Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Most akkor tényleg Orbán...

Most akkor tényleg Orbán tönkreteszi az országot?

Figyelt kérdés

[link]


Ezekben az években nőtt gyorsabban a gazdaságunk, mint a Cseh, Lengyel, Szlovák átlag: 1998,1999,2001,2002,2004,2013,2014,2018. (ez 8 év)

Orbán kormányok 12 évéből 7 évig nőttünk a régiós átlag fölött. Egyedül 2014-ben volt MSZP-SZDSZ kormány amikor a V4-es átlag fölött nőttünk.(0,1-0,2%-al)


Ezekben az években volt 1%-nál kisebb a lemaradásunk: 1997,2005,2015,2016.

Ebből kettő Fidesz kormány alatt volt, kettő MSZP-SZDSZ.


Ezekben az években csökkent a GDP arányos államadósságunk:

1995,1996,1997,1998,2000,2001,2012,2013,2014,2015,2016,2017,2018. 13 évből 10 évben szintén Orbán volt a miniszterelnök.


A cikket elolvasva nekem az jött le, hogy igazából simán Szlovén szinten lehetnénk ha végig Orbán és a Fidesz lett volna hatalmon.



2019. márc. 25. 21:50
1 2 3 4
 31/38 anonim ***** válasza:
Egyébként még gyorsan beszúrom ide, hogy örülök egy ilyen normális vitának. Sokkal korrektebb, mint ami szokott folyni a GyK 95%-án.
2019. márc. 27. 07:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/38 anonim ***** válasza:

#30

A 2004-től tartó időszakra adott volt az összeg ami lehívható Magyarország által. A pénzügyi ciklus 2010-ig tartott mindenkinél és ezen belül éves szinten mennek az összehasonlítások. De a témát ez félreviszi, mert arról beszéltünk hogy az akkori magyar kormányzat tendenciája milyen volt a mostanihoz képest és ebben lényegtelen, hogy más országokkal mi volt.

A 2004-2010-es pénzügyi keret kialkudásáért a Medgyessy kormány volt a felelős. Vagyis akkor azt a pénzmennyiséget, azt a méretű kohéziós pályázati keretet ők fogadták el akkorának és olyannak.

2010-ben a kormányváltáskor valóban leállították a rendszert, de a lehető leggyorsabban újra is indították és felgyorsították. Azért kellett megállítani, átrendezni, mert nem működött megfelelően és a pénzügyi ciklus végére értünk, nem ért rá a következő években lehívni a keret maradék részét.

Ahogyan a következő pénzügyi ciklus keretét - a mostanit - már a fidesz kormány alkudta ki, jóval magasabb összeggel. Vagyis nem azért volt nagyobb a keret, mert az EU rendes volt és többet adott, hanem mert a kormány jól tárgyalt. Ha visszakeresed az akkori médiahíreket, ott beszámoltak arról, hogy majdnem 25%-kal több pénzt kaptunk meg a tárgyalások végén, mint amennyi az első javaslatokban szerepelt. A most következő ciklusban emiatt is lesz visszaesés, mert ez egyszeri plusz megemelt keret volt, nem rendszeres. Ha a most tervezetthez képest jobb eredményt tud elérni a kormány, az akkor is visszaesés lesz a keret méretében, ha amúgy ismét sikerül 5-10% pluszt megszerezni. Mert az akkor sem lesz újra 25%.

Az uniós tagságunknak pontosan ez a lényege, hogy lehet számunkra IS jó, ha a kormányzat, az illetékesek jól csinálják. Márpedig most jól csinálják, korábban, a ballib kormányok alatt meg rosszul csinálták. mechanizmusok ugyanazok voltak az eu-ban, a keretet ugyanúgy határozták meg, a pénzek ugyanúgy oszlottak el, csak itthon nem volt ugyanolyan a rendszer, legfőképpen az irányítói.

Ez olyan, mintha 2 sofőr vezetné ugyanazt az autót. Mindegy, hogy BMW vagy Skoda, a jó sofőr jó eredményt érne el velük, a rossz sofőr meg rosszat. De ha még kocsit is ők választhatnak és a rossz sofőr direkt a Skodát választja, akkor nehogy már a másik sofőr legyen a hibás amiért a BMW-vel még jobb eredményt tud elérni!

2019. márc. 27. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/38 anonim ***** válasza:
100%

Én értem amit mondasz, csak azt nem látom bizonyítottnak, hogy az előző kormány ott és akkor rossz üzletet kötött volna az Eu-val.


Az én főállításom az volt, hogy a fidesznek több forrás jutott, és ezt áttételesen te is igazoltad.


A másik megállapításom pedig az volt a forrásaid után, hogy az Mszp az Eu-támogatások kezelésében középszerűnek hatott a többi országhoz képest. (Mert azt, hogy 2004-ben mennyire jó üzletet kötött xy, csak 2004 más üzleteihez képest lehet megmondani)


És itt érjük el a vitánk sarokpontját. Én azt mondom, hogy az Mszp kormány középszerű teljesítményt nyújtott, egy rossz válságkezeléssel.

Emellett viszont most azt is állítom, hogy akármennyire is jobban teljesít a fidesz, jobbak is hozzá a körülmények. Az uniós támogatások bősége, a világgazdasági-, és a válságokat természetszerűen követő konjunktúra és a német autóipar.


Nekem ez az álláspontom.

2019. márc. 27. 17:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/38 anonim ***** válasza:
62%
"2010-ben a kormányváltáskor valóban leállították a rendszert, de a lehető leggyorsabban újra is indították és felgyorsították. " - 1 évig állt, amíg mindenhol betették a csókosokat.
2019. márc. 27. 20:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/38 anonim ***** válasza:
#46 nem elvtárs, ez nem alku kérdés. Az eu kevésbé támogat az elején, mint később a csúcsidőben, épp azért, hogy ne léphessen be ország ami szépen lehív annyi támogatást amit tud, majd szépen röhögve kilép az eu-ból a pénzzel együtt, mert az orbán félék ilyet csinálnának, fogd a pénzt, és fuss.
2019. márc. 27. 21:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/38 anonim ***** válasza:

#33

2Én értem amit mondasz, csak azt nem látom bizonyítottnak, hogy az előző kormány ott és akkor rossz üzletet kötött volna az Eu-val."

nem is ezt mondtam. Nem volt az rossz üzlet, csak most sikerült még jobban csinálni. A kettőt hasonlítjuk most egymáshoz. Attól, hogy az egyik jobb a másiknál még nem kell annak a másiknak rossznak lennie.

Ahogy látom, az alapokban már egyetértünk, csak a következtetésben van különbség.

te azt állítod, hogy az mszp-szdsz gyengébb teljesítményéért is csak a külső körülmények felelősek és a fidesz-kdnp sokkal jobb teljesítményéért is.

Én meg azt állítom, hogy 2002 után egy nagyon jó állapotú gazdaságot, nagyon jó környezetben, a világgazdaság fellendülése közben működtettek rosszul Medgyessy majd gyurcsány is. Még sehol nem volt válság, 2006-ra már el kellett hazudni az államháztartási adatokat az EU elől is és a magyar választók elől is. maga gyurcsány mondja az őszödi beszédben, hogy ha akkor napvilágra kerülnek az adatok, akkor nem nyerik meg a választást.

A válságról sem volt hajlandó gyurcsány tudomást venni, pedig előtte már évekkel figyelmeztették külföldről is, hogy veszélyes a devizahitelezés ilyen terjedése. tehát én azt állítom, hogy az mszp-szdsz kormány egy nagyon jó gazdasági környezetben ért el egyre rosszabb gazdasági adatokat a saját hibájából. A válság 2009-ben érte el az országot rendesen, nem írható a számlájára mindaz a romlás ami addig történt.

Ugyanakkor 2010-ben ezt a nagyon rossz állapotú országot vette át a fidesz. Devizaválság, 1 millió embert érintő problémahalmaz. magas munkanélküliség, infláció stb. Megfejelve egy hatalmas imf hitellel, amit a következő évben kell elkezdeni fizetni. Ebből tudott a fidesz - a külső és belső rossz környezet ellenére, a külső erőszakos támadások ellenében is javuló gazdaságot kialakítani. Emlékezz vissza, hogy akkor szinte havi rendszerességgel várták, hogy összeomlik a gazdaság, csőd lesz stb. amiatt, hogy olyan környezetben kellett lépéseket tenni. Ekkor kellett fellépni a bankokkal szemben, bevezetni a különadókat, csökkentették a rezsit vagyis elvették a rezsiszolgáltatók korábbi hasznát stb.

Vagyis én veled ellentétben úgy vélem, hogy az mszp-szdsz egy jó környezetben, jó gazdaságból csinált rosszat, amit a válság majdnem csődbe is vitt emiatt. Nem külső okok miatt nem tudták jobban csinálni hanem mert képtelenek voltak rá.

A fidesznél meg éppen a külső környezet és a rossz helyzet ellenében, a maguk jól sikerült megoldásaival fordítottak a helyzeten és idővel, 2013 után, már a külső környezet is jobb volt.

2019. márc. 27. 22:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/38 anonim ***** válasza:
74%
nem most, már régen elintézte úgy 50 évre előre...
2019. márc. 28. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/38 anonim ***** válasza:

"nem is ezt mondtam. Nem volt az rossz üzlet, csak most sikerült még jobban csinálni. A kettőt hasonlítjuk most egymáshoz. Attól, hogy az egyik jobb a másiknál még nem kell annak a másiknak rossznak lennie."


Csak az autós példa miatt szögeztem le, félreérthető volt. De akkor minden oké.


"te azt állítod, hogy az mszp-szdsz gyengébb teljesítményéért is csak a külső körülmények felelősek és a fidesz-kdnp sokkal jobb teljesítményéért is."


Az Mszp idejében inkább egy olyan 2006 végéig teszem azt az időszakot, amikor tiszta lappal művelhették a dolgokat. Mondjuk elég nagy pofátlanság volt a fidesztől, hogy 10%-os közelítő államháztartási hiánnyal adták át a kormányzást, de az mszp sem kímélte a 2010-es kormányváltást.


2007-re már (az utólagos tudás felhatalmazásával kimondhatjuk) azért bajt jósoltak a gazdasági mutatók. Szerintem, ez volt az a szakaszinduló az Mszp idejében, ami válság nélkül is kormányváltást eredményezett volna.


Aztán 2008 és '09 adja magát.


"A válság 2009-ben érte el az országot rendesen, nem írható a számlájára mindaz a romlás ami addig történt."


Minden nem, de a legfontosabbak igen. A devizaárfolyamok a válság környékén és azt követően repültek az égbe, hasonlatosan a munkanélküliséghez, ami 2 év leforgása alatt 3 %ponttal romlott alsóhangon.


De egyébként egy előző kommentemben mondtam is, hogy a válságkezelés rossz volt, erről nem is szeretnék vitát nyitni. Még Bajnai volt az, aki inkább lekarakter-gyilkoltatta magát, csak tegye meg a kormányzás a kötelező lépéseket.


"A fidesznél meg éppen a külső környezet és a rossz helyzet ellenében, a maguk jól sikerült megoldásaival fordítottak a helyzeten és idővel, 2013 után, már a külső környezet is jobb volt."


Én kétlem, hogy 2013 után következett volna csak a jobb idő. Szerintem már 2010 évében megindult a gazdaság természetes stabilizációja. De ez tényleg nézőpont kérdése, mert a legnagyobb intézkedések Mo.-on 2013 környékén történtek.


Én legalább is nem tartom olyan különlegesnek a 2010-től 2014-ig létező fidesz kormányzást. Adósságrendezésbe folyatták a manyup pénzeket, bevezették a közmunkát, ami egész %pontokkal javította a statisztikákat, kivetették a bankadót, amitől jobb lett a költségvetésnek, de rosszabb a fogyasztóknak (csak ez sok kicsi sokra megy alapon működik).


A rezsicsökkentés az, ami tényleg jó volt, csak mióta alacsonyabb a világpiaci ár, fordult a kocka és az állam csak nyer azon, hogy a fogyasztók mesterségesen többet fizetnek.


És ne feledjük, hogy ami sz"rkupacot átvett az Mszp-től, azt ugyanazokkal a módszerekkel kezelte tovább, ergo adóemelésekkel.


De ez mind csak rizsa. Gazdaságpolitikailag nekem semmi problémám nincs a 2010-től 2014-ig tartó Fidesszel, amit meg kellett tenni, azt megtették. Én csak azt tartom unfair-nek, hogy a válságkezelését az ő számlájukon írják jóvá, holott csak ugyanazt folytatták kb., amit Bajnai elkezdett, csak egy épp, kilábaló és konjunktúrát élvező gazdasági környezetben.


"Ebből tudott a fidesz - a külső és belső rossz környezet ellenére, a külső erőszakos támadások ellenében is javuló gazdaságot kialakítani."


A belső rossz környezetet még értem. A külsőt is kb., ha ezt arra érted, hogy mindenkit érintett a válság. De mi az, hogy külső támadások? Nagyon remélem, hogy nem az IMF-re gondolsz, mert az egy felfújt dolog volt a Fidesz oldaláról, amit beépíthettek a kampányukba.

2019. márc. 28. 09:00
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!