Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Gyökeres gazdasági struktúravá...

Gyökeres gazdasági struktúraváltás! Kritikákat kérek! Beválna?

Figyelt kérdés

1. Kötetlen munkaidős foglalkoztatás. Nem azért kapsz pénzt hogy ledolgozod-e a napi 8 órát (vagy többet) hanem hogy egy nap/hét/hónap alatt mennyi problémát oldasz meg, mennyi gyakorlati produktum kerül ki a kezeid alól (pl. hány hány programot írsz meg/milyet , hány embert gyógyítasz meg/milyen súlyos betegségből stb. )

Nyílván csak ott ahol megoldható, pl. portások esetben kicsit komplikált.

2. Tilos lesz embereket kirúgni, legfeljebb igen indokolt esetben (extrém hanyagság, lustaság).


Ez a kettő együtt biztosíthatná A BIZTONSÁGOT , hogy nem kell attól paráznia az embernek hogy holnap lesz e még hol dolgoznia, lesz e miből fizetni a kiadásokat, hajléktalan lesz-e stb. Sőt, megteremthetne egy olyan világot ahol nem az embereknek kell kaparni egy állásért, hanem a cégeknek kell versenyezni a minnél jobb kvalitású munkaerőért. Ha nekem megtetszett egy másik cég ahol netán többet is fizetnek biztonságosan átmehetek bármi para nélkül. A cégeknek válik egyre jobban érdekévé hogy maximálisan megfizessenek mindenkit.

Ugyanakkor mivel a teljesítménnyel arányos a fizetés, a munkavállaló sem kényelmesedik el, hanem érdeke lesz hogy mnél többet dolgozzon (,nemúgy mint a komunizmusban ahol ugyan megvolt az ilyen értelemben vett biztonság, de nem volt erre inspiráló erő).


Te szívesen dolgoznál ilyen helyen?


2013. dec. 5. 23:44
1 2
 1/16 anonim ***** válasza:
95%
Most leírtál egy csomó olyan dolgot, amikről fogalmam sincs, hogy mégis hogyan jönnek egymásból és ahol rengeteg a kiskapu.
2013. dec. 5. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/16 anonim ***** válasza:
96%

Ez azért vérzik néhány sebből

1) Ez működhet néhány munkánál. Más munkáknál meg egyáltalán nem. Pl egy hosszútávú projekten dolgozó kutatócsoport munkáját hogyan értékeled kis időközönként? És mondjuk egy kidobó embert? Ha aznap nem volt balhé, akkor nem kap pénzt?

2) Tilos embereket kirúgni, oké. De felvenni? Ha sehonnan nem rúgnak ki senkit, akkor senki nem vesz fel több embert. Mit csináljon akkor a munkanélküli? Ezt csak úgy lehetne megoldani, hogy cégeket kötelezel arra, hogy vegyenek fel mindenkit, az meg elég problémás. Lehet hogy csak én nem értem, de szerintem ez nincs rendesen kitalálva.

3) Ha csak teljesítmény alapján megy a bérezés, a munkáltató mondhatja azt, hogy nem dolgoztál eleget és nem fizet neked (vagy csak nagyon kis pénzt). Így visszajutottunk a létbizonytalansághoz, amit meg akartunk oldani.

4) A jó munkaerőt ma is keresik, így szerintem értelmetlen is az átalakítás. A probléma ott kezdődik, hogy a magyarok egy igen jelentős része nem jó munkaerő.


Szóval a teljesítményalapú bérezés jó dolog, de az ilyen drasztikus átalakítás nagyon problémás és értelmetlen is.

2013. dec. 5. 23:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/16 anonim ***** válasza:
100%

Ezt a teljesítményarányos fizetést most is simán meg lehetne csinálni, sőt elméletileg logikusan következnie kéne a kapitalizmusból, hogy a munkaadó jobban pénzeli azokat az alkalmazottait, akik jobban tepernek, mert ez elvileg ösztönző lenne nekik és a munkaadónak is érdeke a cég gyarapodása.


Ennek ellenére nálunk az van, hogy vagyunk mi, a droidok, akik dolgozunk, mint az állat napi 11 órában és kapunk érte 150 nettót, a főnökeink meg ülnek az irodában és akárhányszor bemegyek hozzájuk, mindig a Fészbuk megy, a munkát pedig, amit elvileg nekik kéne elvégezniük, simán megcsináltatják valamelyik droid beosztottjukkal, ők pedig játszadoznak és híreket böngésznek, mégis ők kapnak 280 nettót.


Amikor a droid panaszkodik a cégtulajnak, hogy az alvezérei milyen trehányak, akkor persze egy szót sem akar elhinni, mert a haverjai közül kerülnek ki a kisfőnökök, akikben megbízik és akikkel hétvégén jár focizni, szóval csakis makulátlan emberek lehetnek.


Aztán van nálunk a spicli, aki alig csinál valamit, de a munkatársairól mindig undorító dolgokat terjeszt a tulajnak, aki megbízik benne és azokat cseszegeti, akik egész nap megfeszülve dolgoznak, a spicli pedig éli világát, mert gyakran ő is a haverok közül kerül ki és ő is csak feddhetetlen erkölcsű lehet természetesen.

2013. dec. 6. 00:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/16 anonim ***** válasza:

" Sőt, megteremthetne egy olyan világot ahol nem az embereknek kell kaparni egy állásért, hanem a cégeknek kell versenyezni a minnél jobb kvalitású munkaerőért. Ha nekem megtetszett egy másik cég ahol netán többet is fizetnek biztonságosan átmehetek bármi para nélkül. A cégeknek válik egyre jobban érdekévé hogy maximálisan megfizessenek mindenkit. "


Tehát ezek szerint te a szabad piacot támogatod, ahol az áruk és a munkaerő árát a piac határozza meg.

Ezzel nem találtál ki újat, jelenleg is így van. Oda mehetsz dolgozni, ahol többet fizetnek és a fizetésedet az szabja meg mennyire keresett a tudásod. Egy jó programtervező informatikusért, villamosmérnökért most is nagy a verseny, mert hiány van belőle. Amiből sok van (pl. fodrász) ott nehezebb jó helyet találni.


A munkaidő és az elvégzett munka általában arányos, ezért működőképes az órabér is, nem csak a teljesítménybér.


Másrészt viszont azt javasolod, hogy "Tilos lesz embereket kirúgni, legfeljebb igen indokolt esetben (extrém hanyagság, lustaság)". Ennek viszont az a következménye, hogy a cég tízszer is meggondolja, hogy felvegyen-e valakit, mert nagyon megnő számára a kockázat.

Egyáltalán nem biztos, hogy csökkenne a munkanélküliség, nőne a létbiztonság. Általában inkább a mobil, rugalmas munkaerővel rendelkező országok (lásd USA, Németország) a sikeresebbek, náluk "csak" 6-7% körül van a munkanélküliség.

2013. dec. 6. 00:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/16 anonim ***** válasza:

a kvalifikált munkaerőért most is kaparnak a cégek. ahol azonban dömping van, ott neked kell kaparnod. mindig attól függ kiből van hiany, és kiből túlkínálat


látom a lojalitásod nem az egeket verdesi, ha jól értem érezzem magam megtisztelve ha eljössz hozzám dolgozni, adjak rendes fizetést, te meg akkor lépsz le amikor kedved szottyan?


van ilyen munkahely ám a lojalitás miatt bukó a történet, én max akkor alkalmaznalak ha egy zseni vagy, bár ha nem lehet rád építeni és bármikor atmesz a konkurenciahoz, lrhrt akkor sem

2013. dec. 6. 03:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/16 anonim ***** válasza:

A cégek szándékosan megemelnék a kötelező teljesítményt, ha mindenki hamarabb befejezné mint 8 óra ! Tapasztalat :P


A fűtéssel is így tették.

2013. dec. 6. 04:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/16 anonim ***** válasza:
A munkát be kéne tiltani.
2013. dec. 6. 04:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/16 anonim ***** válasza:

"A cégek szándékosan megemelnék a kötelező teljesítményt, ha mindenki hamarabb befejezné mint 8 óra ! Tapasztalat :P "


Akkor a cégeket is be kell tiltani.

2013. dec. 6. 04:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/16 anonim ***** válasza:
100%

A teljesítménybér most is sok helyen létezik, de egyszerre a 8 órás foglalkoztatással. Normának hívják azt a mennyiséget, amit a 8 óra alatt kötelező megcsinálni. Vannak persze kiskapui, pl olyan norma, amit képtelenség megcsinálni, nincs kifizetve az esetleges plusz, ha kész a norma takarítasz stb. Munkahelytől függ, hogy melyiket választják. A kötetlen munkaidő nem megoldás, mert lehetetlen tervezni vele a gyártást. Nem lehet előre tudni, hogy adott dolgozó 1 vagy 100db-ot fog-e megcsinálni, így lehetetlen lenne előre megmondani, hogy 1 vagy 100 nap lesz a munka befejezése. Vagy mi van ha 200-at csinál, de csak 100db-ra lenne szükség, és soha az életben több nem fog kelleni? Szóval nem ilyen egyszerű a gazdaság, majd ha egyszer megpróbálsz gyártást tervezni, akkor rájössz.

Tilos legyen embereket kirúgni, kivéve súlyos esetben? Ez olyan szocializmusra emlékeztető dolog. És nem is lenne vele gond, ha adott cégnak folyamatosan és mindig fizető megrendelése lenne, nem lenne hullámzó termelésre szükség. Van ahol ez nem áthidalható, ott egyszerűen nincs választás, le KELL építeni akár átmenetileg is, ha nincs szükség a termelésre. Anyagilag kevés olyan cég van amelyik be tudja vállalni, hogy néhány hónapig a semmire fizet. A megrendelés meg nem jön csak úgy magától.


Én pont ilyesmivel foglalkozok, egy kis cégnél szervezem a gyártást egy adott gyártói kapacitással, ami eléggé változó mind gyártmány, mind mennyiség tekintetében. Hidd el, hogy nem olyan egyszerűen működik a gazdaság és a termelés ahogy azt gondolod. Persze nyilván mindenki dolgozna egy ilyen elképzelt munkahelyen, csak ennek van egy másik oldala is, hogy ezt a munkahelyet létre kell hozni. És ilyen bizonytalanul működő munkahelyet nem nagyon fognak létrehozni.

2013. dec. 6. 06:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/16 anonim ***** válasza:

kedves kérdező!


feltaláltad a spanyol viaszt


kötetlen munkaidős foglalkoztatás most is létezik, teljesítményarányos díjazás most is létezik, de amit leírtál az első pontban az maga a vállalkozás fogalma


a kettes pont is létezik, hogy nem lehet csak úgy kirúgni embereket (pl: politikai nézet alapján), ma is csak akkor lehet valakit kirúgni, ha a tevékenysége veszteséges


amit most fent vázoltál, az egy szimpla megbízási viszonykör, az értékesítő ügynökök mind így működnek (biztosítási ügynökök, MLM)


azoknál pedig akik nem teljesítenek, hanem mondjuk ügyeletet vállalnak (pl: pont a portás) ott nem problematikus hanem egyszerűen irreális nem órabért fizetni, mert eleve azt díjazod, hogy mennyi időt töltött ott

2013. dec. 6. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!