Wudang kungfu, Wado ryu karate, Wing tsun vagy Capoeira?
" Nyilván ahogy az antilopborjú is cafatokra tud szaggatni egy egész oroszlán falkát."
Ez nagy volt! xDDDDDDD
"Hát ha kijössz Hamburgba akkor megejthetjük a dolgot..."
Stuttgartban vagyok, de leszünk még otthon is, gondolom, vagy te nem jössz haza sosem?
Van még rajtam kívül aki egyébként Magyarországról is? Na most ez egy másik történet, miért van mindenki külföldön? :D
Én a nyáron megyek ki Angliába, több az angol, közelebb az óceán.. meg eredetibb a tea.
Továbbra sem értek egyet azzal, hogy a harcművászetek eleve nem működhetnek jól. Bárki megtanulhat jól bunyózni, azt elfogadom, hogy egy merev karate stílus az életszerűtlen.
Viszont ha egy kungfus gyorsabban üt mint egy boxoló, nagyobbat üt mint egy boxoló, stabilabban áll és mozog mint egy boxoló mivel némileg mélyebb a képzése, ne jelentsük már ki, hogy sosem fog úgy ütni mint egy boxoló. Nem azt mondom, hogy jobban fog ütni, de jó képzéssel pusztán máshogy. Nyilván van aki úgy üt, hogy inkább távolabb marad hogy rúgjon. Ez nem lesz élből sz.ar, mivel a thai box sem élből gyengébb mint a sima box.
Lehet valaki úgy üt, hogy közel kerüljön és utána dobásokat csináljon. Ez is lehet kungfu stílus -> taktika. Vagy talán a birkózás, dzsúdó mostanában nem működik? Ha egy embert megfognak, kibillentenek és belevágnak a földbe mostanában nem sérül meg? Ha kungfus dob bele a földbe valakit az akkor nem fáj?
Trollfizika? Hagyjuk már.
A küzdősportok már csak onnan kezdve nem túl hatékonyak, hogy technikailag korlátozottak. Azért működik a box és a thai box, mert jó edzésmódszer a full contact sparring és a zsákolás. Zsákolás is csak értelmesen jó, küzdősport edzést meg általában értelmes edzők tartanak. Ennyi.
A küzdősportolók nem ügyesebbek, egyszerűen csak rutinosabbak és szellemileg fölényben vannak ÁLTALÁBAN a küzdelemhez nem szokott 'harcművészekkel' szemben.
Ez miért van? Ez nem feltétlenül azért van, mert a karate ütéstechnikája eleve sz.ar. Mivel egy kungfu ütéstechnikája már jó is lehet. Továbbra is a kevésbé hatékony edzésmódszerek miatt.
Mert
- formagyakorlattal csak akkor lehet megtanulni mozogni, ha valaki jól csinálja, ehhez jó edző kell
- mert ha valaki ügyesen táncol, még beverik az orrát. Nyilván nem lehet csak formagyakorlatokat ismételni, aztán elvárni, hogy egy ember mozgását tudja követni szerencsétlen. Erre vannak az edzők, hogy összeállítsák az edzésterveket..
De heti 2x 1,5 órában nem lehet sok mindent elérni, küzdősportolók sem ennyit edzenek. És az edzés időben a bunyóra koncentrálnak, nem a finom mozgásra.
Ez csak addig jön be, amíg valaki nem elég gyakorlott hozzá, hogy a hibáikat kihasználja. Átlag 'harcművész' nem fogja kihasználni a küzdősportolók mozgásának hibáit, mivel szellemileg hátrányos helyzetben lesz. Avagy pszichésen, a küzdelem gondolata köti le a fejét, nem is a mozgás folyamatára figyel, hanem idióta érzései vannak. Ilyen félelem, jaj most mi van, ez tényleg üt és hasonló típusú baromságok.
Ez nem a harcművészetek mozgásának hibája, hanem az edzőké vagy részben a gyakorlóké.
Mostanában pl. én is kiestem a normál bunyóból, edzésen sem sok pofozkodás volt, eleve sok edzést kihagytam, így most taichival is lehet benéznék pár pofont egy meccsen, egyszerűen mert hagytam magam elszokni. Én tehetek róla, a mozgásom alapvetően nem rossz. Ki lehet találni, hogy deee biztos rosszul mozgok, primitív előítélet lenne :)
Készségek pedig vannak, és ezek fejleszthetőek. Mindegy, hogy kesztyűben pofoznak vagy boxerrel, ha valaki el tud hajolni és herén tudja rúgni a pofozóját, ez készség kérdése is.
Erre pedig lehet edzeni. Mentálisan is lehet tréningelni.
És a végén minden pofonokra és mozgásra egyszerűsödik, szerintem nincs igazi különbség harcművészet és küzdősportok között.
Persze, igazi utcai harcra meg csak az készít fel 100%-osan, ha tényleg azt csinálod rendszeresen. De nem biztos hogy hatékony, ha szétvereti valaki magát, maradandó vagy nagyon lassan gyógyuló sérüléseket szerez azért, hogy aztán a tapasztalatát ne tudja használni mert a teste már eleve nem mozog úgy mint egy egészséges emberé.
Vagy nincs maradandó sérülés, de míg puhakesztyűs edzést többet is lehet csinálni egy héten, ha valaki kesztyű nélkül sparringol, lesérül, az mikor edz legközelebb?
Szerintem ma már vannak kiforrott edzésmódszerek amelyek jól felkészítenek egy embert magára a küzdelemre, egyéb dolgokat is meg lehet tanulni amik küzdelemnél jól jönnek.
"A küzdősportok már csak onnan kezdve nem túl hatékonyak, hogy technikailag korlátozottak. Azért működik a box és a thai box, mert jó edzésmódszer a full contact sparring és a zsákolás. Zsákolás is csak értelmesen jó, küzdősport edzést meg általában értelmes edzők tartanak. Ennyi."
Nem korlátozottabb csak egyszerűbb. Az ökölvívás 4 ütéstechnikáját sokkal többször lehet élesben alkalmazni, mint a karate 50 féle ütéstechnikáját. Akkor kérdem én melyik is a korlátozottabb?
"A küzdősportolók nem ügyesebbek, egyszerűen csak rutinosabbak és szellemileg fölényben vannak ÁLTALÁBAN a küzdelemhez nem szokott 'harcművészekkel' szemben."
Technikailag és taktikailag is óriási fölényben vannak.
"Ez miért van? Ez nem feltétlenül azért van, mert a karate ütéstechnikája eleve sz.ar. Mivel egy kungfu ütéstechnikája már jó is lehet. Továbbra is a kevésbé hatékony edzésmódszerek miatt."
De konkrétan ezért, mert eleve szar a karate, kungfu technikái. Az edzésmódszerekkel pedig ne emlegesd, mert már Kínában és Japánban is az európai küzdősportokra jellemző edzésmódszereket használják. Még sem értek el vele eredményt. A csodakungfus hiába fogja begyakorolni bokszzsákon pl. a teszem azt "sárkánykarom" technikát, akkor sem fogja tudni élesben megcsinálni, mert a technika eleve szar.
"De heti 2x 1,5 órában nem lehet sok mindent elérni, küzdősportolók sem ennyit edzenek. És az edzés időben a bunyóra koncentrálnak, nem a finom mozgásra. "
Heti 2 x 1,5 óra boksz hússzor annyit érne, mint heti 7 x 3 óra karate vagy kungfu.
"Ez nem a harcművészetek mozgásának hibája, hanem az edzőké vagy részben a gyakorlóké."
Mindháromé, a stílus mozgásáé, a mesteré és a tanítványoké is. Pont ebben a sorrendben.
"Nem korlátozottabb csak egyszerűbb. Az ökölvívás 4 ütéstechnikáját sokkal többször lehet élesben alkalmazni, mint a karate 50 féle ütéstechnikáját. Akkor kérdem én melyik is a korlátozottabb?"
Pontosan! A kevesebb technika az nem korlátoltság. A zipotában kevés rúgás van, ráadásul egyszerű és igen primitív rúgások, még csak nem is kifejezetten erőteljesek (pedig a savatéból lett kifejlesztve, de még annál is egyszerűbb rúgások).
Ennek ellenére én zipotával előbb fogok egy utcai harcban szétrúgni egy embert, mint egy 4 danos taekwondo mester. Miért? Mert a Tkd 720°-os epic-final-tornado-kick semmit sem ér, egy éles bunyóban.
https://www.youtube.com/watch?v=x5xqWWS3uOo
beírtam a guugliba hogy zipota és ezt dobta ki XD komolyan most sírok a röhögéstől. XD
Ami lassú, pontatlan és gyenge, az nem ér semmit.
Ami gyors, pontos és erős, az meg igen. Egy taekwondo mester aki képes 720°-os fordulattal rúgni, komolyan azt gondolnád, hogy nem tudná az általad vázolt egyszerűbb rúgásokat megcsinálni? Hagyjuk már.. azért rúgnád szét, mert pszichésen dominálnál, kevésbé lennél ideges és rutinosabb lennél valódi, full contact sparringban mint egy átlag tkd mester aki ki tudja milyen light contact baromságokon pocsékolja a mozgáskészségét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!