Kádár János hogy érte el azt, hogy a mai napig még ennyien visszasírják őt?
Most találtam ezt a gagyi posztot, nemrég tette ki valamelyik oldal:
De nem is ez az érdekes, hanem a komment részleg. Rengeteg komment volt alatta, de a 90% (40-50-60 éves korosztály) csak úgy áradozott Kádár Jánosról, meg a rendszerről, hogy mennyit tudtak spórolni, milyen jó volt az élet, bárcsak ma is Kádár János lenne Magyarország vezetője, és így tovább.
Miért van az, hogy ma Magyarországon még mindig irdatlan sok az olyan ember, aki visszasírja a mű jólétet biztosító Kádár papát? Hogyan tudott Kádár János ilyen szintű agymosást elérni?
A Fidesz is próbálkozik agymosással, de ilyen hatékonysággal (szerencsére) sosem jártak.
Azért sírják vissza, mert akkor még lehetett pálinkázgatva Wartburgot szerelni.
Még a mai napig röhögök azon, amikor anyám mesélte lelkesen, hogy anno ő még az első teljes állású fizetéséből tudott venni egy kabátot... igen, a teljes fizetéséből. Részidős diákmunkásként tudtam volna 2-3 jó minőségű bőrkabátot venni pár éve. Ennyit a kenyér áráról.
'Még a mai napig röhögök azon, amikor anyám mesélte lelkesen, hogy anno ő még az első teljes állású fizetéséből tudott venni egy kabátot... igen, a teljes fizetéséből.'
1 réteg gyakran úgy értékeli a régebbi rendszert, mi mindent tudott kihozni a pénztárcájából.
15:06, akkor ezekszerint a Kádár-rendszerben a molnárt, a gazdát, meg a péket géppisztolyos őrök kényszerítették hogy ingyen robotoljon? Csak mert akkoriban a pénz sokkal többet ért, lehet hogy csak 1000 forintot keresett havonta, viszont abból 3 hónapig is vidáman eléldegélt.
De akkor nézzük, mi a helyzet manapság. A gazda, a molnár, a pék, meg a fuvarozó is szaréhugyé' gürizik napi 25 órát, és a keresete pontosan arra elég hogy éhen azért ne dögöljön, de dolgozni azt tudjon. Szóval mitől is jobb a vadkapitalizmus? Csak mert innen nézve ugyanott vagyunk, azzal a különbséggel, hogy a jelenlegi pénz gyakorlatilag semmit nem ér.
A kormány meg egy mezei ármaximáló rendelettel helyretehetné az elszaladt árakat, de valamiért mégse teszi.
A Lehel hűtő pedig lehet hogy nem volt olcsóbb, de nem is döglött be 6 hónap alatt, hanem 20 évig is elműködött. Ezt ma melyik elektronikai selejtről lehet elmondani, ami kigördül a futószallagról?
#17: Definiáld a tisztességes fizetés fogalmát. Én versenyképesről írtam, az, hogy "tisztességes" nem megfogható dolog.
Egyébként amennyire én ismerem a piacot, az a gazda, akinek számottevő méretű búzamezeje van igencsak irigylésreméltó módon élhet, a malomipari vállalkozás szintén jó biznisz, a fuvarozó is teljesen normális, legalább 150-200.000 forintos nettó fizetésű (bár lassan már inkább e fölötti) polgári meló. Talán csak a pék lóghat ki a sorból, de hát a fogyasztók döntöttek úgy, hogy ők szívesebben fogyasztanák az albán bevándorlók által sütött meg teszkós, olcsóbb kenyeret és felborult a magyar pékipar, az külön történet (de itt is van olyan, aki ért hozzá és drágábban sütögetheti a saját kis kézműves kenyerét).
#22: Kapitalizmusban nem a munkát fizeted meg, hanem azt, amit nem csinál helyette az alkalmazott. Ha valaki 8 általánost végzett, az a gürizés, betanított sori munka helyett valószínűleg tényleg nem tudna sok értékes dolgot csinálni, az államilag meghatározott minimumot kapja. Ellenben aki 2 diplomás mérnök azt bármelyik rivális cég szívesen foglalkoztatná, kialakul a humánerőforrás-piaci verseny (s egy idő után nem is az alternatív-költség lesz az alku alapja, hanem az idő - sokan inkább kérnek 20-25 órás munkahetet nagyobb fizetés helyett). Az, hogy valaki ennek a piacnak a működését nem érti, nem a kapitalizmus hibája.
Az elektronikai cikkekkel kapcsolatos megjegyzésedhez csak annyit fűznék, hogy nekünk a legtöbb háztartási gépünk (mosógép, konyhai gépek, porszívó, stb.) a '90-es évek derekán beszerzett mocskosvadkapitalistanyugati Philips, s köszönik szépen, édestova 20 éve mind hiba nélkül teszi a dolgát. A "bezzeg régen minden tartósabb volt" is csak +1 alaptalan nosztalgia.
"Csak mert akkoriban a pénz sokkal többet ért, lehet hogy csak 1000 forintot keresett havonta, viszont abból 3 hónapig is vidáman eléldegélt. "
Figyelj te is és a többi közgazdasági nulla. Ehhez nem kell egyetem, de még érettségi sem: attól mert a pénz végéről lecsapsz x darab nullát még nem lesz erősebb a pénz. Mi is megcsinálhatnánk mint a románok, hogy mától a pénz végéről leszedünk 2 nullát, aztán egy autó nem 3 millió, hanem 30 ezer forint lesz, meg az átlagfizetés is 2 ezer, a kenyér meg 3 forint, de ezzel te nem leszel előrébb.
A Kádár korban még inkább a kutya füle alatt volt a pénz vásárlóereje, ráadásul úgy elinflálták a kommunizmus alatt mint a büdös rosebb. Ez a 3 forint kenyér és 5 ezres átlagfizetés meg nem tudom mikor volt, de erős a sejtésem, hogy rohadtul nincs rá senkinek semmi forrása és emlékezetből mondott valamit hasraütésre.
"De akkor nézzük, mi a helyzet manapság. A gazda, a molnár, a pék, meg a fuvarozó is szaréhugyé' gürizik napi 25 órát, és a keresete pontosan arra elég hogy éhen azért ne dögöljön, de dolgozni azt tudjon. Szóval mitől is jobb a vadkapitalizmus? "
Imádom az ilyen példákat. A gazda, a molnár meg a pék gürizik a majdnem teljesen gépesített földjén meg malmában, meg akárhol, megkapja a bérét, kaját vesz, kocsit tart fenn, internetet, tévét, telefont fizet, rezsit fizet, külföldön nyaral, gyereknek egyetemet fizet, napi 2 doboz cigit veszik aztán jön ide panaszkodni, hogy éppen nem hal éhen. Ja, persze, mindjárt sajnálom.
"Csak mert innen nézve ugyanott vagyunk, azzal a különbséggel, hogy a jelenlegi pénz gyakorlatilag semmit nem ér.
A kormány meg egy mezei ármaximáló rendelettel helyretehetné az elszaladt árakat, de valamiért mégse teszi. "
Igen, egy jó kis ármaximalizálással annyit érne el, hogy mindent olcsóbban lehetne eladni, a gyártása veszteséges lenne és nem gyártanák többet. A Kádár-rendszer alatt pont ezért kellettek a hitelek. Az állami cégek folyamatos veszteségeit betömködni. Ezt nyögjük még ma is. Mi a francért nem veszik észre a hozzád hasonló kengyelfutó gyalogkakukkok, hogy MINDEN volt kommunista országban SOKKAL rosszabb az életszínvonal, mint ott, ahol nem volt ilyen? Lengyelország, Szlovákia, Magyarország, Szerbia, Oroszország, Ukrajna, Moldova, stb. <--> Egyesült Királyság, Németország, Franciaország, Norvégia, Olaszország stb. A vaknak is kiszúrja ez a szemét.
16:56, "tisztességes fizetés" alatt nem arra kell gondolni hogy mindenki viszi haza a csilliókat, hanem hogy tisztességes középosztálybeli módon meg tud élni a fizetéséből. Ez ma iszonyatosan kevés szakmáról mondható el. NAGYON kevés szakmáról. Konkrétan az a helyzet jelenleg, hogy mélyszegénység rohamléptekben terjed, és aki teheti, húz kifele külföldre, ahol euróban keres annyit mint idehaza forintban - igen, még akkor is, ha mosogató a Börger Kingben. Ha nem így lenne, Ausztriából, Németből meg Franciából is menekülnének az emberek, és Nagy-Britannia se aggodalmaskodna a "migrácsok" miatt, mert a lőtéri kutya nem akarna odamenni.
A kenyérsütésre pedig már van elektronikai eszköz, amivel odahaza lisztből is megsütheted, ha nem akarsz TESZKÓ gazdaságos kenyeret venni. A gond csak, hogyha nem fussa lisztre se, akkor mit sütsz kis szűcs?
És igen,tudok róla, hogy Kádár-korszakban is voltak szegények, de az arány a nem mindegy.
A kapitalizmussal meg kb. ugyanaz a gond, mint a kommunizmussal. Papíron csodálatos eszme, tényleg, a gyakorlatban meg úgy néz ki, hogy a gazdagok még gazdagabbak lesznek, a szegények meg még szegényebbek. Kommunizmusban agyonlőttek, vadkapitalizmusban meg az utcára kerülsz és éhenhalsz. Végeredmény szempontjából mindegy. Arról nem is szólva, hogy a diploma manapság annyit se ér, mint a vécépapír, mivel kb. mindenkinek van, inflálódott. Ez viszont már a vadkapitalizmus hibája.
Azon nem lepődöm meg, hogy a 90-es években gyártott holmik még mindig működnek - nekünk is vannak ilyen holmijaink (Aiwa magnó például). Abban az időben még nem volt általános gyakorlat, hogy tákoljunk össze valami gyorsan elromló szart, javítani se lehessen mert hát ugye "nanotekknikával" készült, menjél és vegyél újat méregdrágán, fizess paraszt azért vagy. Az is érdekes dolog, hogy pl. a teherautós Dakar rallyt már időtlen idők óta egy lerobbant, régi Kamaz nyeri meg, míg a csillivilli hiperszuper nyugati autócsodák félúton megadják magukat. Vajon puszta véletlen ez?
"Ehhez nem kell egyetem, de még érettségi sem: attól mert a pénz végéről lecsapsz x darab nullát még nem lesz erősebb a pénz."
Értem, akkor hozzuk vissza a milpengőt, akkor mindenki olyan szuperül élt, hisz mindenki milliomos volt :D
"A gazda, a molnár meg a pék gürizik a majdnem teljesen gépesített földjén meg malmában, meg akárhol, megkapja a bérét, kaját vesz, kocsit tart fenn, internetet, tévét, telefont fizet, rezsit fizet, külföldön nyaral, gyereknek egyetemet fizet, napi 2 doboz cigit veszik aztán jön ide panaszkodni, hogy éppen nem hal éhen. Ja, persze, mindjárt sajnálom."
Ja ahogy azt Móricka a Rózsadombról elképzeli. Az már meg se fordul a fejedben, hogy pontosan azért megy tönkre a gazda, meg a molnár, mert olyan iszonyú összegekbe kerülnek a modernizálással járulékos költségek, hogy magának a termelőnek a szempontjából válik érdektelenné a termelés. De mutass már nekem pls pár milliomos molnárt vagy péket, aki külföldön nyaral, luxusköltekez, meg dorbézol - jó keresgélést hozzá.
Ha pedig szerinted az autó, a telefon, meg a rezsi luxusköltekezés, akkor ezzel kvázi elismered hogy nékem van igazam.
"Igen, egy jó kis ármaximalizálással annyit érne el, hogy mindent olcsóbban lehetne eladni, a gyártása veszteséges lenne és nem gyártanák többet."
Ez meg úgy ahogy van, baromság.
"A Kádár-rendszer alatt pont ezért kellettek a hitelek. Az állami cégek folyamatos veszteségeit betömködni."
A mostani kormányok akkor miért is vettek fel annyi hitelt hogy mái napig nyögjük? Csak mert ha igazad lenne, az életszínvonalnak ugrásszerűen emelkednie kellett volna a kétezres évektől kezdődően egész napjainkig. És ezt láttuk? Nem, helyette volt megszorítás amit virágnyelven reformnak becéztek, a mélyszegénység iszonyatos iramban terjed, és az emberek a lábukat törik hogy elhúzzanak az országból, még a "migrácsok" közül se akar ittmaradni senki. Egy cseppnyi önellentmondás van ebben az állításodban.
"Mi a francért nem veszik észre a hozzád hasonló kengyelfutó gyalogkakukkok, hogy MINDEN volt kommunista országban SOKKAL rosszabb az életszínvonal, mint ott, ahol nem volt ilyen?"
Kínát biztosan csak véletlenül felejtetted ki. Vérkommunista ország,ehhez képest a technológia úgy másfél évszázaddal jár előttünk, lásd anti-grav vonatok. De tényleg koldusszegények, csak monoraillal járnak vécére is. Lengyelországban sokkal magasabb az életszínvonal, mint idehaza, Szarbiát meg Milosevics, a délszláv háború, Koszovó és a többi függetlenségi csetepaté tette tönkre.
Szóval akkor miért is volt jó nekünk a gengszterváltás meg a vadkapitalizmus?
#26: Leírtad a lényeget, de a középosztálybeliséget nem a fizetés határozza meg, hanem a fizetés határozza meg azt, hogy ki középosztálybeli. Lehet persze mindenféle tüneteket megemlíteni, hogy egyre inkább körte formájú a magyar társadalom meg egyéb, hiszen ezek valóban létező problémák, de ezeket meg kell oldani és nem visszamutogatni a gulyáskommunizmusra, hogy az bezzeg milyen jó volt.
(Egyébként szerintem korábban már felhoztad ezt a KAMAZ-os példát, de ismételten csak javasolni tudom, hogy csengess be Budapesten az AVL Autókuthoz, hogy nekik vajon mi a véleményük, hogy mennyire régi meg lerobbant az a motor :P)
"Értem, akkor hozzuk vissza a milpengőt, akkor mindenki olyan szuperül élt, hisz mindenki milliomos volt :D "
Látom baromira nem érted. A pénz vásárlóértéke nem függ attól, hogy hány nulla van mögötte. De igazából ennél a mondatnál rájöttem, hogy neked tök felesleges magyarázni.
" De mutass már nekem pls pár milliomos molnárt vagy péket, aki külföldön nyaral, luxusköltekez, meg dorbézol - jó keresgélést hozzá. "
Természetesen nem lesz milliomos egy molnár, de a büdös életbe nem volt olyan sehol a világon, hogy egy ennyire egyszerű munkával milliomos lehessen valaki.
"Ez meg úgy ahogy van, baromság. "
Kérlek cáfold.
"A mostani kormányok akkor miért is vettek fel annyi hitelt hogy mái napig nyögjük? Csak mert ha igazad lenne, az életszínvonalnak ugrásszerűen emelkednie kellett volna a kétezres évektől kezdődően egész napjainkig. És ezt láttuk? Nem, "
Tulajdonképpen ezt láttuk, folyamatosan növekedett az átlagkereset vásárlóértéke. Csak az a gond, hogy a környező országokban sokkal inkább nőtt.
Most pedig azért veszi fel az állam a hiteleket (igazából sokkal kevesebbet), mert a hozzád hasonló emberek még mindig azt várják, hogy majd az állam fog mindent a segge alá tenni. Kedvezményes közlekedés, lakhatási támogatás, csok, gyes, gyed, apámfüle. Végtelenségig lehetne sorolni.
"Kínát biztosan csak véletlenül felejtetted ki."
Kína gazdaságilag a világ legkapitalistább országa, ennek ellenére még az átlag kínai életszínvonala egy harmadik világbeli emberének felel meg. Hatalmasak a társadalmi különbségek. Az egy főre eső GDP még nálunk is majdnem 2x akkora mint Kínában.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!