Mik a Windows előnyei és hátrányai a Linux tükrében?
Windows előnye:
-Minden programmal kompatibilis, hiszen a nagy cégek általában csak Windowsra, néha Mac -ra és csak ritkán adják ki Linuxra az alkalmazásokat.
-Kicsivel felhasználóbarátabb.
-Sokkal jobb driver támogatottság.
-A PC -s játékokat elsősorban Windows-ra adják ki, nagyon ritkán adnak ki Linuxra. Persze ott a Proton és a Wine, amivel ez kiküszövölhető némileg, de vagy működik az adott játékkal, vagy nem.
-Windows Defender. Most ezért lehet megköveznek páran, de Linuxban nincs semmilyen beépített vírusirtó. Tudom, hogy Linuxon kicsi az esély vírus beszedésére, de elég egy káros bash script, amit egy gyanútlan felhasználó letölt valahonnan aki nem ért hozzá semmit, lefuttatja és már nyit is egy reverse shellt a támadónak. Ha hiszed, ha nem ez egy pofon egyszerű, pár sorból megoldható script a netcatnek köszönhetően, ami a legtöbb Linux disztribúcióban alapértelmezetten megtalálható. Windowsban is összehozható revershe shell egy powershell script-ből, de a defender azonnal blokkolja és törli azt.
Na már most aki ért hozzá az nem esik bele egy ilyen csapdába, de ez nem mondható el mindenkiről.
-Kevésbé hagyja, hogy lábon lődd magad például valamilyen rendszerfájl kitörlésével.
GNU/Linux előnye:
-Szabad szoftver. (Nem, nem pusztán nyílt forráskódú ahogy azt sokan kissé pontatlanul emlegetik). Ez pedig egy sokkal rugalmasabb és gyorsabb fejlesztést tesz lehetővé, a felhasználók saját maguk módosíthatják és tovább is terjeszthetik azt teljesen legálisan. Windows esetében ilyen nemű cselekedet illegálisnak minősül.
-Testre szabhatóság
-Ingyenes
-Nincs benne kémprogram. Ha gyűjt is némelyik disztribúció adatot, csak nagyon minimálisat és inkább csak hardverinformációt és gyakran használt programokat.
-Gyors
-Sokoldalú, variálható, szerverekre kiváló. Ha nem tetszik egy asztali felület (grafikus felület), használhatsz másikat.
-Bizonyos tekintetben biztonságosabbnak tekinthető, mint a Windows.
-Bár beállítható automatikus frissítés, de akkor frissítesz, amikor te akarsz.
-A Linux (és úgy általában a Unix-szerű rendszerek) parancssora nagyon erőteljes. Rengetek terminál alapú, parancssoros program érhető el, majdnem minden feladatra.
-Nagyon jól szkriptelhető, automatizálható.
-Rengeteg disztribúció, amiből szinte mindenki meg tudja találni a neki valót, ha tényleg szeretne elmerülni a GNU/Linux világában.
#13
Ez nem ilyen egyszerű, mert attól függ milyen célra. Ha sokat játszol és specifikus programokat használsz, vagy valamilyen egzotikus hardvered van, amit a Linux nem támogat, akkor a Windows jobb választás.
Amúgy meg minden másra alkalmas a Linux is. Átlag otthoni felhasználásra, filmezésre, torrentezésre, de kép- és videoszerkesztésre illetve még 3D modellezésre is alkalmas. Szerverek pedig világszerte használnak Linuxot a weboldalak futtatására, meg bármire.
Ez egy másik világ, teljesen más filozófiát követ, de ez is megtanulható és megszokható. Előfordulhat, hogy egy adott feladat elvégzésére alkalmas program nem megtalálható Linxon, de szinte mindig van alternatíva. Apropó, erre ajánlom a [link] oldalt. Beírsz egy programot és keresni fog rá alternatívát egy adott platformra. Legyen az Linux, Android, Mac vagy bármi. Ha csak a nyílt forrású szoftverek érdekelnek, az is beállítható.
Microsoft Office helyett például ott a LibreOffice, vagy az OnlyOffice.
Photoshop helyett ott a Gimp. 90%-ban tudja azt, amit a Photoshop csak persze kicsit más. Illetve hamarosan jön a Gimp -re egy nagy frissítés, a Gimp 3, ami rengeteg újítást fog hozni és tényleg méltó ellenfele lesz a Photoshopnak.
Lightroom helyett Darktable.
Adobe Premier Pro vagy Magix Vegas Pro helyett pedig Kdenlive, Shotcut, Olive editor, DaVinci Resolv, stb, stb.
Utorrent, Bittorrent helyett qBittorrent, Deluge, Transmission.
Sokan megtették már a Linuxra váltást, van akinek bejött, van akinek nem.
Egy biztos, tanulást igényel. Azt nem szabad várni, hogy 0 tudással fejest ugrasz bele és minden menni fog és azt sem, hogy pont úgy működjön, mint a Windows, mert ez nem az.
#14 Régóta használok Photshop-ot és Gimp-et is, de a Gimp a Photshop-hoz képest nagy lemaradásban van. Persze nincs baj a Gimp-el, de nem véletlen elterjettem a Photoshop. Eddig nem tudtam, hogy jön a Gimp 3-as verziója, kíváncsi leszek milyen és izgatottan várok.
Premiere Pro helyett még a Lightworks is jó, pl a Pulp Fiction is azzal készül.
A Windows elterjettebb, közismertebb, ami azt jelenti, ha megakadsz vele, a szomszéd Pistike átjön és segít - bár jobb erre a szakember...
Vagyük figyelembe, hogy míg a windows kliensgépként kezdte, és ezt töltötték fel később szerver funkciókkal, addig a Linux szervergépekre lett kihegyezve, és csak később közelített a desktop felhasználók igényeihez. Ha jól tudom a grafikus felület is jóval később jelent meg a Linuxnál, mint a Windowsnál. Így egyszerűen nem volt felhasználóbarát. A parancssori számítástechinika idejét múlt lett. A kényelmes user jobban szeretett kattintgatni.
Nagy hibája a Widowsnak a nagy, közös, regisztrációs adatbázis, ami roppant támadhatóvá tette a rendszert. A Linux sokkal bontottabban kezeli a rendszer és a programok beállításait, így okosabban lehet korlátozni a hozzáférési jogokat.
Azt nem állítanám, hogy problémamentes a Linux üzemeltetése. Erre jó bemutató, egy bármilyen linuxos szakmai oldal társalgási felülete.
Szerintem:
- szervernek linux
- felhasználóknak windows
Linux: 10 évvel ezelőtti tapasztalat, de nehéz (volt) telepíteni, valami mindig hiányzott. A felhasználói élmény gyér volt.
Windows: teleszemeteli a C: meghajtót, ha 256GB SSD van, akkor sok mindent már nem tudsz mellette csinálni. Nehéz úgy konfigolni, hogy ne oda tegye, telepítse a dolgokat. Szóval 1TB SSD kell, ha nem csak böngészel.
#16 -os nagyon tetszik.
Kiegészíteném, hogy szerveres környezetben a script/parancssori adminisztráció a Windows környezetre is átterjedt, népszerű. DevOps feladatokra is. (applikáció fordítása, telepítése)
#17 Akkor javaslom próbálj ki ismét egy Ubuntu-t vagy Mint-et vagy Zorint és frissítsd fel a tapasztalataidat. :D
Meg fogsz lepődni, ugyanis szerintem még a Windowsnál is könnyebben és gyorsabban telepíthető.
Igaz, hogy a Linux kezdetben szerverekre volt a legjobb, de ez mára már változott.
Számtalan disztribúció létezik, ami nem a szervereket, hanem az átlag mezei felhasználókat célozza.
Semmivel sem nehezebb használni, mint a Windowst.
Két akadály lehet, ami miatt úgy érzik néhányan: más programok, driverek támogatottsága.
Linuxra nincs premier pro meg a többi, de van mindenre alternatíva.
Driverek legtöbb esetben jól működnek, de ha valakinek valami nagyon új és egzotikus hardvere van, akkor elképzelhető, hogy várni kell mire rendesen támogatott lesz, de ez már nem túl gyakori eset szerintem.
"Két akadály lehet, ami miatt úgy érzik néhányan: más programok, driverek támogatottsága" - Hát ez az. Lényegében minden, amire a gépet használnád, csak foghíjasan vagy egyáltalán nem elérhető. Ha nincs programod, mire használnád a Linuxot? Nézegetni meg kattintgatni a menükben? Sokan elfelejtik, hogy egy rendszert nem önmagáért használunk, hanem az csak egy alap a felhasználói programok alá. Na, pontosan itt hasal el a Linux, mert alig megy rajta valami értelmes.
Sokan írják, hogy kiváltható ez meg az: na most, ha valaki megvett egy programot, nem fogja beérni egy utánzattal, főleg, hogy az többnyire nem is tudja ugyanazt, mint az eredeti program. Ne legyen "olyan, mint a PS", ha nekem PS kell, hanem fusson "A PS", és nem érem be a Gimp meg egyéb utánzatokkal. Remélem, érted és érzed is a különbséget.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!