Sokszor olvasom harcművészeti klubok oldalán, hogy nem számít az erőnlét, állóképesség, hanem inkább a technika. Én ezzel nem teljesen értek egyet. Szerintetek?
Ezt azért írják, mert még így is akad rengeteg olyan jelentkező aki túl kezdőnek érzi magát illetve kezdő csoportot keresnek. Egy normális edzésen a kezdők és haladók együtt dolgoznak és nem a totál kezdők bohóckodnak egymással.
Az erő, erő-állóképesség, anaerob állóképesség fontos a harcművészetekhez, de ennek mindenkinek a saját felelőisége erről gondoskodni. Egyrészt ahogy a második írta felesleges időpazarlás az edzésből, az edzők általában nem felkészültek az ilyesfajta edzés modern alapokon fekvő megközelítésében illetve 10-20-30 ember 10-20-30 féle szinten van a fizikai felkészültség terén így nem lehet egy egységes hatékony programot létrehozni.
Megfelelő állóképesség és erő nélkül nincs hatékony önvédelem. Az igaz, hogy a lágy stílusoknál minél jobb az ember technikája, annál kevesebb nyers erőt kell belefeccölni. De az állóképesség ott is kell. Persze, a harcművészet arról szól, hogy a gyengébb legyőzze a nagyobbat, én is le tudok győzni olyan embereket, akik nyers erőben jóval a szintem fölött vannak. De egy 40 kilós ropi-rambó aligha tud legyőzni egy 70 kilós, jó kondícióban levő embert, lehet akármilyen technikás. De hogy konkrét példákat is mondjak, gondolom mindenki halott Masutatsu Oyama karatemesterről, aki puszta kézzel legyőzött egy bikát. De ott van az aikido, melynek meglehetősen lelkes gyakorlói úgy hirdetnek, hogy az erőfeszítés nélküli erő. Nos az aikido alapítója, Morihei Ueshiba a maga fénykorában 80 kiló tiszta izmot nyomott, és a seregben megkapta a "tetsujin" (vasember) titulust is. De ott van Takeda Sokaku a Daito Ryu Aiki Jujutsu nagymestere. Igaz, ő nem volt erős (izomerőben) elég csenevész ember volt, 157 centi, és a súlya is 50-60 kiló körül mozgott. Mégis a gyorsaságával, időzítésével, valamint pszichikai megfélemlítésével korának egyik legjobb harcosa volt. De nem jelenti azt, hogy nem volt erős, sőt igen komoly állóképesség kell egy tömegverekedéshez. Szóval nem mondható el, hogy a híres japán mesterek, ne lettek volna kemények sőt... Aki látott egy századeleji felvételt egy japán judo edzésről, az pontosan tudja, hogy baromi erősek voltak.
Szóval ez a +nem kell hozzá erő stb" csak egy megszokott marketing duma, amivel becsalogatják a kezdőket. Thai box edést sem úgy hirdetnek, hogy "na itt szétverjük a fejedet, hogy kemény legyél"...
gondolom abból indulnak ki,hogy a harcművészet élet halál harc és mint ilyen ideális esetben,élesben,nem tart tovább a küzdelem 5-10mp-nél.
a küzdősportban viszont az állóképesség az alfa és omega.
az esetek nagy százalékában az győz,aki jobban bírja tüdővel.
amúgy meg a shaolinok bitang kemény állóképességi edzéseket is végeznek,sőt a fél napjuk erről szól,uh az oldal állítása sántít.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!