Kezdőoldal » Sport, mozgás » Kerékpározás » Kerékpár versenyekhez milyen...

Kerékpár versenyekhez milyen teljesítményt kell elérnem?

Figyelt kérdés
El akarok kezdeni versenyszerűen tekerni (így 14 évesen :D ), csak fogalmam sincs, hogy egy "átlagos" versenyen milyen gyorsan szoktak tekerni, vagy hány km-t, milyen terepen, milyen emelkedőkön...stb.

2012. dec. 15. 14:43
1 2 3
 1/24 anonim ***** válasza:
először azt kéne eldönteni hogy milyen kerékpárverseny....országútikról tudok mesélni, mtb (xco, ox stb), bmx, cx, és társaikról már nem....
2012. dec. 15. 17:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/24 A kérdező kommentje:

MTB (azon belül nem tudom, hogy milyenek vannak)


Próbáltam utánanézni ilyeneknek, de alig találok róla infot.

2012. dec. 15. 17:08
 3/24 anonim ***** válasza:
Ez engem is érdekelne... Én 16 éves vagyok és szintén MTB téren szeretnék versenyeken részt venni.
2012. dec. 15. 21:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/24 Linkoln ***** válasza:

Mennyit bringáztál? Sportos vagy? Jó az állóképességed? Combod van?

Outin versenyzek, montit csak nézem, de garntálhatom hogy keményen tolják. Rendes edzőtervkell, meg figyelni kell az étkezésre, jó bringa kell, nagyon jó, és első egy két évben csak tekerni, meg edzeni. Utána lehet élvezni, de kitudja hogy mennyire edződtök ki.

Outival egy 40kilóméteres sprintet egy óra alatt illik letekerni egy versenyzőnek aki nem utolsó akar lenni.

Mtb-vel földút, aszfalt, domb, lejtő mászás, ereszkedés 20 kilóméter 40 perc alatt meg kell h legyen de ez kcisit homályosabb, és sokmidnentől függ.

2012. dec. 16. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/24 Brain Storming ***** válasza:

Olvass versenybeszámolókat, amiket a résztvevők írtak. Pl.:


[link]

2012. dec. 16. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/24 A kérdező kommentje:

5.-nek köszönöm a linket, pont ilyenre gondoltam.


4.-nek:

Nem régóta sportolok, csak a nyáron kezdtem el mindig egyre gyorsabban tekerni, még az átlagom elég rossz (kb. 20 km/h) de tudom... hogy edzeni kell!

Azon kívül még kosárlabdázok, abban is érzem, hogy mindig egyre jobb az állóképességem amióta tekerek.

2012. dec. 16. 12:39
 7/24 Brain Storming ***** válasza:
100%

Szívesen! :)


Mivel 14 éves vagy, ezért most még szorosan a korosztályoddal érdemes összemérni magad, akármilyen versenyen is indulsz. Ha eléred a kb 1 órán át tartott 30 km/h-t, akkor egy erősebb versenypartnerrel hosszabb versenyekre is elindulhatsz, 50-60-80 km-re is, szigorúan azon az alapon, hogy szélárnyékban végig tudod-e csinálni.


A fejlődés a kerékpározásban is fokozatos, és néha csak akkor érhető tetten, ha szorgalmasan felírsz minden edzéseredményt (a megadott linken erre is találsz példákat). Az eredményeid nem lineárisan fognak javulni, vagyis nem úgy, hogy edzésről edzésre egyre jobb leszel, hanem hullámzóan - a lényeg az, h ha edzel, akkor javulni fognak az eredményeid, még akkor is, ha pár edzésen nem vagy formában. Sokaknál jobban észrevehető a hullámzás, másoknál kevésbé - de a hullámvölgyeket mindig látványos javulás követi.

Én ugyan amatőr vagyok, és a munkám meg sokminden erősen befolyásolja, h mennyit tudok tekerni, ezért én az edzésmódszereket is ehhez kell, h igazítsam. A linken vannak pl. ötletek a gyorsító edzésekre is. Mondjuk én tipikusan síkterepi menő vagyok, az Alföld kellős közepén lakom, így a hosszútávú felméréseimben tkp alig van pár méternyi szintkülönbség (pl. az egyórás iramfelméréseimben pár méteres dombok vannak (töltés), vagy alig fél, 1%-os, több kilométeres nyílegyenes utak :)


Javaslom még, hogy keress olyan kerékpárverseny eredménylistákat is, ahol a te korosztályod is indul (U15), és nézd meg az ő eredményeiket. Ez legyen a viszonyítási alap! Ha egy felnőtt versenyzőt kérdezel, az azt mondja, h 40 km/h alatt ne is próbálkozz, ez a "belépő" a versenyzésbe (outiban) - a fő kérdés, hogy bajnok akarsz-e lenni, vagy pedig élvezetből szeretnél versenyezni.

Én magam, mivel amatőr is vagyok, se pénzem, sem időm nincs arra, hogy a dobogós helyezésekre gyúrjak, és alapvetően "hátulról szeretek feljönni" - számomra a versenyben való előzés az élvezet :) Ez sem elhanyagolandó szempont - a korosztályos elsők és mindig dobogósok legtöbb idejét az edzés köti le, véresen komolyan veszik a dolgot, és bicajozás terén sokszor eléggé szemellenzősek. Persze feljegyzésre érdemes eredményt így lehet elérni, ám pl. egy mezőnyversenyben a főbolyban az ember sosem a maga eredményét éri el: sokan úgy nyernek első helyet, hogy végig a húzóemberek szélárnyékában utaznak, majd a végén előretörnek, és a már kifáradt versenyzőket hagyják ott. Nem egyszer volt ilyen velem is - volt olyan, aki végig mögöttem bújt meg, aztán korosztályos aranyérmesként nyert dobogót. Ez egy mezőnyversenyben elég gyakori.

A hegyiversenyek éppen ezért "tisztábbak", mert az emelkedőn az erő dönt, mivel ott szélárnyékot nem érdemes keresni, lejtőn meg az a gyorsabb, aki bátrabb, felkészültebb, biztosabban kezeli a kerékpárját. A hegyi versenyeken nem ritka, hogy 10 km/h körülre csökken a sebesség, viszont a lejtőkön 60-70-80 km/h-val röpülnek lefelé. (Tipikusan ilyen a "Hegyek Pokla" Esztergomban).


Ha rendesen edzel, akkor ki tudod hozni a bicajodból, amit csak lehet. Ez a lényeg. Annak nem szabad bedőlni, hogy a kétszer annyiba kerülő biciklivel majd kétszer annyit tudsz kitekerni, stb. Már egy középkategória alatti versenykeróval is el lehet érni az egyéni teljesítmény 70-80%-át. Középkategória alatt azt értem, h 50-80 ezer körüli, rendesen működik minden rajta (fék, váltó), egyénreszabottan van beállítva (kormány, ülés), viszonylag strapabíró kerekei vannak (outinál 23-as gumi, duplafalú felni)...

2012. dec. 16. 13:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/24 anonim ***** válasza:
Indultam néhány versenyen, 25-28kmes rövid távokon, ezeken 1:15 és 1:30 között teljesítettem, az első helyezéshez egy esetet kivéve 1:10 körüli idő kellett, ez több, mint 20km/órás átlag. Ez hegyvidéken, elég nagy szintkülönbségekkel volt, de néha hágós részeken is 30-35km/h-val mentünk folyamatosan. Nem túl sok edzéssel is egész jó eredményeket értem el, első verseny előtt egy hétig napi 40-50km-t (aszfalton) és ezzel a kategóriámban majdnem dobogós lettem (14-18év), ha a meredek szakaszokat ki tudjam hajtani, akkor meglehetett volna. Az első hónapban pedig 10 percet javultam 50km-en, szóval nem túl nehéz elkezdeni.
2012. dec. 16. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/24 A kérdező kommentje:
Köszönöm még egyszer a válaszokat.
2012. dec. 16. 20:00
 10/24 Linkoln ***** válasza:
Én csak komolyabb pesti versenyen indultam, de ott kategóriámban "(14-18)" úgy hajtottak mint az állat. 40km/h felett volt az átlaguk. Ez mondjuk nem mtb, de akkora különbség nincsen. Ahová pénzért van a nevezés, ott tekernek mint állat.
2012. dec. 17. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!