Kötelezhet -e a cég az általuk kiosztott bakancs használatára?
Idézet idézete: "Így van, ezt viszont még a Munka Törvénykönyve is meghatározza." - ezzel még a 18:58-as kommentre reagáltam, és nem a kiírt kérdésedre.
Magamat hibáztatom, hogy elpazaroltam rád ezt a pár percet az életemből. Menjél, kaszáljál, hőzöngjél.
"Egyébként, ha szerződésed nincs, akkor nem a bakancs ott a legnagyobb baj..."
Mért ne lenne szerződésem? De ennek megint mi köze az eredeti kérdéshez? Ha nem lenne szerződésem szerinted bejárnék dolgozni és itt tipródnék egy bakancson?
"Magamat hibáztatom, hogy elpazaroltam rád ezt a pár percet az életemből."
Őszintén szólva én sem tőled lettem tájékozottabb. :)
""Így van, ezt viszont még a Munka Törvénykönyve is meghatározza." - ezzel még a 18:58-as kommentre reagáltam, és nem a kiírt kérdésedre."
Rendben, de a tulajdonjogot meg egyedül Andizsuzsi hozta fel. Nekem ahhoz nem kell kukliznom.
Kérdésedre a választ egyes munkahelyek egyénileg szabályozzák.
A Munka Törvénykönyve ezt írja elő:
60. § (1)88 A munkavállaló csak a biztonságos munkavégzésre alkalmas állapotban, a munkavédelemre vonatkozó szabályok, utasítások megtartásával, a munkavédelmi oktatásnak megfelelően végezhet munkát. A munkavállaló köteles munkatársaival együttműködni, és munkáját úgy végezni, hogy ez saját vagy más egészségét és testi épségét ne veszélyeztesse. Így különösen köteles
a) a rendelkezésére bocsátott munkaeszköz biztonságos állapotáról a tőle elvárható módon meggyőződni, azt rendeltetésének megfelelően és a munkáltató utasítása szerint használni, a számára meghatározott karbantartási feladatokat elvégezni;
b) az egyéni védőeszközt rendeltetésének megfelelően használni és a tőle elvárható tisztításáról gondoskodni;
c) a munkavégzéshez az egészséget és a testi épséget nem veszélyeztető ruházatot viselni;
(3)92 A munkavállaló köteles együttműködni a munkáltatóval, illetve a 8., 57-58. és a 70/A. §-ban meghatározott személyekkel az egészséges és biztonságos munkakörnyezet megőrzése érdekében hozott hatósági intézkedések teljesítése, illetőleg a munkáltató veszélyt megszüntető intézkedéseinek végrehajtása során is.
61. § A munkavállaló jogosult megkövetelni a munkáltatójától
a) az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés feltételeit, a veszélyes tevékenységhez a munkavédelemre vonatkozó szabályokban előírt védőintézkedések megvalósítását;
b) az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzéshez szükséges ismeretek rendelkezésére bocsátását, a betanuláshoz való lehetőség biztosítását;
c) a munkavégzéshez munkavédelmi szempontból szükséges felszerelések, munka- és védőeszközök, az előírt védőital, valamint tisztálkodószerek és tisztálkodási lehetőség biztosítását.
62. §93 A munkavállalót nem érheti hátrány az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek megvalósítása érdekében történő fellépéséért, illetve a munkáltató vélt mulasztása miatt jóhiszeműen tett bejelentéséért. E védelem megilleti a munkabiztonsági, illetve munka-egészségügyi szaktevékenységet, továbbá az 57-58. §-okban előírt feladatokat ellátó munkavállalókat is.
63. § (1) A munkavállaló jogosult megtagadni a munkavégzést, ha azzal életét, egészségét vagy testi épségét közvetlenül és súlyosan veszélyeztetné. Ha a munkáltató utasításának teljesítésével másokat veszélyeztetne közvetlenül és súlyosan, a teljesítését meg kell tagadnia.
(2)94 Az (1) bekezdésben meghatározott veszélyeztetésnek minősül különösen a szükséges biztonsági berendezések, az egyéni védőeszközök működőképtelensége, illetve hiánya.
Illetve még ezt is kimondja:
"A munkáltató felelős az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeinek megvalósításáért."
"Az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményei megvalósításának módját - a jogszabályok és a szabványok keretein belül - a munkáltató határozza meg."
Nem, a tulajdonjogot te hoztad fel.
Egyébként a dolog ott bukik, hogy az acélbetétes bakancs nem munkaruha, hanem egyéni védőeszköz.
Használata a jogosultak számára kötelező (munkavállaló a védőeszköz használatáról érvényesen nem mondhat le).
Használatát a munkáltatónak rendszeresen ellenőrizni kell, és a használatát meg kell követelni.
Egyéni védőeszköznek kihordási ideje nincs, azt védelmi képességének csökkenése, elvesztése esetén azonnal le kell cserélni, ezután selejtezni szükséges.
A munkavállaló köteles a részére biztosított védőeszközt rendeltetésszerűen használni és annak állapotát a tőle elvárható módon megőrizni. Munkavállaló a számára juttatott védőeszközön semmiféle átalakítást vagy javítást nem végezhet.
Az egyéni védőeszköz a munkáltató tulajdona.
A munkavállaló a munkaviszony megszűnésekor az egyéni védőeszközt köteles a munkáltatónak visszaszolgáltatni.
Ennyi. Ha a paragrafus számokra is kíváncsi vagy, keresd ki az 1993. évi XCIII. törvény a munkavédelemről c. törvényben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!