Orbán komolyan igazságos adórendszert akar? 2010-ben eltörölte a többkulcsos adórendszert, viszont most a választások előtt bevezetne egy, a többség számára szimpatikus luxuaáfát.2010-ben valahogy más volt számára az igazságosság.
Vezesse vissza a progressziv adózást, és törölje el a családi adókedvezményt. Akkor eltörölhet több olyan adót is, ami a kiskeresetüeket terheli, és emelheti a Csp-ot.
Vagy adóztassa meg a nagyértékü ingatlanokat.
Ha valaki vette már a fáradságot, hogy milyen pozitív hatásai vannak az egy kulcsnak? mert a negatívról ódákat tudtok beszélni!
Egy kulcsnak az a lényege, hogy munka helyett a fogyasztást adóztatják meg! Vagyis csak akkor kell az állam felé adóznod, ha elköltöd a pénzedet.
Ezért valamivel igazságosabb a rendszer hiszen aki sokat költ, annak többet kell adózni.
27 áfa, a luxus termékeknél 35% fa.. kérdés, mi számít luxusnak?
ma 10:57
Már bocs, de pozitív hatásokról nem lehet beszélni, mert nem voltak. Csak negatív. Amikről vizionált előtte a fidesz azok nem történtek meg. AZ meg más dolog, hogy a kormány hazudik és szerintük pedig volt, csak konkrét adatokat nem mondtak, mert azok pont ellentétesek voltak az állításaikkal. Nem hozta a várt növekedést. Viszont baszott nagy lyukat ütött, amit a kis keresetűekkel fizettetnek meg. HA valaki azt mondja, hogy a fidesz nem a jól keresőket támogatta ezzel, az vagy hazudik vagy nagyon naiv és vak.
Pozitív hatások!
Manapság sok közgazdász, különösen az újklasszikus makroökonómia hívei, vélik úgy, hogy a progresszív adók gazdasági hátrányai nagyobbak, mint az általuk biztosított előnyök. Ezek a közgazdászok többnyire a jövedelmek állami újraelosztásának sem pártfogói. Az igazságosság elvének szerintük nem az adórendszerben, hanem kizárólag a szociális kiadásokban kéne megjelennie. Néhol, főként Kelet-Európa egyes országaiban (Észtország, Szlovákia, Románia) a politika is azonosult az ellenérvekkel, és megszüntették a jövedelemadó progresszív jellegét.
Az adórendszer bonyolultsága
A leggyakrabban hangoztatott ellenérv. Kétségtelen tény, hogy a progresszív adók (legyenek akár lineárisak, akár sávosak) megnövelik az adórendszer bonyolultságát, ami csökkentheti a gazdasági hatékonyságot. Például a multinacionális tőke szívesebben áramlik olyan országokba, ahol az adórendszer egyszerű.
Beruházások csökkenése
Említettük, hogy a progresszív adórendszer azzal, hogy az alacsonyabb jövedelműektől kevesebbet von el, ösztönzi a fogyasztást. Az éremnek azonban van másik oldala is: a gazdagabbak körében a relatíve alacsonyabb fogyasztás mellett nagyobb a megtakarítások aránya, így a rájuk kivetett magasabb adókulcs miatt a megtakarítások mérséklődnek. Ez pedig végső soron a beruházások csökkenésével jár.
Munkára ösztönzés?
Sok közgazdász kétségbe vonja, hogy a progresszív adók valóban a munkavállalást ösztönöznék. A fent leírtak mellett ugyanis a munkaerőpiacon egy harmadik hatás is felléphet: bizonyos egyének csak magas bérek mellett vállalnak egyáltalán munkát. A magas bérekre kivetett nagymértékű adó miatt könnyen előfordulhat, hogy ezen személyek nagy része nem fog belépni a munkaerőpiacra, ami természetesen társadalmi veszteséggel jár.
Jó képességűek kivándorlása (brain drain)
A társadalom jó képességű tagjai (például tudósok) természetesen az átlagnál magasabb bérekre számíthatnak. A magas jövedelműekre rótt nagyobb adóterhek azonban „elijeszthetik” őket, így kivándorolhatnak más, alacsonyabb adókulcsokkal rendelkező országokba, például az Egyesült Államokba.
Adócsalás csökkenése
A progresszív adók növelik az adócsalás és törvényes jövedelem-leplező módszerek jövedelmezőségét. Az egykulcsos adó esetén ezzel szemben kevésbé éri meg ezeket a módszereket alkalmazni, így ez az adócsalás csökkentésenek is egy hatékony módszere. Ez az egyik oka annak is, hogy az egykulcsos rendszerben a felső adókulcsok csökkenése ellenére is a teljes adóbevétel növekedhet.
Morális problémák
Sokan – főleg a magasabb jövedelműek – úgy vélik, hogy a progresszív adózás erkölcsi alapjai nincsenek megfelelően alátámasztva. Számukra érthetetlennek tűnik, hogy az azonos munkával megszerzett nagyobb jövedelemnek miért kell nagyobb kulcsokkal adóznia. Gyakori érv még, hogy a leggazdagabbak biztosítják az állami adóbevételek jelentős részét (egyes feltételezések szerint a legfelső 5% az összes adóbevétel több mint 50%-át), ugyanakkor az adórendszer kialakításánál mégsem az ő érdekeik érvényesülnek; valamint hogy az általuk befizetett nagyobb összegnek nincs „ellentételezése”, mert nem részesülnek nagyobb arányban (vagy mivel többnyire magánkórházakat, magániskolákat stb. vesznek igénybe, még inkább kisebb arányban részesülnek) a közjavakból, mint a szegényebbek.
forrás: wikipedia
ma 11:37
Persze vannak pozitív hatása, de... Amit én mondtam az nem a wikipédia ami felsorolja milyen hatásai LEHETNEK. Itthon nem volt pozitív hatása. Ne elméleti síkban nézzük, hogy mi lenne, mi volt más országban. HAnem azt hogy mi volt itthon. Itthon lényegi hatása nem volt. A negatív oldalt nyert. Ami máshol bejött az itthon nem.
Attól, hogy nem a kormány propagandájának a médiája még valós:
Tudom az igazság mindig csak az mno-n és hírtv-n megy.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!