Haszonélvező követelhet-e bérleti/használati díjat a tulajdonostól?
Sajnos csak olyat találtam, hogy ha a haszonélvező bérbe akarná adni másnak az ingatlant, abban az esetben a tulajdonosnak előhasználati joga van, ami azt jelenti, hogy ugyanazokkal a feltételekkel, mint ahogyan a haszonélvező bérbe kívánta adni, a tulajdonos élhet a használat lehetőségével.
Egyébként irreálisnak tartom, hogy a haszonélvező kérhet a tulajdonostól bérleti díjat. Elvégre mi alapján határozza meg a díjat? Ha például azt mondja, hogy 500.000/hó, és a tulajdonos azt mondja, hogy nem, akkor kénytelen kiköltözni?
"És ehhez melyik törvény alapján van joga?"
Mihez?
"Illetve mennyit kérhet? Vagy annyit, amennyit nem szégyell?"
Szabadpiac. Szabadáras, nincs hatósági ár!
"Mihez?"
Ahhoz, hogy akármilyen pénzt kérjen a tulajdonostól...
"Szabadpiac. Szabadáras, nincs hatósági ár!"
Kétlem, hogy ha a haszonélvező milliókat követelne, abban akármelyik bíróság igazat adna neki.
Másik kérdés: ha a haszonélvező használja a tulajdonomat, akkor nekem ellenőrzési jogom van. Ebben az esetben köteles-e kulcsot biztosítani az ingatlanhoz? Tehát ha én kiköltözöm (mint tulajonos), akkor a kulcsaimat elveheti-e.?
Ugyanis ehhez sem találtam semmit.
#23 nem kell hogy neked kulcsod legyen, az azt jelentené, hogy te bármikor bemehetnél az ő lakásába. Ezt még egy bérlakásnál sem teheti meg a tulajdonos amikor konkrétan kiadta valakinek a lakását.
Az ellenőrzési joga azt jelenti hogy előre megbeszélt időben köteles téged beengedni, nem azt hogy te akkor mész be amikor akarsz.
A használati díj akkora lehet amekkorát akar. Neked nem kötelességed azt megfizetni, mehetsz máshová. Sajnos a haszonélvezeti jog ezzel jár, hogy amíg él ez a joga az illetőnek, addig a tulajdonos szinte nem is rendelkezik tulajdonnal. De mint már írtuk, ennek van oka.
Lehet bírósághoz fordulni, de a per neked sokkal többe kerülne, mint amennyibe a költözésed máshová.
"A használati díj akkora lehet amekkorát akar."
De még mindig nem írod le a konkrét törvényt, ami alapján ehhez joga van...
"Lehet bírósághoz fordulni, de a per neked sokkal többe kerülne, mint amennyibe a költözésed máshová."
Legjobb tudomásom szerint a perköltséget az alperesnek kell megfizetnie, hogyha nem neki adnak igazat.
#25 El vagy tévedve. Nem arra kell törvény, hogy akármennyit szedhet be használati díjnak, arra kellene törvény ami korlátozza azt hogy mennyit szedhet be. Nincs rá törvény EZÉRT kérhet bármennyit.
A perköltséget pedig csak abban az esetben kell fizetnie az alperesnek ha így dönt a bíróság. A te ügyvéded költségét nem fogja kifizetni a pereskedés során. Hiába lenne ítélet arról 2 év múlva, hogy neki kell kifizetnie, addig, te leszel az aki fizeted az ügyvédet.
"Ahhoz, hogy akármilyen pénzt kérjen a tulajdonostól..."
Nem érted...
Nem baj.
A haszonélvezet "erősebb", mint a tulajdonjog.
Tehát ha nem akarja, hogy tulajdonoskent ott lakj akkor neked menni kell pénztől függetlenül. Még akkor is, ha utána az ingatlanba nem költözik be a haszonélvező.
A bérleti díj (mindegy minek nevezed) meg annyi amennyit kér. Ha kell annyiért kell, ha nem mehetsz.
Te nem érted, hogy nem így van...
A haszonélvező nem dönthet úgy, hogy ki is rakja a tulajdonost meg nem is használja. Mert ugye, ha nem használja sehogyse, akkor ő azzal lemond a hasznosítás jogáról, így a haszonélvezetről is, ennélfogva a tulajdonos szabadon használhatja.
Arról pedig csak kell, hogy valami törvény, hogy a haszonélvező kérhet-e pénzt a tulajdonostól, mert akkor mi alapján követelőzik? Ennyi erővel mondhatnám, hogy adj nekem 1000000 forintot. Benne van a jogban, hogy nem követelhetek tőled ennyit? Nincs. Na ugyanez a helyzet itt is.
Mert az a jogban megtalálható, hogyha MÁSNAK akarja kiadni, akkor a tulajdonosnak előhasználati joga van, vagyis UGYANAZOKKAL A FELTÉTELEKKEL neki van joga használni. De arról nem írnak sehol semmit, hogy ezt leszámítva kérhet-e pénzt a tulajdonostól. Mert azt is megtaláltam, hogy a tulajdonos viszont nem kérhet a használatért pénzt a haszonélvezőtől, viszont követelheti, hogy a használattal együttjáró értékcsökkenésnek megfelelően helyreállítsa az értékét (persze akkor, hogyha él a haszonélvezetével).
Már ne is haragudj, de olyan dolgokat írsz, amit vagy tudtam magamtól is, vagy nem igaz. Ezek alapján tényleg kár volt, de azért köszönöm a szándékot.
Nem kértem sokat, csak hogy adjátok meg azt a törvényt, ami EGYÉRTELMŰEN kimondja, hogy a haszonélvezőnek joga van akármennyi pénzt kérni a tulajdonostól a haszonélvezete alapján, mert én ilyet nem találtam. Nyilván egy olyannal, akinek semmi köze a házhoz, tudna az működni, hogy „fizetsz vagy nem laksz ott”, de a tulajdonos a saját tulajdonában akar lakni, nem máséban.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!