Kezdőoldal » Politika » Pártok, kormányzás » Mikor látjuk be, hogy nem az...

Mikor látjuk be, hogy nem az egykulcsos bevezetése miatt csökkent sokaknak a fizetése?

Figyelt kérdés

Körülbelül az emberek harmada járt rosszabbul. A maradék akinek alacsony a fizetése az a gyerek miatt nem. Nélküle nekik is romlott volna.


Nem az egy kulcs tehet arról, hogy sokan rosszabbul jártak. Aki eddig 32%-ot fizetett az most már egységesen 16%-ot fizet. Aki eddig az eslő kulcsot a 17%-ot fizette, az is 16%-ot fizet. Vicces de 1%-kal csökkent az adókulcs, így ezze mindenki jól járt. Van aki jobban mert eddig igazságtalanul jóval magasabb adókulccsal fizettet. Van aki csak kicsit.


A progresszív adózás megszüntetésének semmi köze ahhoz hogy valaki rosszabbul járt. Ebben mindenki jól járt.


De akkor felmerül a kérdés, hogy van az, hogy mégis sokaknak csökkent a fizetése. Ennek más az oka, nem az egy kulcs bevezetése. Ennek az az oka, hogy csökkentették az adójóváírást, illetve növelték a nyugdíjjárulékot. HA ezekhez nem nyúltak volna hozzá akkor mindenki fizetés növekedett volna.


Jövőre persze megint azt látjuk, hogy aki jól keres (kivéve akinek 3 gyereke van, ők olyan 550E fizetés felett járnak jól) annak nő a fizetése aki nem annak csökken.


De ennek is más oka van, nem az egy kulcs. Ennek az oka, hogy az adójóváírást teljesen kivezetik. Így aki mind a 12100 ft ot megkapta az ennyit biztosan veszít. (az egyszerűség kedvéért ha nincs gyereke, mart az már módosíthat) Így aki 78000 keres annak idén a számított szjaja 16 840 ft lenne, de ugye visszakapott 12100-at. E miatt amit valósan be kellet fizetnie az 3 750 ft. De mivel a szuper bruttót is kivezetik, ezért a számított szjaja 12 480-ra csökken. Ezzel jól is járna, de ugye említettem, hogy kiveszik az adójóváírást, így az egész összeget be kell fizetnie. (míg idén ugye csak 3 750-at)

ÉS hogy mások miért is járnak jól. PL aki 500E-t keres. Náluk nem tőrlik el a szuper bruttót, csak csökkentik a felére.(ezért nevezik sokan ezt annak, hogy újra progresszív adózás lesz) Ez miatt az ő számított szjaja is csökken, ezért jól járnak. ÉS, hogy miért nem rosszabbul, erre a válasz az éves adóalap. Ez olyan magas, hogy eddig se járt nekik adójóváírás, így ez őket nem érinti.


Tehát összegezve. Akinek alacsony a jövedelme, annak kivezetik a szuperbruttót és az adójóváírást. Ezeket mind a kettő dolog érinti. Az egyik jól a másik rosszul.

AZ aki jól keres, annál nem kivezetik az SZB-t ,haen csak csökkentik a felére. (13,5) Ez jól érinti őket is mint úgy mint az alacsony keresetűeket is. DE elméletben náluk is kivezetik az adójóváírást, így már ők se kapnának. DE ez azért nem érinti a jól keresőket, mert eddig se kaptak jóváírást. Tehát őket csak az SZB csökkentése érinti gyakorlatban.


Illetve az egészségügyi járulék is nő 1%-kal, de ez nem annyira hangsúlyos.


Ebből látszik, hogy az egy kulcsnak semmi köze ehhez. Nem ez miatt kapnak sokan kevesebbet.


2011. dec. 28. 22:48
1 2 3 4
 11/33 A kérdező kommentje:
HA utánaszámolunk kiderül, hogy az utolsó linkben szereplő számok se pontosak.
2011. dec. 29. 00:45
 12/33 A kérdező kommentje:

A kalkulátor segítségével könnyebb hiteles eredményhez jutni. A táblázatos link szar.


[link]

2011. dec. 29. 00:47
 13/33 anonim ***** válasza:
0%
Újabb vadliberálpropagandista kérdés.
2011. dec. 29. 03:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/33 anonim ***** válasza:
Nem "vadliberálpropagandista" kérdés, hanem valaki végre utánaszámolt helyetted. Én akárhányszor kezdtem el ilyesmit írni és magyarázni, le lettem hülyézve, de már nem is várok sokat, ha az emberek nem képesek számolni, és felfogni, hogy melyik % a nagyobb.
2011. dec. 29. 08:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/33 A kérdező kommentje:

"Újabb vadliberálpropagandista kérdés."


Egyáltalán nem az. AZért mert lusta vagy utánanézni vagy nem is érted még ez nem "vad kapitalista".

Azért mert neked nem tetszik a valóság, nem jelenti az, hogy hülyeség. vagy csak simán szarul keresel.

2011. dec. 29. 10:02
 16/33 anonim ***** válasza:

Tökélesten igazad van, azonban pár dolgot szögezzünk le:


- szuper bruttósítás oltári marhaság volt (pozitív, hogy lassan-lassan megszüntetik)


- adójóváírás sutaság, mert agyonbonyolítja az adórendszert.


- egykulcsos adó kapitális marhaság, mert totál igazságtalan. (főleg miközben a világ normálisabb fele a Tobin adó fele mozdul). Mondom úgy, hogy nyertem az egykulcsos adóval, csak szorult belém némi szociális érzék.


Javítsunk pár tévedéseden:

- 550 e felett nem igaz, hogy többet visznek haza, hiszen 1%-al nő valamelyik járulék, és ez fokozatosan kioltja a félszuperbruttóból származó előnyt. Szóval 1000e fölött már tutti kevesebbet viszel haza.


- az embereket az érdekli, hogy mennyit visznek haza. Az emberek nagy részét fogja rosszul érinteni, ráadásul pont a szegényebbeket. (nyilván nem az egykulcsos adó miatt!) :)


Ha én azt mondom, hogy legyen 30% az adó, de más járulékot nem kell fizetned, azzal is jobban járnának az emberek. (pedig a 30 definíció szerint nagyobb a 16-nál) Szóval kukk mindegy mit bűvészkednek a számokkal a lényeg, hogy mennyit viszel haza.

2011. dec. 29. 10:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/33 A kérdező kommentje:

"Szóval kukk mindegy mit bűvészkednek a számokkal a lényeg, hogy mennyit viszel haza."


Mindenki az egy kulcsot szidja, de közben nem az tehet róla.


"- egykulcsos adó kapitális marhaság, mert totál igazságtalan."


Egyáltalán nem. Aki jól keres így is többet fizet, hisz magasabb az adó mértéke. Viszont tehát az az igazságos, hogy valaki azért fizeti csak a fizetése ÖTÖDÉT be adónak mert nem keres jól, más viszont azért a HARMADÁT mert jól keres. Teljesen igazságos mi? Nem az az igazságosság, hogy mindenki egyenlő arányban fizet.

2011. dec. 29. 10:54
 18/33 anonim ***** válasza:

Na jó nézzük máshonnét igazságosság kérdését:


Lehet lepontozni:

Szóval havi 100e Ft-al kapok többet az egykulcsos adó miatt. Így havi 350-400e-et rakok félre, a 250-300e helyett. Most kérdem én: biztos, hogy nekem van a legnagyobb szükségem erre a növekményre? És nem mondjuk 5-10 családnak adni, ahol nagyobb szükség van rá? Egyébként rettentően örülök neki, csak igazságosabbnak tartottam volna, ha a rosszabbul keresők is jól járnak vele.

2011. dec. 29. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/33 A kérdező kommentje:

"Egyébként rettentően örülök neki, csak igazságosabbnak tartottam volna, ha a rosszabbul keresők is jól járnak vele."


És még mindig nem érted. Ők is jól jártak vele. Nekik 1%-al csökkentették az adókulcsot. Azért jártak rosszabbul mert közben az adójóváírást is csökkentették. Ami elméletben téged is érint. Gyakorlatban viszont eddig se kaptál és ez után se fogsz kapni.

A környező országok már rég bevezették az 1 kulcsot.


Az persze más dolog, hogy sokan rosszul jártak. Ez értelemszerűen nem jó. De nem az 1 kulcsos rendszer a hibás. Te eddig igazságtalanul több adót fizettél mint más.

2011. dec. 29. 15:05
 20/33 anonim ***** válasza:

Régebben, amikor Szlovénia elsők közt bevezette az egy kulcsos adót jó ötletnek tartottam. Sőt az ő megoldásukat, talán ma is el tudom fogadni. Hiszen az egyszerűsítés volt a cél: AFA, szja, társasági adó minden egységesen 19% lett. Nálunk ugye bőven nem ez történt. Ugyanakkor mai fejjel tartom, hogy nem az egy kulcs a megoldás... Viszont egész perverz látni, hogy az szinte az egész KGST bevezette. (sikerült megint a jó oldalra állnunk). De erről hiába vitázunk, nem fogjuk szerintem meggyőzni egymást. Lsd. Tobin adó, megtakarítási határhajlandóság és nyugdíjjárulék fizetési plafon.

Az embereknek, pedig úgy adták el, hogy egy kulcsos adórendszer, ergó ha valaki kevesebbet visz haza nem fogja szeretni, akkor sem, ha épp az szja-ja kevesebb is.

Szerintem ezeket könnyű belátnod, anélkül hogy egyet ertenél velem.

2011. dec. 29. 20:52
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!