Csak én vagyok, aki igazságtalannak érzi a devizában meghatározott kölcsönök piaci áron (256 Ft/CHF) forintosítását?
Ennek indoklásaként a Kúria 6/2013 PJE-ből szokott elhangzani:
"az adós célja az volt, hogy a forint kölcsönszerződések esetén irányadó kamatnál alacsonyabb kamat mellett jusson kölcsönhöz. Erre csak úgy volt lehetőség, ha devizában adósodik el, ami egyben azt jelenti, hogy vállalja az árfolyamváltozás kockázatát,"
Ez alapvetően igaz, de nagyon nem mindegy, hogy milyen kamatot vállaltak az adósok, és milyen árfolyamkockázatot.
CHF-ben meghatározott hitel esetén a CHF LIBOR jelenti az alacsony kamatot. A szimmetria elv alapján az egyoldalú szerződésmódosítás joga a pénzügyi intézmények számára nem csak jogosultság, hanem ellentétes irányú változás esetén kötelezettség is. (Kúria 2/2012 (XII. 10.) PK vélemény).
Eddig a pillanatig az elszámolási törvény nem tudta helyreállítani a szimmetriát, habár a Kúria 195/2000. számú polgári elvi határozata is alapul szolgálhatott volna.
Miután az elszámolási törvény a felvételkori kamat szintet rögzítette (tehát a svájci pénzpiaci kamat csökkenéséből származó előnyöket nem biztosította az adósok részére), ezért álláspontom szerint a felek közötti gazdasági egyensúly (szimmetria) csak úgy állítható helyre, ha az árfolyamot a felvételkori árfolyamon biztosítja a törvény.
Álláspontomat a Kúria 2/2014 PJE-határozattal is alá tudom támasztani:
"Ha a pénzügyi intézménytől kapott nem megfelelő tájékoztatás vagy a tájékoztatás elmaradása folytán a fogyasztó alappal gondolhatta úgy, hogy az árfolyamkockázat nem valós, vagy az őt csak korlátozott mértékben terheli, a szerződésnek az árfolyamkockázatra vonatkozó rendelkezése tisztességtelen, aminek következtében a szerződés részlegesen, vagy teljesen érvénytelen."
A Magyar Bankszövetség nem megfelelően tájékoztatta a magyar lakosságot, mely alapján a fogyasztók alappal gondolhatták úgy, hogy az árfolyamkockázat nem valós. Ebből kifolyólag a törvénynek vélelmeznie kellene, hogy az árfolyamkockázatról adott tájékoztatások is tisztességtelenek voltak, ezért az árfolyamváltozásból fakadó terhek a bankok terhén kellene maradjanak.
Otthonvédelmi Tanács aktivistája
39. válaszoló
"BERlakasban, mert a sajat ingatlan csak egy alom"
Egy bérlakást nem az angyalok építik, ki kell fizetni a mesterembereket, az építőanyagot is meg kell vásárolni valakinek, hacsak nem szociális juttatás az adófizetők pénzéből.
Plusz még el kell tartani egy tulajdonost is a bérlőknek.
Nem értem, hogy mitől lenne olcsóbb egy bérlakás.
39. válaszoló
Én inkább azon gondolkodnék el, hogy nálunk SOKKAL gazdagabb országokban miért nem sajnálja a pénzt a munkáltató, hogy a dolgozóinak szállást építsen.
A Facebook lakóparkot épít az alkalmazottainak a szilícium-völgyi főhadiszállása mellett.
39. válaszoló
Ilyen lakásokra gondoltál?
Lakópark épül a Mercedes gyár ide érkező dolgozóinak. Így az év végére 50 család talál majd új otthonra Alsószéktón. A lakópark alig 15 perces távolságra lesz a gyártól.
# 40
Dehogynem!
Úgy szerepel, hogy: "Az itt külön nem szabályzott kérdésekben az aktuális törvények az irányadók"
Vagy valami ilyesmi szöveg.
Figyelj, nem volt lehetetlen feladat, hogy valaki felmérje a devizahitel kockázatát és ne vegyen fel ilyen kölcsönt. Nekem is sikerült.
Pedig nem én vagyok Albert Einstein... :-)
# 44
Az aktuális törvény így szólt:
Hpt. 210. § (3) A kamatot, díjat vagy egyéb szerződési feltételt csak akkor lehet egyoldalúan, az ügyfél számára kedvezőtlenül módosítani, HA A SZERZŐDÉS ezt - külön pontban - a pénzügyi intézmény számára MEGHATÁROZOTT FELTÉTELEK, illetve körülmények esetére EGYÉRTELMŰEN lehetővé teszi.
Bíztam a "professzionális piaci szereplők" bankok képességében.
Azt mondták, hogy nem kell félni a devizahiteltől, mert hosszabb távon egyértelműen azzal kell számolni, hogy a forint árfolyama - legalábbis reálértelemben - folyamatosan felértékelődik.
Nem gondolom, hogy ezek után nekem még külön szakértőt kellett volna felkérnem, vagy naphosszakat bújni a tőzsdei elemzéseket. Ez nem az én szakterületem.
Ha megengeded, egy autós példával illusztrálom a helyzetet:
Az emberek a kocsijukat azért viszik a szervizbe, mert a szerviz az autójavítás specialistája, megvan a szakmai képesség, és a megfelelő technikai háttér a javításhoz, úgy ahogyan a bankoknak a pénzügyi kockázatok elemzéséhez.
Egy vezérműszíj csere sem kíván zseniális képességeket, nem lehetetlen otthon megjavítani az autót.
Ha egy átlagos polgártól elvárható lenne, hogy fel tudja mérni az árfolyamváltozás veszélyének a mértékét, a kockázatot, akkor joggal elvárható lenne az is, hogy saját maga szervizelje az autóját.
A devizahitelezés egy további kérdést vet fel. Vajon a bank szakemberei a szakmai ismeretek hiányában tájékoztatták tévesen az ügyfeleiket, vagy morálisan képtelenek voltak felmérni a hamis tájékoztatás miatt bekövetkező károkat?
Van egy ezer eves kozgazdasagi torveny, ami kimondja, hogy egy hitel tokeje soha semmilyen korulmenyek kozott nem nohet es persze nem teljesites eseten nem is csokkenhet. Ez alapszabaly. Ezt monda egyebkent Rona Peter kozgazdasz.
Deviza-alapu, vagy hivjak ezt akarhogyan is jogilag nem letezik. Nincs ilyen tipusu hitelszerodes a a hitelintezeti torvenyben.
Van forint es van deviza hizel szerzodes. Nincsen mas.
Termeszetesen min a ket esetben ervenyes a fenti alaptetel.
Forinthitel eseteben forintot kapsz keszhez egy forintszamlan es forintban is fizeted.
Devizahitel eseten devizat kapsz keszhez egy devizaszamlan es devizaban fizeted.
Ezeken kivul barmifele mas konstrukcio jogilag semmis.
Az persze mar masik kerdes, hogy mennyire korrupt az orszag, es mennyori szovi at a birosagokat es az ugyeszsegeket.
Nem mellesleg magyarorszagon kivul mar minden mas orszagban - mar ahol volt ilyen tipusu szerzodes - kimondtak a semmiseget.
"Vajon a bank szakemberei a szakmai ismeretek hiányában tájékoztatták tévesen az ügyfeleiket, vagy morálisan képtelenek voltak felmérni a hamis tájékoztatás miatt bekövetkező károkat?"
Mond neked az valamit, hogy unortodox gazdaságpolitika?
Te fizeted az árát. Ennyi. Kár a bankokat hibáztatni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!