Van rá lehetőség, hogy iskolában más néven szólítsanak magyarországon a tanárok? (Törvény kellene inkább vagy jó módszer ami beválhat)
#18
Nem baj, ha valamihez nem értesz, de akkor felesleges tudatlanul beleokoskodni a témába.
"a magyar névhasználati előírásoktól eltérő névválasztás kizárólag igazolt külföldi állampolgárság alapján engedélyezett. Ehhez érvényes külföldi útlevél vagy külföldi hatóság által kiállított állampolgársági bizonyítvány bemutatása szükséges."
Mármint a 19-esnek válaszoltam.
18-as kommentelő voltam.
#21: Nincs igazad.
Egyrészt a nemzetközi jog alapján csak egy adott ország állampolgárságával rendelkező személy nevébe és más személyi adataiba egy másik ország hatóságainak egyáltalán nincsen beleszólásuk vagy változtatási jogkörük. Így a magyar hatóságok nem szólhatnak bele azoknak a nevébe, akiknek csak egy külföldi állampolgárságuk van, és külföldi hatóságok sem szólhatnak bele azoknak a nevébe, akiknek csak magyar állampolgárságuk van. A névadás és annak változtatása az állampolgársághoz tartozó ország kizárólagos jogköre, amely az illető útlevelét és személyazonosító igazolványát kiállítja. Az általad linkelt külképviseleti oldalak azokra hivatkoznak, akik külföldi állampolgárok és magyar állampolgárok IS. Egy magyar külképviseletnek vagy bármely más magyar hatóságnak nyilvánvalóan nincs joga beleszólni egy kizárólagosan külföldi állampolgár nevébe. Gondolj már csak bele: ha te magyar állampolgárként Németországban élsz, és a szintén kizárólag magyar állampolgárságú lányodat Rékának akarod nevezni, akkor azt majd a német hatóságok nem engedik, arra hivatkozva, hogy ilyen német név nincsen? Abszurd volna.
Másrészt pedig az általad hivatkozott "magyar névhasználati előírások"-ba beletartozik az a lehetőség is, hogy a magyar állampolgároknak joguk van az utónévlistában nem szereplő utónév engedélyeztetésére a Nyelvtudományi Kutatóintézetnél. Nézd meg az alábbi jogszabály 44. paragrafusának 4. bekezdését:
Láthatod, hogy semmiféle kitétel nincs a jogszabályban arról, hogy a szülőnek vagy a gyereknek külföldinek kellene lennie. A döntést meghozó Nyelvtudományi Kutatóközpont honlapját pedig itt találod, benne a linket is arra vonatkozóan, hogy a név engedélyezésének milyen alapelvei vannak:
A külföldi nevek adása esetén az alapelvek között az olvasható, hogy: "Ha az idegen névnek nincs magyar megfelelője, abban az esetben javasoljuk a
bejegyzést, ha a név valamely nyelvben, kultúrában, vallásban igazolhatóan
utónévként használatos, használata elterjedt, gyakori, és ez hiteles adatokkal bizonyítható. Jelentése a magyarban nem pejoratív (nem rosszalló hangulatú) és nem sértő. Fontos szempont, hogy a kérvényezett névről egyértelműen el lehessen dönteni, hogy női vagy férfi utónévről van-e szó." Elismerem, hogy ez az utolsó mondat valóban kissé megnehezíti a konkrét kérdező dolgát, mivel például az általa preferált Raylen Nagy-Britanniában kimondottan fiúnév, így ez valószínűleg kiesik a lehetőségek közül. De ettől még simán választhat magának olyan nevet, amely egy külföldi országban egyértelműen női név, míg Magyarországon a hozzá tartozó nem nincs a köztudatban. Most rákerestem: például a Rhiannon és a Winifred igazolhatóan ismert, elterjedt (walesi eredetű) brit női nevek, és nem hiszem, hogy egy átlagos magyar ember ennek tudatában volna. Úgyhogy a kérdező számára a névválasztási kiskapu nagyon is létezik.
Nem csak egyetlen állampolgársága lehet ám egy embernek. Nem túl eredeti érv, hogy a különféle lehetőségek közül kiemelsz egyet, amire pont nem vonatkozik a dolog, majd úgy teszel, mintha csak az lenne mint opció...
A kérelmezés meg nem kiskapu külföldi nev felvételére (ez továbbra is csak igazolt állampolgárság esetén lehetséges), hiszen ha engedélyezik is, akkor is legfeljebb egy magyaros átirat formájában. Plusz közel sem biztos az sem, hogy engedélyezik. Rengeteg kérvény kerül elutasításra minden évben. Pont a napokban hőzöngött itt valaki hogy a Medivh nevet miért nem engedélyezik, még Mediv vagy Medi átirat formájában sem. Szóval arra nem érdemes apellálni, hogy majd kiválasztasz egy hangzatos nevet, kérvényezed és kész is, hisz jelentős esély van rá hogy visszadobják.
Nyilván a kérelmezéshez joga van, nem is ezt vitattam, ha visszaolvasol.
Mellesleg a Winifred alapból elég nőies hangzású név, szóval a kérdező aligha lesz kisegítve vele.
#26: Én nemcsak arról írtam, hogy a kérelmezéshez van joga, hanem amellett is érveltem, hogy nemigen fogják elutasítani, mert a kritériumoknak megfelel.
Egyébként számomra a Winifred egyáltalán nem hangzik nőiesnek. Ki nem találtam volna, hogy női név. Nem hangzik nőiesebbnek, mint mint mondjuk a Ruszlán, ami magyar fiúnév.
De a lényeg, hogy a kérdezőnek rengeteg lehetősége van az interneten keresgélni olyan női nevet, amely valamely országban széles körben használatos, neki tetszik, és nem hangzik nőiesen sem neki, sem másnak. Kizártnak tartom, hogy ne találna jó néhány ilyet.
#28: A szüleidnek szerintem elég annyi indoklást adni, hogy saját kérésedre, lelki okokból szeretnéd a nevedet megváltoztatni, s hogy ők ehhez teljes mértékben hozzájárulnak, ebben ők támogatnak.
Első körben azonban a választott speciális utónevedről kellene kikérnie a szüleidnek a Nyelvtudományi Kutatóközpont nyilatkozatán alapuló hivatalos engedélyt. Innen letöltheted a formanyomtatványt és megtalálod a tudnivalókat:
szia.
a jogi nem és névvàltoztatàs a felnőttkorúaknak is (18+) is be lett tiltva idehaza 2020.05.29-ei hatàllyal. az anyakönyvi törv szerint nőnek kizàrólag női, férfinak kizàrólag férfi nevet anyakönyveznek még névvàlroztatàsi eljàràs keretében is.
az hogy mi női és férfi utónév azt a nyelvtudomànyi intézet dönti el, uniszex nevek nincsenek a magyar nyelvben hasonló hangzàsuak akadnak de íràsukban azok is eltérnek pl Alex-Alexa Viktor-Viktória Adriàn-Adrien stb.
ami a külföldi nevek anyakönyveztetését illeti szerintem az engedélyezésnél azt is megvizsgàljàk hogy az addott külföldi uniszex nevek milyen neműeknél gyakoribbak (pl Kelly, Charlei stb) és ha engedélyezik akkor utàna az adott nemhez fogjàk kötni azt, pl te jelenleg nőként vagy anyakönyvezve és meg akarod vàltoztatni Kellyre amit engedélyeznek is, onnantól magyarorszàgon kizàrólag nőket lehet majd Kelly utónévvel anyakönyvezni.
ami az iskolai megszólítàst illeti, mivel jogilag pl Erika a neved, kizàrólag a tanàr jóindulatàn és empàtiàjàn múlik hogy Eriknek hívjon, semmi nem kötelezi
Niki
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!