Okozhat -e minden mozgás formánál szinte légszomjat a nagyobb izom tömeg?
"Okozhat -e minden mozgás formánál szinte légszomjat a nagyobb izom tömeg?"
Nem.
Az izom oxigént zabál működés közben.
Ahogy te edzettél, azzal rengeteg izmot építettél, de nem fordítottál figyelmet a légzési és keringési rendszerre.
Az állóképességi sportolók sejtszinten is adaptálódnak a nekik szokásos terheléshez, aztán az izmaik is jobban át vannak szőve erekkel, tüdejük belső felülete nagyobb és így tovább.
Neked viszont lett nagy tömeged, és nem adaptálódtál hozzá.
Ráadásul 108 kiló az 108 kiló, amármiből is áll. Egy 60 kilós futó is lihegne, ha még 58 kilót rápakolnának és azzal kéne sétálnia.
A nagy izmaid majd tudod, hol fognak segíteni? Ha elkezdesz pl. futni, elérsz majd (viszonylag hamar) egy olyan pontra, ahol már nincs elég levegőd, gyűlne a tejsav, de a szervezeted még bontja, és ebből is energiát nyer. Ez részben a májban történik, másrészt viszont a nagy tömegű izmok, amelyek nem vesznek részt a mozgásban annyira, hogy oxigénhiányos állapotba kerüljenek, képesek a tejsav bontására.
Tehát hamar lihegni kezdesz, a lábad-törzsed fárad is a futástól, de a vállak, a kar izmai még besegítenek a tejsavbontásba, és ebből sokáig extra energiát nyersz. Ez az a steady state állapot, amit viszonylag sokáig fenn tudsz tartani, holott lihegsz már. A pulzusod is magasra megy, de aztán viszonylag sokáig ott is marad, nem megy fentebb.
Nagy izmok esetén ez az állapot marad meg sokáig. Aztán persze elfogysz, a teljesítmény leesik, a tejsav felhalmozódik, a pulzus felszökik, te pedig megállsz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!