Idén márciusban meghalt az anyósom. Eljött a hagyatéki tárgyalás időpontja. Apósomnak egy nagy vagyont érő vállalkozása van, ahol együtt dolgoznak a másik fiával. Ezt az egész helyzetet hogy oldanátok meg?
Mivel a vállalkozás a házasság ideje alatt keletkezett, az anyai rész fele illeti meg férjemet az öröklési rend szerint.
Hozzáteszem, apósom nem támogatta a férjemet anyagilag soha, lenézte amiért alkalmazott, feleségével rosszul bánt. Apósom úgy gondolta, hogy ez az anyai rész nem illeti meg a másik fiát, azaz a férjemet, ezért a férjem ügyvédet fogadott és peres úton kell sajnos az őt megillető részt kérnie. Férjem testvére együtt dolgozik az apjával, befolyása alatt van és mindezekhez nem szól hozzá, a tárgyalás óta ő sem beszél a férjemmel. A tárgyalás előtt mi elmentünk hozzájuk és békésen szerettük volna rendezni a dolgokat, de elküldtek a házból és másnap a többi rokon tanácsára ügyvédhez fordultunk. Férjemnek több éve megromlott apjával a kapcsolata már.Én közben terhes lettem és ezt mondtuk apósomnak, akit nem érdekel a születendő unokája sem. Ti a helyünkben mit tennétek? Nem elég, hogy férjem 33 évesen elvesztette fiatal anyukáját, így a testvérét meg az apját is elveszti és az apja pedig kisemmizi a saját fiát, a férjemet és a születendő unokáját is a másik fia javára. Ezek után milyen viszony lesz a két testvér között, mit mondunk majd a gyerekünknek a nagyapjáról, nagybátyjáról? Hogy bánhat egy apa ilyen igazságtalanul a másik fiával, az egyiknek vállalkozást juttat, a másiknak meg semmit. Férjem szeretett volna ott dolgozni, de olyan feltételeket szabott az apja, amit férjem családos emberként nem tudott bevállalni. A sógorom éjjel-nappal a vállalkozásban dolgozik, nincs magánélete sem. A férjem volt az egyetlen fia anyósomnak, aki megvédte őt apósom agresszivitásától, ezért nem engedhette apósom, hogy férjem ott dolgozzon és férjemnek emiatt több száz kilométerre kellett költöznie.
Lehet, hogy igazságtalannak érzed a választ, de gondolj csak bele, mi mit látunk az egészből!
- Após alapított egy vállalkozást, saját munkájával és az egyik fia segítségével felépítette.
- A felesége meghal.
- A másik fia örökséget akar abból a cégből, amiben saját maga nem dolgozott, s az anya nem tulajdonos.
Az normál logikával is látható, hogy itt nincs örökség, s hogy te mégis erre vágynál, az emberekben ellenszenvet kelt.
Mi nem ismerjük a hátteret, a családi viszonyaitokat, annyi információnk van, amit Tőled kaptunk. A családon belüli erőszak és a köztük lévő viszály ugyan fontos számotokra, de az örökséget nem érinti, pláne, ha az általatok örökölni vágyott vagyon nem is az elhunyt tulajdonában volt.
Benne van a cégben az anyósod neve, mint tulajdonos?
Egyébként sajnálom, hogy elszomorít, de szerintem is ellenszenves ez az egész, hogy ti jelentkeztek erre.
És még mindig nem válaszoltál, hogy mit kezdenétek azzal a résszel? A férjed nem dolgozna a cégben, ha jól értettem.
Én a helyedben nem erőltetném a férjemre azt, hogy pereskedjen. Nincs annál gusztustalanabb, amikor pénzen pereskednek a családtagok.
Az apósodé a cég.
A sógorod és az apósod dolgozik benne.
Az anyósod valamikor belerakott pénzt.
A férjed egy percet sem dolgozott benne.
Nem is jó a kapcsolatuk.
Én itt leállítanám az egészet, és inkább a jó rokoni kapcsolatot próbálnám építeni.
Ja és ha a férjed tulajdonrészt szerezne, még rosszabb lenne az egész. Közgyűléseken rendre leszavaznák ezek szerint, csak idegeskedés lenne belőle, meg veszekedés.
Azt szeretnéd, hogy ebben nőjjön fel a gyermeked, hogy az apja idegei szétpattannak?
fogd már fel, hogy semmire se jogosult a férjed!!!!!
az anyja TULAJDONA után jár neki 50% (ha másképp nem rendelkezett)
DE az anyjának nem volt benne részesedése, az meg senkit se érdekel hogy ki mennyit adott bele
lehet pereskedni, de csak megszivatod a férjed, ha ebbe belehajszolod, mert 5 perc utàn kivágják a biróságról és fizetheti a perköltséget
Nem olvastam el minden hozzaszolast, de a legtöbb hozzaszolas hozza nem ertoktol van.
Sokan irjak, hogy a ferjednek semmi köze a vallalkozashoz. Miutan az edesanyja elhunyt, mar hogyne lenne, felteve, hogy a vallalkozas a hazassag megkötese utan lett alapitva, ami eleg valoszinu jelen esetben, mivel a rendszervaltas huszonnegy eve törtent. Minden amit a hazastarsak a hazassag fennallasa idejen szereznek, a közös vagyonba tartozik, magyarul a tarsasag - amennyiben az aposod papiron 100%-ban a tarsasag tulajdonosa - fele-fele aranyban illette meg anyosodat es aposodat. Mivel anyosod meghalt, utanna a lemenok, vagyis sogorod es ferjed örökölnek fele-fele aranyban, magyarul 1/4-1/4 reszt (mivel anyosod tulajdoni hanyada 1/2 volt).
Mindezt amugy mar tudod, ha voltatok ügyvednel, szoval nem igazan ertem a kerdesed!
A dolog nem jogi vonatkozasaval kapcsolatban pedig csak annyit tudok irni, hogy ha mar amugy is megromlott a viszony, most hogy akartok ebbol a szituaciobol kihatralni? Egyebkent meg a ferjednek es neked kell tudni, hogy egy rokoni kapcsolat mit er egy olyan emberrel, aki lenez titeket.
Ha követelitek a ferjedet megilleto reszt, emiatt nem kell szegyenkezni sem, mert a sogorod valoszinuleg meg van azert fizetve, hogy ejjel-nappal dolgozik, ha pedig nem, az az o baja. Masreszt, ha egy jol meno vallalkozasbol gondolom keletkezett maganvagyon (ingosag es foleg ingatlanvagyon), ami szinten a hazassagi közös vagyonba tartozik, magyarul fele aranyban anyosodat illette, es most egynegyed aranyban a ferjedet illeti. Minderrol le akartok mondani aposotok es a sogorotok javara? Gonosz dolog errol beszelni, de mi lesz, ha mire aposod utan a ferjed örökölne, mar nem lesz mit, mert aposod atjatszik mindent a sogorodnak?
"DE az anyjának nem volt benne részesedése"
Mar hogyne lett volna, mindennek a fele ot illeti, a kerdezo ferjet pedig annak a fele, összessegeben az egesz negyede.
Megmondom oszinten, en a helyedben magamra es a gyerekemre gondolnek ebben az esetben. A kapcsolatotok aposoddal es a sogoroddal nem fog javulni a jövoben sem. Hasonlo a helyzet az en szüleim eseteben, csak ok most valnak. Apam edesanyamnak nem akar adni semmit abbol a vallalkozasbol, amit a hazassag fennallasa idejen alapitott, habar abbol a penzbol, amit anyu adott neki, mivel o azelott munkanelküli volt. Egyebkent azalatt az ido alatt kizarolag anyu keresmenyebol eltünk, mivel apunak nem volt jövedelme. A vallalkozas fennallasa alatt pedig anyu sokat segitett neki foleg az elejen, plusz dolgozott a sajat allasaban, mosott, fozött, takaritott rank. Apam most nem erti, hogy megis miert kellene anyunak barmit is abbol adnia, amiert allitolag csak o dolgozott, masreszt azt is felhanytorgatja neki, hogy azota nem segit neki, amiota beadta a valopert (!!!!), mivel összejött vmi novel. Mindehhez hozzajön, hogy a vallalkozas egy olyan ingatlanban muködött, ami anyunak a kizarolagos tulajdona. Ezek utan csodalkozik, hogy anyu mellett allok ki, mikor ki akarja semmizni.
En a helyetekben nem hagynam annyiban!
36-os válaszoló, te ugyanúgy tettél mint a férjem! Nagyon hasonló a helyzet! Drukkolok neked és anyukádnak, hogy még anyukád életében, minél előbb lezáruljon a per. Előreláthatólag meddig húzódik a vagyonmegosztási? Gondolom az apád téged is kitagad majd a saját részéből, amiért (teljesen jogosan) kiálltál anyukád mellett!
Van testvéred? Gondold el,hogy testvéred meg apád mellett állt volna ki (és anyukádat szapulja) azért mert apjától és a vállalkozástól függ...
Apósom és sógorom pár évvel ezelőtt már kijelentette,hogy a vállalkozás azé,aki ott dolgozik,szóval mi ne számítsunk onnan semmire.. szerintem alig várták,hogy szegény anyósom elmenjen, és ha férjem nem fordul gyorsan ügyvédhez, már sógorom kezén lenne a vállalkozás 100%-a.
"Előreláthatólag meddig húzódik a vagyonmegosztási?"
Meg nincs meg a valas se, szoval meg nincs vagyonmegosztasi per. A bontoper sokaig huzodik.
Igen, van testverem, de o is anyum partjan all termeszetesen.
Atjatszani a teljes vagyont egy masiknak nem olyan egyszeru, a hagyateki osztalyba bele kell tudni a halal elott adott ajandekokat is, pont amiatt hogy ne lehessen azzal visszaelni. Magyarul ha aposod mindent a sogorodra iratna, a sogorodnak aposod halala utan akkor is osztozkodnia kellene a testverevel. Minden esetre semmi ertelme addig varni, mert a penzt ennek ellenere elkölthetik, vagy kiszedhetik a vallalkozasbol - mint ahogyan apam is tette hogy ne kelljen osztozkodnia. Arra a penzre keresztet is lehet vetni, mert ami nincs, azt nem lehet felosztani, a nullanak a fele nulla marad. Erdekes ez, mikor az egyik hazastars keresmenyet közösen felelik, a masik meg szepen pakolgatja maganak felre, amit kiszivattyuzott a bizniszebol, es nem erti, hogy miert kellene a masiknak belole adnia.
Elolvastam a feljebb levo hozzaszolasaidat, es egyetertek Veletek abban, hogy ezt a penzt követelni akarjatok, hogy a gyermeketek jövojere (es a tietekere) fordithassatok. Az a vagyon nem aposode, csak mert aposod neven van. Kitartast es sok sikert kivanok Nektek, szüksegetek lesz ra!
Jó nagy baromságokat írnak egyesek... A halál nem egyenlő a válással, ilyenkor nem feleződik a közösen szerzett vagyon!
Példának leírom a családban történt konkrét esetet. Nagyapa meghalt, egyedül az ő nevén volt a ház. A három gyereke kapott 1/3 részt fejenként, a nagymama a haszonélvezetet. DE a fele tulajdont NEM, mivel NEM válás! A nagymama nevén lévő telek viszont maradt a nagymama nevén ugyanúgy, a gyerekei csak a halála után örökölnek belőle.
Erre az esetre fordítva: az apa nevén lévő egyéni vállalkozást nem lehet megörökölni annak jogán, hogy megözvegyült, mivel nem az elhunyt tulajdona volt. Ez nem olyan, mint a válás, hogy a vagyonközösség alatt keletkezett értékek feleződnek, hanem haláleset, egyenes ági örökléssel. Ezt kéne megérteni, és akkor nem írnának egyesek félrevezető információkat a kérdezőnek, amivel még inkább megnehezítitek a dolgát.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!