windows kényelmesebb, egyszerűbb"

Igen, 20 éve ez még igaz volt. Ezútan is csókoltatok mindenkit, aki a véleményét 20 éves "tapasztalatokra" alapozza. A tény meg az, hogy semmivel nem kényelmesebb, vagy egyszerűbb.


#8 "Vírusok pedig azért nincsennek többnyire linuxon mert nagyon nincs értelme támadni."

Ez is egy tévedés. Van abban valami, hogy asztali rendszereknél kevésbé éri meg célba venni, de korántsem csak ennek köszönhető. Ha ez így lenne, az összes Linux szerveren tobzódnának a kártevők. De nincs így, mégpedig nagyrészt azért nincs, mert átgondoltabban tervezték meg az egész rendszert. Ami egyébként kezdetben nem volt előny. Anno a Win95 azért tudott olyan gyors, és hatékony lenni, mert olyan megoldásokkal is élt, amik finoman szólva nem a stabilitást és a biztonságot szolgálták. Alapból minden rendszergazda módban futott (nem is volt más), minden program hozzáfért mindenhez a rendszerben. Ezzel rengeteg erőforrást megkíméltek, viszont azóta ez kifejezetten hátránnyá vált, és mind a mai napig vannak olyan (felhasználói) szoftverek, amikhez rendszergazda jogok kellenek. A Microsoft meg nem mert ez ellen hathatósan fellépni, mert akkor az inokmpatibilitás miatt túl sok csalódott felhasználója lenne. Pedig ez egy hatalmas tervezési hiba. Linuxra is léteznek kártevők. De a rendszer felépítéséből adódóan szinte lehetetlen úgy belemászni, hogy onnan ne lehessen eltávolítani.


#10.

"Az a pár ezer Ft egy dolgozó embernek nem tétel."

Szürke kulcsnál jah. Aztán ha hivatalos forrásból veszed meg, az a "pár ezer" rögtön 110 ezer lesz. Igaz, a korlátozott verziókat megkaphatod már 30 ezerért is.


"Hát, ha valamit 1%-nyian használnak"

Az az egy az alsó hangon is legalább három, amit azért számolj ki tételesen, hogy hány felhasználót jelent világszerte! Ha fél milliárd számítógéppel számolunk, akkor annak a 3 százaléka 15 millió. Azért 15 millió felhasználó nem kevés.


"Nem tudom, ki nézegeti a rendszert"

Mindenki, aki használja. Tekintve, hogy a felhasználói felület az, amivel elsőre találkozol, és hacsak nem full-screen programot futtatsz, akkor az az, ami a "keretet" adja a programoknak.


"Oké, letiltanád. És akkor mi lesz jobb?"

Nem is az a gond, hogy vannak frissítések. Hanem hogy megbízhatatlanok, és zavaróak. Bár kétségtelenül mókás tud lenni a munkahelyi értekezlet, amikor a meghívott előadó tíz percig csak hebeg-habog, mert épp frissít a Windowsa, és nem tudja a bemutatóját elkezdeni. :D


"Nem igaz."

De.


#12 "Kicsivel felhasználóbarátabb"

Igen. 20 éve ez még igaz volt. Ma már nem.


#17 "Linux: 10 évvel ezelőtti tapasztalat, de [....]"

Igen, megint ugyanaz a hiba, hogy a 10 évvel ezelőtti tapasztalatodat vetíted ki az aktuális rendszerekre. A Windows meg azért pocsék, mert a Windows 3.1 csak 256 színt tudott kezelni, azt is csak bizonyos hardvereken.


#20 "Sokan írják, hogy kiváltható ez meg az: na most, ha valaki megvett egy programot, nem fogja beérni egy utánzattal, főleg, hogy az többnyire nem is tudja ugyanazt, mint az eredeti program."

Ha megveszi. De ha tényleg megveszi, akkor sem fogja örökké használni. Amikor elavulttá válik, akkor elgondolkozik rajta, hogy lehet, más szoftver jobb választás lenne.

Gyenge utánzattal tényleg nem sokra megy az ember. Éppen ezért szerencsés, hogy sok Linuxos, ingyenes szoftver simán hozza azt a szintet, mint a fizetős alternatívái, sőt, sokszor még jobban is. Ott van pl. a Microsoft Office. Amellett, hogy akkora, mint egy ház, és vagy havonta perkálsz érte, vagy 30 ezret kifizetsz egy korlátozott verzióért, komoly hibái vannak. Készítettél már körlevelet Microsoft Office-ban? Ha nem, akkor sok szerencsét a dátumformátumokkal! :D Lehet, hogy otthon ez nem szempont, de tudod, egy munkahelyen ez lényeges funkció lenne. Külön mókolni kell, ha nem amerikai dátumformátumot szeretnél, mert még a MS helpje által javasolt módszer sem működik az újabb verzióknál. Megoldható természetesen, az Excel táblában állítsd elő szövegként a dátumot, és azt tedd a körlevélbe. De ugyanezt a LibreOffice macera nélkül megteszi. Vagy ha képekkel teletűzdelt dokumentumot szerkesztesz, nem fog az egész szétcsúszni, ha valamit változtatsz rajta, mint az Wordnél olyan gyakori. De például a Word a sorkizárt igazításnak is csak azt a fajtáját ismeri, aminél az utolsó sor balra igazodik.


"Ne legyen "olyan, mint a PS", ha nekem PS kell"

Igen, ez a termékfüggőség. Amikor már az sem jó, ha valami csak "olyan", hanem az kell, hogy a neve is az legyen. Ilyen esetben nincs mit tenni. Bár érdekes, hogy ezek a márkahű emberek, akik jellemzően azzal magyarázzák a márkahűségüket, hogy ők a megszokott dolgokat akarják használni, ők azok, akik akkor is az adott nevű termékhez ragaszkodnak, ha azon elég komoly átalakításokat eszközöl a fejlesztő. Mint amilyen volt a szalagos Office esetében. (2007) Ment a hiszti, hogy mennyire szokatlan, de semmi mást nem voltak hajlandók használni. Innentől kezdve ne legyen a "megszokás" érv. Ez nem megszokás. Ez márkafüggés.


#22 "csak nem tudom megérteni, hogy mit szeretnek a Linuxon néhányan annyira, hogy tűzzel-vassal védik."

Nem is akarod megérteni. Pontosabban nem megérteni akarod, hanem a saját elgondolásaidat másokra erőltetni. Ahhoz, hogy megértsd, meg kellene szabadulnod attól a prekoncepciótól, hogy csak a Windows a jó és használható, és csak azok a szoftverek használhatók, amiket te Windowson megismersz. Ez egyszerűen nincs így. Van ugyan pár olyan dolog, amiben egyik, vagy másik rendszer erősebb, mint a többi, de a legtöbb alkalmazási területen minden elterjedtebb, aktuális oprendszer megállja a helyét. Csak nem biztos, hogy ugyanazokkal a szoftverekkel. Nem, nem rosszabb szoftverekkel, hanem másokkal. Te, mivel eltökélt, és kissé szűk látókörű Windows felhasználó vagy, ezért neked érthetetlen, hogy valamilyen célra más szoftvert használjon az ember, mint amit te megszoktál. Csakhogy ez visszafelé is igaz. Aki nem a Windowst, meg az általad ismert Windowson elterjedt szoftvereket használja, és szokja/szokta meg, annak meg az lesz a furcsa, és szokatlan, ha azokat kell használnia. Windowst, és az azon ismert kereskedelmi szoftvereket mellőzve is lehet ugyanúgy digitálisan festeni, hangot szerkeszteni, kiadványokat, újságokat szerkeszteni, könyvet írni és szerkeszteni, szakdolgozatot írni, tudományos számításokat végezni, 3D modellezni, stb.

Amit pedig én szeretek a Linuxban, az egyrészt az, hogy a Windows hülyeségeinek a döntő többségével nem kell rajta szembesülnöm:

- Biztonság. A rendszer eleve olyan, hogy nehezen fertőződik meg, és ha mégis, akkor könnyű rendbetenni.

- Stabilitás. Most nem csak arról van szó, hogy kevesebbszer fagy le (10 év alatt 2 olyan eset volt, amikor lefagyott a Linux nálam, és az nem hardverhibából adódott), hanem arról is, hogy sokkal nehezebben megy tönkre. Windowsnál, főleg a 10 óta, de azért a 7-nél is már létezett ez, van, hogy egy áramszünet, vagy egy szabálytalan leállítás úgy meg tudja bolygatni a rendszert, hogy utána képtelen felállni, és újra kell telepíteni. Linuxnál ilyen nincs.

- Kulturált frissítések. Linuxon én döntöm el, hogy mikor telepítem a frissítéseket, a telepítésük közben is használhatom a gépet, utána nem fog percekig matatni a következő induláskor, és nem is kötelező újraindítani. Legfeljebb ha olyasmit érint a frissítés, akkor az csak a következő rendszerindítástól fog élni, de addig is használható a rendszer. És nincsenek elhibázott frissítések. Windowsnál azért láttam jópár bosszantó, vagy nevetséges "mellékhatását".

- Nincsenek reklámok, nem erőltet semmiféle külső fiókot, és nem "kémkedik". Azért na. Egy operációs rendszer ne toljon már az ember képébe reklámokat, ne akarjon egy online szolgáltatástól függné, és adja már meg azt a jogot a felhasználónak, hogy eldöntse, mit oszt meg a rendszer készítőjével.

Másrészt: azt szeretem, hogy egyszerűen kellemes használni. Ha valamivel nem vagyok megelégedve benne, mondjuk nem tetszik a felületnek a legújabb stílusa, akkor nem csak annyit tehetek, hogy háborgok kicsit, és belenyugszok, hanem pár kattintással megváltoztatom. És nem érzem azt, hogy korlátokba ütköznék. Amikor valami okból Windows-os gépet kell mégis használnom, na, akkor a Linux után már úgy érzem, hogy az egy esetlen, és korlátolt rendszer. Linuxon szinte mindenre lehet találni megoldást, és általában ingyen.

Harmadrészt: rengeteg "apró" szoftver érhető el hozzá, amik lehet, hogy tényleg csak apróságok, de amire kitalálták, arra remekül működnek.

És végül: azt, hogy kulturáltan bánik az erőforrásokkal. Meg lehet ezért szólni nyugodtan, de én nem szeretek gyakran gépet cserélni. Most, amikor a fél MS-fantömeg azon siránkozik, hogy nem megy a Win10 a gépén, legfeljebb csak mókolás útján, addig én mindenféle probléma nélkül feltelepítettem a Linux Mint 21-et a gépemre. Arra a gépemre, ami már közelebb van a 10-hez, mint az 5-höz. És nem, nem csak elnyöszörög rajta a rendszer, hanem egyszerűen nem érezhető, hogy többet fogyasztana az új rendszer, mint az előző.


#40 "Rakd újra, és csak azt telepítsd, ami kell. Új driverek stb.."

Na látod, ez is egy nagy különbség. Linuxon nem szokták a feltelepített programok "teleszemetelni" a rendszert, és nem fog jéggé fagyni, ha háromnál több szoftvert telepítek fel. ;-)

2023. júl. 8. 19:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/76 anonim ***** válasza:
77%

""Windows Defender."


Ami van, de annyit is ér. Arra jó, hogy elhitesse a felhasználóval, hogy tökéletesen védett. Meg persze a saját tesztjeiken mindig remekül teljesít. De a Linux antivirus nélkül is biztonságosabb, ráadásul ha nagyon akarod, ott van a Clamav."


Amúgy egyetértek a többivel, de ezzel azért erősen vitatkoznék. A Windows defender igenis jó és a kártevők nagy részét megfogja. Legyen az a már említett reverse shell vagy bármilyen kártékony script. Linux alatt ez ellen nincs védelem és a felhasználó butaságából adódóan simán lefuttathat egy reverse shellt, amit nem nagy kunszt Linux alatt összehozni.


"Aztán egyik nap egyik kolléga laptopjáról - pont arról, aki a legjobban osztotta az észt, hogy mennyire tutibiztos a Defender - beosont a rendszerünkre egy zsarolóvírus."


Ezért szokták mondani, hogy nincs 100% biztonság. De ettől függetlenül nagyon is jól teljesít a Defender. Tapasztalatból is mondom, ugyanis szoktam etikus hackeléssel foglalkozni, ezzel kapcsolatos oldalakat, fórumokat olvasni és nem egyszer találkoztam olyan példával, hogy egy bizonyos technikával, eszközzel készített kártevő program egyszer még kapásból lefut Windows alatt, utána rá 2 napra pedig azonnal törli azt. Én is teszteltem ilyesmit párszor, tehát tudom! Ez egy macska-egér játék és ebben a Windows Defender be kell vallani, hogy nagyon jó. Mondom én ezt bármiféle elfogultság nélkül, hisz én is ismerem és használom is a Linuxot, de azzal azért nem értek egyet, hogy a Denfender nem elég hatékony... A veszély túlnyomó többségét kiszűri, ha meg a felhasználó kikapcsolja, csak hogy futtassa a kalózkodott programját, akkor vessen magára. Hülyeség ellen természetesen a Defender sem véd, illetve erősen ajánlott mellé egy bizonyos tájékozottság. Mellesleg zsarolóvírus sem terem ám csak úgy a fán, az is valahogy bejutott a gépbe, ami biztos nem egy véletlen miatt volt...

2023. júl. 8. 20:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/76 anonim ***** válasza:
13%

Én magam befejeztem a linuxos szűz fiúcskák olvasgatásait.


Köszönöm, ennyi elég volt ennyi megrögzött fanatikusból.

2023. júl. 8. 20:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/76 anonim ***** válasza:
38%
#54 Megértelek. Az ilyen kérdések már csak ilyenek. :D A kommentszekcióban egyből megindul a háború, mert sajnos kevés ember tud objektíven tényeket közölni. Én nem húzok egyik irányba sem. Korábban megemlítettem egy-két Windowsos pozitívumot, Linuxos pozitívumok mellett is, erre látom a gnú/pingvin fanok már ezért is lepontoztak. :D
2023. júl. 8. 20:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 56/76 A kérdező kommentje:

47: "a 32 bites Windows az magában egy öntökönszúrás" - Ezt ha kifejtenéd, azt megköszönöm.


48: "Az pedig nem a Linux hibája, hogy a játékfejlesztők nem adják ki Linuxra a saját játékukat" - Fordítsuk meg: az, hogy a Linux nem futtatja egy elterjedt rendszerű, nevezetesen Windows-os programokat, az kinek is a hibája?


49: Az ritka, hogy a Windows valamit ne ismerjen fel, Linuxnál pont azért kell imádkozni, hogy ne legyen valamivel gondja. "Flasht" írtam ember (idézőjelekben, hogy értsd), értsd már a jeleket! Tudom, hogy megszűnt...

2023. júl. 8. 20:28
 57/76 A kérdező kommentje:

52: "Mindenki, aki használja. Tekintve, hogy a felhasználói felület az, amivel elsőre találkozol, és hacsak nem full-screen programot futtatsz, akkor az az, ami a "keretet" adja a programoknak." - Pont ez a, az emberek nem a Windowst/Linuxot nézegetik (már a normálisabbja), hanem a programot, amin dolgozik, a böngészőt vagy a játékot. De persze megértem, ha nincs olyan programja, ami elfutna a Linuxon, nem csoda, hogy csak kattintgat a menükben órákat, és várja az estét.


"Bár kétségtelenül mókás tud lenni a munkahelyi értekezlet, amikor a meghívott előadó tíz percig csak hebeg-habog, mert épp frissít a Windowsa, és nem tudja a bemutatóját elkezdeni. :D" - Hát, azért rólatok is sokat elmond, hogy olyant hívtok meg előadónak, aki nem tud elhalasztani egy frissítést. Ha ő osztja az észt, képzelem, kik dolgozhatnak ott. Atyaég... :D

2023. júl. 8. 20:37
 58/76 anonim ***** válasza:
83%

#56

Természetesen a játékfejlesztőké. Nagyon nem érted te a dolgokat... A szoftvert/játékot fejlesztjük az adott operációs rendszerekre és nem pedig fordítva. SOHA nem operendszert fejlesztünk programokhoz. Ez soha az életben nem így működött a számítástechnika történelmében és soha nem is fog így működni.


Linuxon nem fut pl. a PUBG. Ki tehet erről? Hát nyilván nem a Linux rendszereket fejlesztő emberek közössége, hanem a PUBG Studios, amiért csak Windowsra adta azt ki. Ez ilyen egyszerű.

2023. júl. 8. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/76 A kérdező kommentje:
58: A Windows 10 (11?) -ben van Linux alrendszer, sosem használtam, mert nem érdekel semmilyen szinten, na így meg lehetne oldani visszafele is. Ha nem, miért nem?
2023. júl. 8. 20:50
 60/76 anonim ***** válasza:
100%
Hogy érted, hogy visszafelé? A tényen akkor sem változtat, ha egy fejlesztő, csak .exe, .dll, stb. fájlokat használva adja ki a játékát, akkor az csak Windowson fog normálisan futni, hisz ezek Windowsos fájlkiterjesztések. A WSL ezen nem változtat semmit...
2023. júl. 8. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!