Kezdőoldal » Politika » Törvények, jog » Testvérem eltartási szerződést...

Testvérem eltartási szerződést kötött édesapámmal, a családi háza fejében, a tudtom nélkül, közben meghalt apám. Most övé lesz a ház? Nekem nem jár valami ilyen esetben?

Figyelt kérdés
2009. jan. 20. 17:41
1 2
 11/15 anonim ***** válasza:
69%

"Az eltartási jog kicsit erősebb kötelem a tulajdonjognál."


NEM IGAZ. A TULAJDONJOG ALKOTMÁNYOG ALAPJOG, A LEGERŐSEBB JOG.


"Vagyis amikor a tulajdonos meghal, akkor abban a pillanatban TULAJDONÁT elveszti, vagyis az örökösök az eltartásért cserében biztosított vagyontárgyat nem öröklik, mivel az NEM FOGJA HAGYATÉK TÁRGYÁT KÉPEZNI."


BIZONY, BIZONY, HA VALAKI MEGHAL, AKKOR MINDEN ESETBEN ELVESZÍTI TULAJDONJOGÁT, MÉGHOZZÁ VALAEMENNYI VAGYONTÁRGYÁRA NÉZVA, MI MÁS IS TÖRTÉNNE


JELEN ESETBEN NEM ÖRÖKLÉSI SZERZŐDÉS, HANEM ELTARTÁSI SZERZŐDÉS KÖTTETETT, TEHÁT A TULAJDONJOG ÁTSZÁLLÁSA NEM A HALÁL, HANEM A SZERZŐDÉSKÖTÉS PILLANATÁBAN MÁR MEGTÖRTÉNT.


ÍGY TEHÁT AZ INGATLAN NEM LESZ A HAGYATÉKI ELJÁRÁSBAN TÉMA SEM, HISZEN MÁR HALÁL ELŐTT IS ELTARTÓÉ VOLT A TULAJDONJOG

2009. jan. 23. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/15 anonim ***** válasza:

586. § (1) Tartási szerződés alapján az egyik fél köteles a másik felet megfelelően eltartani. Tartási szerződést kötelezettként jogi személy is köthet.


(2) A tartási szerződést írásban kell megkötni.


(3) A tartás kötelezettsége a gondozásra, a gyógyíttatásra, az ápolásra és az eltemettetésre is kiterjed.


(4) A szerződés a jogosult haláláig áll fenn; a tartási kötelezettség - az örökhagyó tartozásaiért való felelősség szabályai szerint - annyiban száll át, amennyiben a kötelezett haláláig nyújtott tartás az ellenszolgáltatást nem fedezi.


587. § (1) Ha a jogosult tartása fejében a tulajdonában levő ingatlant a kötelezettre átruházza, a tartási jogot az ingatlan-nyilvántartásba be lehet jegyezni.


(2) Ha a tartási jogot az ingatlan-nyilvántartásba bejegyezték, a jogosult a tartási kötelezettség elmulasztása esetén az ingatlanból a végrehajtásra vonatkozó szabályok szerint kielégítést kereshet.


(3) Ha az ingatlant a tartásra kötelezett elidegeníti, az új tulajdonos köteles a kielégítést tűrni.


588. §


589. § (1) A bíróság a tartási szerződést - mindkét fél érdekeinek figyelembevételével - módosíthatja.


(2) Ha valamelyik fél magatartása vagy körülményei folytán a természetben való tartás lehetetlenné vált, bármelyik fél kérheti a bíróságtól a szerződés végleges vagy az említett körülmények megszűntéig tartó átváltoztatását életjáradéki szerződéssé, ha pedig a szerződés célja ilyen módon sem valósítható meg, a szerződés megszüntetését.


(3) A bíróság a szerződést a felek megfelelő kielégítésével szünteti meg.


590. § (1) Ha a körülményekből más nem következik, a közeli hozzátartozók között létrejött tartási szerződésből folyó kötelezettségek teljesítéséért ellenszolgáltatás nem jár.


(2) Az ingyenes tartási szerződés a kötelezett halálával is megszűnik.


(3) A kötelezett az ingyenes tartási szerződés megszüntetését követelheti, ha annak teljesítése vagy életjáradéki szerződéssé átalakítása a szerződéskötés után megváltozott vagyoni körülményeinél fogva reá nézve túlságos megterheléssel járna.


(4) Az ingyenes tartásra az ajándékozás szabályait is megfelelően alkalmazni kell.

2009. jan. 23. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/15 anonim ***** válasza:

655. § (1) Öröklési szerződéssel az örökhagyó arra kötelezi magát, hogy a vele szerződő felet tartás vagy életjáradék fejében örökösévé teszi.


(2) Az örökhagyó az öröklési szerződésben bármilyen végrendeleti rendelkezést tehet. Az örökhagyóval szerződő másik félnek az öröklési szerződésbe foglalt ilyen rendelkezése érvénytelen.


656. § Az öröklési szerződés érvényességére az írásbeli végrendeletre vonatkozó rendelkezéseket azzal az eltéréssel kell alkalmazni, hogy korlátozottan cselekvőképes személy öröklési szerződésének érvényességéhez a törvényes képviselő hozzájárulása és a gyámhatóság jóváhagyása is szükséges, továbbá, hogy a szerződésre akkor is a más által írt végrendelet alakiságai irányadók, ha az valamelyik fél saját kézírásával készült. Jogszabály az öröklési szerződés érvényességét hatósági jóváhagyáshoz kötheti.


657. § (1) Az örökhagyó arról a vagyonáról, amelyet öröklési szerződéssel lekötött, sem élők között, sem halál esetére nem rendelkezhet. Az öröklési szerződéssel lekötött ingatlanra - az örökhagyóval szerződő fél javára - az ingatlan-nyilvántartásban elidegenítési és terhelési tilalmat kell bejegyezni.


(2) Ez a rendelkezés harmadik személy jóhiszemű és ellenérték fejében szerzett jogát nem érinti.


658. § (1) Az öröklési szerződés módosítására és megszűnésére azokat a rendelkezéseket kell alkalmazni, amelyek a tartási (életjáradéki) szerződésre vonatkoznak.


(2) A megszűnés, illetőleg a módosítás alakiságaira az öröklési szerződés létrejöttére vonatkozó szabályokat kell alkalmazni. Ha azonban a szerződés a kötelező alakiságok nélkül szűnt meg, és az ennek megfelelő tényleges állapot a felek egyező akaratából létrejött, a szerződés megszűnése a különben kötelező alakiságok nélkül is érvényes.

2009. jan. 23. 17:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/15 anonim ***** válasza:
Véleményem az hogy, az eltartási szerződést nemlehet megtámadni mert az édesapja azért kötötte meg az egyik fiával mert ő ápolta és, gondoskodott rólla. Biztos meg volt rá az oka hogy ehhez a lépésre szánja el magát.Mert egy szülőnek mind a két gyereke egyformán kedves de, ha az ő akarata igy kivánta azt tiszteletben kell tartani.Hogyha a másik fia is kivette volna a részét az ápőlásból akkor nincs eltartási szerződés.Ezt érdemes ügyvéddel csináltatni és, közjegyzővel ellenjegyeztetni hogy, bekerüljön az országos hálózatba.És nem veszik el meg jogerős is.
2011. júl. 4. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/15 anonim ***** válasza:

amit nem értek, miért nem érvényes a szerződés, ha gyógyíthatatlan betegsége van, és azt az eltartó is ismeri???!!!


Akkor a pl. rákosokat nem tarthatja el senki ????

Szomszédom így örökölt 2 hónap alatt.

2011. aug. 25. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!