Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Végre a kormány is belátja a...

Végre a kormány is belátja a diploma fontosságát?

Figyelt kérdés

"A koncepció kifejti, hogy a diplomások képzése már csak azért is fontos, mert ők egészségesebbek, jobb életminőségben és hosszabb ideig élnek, alacsony körükben a munkanélküliség, több adót és járulékot fizetnek és kevésbé terhelik a jóléti rendszereket. Az anyag szerint a közpénzekből a diplomaszerzésre történő ráfordítások nagy átlagban 8-9 szeresen térülnek meg.


A tanulmányból kiderül, hogy a kormány szerint a felsőoktatásban nincs túlképzés, Magyarországon nem túl sok, hanem túl kevés a diplomás. A felsőoktatási államtitkárság szerint fontos, hogy minél több szakmunkás legyen, de az ő létszámuk növelése "nem valósítható meg az OECD-átlaghoz képest alacsony felsőoktatási részvételi arány további csökkentésével". A blog azt írja: az anyag sorban dönti meg az elmúlt hónapok kormányzati túlképzésről, felesleges egyetemistákról, központi kormánydöntéssel meghúzott ponthatárokról szóló szlogenjeit."


[link]


2013. jún. 15. 10:32
1 2 3 4 5 6 7 8
 51/80 A kérdező kommentje:
A legnagyobb probléma ott van, hogy ha veszünk 1000 diplomást és szakmunkást. HA van 20 munkanélküli diplomás és 200 munkanélküli szakmunkás, akkor mindenki a 20 diplomással lesz el, hogy mennyire nem éri meg. A 200-ról meg elfeledkeznek és nem is térnek ki rá.
2013. jún. 15. 13:59
 52/80 anonim ***** válasza:
100%

"Sokan úgy vannak vele, hogy kitanul egy kétkezi szakmát és aztán jó azzal ellesz. Viszont egyre haladunk el a kétkezi világtól, ez az amit fel kellene fogni. "


Semmi gond a kétkezi munkásokkal. Rájuk mindig szükség lesz.

A világ inkább - itt Európában főleg - halad az élethossziglani tanulás felé. Ma valaki elvégez egy szakot 23-25 éves korára és piacképes, biztosan tervezhet mondjuk 10-15 évre. Az informatikusok mondjuk tovább, de az informatika meg főleg az a szakma, ahol minden nap tanulni kell.

De nem tudni, 15-20 év múlva mire lesz szükség. Lehet addigra a mérnökökre már nem annyira, sokkal inkább azokra, akik mondjuk valamelyik idegenforgalmi szakot választották. Ugyanez a szakmunkásoknál. Sajnos ma már nem valószínű az, mint a szocializmusban, hogy valaki elvégez egy minősített hegesztő vagy esztergályos szakmát, és 45 évig azzal el lesz. És ezért sajnálom nagyon az 50 év körüli korosztályt. Mert ők már tipikusan azt a réteget képviselik, akik sajnos már nem nagyon tudnak új dolgokat megtanulni.

2013. jún. 15. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 53/80 anonim ***** válasza:
0%

"Legyen mindenki szakmunkás? Még szarabb fizetés, még szarabb körülmények, még szarabb elhelyezkedési esélyek."


Ezt honnan vetted? :D Végig azt mondtam, hogy képezzünk diplomásokat, annyit amennyire a piacnak szüksége van, ha informatikusból kevés van akkor abból többet, de a divatszakokból, amiből dunát lehetne rekeszteni azokból meg kevesebbet. Egy árva szóval nem mondtam, hogy legyen mindenki szakmunkás :D Csak azt, hogy lehetőleg mindenböl annyi legyen amennyi kell, ha a munkaerőpiac valamelyik szakból többet igényel akkor abból többet, de csak olyanokból, olyanból amire csak azért megy a többség mert jól hangzik felesleges, ők az a réteg akik diplomával se kapnak majd munkát, max protekcióval. (ha akkora csodaszer lenne a diploma mért van az, hogy nem nulla a diplomás munkanélküliek száma, még ha kevesebben is vannak mint a nem diplomások? azért mert aki diploomával munkanélküli, azok pont a divatdiplomások, akik nem úgy választanak szakot, hogy megnézik, hogy mekkora rá az igény, hanem úgy, hogy "fúúú gyaaa, egyetem, gyaaa, melyik hangzik a legmenőbben?"


Érdemes megnézni miért van szakmunkáshiány. Nem azért mert olyan kevesen vannak. de ezt már írtam. Ma a diploma még mindig egy jobb esély. De elég csak megnézni a világot. Egyre nagyobb elvárása diploma. Attól, hogy itthon nem képzünk a világ halad tovább. 2020-re az EU-ban az állások harmadához kell diploma. Már rég továbbléptünk a ipari világból."


jó jó de ezt mondom én is, amennyi diplomásra szüksége van a munkaerőpiacnak annyit kell képezni, ha többre van kereslet akkor többet, de csak annyit!

2013. jún. 15. 14:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 54/80 anonim ***** válasza:
100%

"Végig azt mondtam, hogy képezzünk diplomásokat, annyit amennyire a piacnak szüksége van, ha informatikusból kevés van akkor abból többet, de a divatszakokból, amiből dunát lehetne rekeszteni azokból meg kevesebbet."


Ez nekem kicsit ellentmondásosnak tűnik. Ha a piac eldönti kire van szüksége és szelektál, akkor miért az államnak kellene ezzel foglalkoznia?

Azt mondod, hogy ez a piac dolga, meg azt, hogy az állam azokat képezze akikre szükség van.

Vagy legyen mindenkinek fizetős, de akkor kizárunk egy elég széles réteget a felsőoktatásból és az elit privilégiuma lesz, mint 100-150 éve, vagy maradjon az a rendszer, hogy az állam finanszíroz egy 5 éves képzést, a többit meg fizetni kell.

2013. jún. 15. 14:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 55/80 A kérdező kommentje:

ma 14:05


Most hiába próbálunk több embert felvenni informatikára, ha nem fogják többen elvégezni. HA valaki humán beállítottságú akkor az mit fog csinálni? Elmegy mérnöknek? Megnézve a szakcsoportomat nagyon nagy a szórás. És ehhez most nagy a köze a kormánynak is. Még nagyobb a szórás. Mert ugye megszűnt az állami közgáz és ezért ők mind gazdinfóra jönnek, mert az is gazdasági. De az infóval kihullanak. Ami a gazdasági és jogit illeti, inkább az volt az ok, hogy nem akarnak olyanokat állami pénzen taníttatni akik a jövőben politikai vezetők lesznek. Mert ezek a szakok még kelendőek, a hiedelmekkel ellentétben. ÉS persze eléggé jó a fizetés is. De a jogot egy dékán jól elmagyarázta. Nem csak bíró, meg ügyvéd aki ott végez. kb 3-3500-an mennek nyugdíjba összesen ezen a területen évente, de közel sincsenek ennyien a végzettek.

2013. jún. 15. 14:14
 56/80 anonim ***** válasza:
0%
Azt mondom, hogy az állam próbálja meg felmérni, hogy a munkaerőpiacnak miből mennyire lesz várhatólag szüksége, és az alapján ossza ki, hogy melyik szakon hány helyet fognak államilag támogatni. A költségtérítésesek miatt úgy is keletkezik még egy jelentős többlet.
2013. jún. 15. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 57/80 anonim ***** válasza:
0%

"Most hiába próbálunk több embert felvenni informatikára, ha nem fogják többen elvégezni. HA valaki humán beállítottságú akkor az mit fog csinálni?"


Oké de akkor szerinted mi a megoldás? Mert leírtam amit feltételeztem, hogy hallani szeretnél, hogy ok, akkor vegyünk fel több infóst mert szükség van rájuk, erre leírod, hogy nem jó. Akkor mi kéne szerinted? Egyszer leírod példának, h infósokból kevés van, utána mikor leírom, hogy akkor infósokból több állami helyre volna szükség akkor az nem jó. Akkor mit kéne tenni?

2013. jún. 15. 14:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 58/80 anonim ***** válasza:
0%

Most akkor összességében mit kéne tennie a kormánynak?


Kevesebb államilag támogatott hely

Pont annyi államilag támogatott hely amennyire várhatóan a munkaerő piacnak majd szüksége is lesz

Több államilag támogatott hely mint amennyire a munkaerő piacnak szüksége lesz

Mindenkinek fizetni az első BA, bsc diplomát (bár nem tudom, hogy ez valaha is megvalósítható lenne, hiszen ilyen még a a Németeknél sincs)

2013. jún. 15. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 59/80 anonim ***** válasza:
100%

48%-os értsd már meg, hogy hiába kell teszem azt 3x ennyi gépészmérnök a piacon, ha nincs annyi ember, aki teljesíteni tudja a követelményeket.


A férőhelyek piaci igényekre való alakításával az egyedüli elérhető eredmény az, hogy megközelítőleg megfelelő számú DE ezen belül jelentős inkompetens álláskereső lesz az adott szakmában. Értsd: olyanok fogják elvégezni az adott szakmát a helytúlkínálat következtében, akiknek alapvetően erre nem megfelelőek a képességeik, de a bővült kvótarendszer következményében képesek átbukdácsolni rajta.


Mások pedig, akikből pl. remek történelemtanár válhatna kénytelenek lesznek elmenni valamilyen okj-s képzésre, mert nem férnek bele a minimálisra csökkentett határba, amit a piac "megkíván".

2013. jún. 15. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 60/80 anonim ***** válasza:
16%

"Mások pedig, akikből pl. remek történelemtanár válhatna kénytelenek lesznek elmenni valamilyen okj-s képzésre, mert nem férnek bele a minimálisra csökkentett határba, amit a piac "megkíván"."


Már hgy lehetne belőlük remek történelem tanárok, ha nincs annyi történelem tanári állás? Remélem érted, hogy ez miért abszurd. Ha kell 3000 töritanár évente, és 6000 akarnak töritanárok lenni akkor mit kéne szerinted csinálni? Nem is remélem, hogy választ kapok ilyen kérdésre, mert már párszor feltettem a kérdést, hogy és akkor szerintetek mi a megoldás.

Lehet, hogy a 3001. jelentkező is remek töritanár lenne, ugyan úgy mint az első 3000 de ha nincs rá szükség akkor nem tudunk mit csinálni, felezzük az osztályok létszámát csak azért, hogy több tanárt tudjunk foglalkoztatni, mert szegénykék tanárként akarnak dolgozni?


Pláne, hogy én azt írtam, annyit képezzünk amennyire szükség lesz valószínűleg, tehát ehhez még hozzá jönnek a költségtérítésesek. Vagyis így is többen lennének mint amennyire a piacnak szüksége van.


De már nagyon szeretnék egy konkrét elképzelést látni arról, hogy akkor szerinted a kormánynak mit kéne tennie?

2013. jún. 15. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6 7 8

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!