Kérdező, egyfelől igazad van, másfelől nem látod át a dolog működési elvét - ezért félreérthető a megfogalmazás, és az általad képzelt változat sem működik igazán.
A lényeg, hogy egy embernek vannak szükségletei. Ezeket egy ideig lehet csökkenteni, de a megélhetés gátat szab ennek. HA növeled a szükségleteket, egy idő után azt már pazarlásnak hívják. Akár így, akár úgy, a szükséglet árát meg kell fizetni. Az ár néha torz, de az egy másik problémakör. A megfizetés sokféle lehet. Egyik formája a pénz. Ezt a munkamegosztás alapján szerzik meg az emberek. Másik lehetőség a jobb szervezés, és a saját munka. De ez véges, ha valakinek komoly értéket képviselő munkavégző képessége van, akár pénzt is szerezhet azzal. Csakhogy sokaknak nincs ilyen képességük, ezért a szükségletet saját munkával sem tudják megteremteni (szélsőséges példa: lakás kell, hogy tető legyen a fejünk felett, az élethez szükséges eszközöket tárolhassuk valahol. Lakást vagy veszünk, vagy építünk. De aki nem tudja hogyan, és pénze sincs (éppen a nemtudás miatt), annak bizony nem lesz lakása - most a "lakás" szót lecserélhetjük bármilyen szükségletre. Ha se pénz, se előállítási ismeret, a dolog nem fog menni).
Az kétségtelen, hogy a jelenlegi helyzetet kismértékben az általad felvetett módszerek javíthatják, de meg nem oldják. Ahhoz társadalmi méretekben szerkezeti átalakítás, elsősorban a szükséglet sorba állításának, optimális megszerzésének tudománya kell, amit meg kell tanítani. A tanításhoz ember és infrastruktúra kell. Ezeket is mind meg kell teremteni. És akkor az akadályoztatásról még nem is beszéltünk.
Hogy az izében építkezzek és termeljek a lakótelep közepén????
Vagy menjek a világ végére lakni, ahol nincs munka, egy fillért se kapok csak rághatom a nyamvadt kis gyökeret amit a földből ástam ki???
Sokaknak nincs idejük rá sajnos. Mert a számlákat fizetni kell, kajákból sem tud mindent megtermelni az ember az is pénzbe kerül és 1 havi fizetésnek már lőttek, főleg ha minimálbérből él az ember.
Én sok mindent magam csinálok, a házam felét én építettem, újítottam fel, megmaradt anyagokat használtam fel, mert tudtam hozni plusz a munkahelyemen keresztül elég jó áron tudtam hozzájutni pár dologhoz, de mindent magam csináltam, csak nagyobb munkákra hívtam pár ismerőst hogy segítsenek de ott én is dolgoztam, csak volt segítségem. Disznókat nem tartok ugyan mert a szüleim tartanak de mindig elmegyek segíteni disznót ölni, hurka és kolbásztöltésbe, illetve a bekutyulásában nagyon jó vagyok így azt én csinálom. Itthon tyúkokat tartok, ugye tojják a tojást abból a feleslegest cserélni szoktam, vagy csak úgy adok át a szomszédnak aztán visszakapom más formájában.
Plusz én szeretem a tyúkhús levest így arra is tökéletes ha már elöregedtek.
Sokaknak nincs erre idejük. Zöldséget én is megveszem mert a kertemmel nem nagyon tudok foglalkozni meg nálam elég gyatra a termő föld minősége, meg ugye a csapvíz drága a kút meg elég szegényes, persze borsót, cukkinit, uborkát, meg paradicsomot szoktam termeszteni a paradicsomokkal eddig befürödtem nem sok jött össze belőle, de kaja mellé tökéletes volt. A lecsót mi is elrakjuk nyár végén szoktam venni alapanyagokat egy szlovák ismerősömtől aki nagyban tereli ezeket, és szép darabokat ad, és baráti áron, tehát ez is olcsóbb, azt bekutyuljuk és 1 évre le van a gond a lecsóval is.
Én mondjuk itt vagyok 29 évesen és nem vettem fel sehova hitelt semmire. A bútoraim 80%-át én magam csináltam, valamikor többsége használt bútorlapokból van összerakva amit vagy át alakítottam vagy csak úgy simán összedobtam. Valamikor rendeltem alapanyagot hozzá. Az ebédlőnkben a székeket lomtalanításkor szereztem, nem valami nagy antik székek de jól néznek ki, 1 nap alatt megvoltam velük, szépen lecsiszoltam, kárpitot kicseréltem ment rá a festés és már meg is van. És rengeteg bútor van még a nyári konyhába szétszedve, vannak még székeim, egyéb bútorlapok amiket kicsit le kell szabdalni, méretre vágni aztán összecsavarozni. Ilyen kis apróságokat megszoktam venni ha épp nincs itthon belőle. De én mindent magamnak csinálok szinte már ha van alap anyagom.
A házam még nincs teljesen kész apránként csinálgatom ahogy időm van rá. eddig közel 3 milliót spóroltam meg azzal hogy többnyire magam csináltam mindent egy kis segítséggel és magam szereztem be ismerősök által pár holmit. Valamiért fizettem egy keveset vagy adtam cserébe valamit, de mégsem a bolti árát hagytam ott.
Hitelből meglettünk volna hamarább is csak akkor melózhatok orr vérzésig hogy tudjam fizetni. Így nem szorulok túlórákra csak ha kötelező van, nem nagyon kell maszekolnom csak ha kell valami extrára a pénz.
Az udvarom még nem a legjobb de az mellékes, szereztem kb egy félraklapnyi térkövet amivel a kocsi beállót megtudom csinálni annak is egy részét de lesz egy terület amit szintén lefogok térkövezni plusz a kapu és a bejárati ajtó közti részen a betont is lecserélem térkőre. Azokat is apránként szerzem. Egyik ismerősöm 2 talicskányit hozott nekem mert megmaradt neki, cserébe én is adtam neki valamit vagy fuvart adtam neki ha arról volt szó.
Én cseréből szerzek meg sok mindent vagy ha van lomtalanítás a környező településeken akkor ha ráérek kimegyek oda és a használható, újrahasznosítható dolgokat elhozom.
Igaz én nem pénzszerzésre használom hanem magamnak, ha nem mást eltüzelni még mindig jó.
Igen kérdező, ezt hívják specializációnak, amikor a különböző munkák elvégzéséhez külön iparágak, szakmák jönnek létre, amik sokkal hatékonyabban elvégzik például az általad felvázolt építkezést annál, mint amikor 5 férfirokon összeáll vályogot vetni és szalmatetős parasztházat összeeszkábálni.
Ezt hívják fejlődésnek. Sajnálom, hogy te visszafelé haladsz, de lelked rajta. Költözz le vidékre a gyagyás öregasszonyok közé és lapátolj disznósz*rt.
Régen annyit dolgoztak az emberek, hogy éhen ne haljanak. Van olyan közösség a Földön ami még mindig ezt csinálja.
Oké, élj meg pénz nélkül, menny ki az erdőbe, gyűjts bogyókat vagy fogjál vadat, építs magadnak házat.
"Elég sok mindent magunk csinálunk, de így sokszor még többe is kerül, mintha készen megvennénk. Zöldséget termesztünk a kertben, de az öntözés miatti vízszámlák árából kényelmesen megvehetnénk a boltban is."
Mis is pont így vagyunk. Naponta 1 órát elcseszek arra a rohadt öntözésre, hétvégén pedig 3 órát kapálok szombaton és vasárnap is a dögmelegben és már nagyon unom. Nem valami kényelmes napi 11 óra munka mellett, ráadásul minden nap 1 óra a melóhelyre az út és vissza is 1 óra...
ezt hogy képzeled kérdező?kétmillió család műveljen földet,neveljen állatokat?jövedelemre szükség van tehát annyit kell előállítani hogy jusson eladásra is.exportálni kell de kinek?a szovjet felvevőpiac mint exportlehetőség már megszűnt.
a szocializmusban volt könnyűipar is,nagyon sokan ott dolgoztak.ruhaipar élelmiszeripar de a vasgyártás bányászat gépipar (rába,ikarus,csepel művek ganz) is jelentős volt.ezek ma már megszűntek,ami van az külföldi tulajdon,ezek tulajdonosainak az az érdekük hogy ne tudjunk exportálni nyugatra tehát halódó cégek(jobb esetben,mert a cukorgyárakat sikerült bezáratni az Alföldön).
Szóval elárulhatnád hogy miből kéne megélni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!