Nemek alapján meghatározott belépési díj a szórakozóhelyeken?
Véleményem szerint az a tény, hogy a szórakozóhelyek belépési díja drágább a férfiak számára, megsérti a 2003. évi CXXV. tv. 8. § a) pontját, tehát pusztán a nemük miatt részesít hátrányos megkülönböztetésben egyeseket. Ugyanezen törvény 5. § b) pontja értelmében az egyenlő bánásmód követelménye a szórakozóhelyeket is köti.
Pertársaságot tervezek alapítani, ki akar beszállni? Lekapcsolunk egy kis pénzt a szórakozóhelyekről.
montihun, most nagy butaságot mondtál. Minden hátrányos megkülönböztetésből fogalmilag következik egy pozitív diszkrimináció megléte is. Csak egy példa: régebben korlátozták a zsidók számát a felsőoktatási intézményekben. Ez rájuk nézve diszkriminatív volt, viszont a nem zsidóknak ez egy előnyös megkülönböztetést jelentett, hiszen nagyobb eséllyel juthattak be.
A jegyárak egyetlen, jogilag az adott esetben releváns tulajdonsága az, hogy nemenként eltérnek egymástól. Mindegy, hogy mennyibe kerülnek, csak az számít, hogy egyedül a szórakozóhelyre látogató neme dönt arról, hogy mennyit fizet. Ez pedig szembemegy nemcsak az idézett törvénnyel, de az Alaptörvénnyel és az Az Európai Unió Alapjogi Chartájával is.
#3: a bíróság nem fogja "leszarni". A homofób megjegyzéseidnek pedig keress egy másik helyet, köszönöm.
"Csak egy példa: régebben korlátozták a zsidók számát a felsőoktatási intézményekben. Ez rájuk nézve diszkriminatív volt, viszont a nem zsidóknak ez egy előnyös megkülönböztetést jelentett, hiszen nagyobb eséllyel juthattak be. "
Rossz példa. A példádban az a kiinduló állapot, hogy bárki mehet az egyetemre. És a kiinduló állapothoz képest HÁTRÁNYBA kerülnek bizonyos emberek. A belépők esetén az a kiinduló állapot, hogy mondjuk 1000Ft a belépő. És ehhez képest kerülnek ELŐNYBE a hölgyek, akiknek kedvezményes. Ez a különbség a negatív és a pozitív diszkrimináció között.
Erre már én is gondoltam, a kérdezőnek valóban igaza van.
Csak ugye nehéz megmondani mi a pozitív és mi negatív diszkrimináció (ugye a kettő együtt jár).
Például, ha korlátozzuk a zsidók számát a felsőoktatásban az negatív diszkrimináció. Ha a cigányoknak külön támogatásokat, pontkedvezményeket adunk az pozitív diszkrimináció.
De pozitív diszkriminációt szerintem a kisebbségeknél (pl. cigányok, melegek vagy éppen a lányok a szórakozóhelyen) elfogadhatónak találnák a bíróságok.
De a pozitív diszkrimináció ugye negatív diszkrimináció másokkal szemben. Például, ha bevezetnének egy intézkedést egy szórakozóhelyen, hogy a pozitív diszkrimináció jegyében a magyarok arányának a vendégek körében el kell érni a 95%-ot (nehogy társadalmilag alulreprezentáltak legyenek, mint a nők a parlamentben, romák a felsőoktatásban), ahhoz mit szólnának a bíróságok?
Mert ugye nem arról szól a szabály, hogy a cigányok, svábok, tótok csak korlátozott számban léphetnek be, így nem mondhatnák, hogy ez negatív diszkrimináció.
Tudod mit? Igazad van, rossz példa volt. Akkor hozok egy ilyet: a belépő 1000 forint mindenkinek, kivéve a fehéreknek, mert ők kedvezményt kapnak. Pozitív diszkrimináció, ugyebár, senkinek egy rossz szava nem lehet. Vagy mégis?
Mindenesetre a vonatkozó jogszabályhely így szól: 8. § Közvetlen hátrányos megkülönböztetésnek minősül az olyan rendelkezés, amelynek eredményeként egy személy vagy csoport valós vagy vélt
a) neme,
(...)
miatt részesül kedvezőtlenebb bánásmódban, mint amelyben más, összehasonlítható helyzetben levő személy vagy csoport részesül, részesült vagy részesülne.
A szórakozóhelyek jegyárazási stratégiája kimeríti ezen törvényi tényállást.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!