Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Csak én vagyok, aki igazságtal...

Fehér Nándor kérdése:

Csak én vagyok, aki igazságtalannak érzi a devizában meghatározott kölcsönök piaci áron (256 Ft/CHF) forintosítását?

Figyelt kérdés

Ennek indoklásaként a Kúria 6/2013 PJE-ből szokott elhangzani:

"az adós célja az volt, hogy a forint kölcsönszerződések esetén irányadó kamatnál alacsonyabb kamat mellett jusson kölcsönhöz. Erre csak úgy volt lehetőség, ha devizában adósodik el, ami egyben azt jelenti, hogy vállalja az árfolyamváltozás kockázatát,"


Ez alapvetően igaz, de nagyon nem mindegy, hogy milyen kamatot vállaltak az adósok, és milyen árfolyamkockázatot.


CHF-ben meghatározott hitel esetén a CHF LIBOR jelenti az alacsony kamatot. A szimmetria elv alapján az egyoldalú szerződésmódosítás joga a pénzügyi intézmények számára nem csak jogosultság, hanem ellentétes irányú változás esetén kötelezettség is. (Kúria 2/2012 (XII. 10.) PK vélemény).

Eddig a pillanatig az elszámolási törvény nem tudta helyreállítani a szimmetriát, habár a Kúria 195/2000. számú polgári elvi határozata is alapul szolgálhatott volna.


Miután az elszámolási törvény a felvételkori kamat szintet rögzítette (tehát a svájci pénzpiaci kamat csökkenéséből származó előnyöket nem biztosította az adósok részére), ezért álláspontom szerint a felek közötti gazdasági egyensúly (szimmetria) csak úgy állítható helyre, ha az árfolyamot a felvételkori árfolyamon biztosítja a törvény.


Álláspontomat a Kúria 2/2014 PJE-határozattal is alá tudom támasztani:

"Ha a pénzügyi intézménytől kapott nem megfelelő tájékoztatás vagy a tájékoztatás elmaradása folytán a fogyasztó alappal gondolhatta úgy, hogy az árfolyamkockázat nem valós, vagy az őt csak korlátozott mértékben terheli, a szerződésnek az árfolyamkockázatra vonatkozó rendelkezése tisztességtelen, aminek következtében a szerződés részlegesen, vagy teljesen érvénytelen."


A Magyar Bankszövetség nem megfelelően tájékoztatta a magyar lakosságot, mely alapján a fogyasztók alappal gondolhatták úgy, hogy az árfolyamkockázat nem valós. Ebből kifolyólag a törvénynek vélelmeznie kellene, hogy az árfolyamkockázatról adott tájékoztatások is tisztességtelenek voltak, ezért az árfolyamváltozásból fakadó terhek a bankok terhén kellene maradjanak.


Otthonvédelmi Tanács aktivistája



2014. nov. 25. 09:50
1 2 3 4 5
 11/47 anonim ***** válasza:

Egyebkent en se ertem ezt az "el se olvastuk" meg a "bankar ert hozza" hozzaallast.


Ha az ember egy hasznaltautot vesz, akkor veszi a faradsagot atnezetni, elmenni egy ismeros szerelovel, es tisztaban van vele hogy az autonepper az noha "szakerto", de meg veletlenul sem az o oldalan all.

Pedig ott parszazezer forintos tetelrol van szo.


Ha egy tobbmillios penzugyi termekrol van szo, akkor meg szo nelkul odadobja magat az ellenoldal "szakertojenek", nem visz magaval ismeros penzugyest/bankart, stb...

2014. nov. 25. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/47 A kérdező kommentje:

1. válaszoló!

Ha a tisztességtelen magatartást nem szankcionáljuk, akkor mi tartja vissza attól, hogy legközelebb is tisztességtelen feltételekkel kössön szerződést?


Járai Zsigmond a Magyar Nemzeti Bank egykori elnöke szavai:

"Ahogyan ezt látni lehetett, a Magyarországon lévő külföldi bankok egy része indította el a svájcifrank-hitelezést. Az első talán a CIB volt, amelyik nagymértékben svájci frankban nyújtott hiteleket. A magyar bankok vezetői jobban látták a problémát, és azt mondták el, hogy kénytelenek követni a külföldi bankokat, mert ha ők nem alakítanak ki svájcifrank-hitelkonstrukciókat, akkor a hitelfelvevők más bankokhoz mennek át. Egy-két olyan bank volt, amelyik elmondta, hogy ők nem nyújtanak svájci frankban hitelt. A legkeményebben a City Bank állt ennek ellent, ők soha nem adtak – amennyire tudom – más devizában hitelt. Ők azt mondták, hogy már nagyon sok országban megégette magát a bank is, meg a lakosság is azzal, hogy már ország devizájában adósodott el, úgyhogy felelős bankok ilyen hitelt nem nyújtanak."


Szomorúan hallom, hogy a City Banknak vonul ki az országból, aki sosem hitelezett devizában. Azok a bankok, akik ismerték a devizahitelezés veszélyeit, mégis tisztességtelenül elhallgatták az ügyfeleik elől, azok óriási versenyelőnyre tettek szert, azok ma Magyarország legnagyobb bankjai.

2014. nov. 25. 19:13
 13/47 A kérdező kommentje:

2. válaszoló!


A szerződésekben az árfolyamkockázat címen annyi szó esik, hogy csökkenhet az árfolyam, és nőhet is. Ha csökken, akkor jól járok, ha nő, akkor elnehezülhetnek a részletek.

A szerződés más része úgy fogalmazott, hogy 5% jelentős árfolyam emelkedés.

A bank akkor még nagyon körültekintően megvizsgálta a jövedelmem, szívén viselte, hogy képes vagyok-e törleszteni. Az APEH-től jövedelemigazolást kellett kérnem. De arról szó nem esett, hogy az árfolyamkockázat miatt, akár a jövedelmem 50-től 100%-át is a törlesztésre kell majd fordítanom.


A PSZÁF által közzétett tájékoztatókban 2005 év környékén még maximum 20% árfolyamkockázatról szólt a tájékoztatás. 2008 környékén már csak 15 %-ról.


A banki ügyintézők megmutatták, hogy 2000-2007 között maximum 5% kilengése volt, és erősödő pályára állt a forint.


Bemutatták a bankszövetség tájékoztatóját, miszerint nem kell félni a devizahitelektől, mert hosszú távon sem kell számítani forint gyengülésre.

Mondták, hogy maximum 5-10 % romlás előfordulhat, de az is csak időlegesen.

Mondták, hogy 2 év múlva várható, hogy Forintot felváltja az EURÓ fizetőeszköz. A svájci gazdaság pedig annyira beleolvadt az európai gazdaságba, hogy ott sem várható jelentős árfolyam elmozdulás.


A TV-ben sajnos nem hallottam olyan elemzést, ami bemutatta volna, hogy akár 70-80%-al is emelkedhet az árfolyam 10 éven belül. Ha tudsz ilyenről, ne hezitálj megosztani.

A bankoknak erről kellett volna tájékoztatni minket.


A vennél egy autót, amiről azt írják, hogy a fogyasztása 7 liter/100 km. Bizonyára te is panaszkodnál 12 liter/100 km-es fogyasztás esetén, ugye?

2014. nov. 25. 19:58
 14/47 A kérdező kommentje:

4-es válaszoló!


Gondosan elolvastam a szerződést, de sajnos arról egy szó nem esett, hogy akár 2 szerese is lehet a havi törlesztés.

2014. nov. 25. 20:31
 15/47 anonim ***** válasza:

# 14


Ha most hirtelen valamilyen csoda folytán a forint úgy megerősödne, hogy 50Ftért adnának egy CHF-et akkor kimennél tiltakozni, hogy szegény bankok rosszul járnak, és ez igazságtalan, törvénytelen, és senki sem számíthatott ilyen forinterősödésre?


Ha nem, akkor milyen alapon hőbörögsz most?

2014. nov. 25. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/47 A kérdező kommentje:

6-os válaszoló!


195/2000. számú polgári elvi határozat, EBH2000.195 jogeset, BH1995.342 jogeset

Idegen pénznemben fennálló, meghatározott kötelezettség [...] teljesítése esetén a nemzetközi pénzpiaci kamatot kell alapul venni


Az ország CDS-besorolása megint egy fából vaskarika.

A kölcsönszerződésben egy szó nem esett CDS felárról, ennek fizetésére nem vállaltam kötelezettséget, csak arra, hogy a bank a CHF Libor-hoz fogja igazítani az ügyleti kamatot.

Ha államcsőd veszély miatt külön biztosításra van szüksége a banknak, azt valahogyan, állami segédlettel kellett volna megoldani.



Idézek a HITELINTÉZETI SZEMLE 2008. HETEDIK ÉVFOLYAM 1. SZÁM 67. oldal

Néhány gondolat a változó kamatozású devizafinanszírozás kockázatairól

"Bár erről ritkábban esik szó, a devizaalapú hitelkonstrukciók az esetek döntő többségében változó kamatozásúak: az aktuális törlesztési periódus devizában esedékes kamatterhét valamely referenciakamatnak (LIBOR, EURIBOR) a periódus elején érvényes piaci értéke határozza meg. A dinamikusan növekvő abszolút értékű, és a teljes hitelállományon belül is mind nagyobb arányú devizakötelezettségekben foglalt árfolyam- és kamatkitettség rendszerszemléletű kockázataira a Magyar Nemzeti Bank is rendszeresen felhívja a figyelmet, és egyúttal kénytelen tekintettel lenni arra monetáris politikai döntéseinek meghozatalakor.

A hazai kereskedelmi bankok piaci pozícióik erősítése, valamint nemzetközi összehasonlításban is magas profitabilitásuk fenntartása érdekében mind intenzívebben igyekeznek kihasználni, hogy svájci frankban, illetve euróban a hazainál lényegesen alacsonyabb kamatok mellett tudják refinanszírozni magukat: a kockázatok döntő többsége ugyanis közvetlenül az ügyfeleket terheli. Közvetve viszont a hitelportfóliók minősége is romlik, amit a hazai bankok nemzetközi adósminősítési besorolásaiban az elmúlt időszakban bekövetkezett negatív változások is világosan jeleznek.” SCHEPP ZOLTÁN

Forrás: [link]


SCHEPP ZOLTÁN kitűnően rávilágított a probléma gyökerére.

2014. nov. 25. 21:01
 17/47 A kérdező kommentje:

6. válaszoló


Pénzügyekben jártas emberek?

A Rátky és Társa ügyvédi irodára gondolsz aki az ERSTE bankot képviseli a polgári perekben, vagy a dr. Trócsányi László ügyvédi irodájára gondolsz, aki az OTP Bankot képviseli a polgári perekben.


Szerinted ők az adósokat mentik?


Nagypapám megtanított, hogy nem bízunk kecskére káposztát.

2014. nov. 25. 21:13
 18/47 A kérdező kommentje:

Adizsuzsi!


Olvasható volt a szerződés, és többnyire érthető is, de hiányos.

Amit nem értettem azt megkérdeztem. Habár sem a közjegyző, sem a bank alkalmazottja nem értette, így tehát válaszolni sem tudtak.

"a kölcsön fedezete pedig nem CHF forrás" Mai napig tisztázatlan, hogy a szöveg szerzője ezt miért írta le és mit ért ezalatt.


18+3+25=46

46 oldalt kellett átolvasni és aláírni minden lapot több példányban.

Fél óránként váltották egymást az ügyfelek.


Hiányzik a szerződésből egy matematikai képlet, ami alapján ellenőrizni lehetne, hogy a bank megfelelően képezi-e a kamatot. Bár számomra értelmezhető és egyértelmű az alábbi meghatározás is:

"A hitel kamatait a kiválasztott deviza iránti nemzetközi kereslet-kínálat alapján alakuló elszámoló árak (LIBOR, EURIBOR) határozzák meg. A kamatláb rendszeres időközönként -a megállapodott kamatperiódusoknak megfelelően- változik és a kiválasztott devizanem mindenkori piaci viszonyaihoz fog igazodni."


Sajátos értelmet kapott az igazodás: Csökkenő LIBOR esetén növekvő hitel kamat.

Vélhetően a bankigazgató nem volt aktív tagja a Magyar Honvédségnek.

Ha egy katona így igazodott volna egy díszmenetben, minimum egy hét fogdával lett volna "jutalmazva".

2014. nov. 25. 21:47
 19/47 A kérdező kommentje:

9-es válaszoló!


A ma szavazásra bocsájtott törvénnyel van gondom, konkrétabban a 256 Ft/CHF árfolyammal.


Te a bírósági megoldásra gondolsz, de nyilvánvaló, hogy milliónyi pert képtelen kezelni a bíróság. Sokkal elégedettebb lennék, ha törvényi szinten korrektül meg lehetne oldani ezt az ügyet. Az emésztésemnek biztosan nem használna, ha a saját ügyem megoldaná egy talpraesett ügyvéd, miközben több százezer sorstársam veszni látom.

Csak megjegyzem, hogy Lengyelország jó példával jár Magyarország előtt.

Ott nem csak rögzítették a kamatot, hanem például egy CHF-ben denominált hitel kamatát ténylegesen a LIBOR-hoz igazították. És nem kellett várni 10 évet, hanem azonnal intézkedtek.


A bankok tisztességtelenül sok pénzt húznak ki az adósok zsebéből, és viszik hazánktól távoli helyekre.


A pénz hiánya begyűrűzik mindenhová. Nem csak a devizahitelesek az elszenvedői.


2/2012 PK vélemény a fogyasztói kölcsönszerződésben pénzügyi intézmény által alkalmazott általános szerződési feltételekben szereplő egyoldalú szerződésmódosítási jog tisztességtelenségéről

6/g. kizárja, hogy a fogyasztó javára bekövetkező feltétel változás hatása a fogyasztó

javára érvényesítésre kerüljön (szimmetria elve).

2014. nov. 25. 22:49
 20/47 A kérdező kommentje:

# 15


Papp Peti barátom elmagyarázta, hogy az árfolyam trendjét a két ország közötti inflációs különbségek határozzák meg.

Tételezzük fel, hogy van két ország, aminek pénzneme “A” és “B”. 1 gramm arany (vagy

bármilyen jószágkosár érthető ide) 100 A és 100 B Egységbe kerül. Tehát:

1 gramm arany = 100 A = 100 B

Az egyik országban 5% az infláció, a másik országban pedig 10% az éves pénzromlás mértéke,

így 1 év múlva:

1 gramm arany = 105 A = 110 B

Mint látható, elmozdult a két árfolyam egymástól!


Az inflációs különbségekből számítható árfolyam trendre rá-szuperponálódott egy piramisjáték jellegű folyamat.

E játék piramisjáték jellege abban áll, hogy a devizahitelezés volumenének bővülésekor a forint iránt nőtt a kereslet, ettől felülértékelődött a forint. A felülértékelődő forint vonzotta az új beszállókat azaz a devizában eladósodni vágyókat.


A fekete leves akkor jött, amikor telítődött a piac, hirtelen leállt a devizahitelezés.

Az játékba utolsó belépők egyszerre törleszteni kezdtek, emiatt a külföldi devizákra nőtt a kereslet, így az árfolyam fel és leértékelő hatása megfordult.


A fentiekből következően 50 Ft/CHF árfolyam szinte kizárható.

A Bankszövetség álláspontja szerint a banknak nincs deviza nyitott pozíciója, ezért sem az árfolyam gyengülés, sem az árfolyam emelkedés nincs rá kedvezőtlen hatással.

Az ügyletekhez az MNB biztosította a szintetikus devizát swap ügyletekkel.

Megjósolni sem tudom, hogy a kormány adóforintokból segítené-e az MNB-t, vagy kivezetné-e a devizahiteleket a legmagasabb piaci árfolyamon, mielőtt még reális esély mutatkozna az 50 Ft/CHF-re.

Lehet tudakozódni, hogy 2006.07.01. és 2007.07.01. között elszenvedett 16% árfolyam veszteség kinek a terhén maradt. Megérne egy misét.

Megjegyzem az OTP-nek akkor még létezett árfolyam garantált devizahitel konstrukciója.

2014. nov. 26. 00:09
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!