Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Mikor szüntetik már meg ezt a...

Mikor szüntetik már meg ezt a magázás dolgot?

Figyelt kérdés

Csak baj van vele.

1) Nem rég az egyik 15 éves ismerősömnek köszönt egy 4 év körüli kisgyerek csókolomot. 2)A fiatalok sokszor keverik a magázást a tegezéssel.

3)valakit a magázás, valakit pedig a tegezés zavarja


Sokkal egyszerűbb lenne ha mindenki tegeződne.



2017. nov. 8. 15:34
1 2 3
 21/26 anonim ***** válasza:
61%

A nyelvi kérdések nem kormánykérdések, hanem akadémiai problémakör. Az akadémián dolgozom nyelvészként, szóval van róla valamelyest fogalmam. Ezért sem a FIDESZ, sem az MSZP stb. nem vonható felelősségre. Csak gondoltam, helyére rakom a kérdést, ha már a politika rovatba írtad FIDESZ kulcsszóval.


Két típusú változás lehetséges: az akadémia által generált (bennfentesek leülnek és megvitatják a problémát az előzetes tanulmányokat átrágva), valamint az alulról jövő, általában iskolai kezdeményezés (lásd 1903-as helyesírási szabályzat létrejötte).


Egy jelenséget nem lehet a nyelvből csak így kiírtani. Ha az anyanyelvet használók használják, akkor benne is fog maradni. Azért marad benne, mert a legtöbb nyelvhasználó fontosnak tartja (mellesleg én is, rendkívül színes ilyen tekintetben a magyar nyelv, általa nagyon árnyaltan lehet kifejezni mások iránti tiszteletüket vagy éppen akár megvetésünket - a maga forma ilyen tekintetben érdekes).


Mondok egy példát: a középkori Magyarországon latin hatásra rengeteg időt próbáltak a magyar nyelvbe importálni (könnyebben tudtak így latinból fordítani, persze nem csak ezért). Biztos rémlik, ekkor használták a "vala", "írt volt" stb formákat. Aztán a magyar nyelv ezt igazán be sem építette a rendszerébe, lökte szinte azonnal ki a rendszerből, mert nem volt rá szüksége.


Ha a magazasi formákra nem lenne szükség, ugyanígy kiesne, kikopna magától a nyelvünkből, mint a fenti példában. Aztán ha végleg eltűnt, megállapodunk, hogy akkor ez ennyi volt, innen már nem használjuk. De ettől a magazas olyan messze áll, hogy ilyenről nem.is érdemes beszélni.


Ha már valamit ki akarnál írni a magyar nyelvből, akkor az ly-nal kezdd vagy az ikes igékkel. Annak legalább lenne némi elméleti alapja, de azon is mennek még mindig a viták.


Ha neked nem tetszik a magazas, akkor ne használd ezt a formát. Senki nem tiltja neked. Aztan az, hogy a 95 éves Anci néninek nem tetszik, az nem a kormány, vagy bármely politikai párt hibája.

2017. nov. 9. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:
54%
Szerintem soha.
2017. nov. 9. 16:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 A kérdező kommentje:

83%

Ne használjam? Ha az orvos magáz engem, akkor tegezzem? Xd

2017. nov. 9. 20:12
 24/26 anonim ***** válasza:
50%

Válasz a kérdésedre: miért ne tegezhetnéd le? Megtiltja bárki is? Esetleg attól tartasz, hogy ez az orvosnak nem tetszene? Inkább akkor azon gondolkozz el, hogy neki miért nem tetszene, s máris megkapod ugyanazt a választ, amit itt többen is kifejtettek.


Rendkívül buta vagy, szűklátókörű és arrogáns. Ott keresed a problémát, ahol nincs. Kötözködsz , pedig okod nem igazán van. Valójában nem a magázással van problémád, hanem valami mással. Aki egy nyelvi jelenségért politikai pártokat, kormányokat von felelősségre, annak önmagával van problémája, és csupán a belső, illetve szociális eredetű frusztrációit igyekszik tompítani azzal, hogy egy külső jelenséget okol.

2017. nov. 10. 11:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 anonim ***** válasza:
100%
Én csak azt nem értem, hogy a politikusaink, akik nagy valószínűséggel tegeződnek, a parlamentben miért magázzák egymást.
2017. nov. 14. 01:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:
Tényleg meg kellene szüntetni, mert nincs igazi értelme és funkciója ennek a megkülönböztetésnek, de ez valóban nem a kormány dolga, hanem az embereké. És mikor szüntetik meg? Remélem, minél hamarabb. Én min. 20, max. 50 évet tippelnék.
2018. jan. 30. 20:10
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!