Mik a Windows előnyei és hátrányai a Linux tükrében?
Erősebb hardveren nálam se, de a böngészők sajna nagyon le tudják fogni a ramot, illetve egy IDE is, és 4GB-nál már azért számít, hogy mennyit visz el az alaprendszer
Ebből csak azt akartam kihozni, hogy gyenge hardveren, ha windows akarsz használni, akkor gépcsere, de linux alatt még működhet. Ha még lejjebb megyünk, pl. 2 GB RAM-ig, akkor még esélytelenebbnek látom, hogy a windows rendesen menjen, de ott már linuxból is egy lightweight kell, és IDE + böngésző együtt lehet már ott is felejtős
"Mert kb. ennyiben ki is merül a 3D-s képessége."
Azt meg csak úgy mellékesen megjegyzem, hogy sokan 3D modellezésre is Linuxot használnak. ;)
#2. "A Windows-al sokkal több program kompatibilis mint a Linux-al"
Ez így pont, hogy nem igaz. Legfeljebb úgy, hogy az általad (aki Windowson nőtt fel) ismert programok között több a Windows alatt futó. De azt nézve, hogy a disztrók átlagosan több ezer szoftvert kínálnak Linuxhoz - és azért van még sok olyan, amit a repókba nem válogattak be - nem gondolom, hogy van értelme mennyiségi összehasonlításoknak.
De ha nagyon kekeckedni akarunk, azért azt is vegyük számításba, hogy a Linux jóval többet tesz a kompatibilitás növeléséért. Windowson tudod a Windowsra írt szoftvereket futtatni, és ennyi. (32 bites rendszereken még tudsz DOS szoftvereket is így-úgy futtatni, de a 32 bites Windows az magában egy öntökönszúrás.) Linuxon meg van egy halom technika, amivel más rendszerekre írt szoftvereket futtathatsz. A legismertebb a Wine nevű kompatibilitási réteg, amivel a Windowsra írt szoftverek egész nagy hányada válik futtathatóvá. Windowson csak akkor fogsz Linuxot futtatni, ha egy komplett virtuális gépet felraksz. (Igen, a WSL is ezt teszi.)
#12. "Minden programmal kompatibilis"
Lásd fentebb. Pont, hogy nem.
"Kicsivel felhasználóbarátabb"
Nem felhasználóbarátabb. Sőt, pont a Windows az, ami kezdi egyre inkább szivatni a felhasználóit. Először tüntessük el a Start menüt (Win8), mert az jaj, régi, és fúúúj... aztán kiderült, hogy hülyeséget csináltak, akkor meg hozzuk vissza, de a csempékkel kombináltan, mert ciki lenne beismerni, hogy elszúrták. Aztán visszahozták kicsit bugyutább formában, reklámokkal teleszórva. Mondjuk ez pont, hogy nem felhasználóbarátság.
"Windows Defender."
Ami van, de annyit is ér. Arra jó, hogy elhitesse a felhasználóval, hogy tökéletesen védett. Meg persze a saját tesztjeiken mindig remekül teljesít. De a Linux antivirus nélkül is biztonságosabb, ráadásul ha nagyon akarod, ott van a Clamav.
#20. "Lényegében minden, amire a gépet használnád, csak foghíjasan vagy egyáltalán nem elérhető."
Nézzük csak... használom úgy általánosságban "internetezésre", levelezésre, kommunikációra (e-mail, Fb, SIP telefon), tévé- és filmnézésre, játékra, programozásra, általános "irodai" szoftverek futtatására (szövegszerkesztő, táblázatkezelő), meg néha kiadványszerkesztésre, és rajzolsára. Minden, amire akarom, és szeretném, tudom is használni. Nyilván lehetnek olyan területek, ahol problémákba ütköznék. Mondjuk lehet, hogy CNC gépek vezérlésénél problémám lenne, mert azoknak a szoftverei nagyon specifikusak. De ez megint olyan dolog, ami nem csak engem nem érint, de a felhasználók 99%-át sem. És ugyanígy a felhasználók 99%-a nem műteremben dolgozik, és nem is mozgóképstúdiókban. Az, hogy vannak, akik arra, hogy egy blur effektet tegyenek a képeikre, Photoshopot használnak, természetesen kalóz verziót, az hadd ne legyen már érv! Igen, van, akinek komolyan kell a Photoshop, és hátrányos lenne a Gimp. Mondjuk a felhasználók fél százaléka. Nagyjából hasonló mennyiség, mint akik beágyazott rendszereket bütykölnek, vagy FTP-szervert üzemeltetnek. Nekik meg a Windows kifejezetten hátrányos. De ha nem az ilyen fél százalékos területeket nézzük, akkor nem fogsz olyan problémába ütközni, hogy valamire nincs megfelelő szoftver.
#23. "Fő probléma a Linux-al, hogy nem képes egy binárist kezelni"
Ez egyszerűen hazugság. De, képes, tök mindegy, milyen rendszer alatt fordítod le, más Linux terjesztésen is futni fog. Sőt, lepődj meg, de minimális állítgatással még FreeBSD-n is.
#29. "Hát, biztos van erőmű-igényű kivitel is a Linuxból, azt rakd fel egy 10 éves gépre, megnézném, mit szól hozzá."
Nem fogom. Pont azért nem, mert a Linuxos világ egyik nagy előnye, hogy rendkívül sok hardverhez hozzá lehet illeszteni. Nem fogok egy KDE-s disztrót feltenni egy 10 éves netbookra, mert egyszerűen arra vannak jobb disztrók. Nem a problémát kell keresni, hanem a megoldást. Mellesleg: még a KDE erőforrásigénye is eltörpül a Win11 mellett.
#46 Már amelyikben. Amelyiket natívan és jól elkészítik Linuxra is, azzal semmi baj nincs. CS:GO, Dota 2, Team Fortress 2, Dirt Rally, Tomb Raider, Minecraft, Ark: Survival Evolved, Valheim, Bioshock Infinite, Rocket League, War Thunder.
Csak hogy néhányat említsek a natív Linuxos játékok közül...
Az pedig nem a Linux hibája, hogy a játékfejlesztők nem adják ki Linuxra a saját játékukat ezért Protonnal vagy Wine-al kell megpróbálni futtatni a Windowsos kiadást, aztán vagy működik vagy nem.
#12 "A PC -s játékokat elsősorban Windows-ra adják ki"
Ez tényleg így van, és ez mondjuk egy olyan terület, ahol egyelőre kétségtelenül előnyösebb a Windows. Bár igaz, én naponta játszok (dual bootos gép), de hónapok óta egyszer nem indítottam a Windowst, szóval ez azért sok mindentől függ, és korántsem igaz minden esetben.
#27 "Adtam pár esélyt neki, többször is feltettem, de mindig felhúzott valami "apróságon", valami driver vagy hardver nem ment, ami Windows alatt simán működik."
Én meg ennek az ellenkezőjét tapasztaltam. Windowsnál sokkal gyakoribb, hogy valami nem működik, vagy azért, mert túl új, vagy azért, mert túl régi. Vagy mert ... csak. Aztán lehet szívni driverekkel, főleg brand PC-ken, ahol alapból sem az USB-t, sem az ethernetet nem ismeri fel.
#35 "Igen, mostanában nem feltélenül az oprendszer a baj, hanem a weblapok terhelik a gépet ("Flash", képek, videók, reklám stb.), vagy nem támogatják a régi böngészőt, az új pedig a rendszert nem."
Flash??? Te melyik évszázadban élsz? Amúgy meg: de, vannak oprendszerek, amik önmaguk is annyit esznek, mint egy komolyabb célszoftver.
#12 "Windows Defender. Most ezért lehet megköveznek páran, de Linuxban nincs semmilyen beépített vírusirtó."
Hadd meésljem el! Előző munkahelyemen gyakran felhoztam az antivirus-témát. Persze a fenntartó kategorikusan elutasította, mert a Windowsban már van egy vérprofi vírusirtó. Aztán egyik nap egyik kolléga laptopjáról - pont arról, aki a legjobban osztotta az észt, hogy mennyire tutibiztos a Defender - beosont a rendszerünkre egy zsarolóvírus. A titkárság dokumentumainak nagy részét lekódolta (az már más kérdés, hogy költséghatékonyságra hivatkozva rendes biztonsági mentő rendszerünk sem volt, én ezt is előtte szóvá tettem...), illetve sok munkatárs gépére eljutott. Erről annyit, hogy mennyire jó a Defender. Valóban jobb, mint amilyen mondjuk 15 éve volt, de azért távolról sem nevezném jó megoldásnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!