Vége az EU-s segélyből élünk mítosznak?
Magyarországról sokkal több profit megy külföldre, mint bármely más közép-európai országból, és annál is több, mint amennyit az ország uniós támogatásként visszakap, ezt számolta ki a neves francia közgazdász, Thomas Piketty.
Az utóbbi években világhírre szert tevő francia Thomas Piketty számításai szerint 2010 és 2016 között évente átlagosan a magyar GDP 7,2 százalékát kitevő profit és más tőkejövedelem hagyta el az országot.
Ez alapján úgy tűnik, hogy Magyarország gazdasági értelemben nem az unió nettó haszonélvezője, hanem befizetője.
Piketty és társai épp azért nevezik a közép-európai országokat külföldi tulajdonú gazdaságoknak, mert felborult az egyensúly a külföldi és a hazai tőke között.
Ezért alacsonyak a fizetések.
Thomas Piketty úgy fogalmazott a gazdasági szakblognak, hogy "az alacsony bérarány és a külföldi tulajdonosok jövedelmei között valóban összefüggés állhat fenn". Szerinte a külföldi tulajdonszerzés hozzájárulhatott ahhoz, hogy a magyar dolgozók kisebb arányban részesednek a megtermelt jövedelemből, mint nyugatabbra.
AKKOR MÉGSE ORBÁN AZ OKA AZ ALACSONY BÉREKNEK?
Nem Orbán az oka az alacsony béreknek, de éppen a béremelések sem tőle függenek.
Nem is értem mi volt a célod ezzel a kérdéssel.
"De ne VELEM foglalkozzatok, hanem azzal amit írok..."
Azzal foglalkoztunk, darabokra is szedtük az állításaidat, láthatóan köpni-nyelni nem tudtál ezekre a válaszokra így jött a terelés.
"Unom már azt a balliberális stílust, hogy ha nem tudnak mit kezdeni egy témával, akkor téma gazdáját próbálják meg hitelteleníteni..."
Mi meg unjuk már a te stílusodat, hogy benyomsz ide valami fideszes hülyeséget, amit még te magad se értesz az esetek többségében, ez a mostani kérdés jó példa, nem érted, a kérdést, amit kiírtál, és nekünk kell mint a babucinak elmagyarázni, hogy miért kell megállni a piros lámpánál.
"Amit itt csináltatok ez ügyben, azt tanítani kéne:
"Pozitív visszacsatolást nem kell komolyan venni..." "
Ezt az állapotot magadnak köszönheted, és nem gondolkodsz el rajta, hogyha állandóan de vagy a szopóágon, akkor a te készülékedben lehet a hiba?
"Ez mind azt bizonyítja, hogy nincs értelmes hozzászólásotok a dologhoz egy-két lózungon kívül."
Ide te írtál lózungokat főleg. Én a magam részéről a témához a 4es és 12es válaszokat írtam. Ha neked ezek lózungok akkor nálad van a baj.
De, hogy valamiben igazad is legyen tényleg nem Orbán az oka az alacsony bérszínvonalnak.
Ahogy Gyurcsány se felelős egy világgazdasági válságért, bármennyire is a nyakába akarják varrni a fideszesek, ha nincs a nyugati bankszektorban összeomlás, sosem kellett volna IMF hitel, nem lett volna 6%-os GDP csökkenés meg 81%-os GDP arányos államadósság.
#35
"Ahogy Gyurcsány se felelős egy világgazdasági válságért, bármennyire is a nyakába akarják varrni a fideszesek"
A fideszesek nem a világgazdasági válságot varrják Gyurcsány nyakába, hanem azt, hogy CSAK Magyarország roggyant bele ennyire (a görögök már a válság előtt se álltak fényesen), a többiek mind viszonylag jól vészelték át.
Ne felejtsük el, hogy a csatlakozáskor Magyarország még élcsapat volt, de 4 év alatt Gyurcsányék sereghajtót csináltak belőle.
Na... EZT nem kellene elmaszatoni.
"A fideszesek nem a világgazdasági válságot varrják Gyurcsány nyakába, hanem azt, hogy CSAK Magyarország roggyant bele ennyire (a görögök már a válság előtt se álltak fényesen), a többiek mind viszonylag jól vészelték át."
Szerintem nézz kicsit körül, Spanyolország az GDP arányos államadósságát 40% alatti értékről 2014-re 100%-ra tornászta fel és ezt azóta is tarja, a spanyol munkanélküliségi ráta 2010-re elérte a 20%-t, azaz minden ötödik ember munkanélküli volt, ez a szám 2013-ra elérte a 25%-t.
Lettország gazdasága 2009-ben 18 százalékkal visszaesett, az infláció 10, a munkanélküliség 23 százalékra ugrott föl, a munkaképes korú lakosság csaknem ötöde külföldre távozott. Válság előtt 5% körül volt a munkanélküliség, ezen a téren hasonlóan nagy emelkedést láthatsz a többi Balti államnál.
Szóval szerintem közel sem mi voltunk a legnagyobb megszenvedői a válságnak a görög után.
Fontos hozzátenni, hogy például a magyar államadósság megemelkedésében az is közre játszott, hogy a forint gyengülést, hiszen nagy része külföldi valutában volt és például abban már igen aktívan részt vett az első Orbán-kormány.
#38 Találtál két országot, ami szintén nagyon megszívta?
Romokban vagyok...
Nézd meg a grafikont:
Magyarország GDP növekedése a többi keleti országéval hasonló, de inkább jobbak közé tartozik a csatlakozás előtt, de 2004-től már gyengül, 2005-től pedig határozottan leszakad...
Aztán már csak 2012-től kezd el emelkedni, miután a Fidesz rendberakta a gazdaságot...
És látni lehet, hogy a környező országok Gyurcsány alatt húztak el mellettünk.
Volt 4 év, hogy még a görögöknél is rosszabbul álltunk...
Szóval... Az ábrából világos, hogy Gyurcsány csinált sereghajtót az országból.
És az is, hogy Orbán csinált megint élcsapatot - legalábbis a fizetések növekedését iiletően...
"És az is, hogy Orbán csinált megint élcsapatot - legalábbis a fizetések növekedését iiletően... "
Ha az alacsony bérek nem Orbán oka, akkor a növekedés miért lenne az övé?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!