Vége az EU-s segélyből élünk mítosznak?
Magyarországról sokkal több profit megy külföldre, mint bármely más közép-európai országból, és annál is több, mint amennyit az ország uniós támogatásként visszakap, ezt számolta ki a neves francia közgazdász, Thomas Piketty.
Az utóbbi években világhírre szert tevő francia Thomas Piketty számításai szerint 2010 és 2016 között évente átlagosan a magyar GDP 7,2 százalékát kitevő profit és más tőkejövedelem hagyta el az országot.
Ez alapján úgy tűnik, hogy Magyarország gazdasági értelemben nem az unió nettó haszonélvezője, hanem befizetője.
Piketty és társai épp azért nevezik a közép-európai országokat külföldi tulajdonú gazdaságoknak, mert felborult az egyensúly a külföldi és a hazai tőke között.
Ezért alacsonyak a fizetések.
Thomas Piketty úgy fogalmazott a gazdasági szakblognak, hogy "az alacsony bérarány és a külföldi tulajdonosok jövedelmei között valóban összefüggés állhat fenn". Szerinte a külföldi tulajdonszerzés hozzájárulhatott ahhoz, hogy a magyar dolgozók kisebb arányban részesednek a megtermelt jövedelemből, mint nyugatabbra.
AKKOR MÉGSE ORBÁN AZ OKA AZ ALACSONY BÉREKNEK?
#40
"Ha az alacsony bérek nem Orbán oka, akkor a növekedés miért lenne az övé?"
Hát ő tette rendbe a gazdaságot...
Ő kezdte el emelni a fizetéseket...
Az igaz, hogy létezik egy növekedés a régióban, ami lehet egy általános fellendülés eredménye, de az, hogy magasan a legmagasabb a magyar növekedés, az mindenképpen a helyi politika eredménye.
A magyar fizetések növekedése majdnem 5%, míg a "fejlett" nyugat 1% alatt van. Még a növekedés is a letteken kívül mindenütt 4% alatt van.
Kíváncsi vagyok hogy ezt a ballib mivel magyarázza...
"Kíváncsi vagyok hogy ezt a ballib mivel magyarázza..."
Ha erre vagy kíváncsi akkor keress egy ballib-t és kérdezd meg.
Viszont, ha az alapkérdés feltételezéséből indulunk ki, akkor viszont annak az ellentettje is fennáll. Szóval nem a kormánynak köszönhető a bérek emelkedése.
#42 "Szóval nem a kormánynak köszönhető a bérek emelkedése."
Miért? Kinek?
A kormány kezdte el a minimálbérek emelését, meg egy csomó szektorban általánosan...
A CSOK meglökte az építőipart, ott is több pénzt kellett adni az embereknek...
A kiskereskedelem is megugrott, ezért keresik az eladókat...
Ez nyilván beindította a dominó effektust az egész gazdaságban.
"A kormány kezdte el a minimálbérek emelését, meg egy csomó szektorban általánosan... "
Ja, de a korábban említett külföldi tulajdonban lévő vállalatoknál tudtommal egyáltalán nem a minimálbérért szoktak gürizni az emberek, a béren kívüli juttatásokról már nem is beszélve.
"A kiskereskedelem is megugrott, ezért keresik az eladókat... "
Ezt mi sem mutatja jobban, mint az, hogy 2013 június 30-hoz képest 2017 június 30-ig 18 509-tal csökkent a számuk Magyarországon és ez a csökkenés nem egyszeri volt, hanem folyamatos.
"Miért? Kinek? "
Szerintem is hálával tartozunk nekik, hogy minden megkeresett 3 forintból 2 visszakerül valamilyen formában az államkasszában.
"Miért? Kinek? "
Természetesen a külföldi tulajdonú nagyvállalatoknak, hiszen ahogyan korábban fejtegetted ők állnak a gyenge bérek mögött, akkor valószínűleg nekik kell hálát adnunk, hogy hagyják növelni a béreinket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!