Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Az emberek mikor mikor látják...

Az emberek mikor mikor látják már be, hogy oka van annak, hogy az egyik szakmában jól, a másikban nem jól fizetnek? Mindig lehet hallani az irigységet, hogy ott miért fizetnek így ha az enymében nem.

Figyelt kérdés

"Amitől kereset függ


A fizetések nagyságáról Galasi Pétert, a Budapesti Corvinus Egyetem Emberi Erőforrás tanszékének tanárát is megkérdeztük. Elmondta, a kereseti arányokat számos tényező határozza meg egy adott időpontban. Ebből a legfontosabb három az iskolai végzettség, a szakképzettség, és a munkafeltételek. "A magas iskolai végzettség jelzi, hogy az egyén képes tanulni, tehát vélhetőleg termelékeny, illetve jó képességekkel rendelkezik. Szintén több a munkabér, ha a munkával járó felelősség magasabb, ha hosszabb a munkaidő, illetve ha hétvégenként is kell dolgozni.


Az adott időpontban a munkaerőpiacon megfigyelhető szakképzettség szerinti bérkülönbségek azt jelzik, hogy a munkaerőpiacon van-e elegendő ilyen vagy olyan szakképzettségű személy. Ha nincs, akkor a bér magasabb, ellenkező esetben alacsonyabb lesz." "


[link]


2012. júl. 16. 11:54
1 2 3 4 5
 1/43 Antimod ***** válasza:
87%
Szakmán belül is lehetnek nagy eltérések.
2012. júl. 16. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/43 A kérdező kommentje:

"Szakmán belül is lehetnek nagy eltérések."


Jó. Érthető mondjuk, hogy az építőiparon belül a mérnök nem annyit keres mint a kőműves.

2012. júl. 16. 12:21
 3/43 anonim ***** válasza:
62%

A magas iskolai végzettségű termelékeny??Azok között van a legtöbb naplopó!És nehogy elkezd ellenkezni, dolgoztam közöttük, nem egy munkahelyen, úgyhogy a saját szememmel láttam, mit (nem)csinálnak.Dolgoztam például alapítvány irodájában, ahol a kb 15 főiskolát végzett p..csa naphosszat facebookozott, társkeresőzött, horoszkópot olvasgatott, zenét hallgatott, mikor már elviselhetetlenül ba-szta őket az unalom, akkor kimentek kávézni, meg cigizni, minden órában kb 15 percre.Időnként persze ment a panaszáradat, hogy jajj de sokat dolgoznak,mert hát a hétből kb 1 órát szakmai dolgokra is fordítottak.És ezek kaptak jó fizetést.Pedig a mosogatni valón és a cigarettafüstön kívül semmit sem termeltek!


Óvoda:Miközben a dajkák látványosan dolgoznak, rendet teremtenek, kitörlik mások kölykének a fenekét, elmossák utánuk a retkes edényeket és egyéb módokon, látványosan hasznossá teszik magukat, addig a magasan végzett óvónő mit csinál?Ül a gyerekek között, vigyáz rájuk, mesét olvas, énekel.Köszönjük, de mindezt főiskola nélkül is simán meg lehetne csinálni.Ez például egy tipikusan olyan szakma, ahol az ember nem azért kap magasabb fizetést, mert olyan hű de sokat tud és olyan fene fontos a végzettsége, hanem azért, mert papírja van.


Vagy mondjam a banális műhibát végző orvot?Akinek "jó képessége van"?


Az, hogy valaki magolni tud, még nem jelenti, hogy hasznos és termelékeny!

Másrészt pedig a szakmunkához is kell nem kevés tudás és tehetség.

Ez egy parasztvakító dolog, a drága magas végzettségűek ilyen maszlag szöveggel akarják elfogadtatni azt, hogy alanyi jogon magasabb fizetést szavaznak meg maguknak!

2012. júl. 16. 12:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/43 Antimod ***** válasza:
87%

"a mérnök nem annyit keres mint a kőműves"


Nem erre gondoltam. Vegyük pl. a könyvelőket: óriási különbségek vannak cég és cég között. Egy ismerősömet kirúgták, következő munkahelyén kétszer annyit keresett, mint azelőtt, ugyanabban a munkakörben.

2012. júl. 16. 12:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/43 A kérdező kommentje:

"Azok között van a legtöbb naplopó!És nehogy elkezd ellenkezni, dolgoztam közöttük, nem egy munkahelyen, úgyhogy a saját szememmel láttam, mit (nem)csinálnak.Dolgoztam"


Most nem ülhetnél a gép előtt ilyen naplopók nélkül. A házad lehet már rád dőlne, stb.

A fizikai munkások mindig csak azt látják, hogy ülnek a gép előtt és semmit se csinálnak. ÉS ez, hogy semmit se csinál egész nap egy akkora hülyeség, hogy az hihetetlen.

Egy munkáltató se alkalmazna olyat akinek semmi értelme a munkának. Miért alkalmaznák őket?


"Köszönjük, de mindezt főiskola nélkül is simán meg lehetne csinálni.Ez például egy tipikusan olyan szakma, ahol az ember nem azért kap magasabb fizetést, mert olyan hű de sokat tud és olyan fene fontos a végzettsége, hanem azért, mert papírja van. "


A óvodapedagógusok munkája nem csak ez. Fel kell készíteni a gyerekeket szellemileg az iskolára. Elég nagy pszichikailag ismereteket kell elsajátítania. A felvételi se egyszerű az ilyen szakokra.

2012. júl. 16. 12:41
 6/43 A kérdező kommentje:

ma 12:33


Kiragadtál az egészből egy momentumot, amit még félre is akartál magyarázni.


De a legfontosabbat ne hagyjuk ki:

"ogy a munkaerőpiacon van-e elegendő ilyen vagy olyan szakképzettségű személy. Ha nincs, akkor a bér magasabb, ellenkező esetben alacsonyabb lesz"

Ez egységesen igaz szakmunkásra és diplomásra.

Bár igaz, hogy alapból a diplomások átlagosan magasabb fizetést élveznek, viszont a kiemelkedő fizetés ott van, ahol hiányt is találhatunk. Egy cnc-s is jó fizetést kap, mert hiány van belőle, de nem kap azért akkorát mint egy mérnök. A mérnökit nehezebb elvégezni, magasabb tudás kell hozzá. Lehet azt mondani, hogy egy szaki is sokat tanul, de azért azt vegyük már figyelembe, hogy ő neki a szakmai vizsgájára kel annyit tanulni mint egy mérnöknek 1-2 sima vizsgára.

2012. júl. 16. 12:56
 7/43 A kérdező kommentje:

"Ez egy parasztvakító dolog, a drága magas végzettségűek ilyen maszlag szöveggel akarják elfogadtatni azt, hogy alanyi jogon magasabb fizetést szavaznak meg maguknak!"


Kik szavazzák meg???


Meg milyen hülyeség az, hogy alanyi jogon. A magasabb szintű végzettség mindig magasabb fizetéssel jár. (persze itthon az állam miatt ez másként néz ki, de nyugaton ez teljesen elfogadott)

Egy szakmunkás többet keres mint egy segédmunkás és egy diplomás többet keres mint egy szakmunkás. PErsz van pár szak ahol ez nem igaz, de átlagban ténylegesen többet kapnak.

2012. júl. 16. 13:06
 8/43 anonim ***** válasza:
94%

"Azok között van a legtöbb naplopó!És nehogy elkezd ellenkezni, dolgoztam közöttük, nem egy munkahelyen, úgyhogy a saját szememmel láttam, mit (nem)csinálnak"


Ennyit lát egy tudatlan buta ember, aki el se tudja képzelni, hogy valaki összetett gondolkodással dolgozik, azaz olyan tevékenységet folytat, amit a kis buta nagyot mondónk 1000 év tanulás és próbálkozás után se lenne képes elvégezni.

2012. júl. 16. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/43 anonim ***** válasza:
Az előző mindent pontosan leírta, amit akartam, így nincs hozzáfűznivalóm.
2012. júl. 16. 14:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/43 anonim ***** válasza:

Aki ilyeneket kérdez, az eléggé szemellenzővel jár a világban.

Alapvetően itt kizsákmányolás folyik. Nincs már olyan, hogy hiányszakma, mindenféle munkaerőből többlet van. Ha sok a papírod, akkor azt éred el, hogy fel sem vesznek, mert túlképzett vagy, és nem akarnak megfizetni.

Az óvónő nem túl jó példa, mert alapvetően a pedagógusokat nagyon alulfizetik, és szerintem jobban meg kéne becsülni azokat, akik helyettünk nevelik a gyermekeinket.

A könyvelő már sokkal jobb példa. Én az vagyok, 3 nyelven beszélek, nem kapok állást. Az előző helyemen, multinál szerintem nem kerestem túl jól, de mondhatni, hogy elment. Éhen nem haltunk. Kirúgtak, mert el mertem menni szülni. (Ugye ez is tipikusan azon múlt, hogy milyen szakmát választottam, mennyit tanultam?) Fel is vettek 1 hét múlva egy könyvelőirodába, diákórabérért. Ahonnan is 1 hónap múlva felálltam, és eljöttem, mert a főnök nem elég, hogy ilyen nevetséges pénzt adott, még nap mint nap meg is alázott. Azóta bárhova adom be a jelentkezésemet, be sem hívnak. A bruttó 200 e Ft-os bérigényem túl magasnak bizonyul a magyar kisvállalkozóknak. A multik fizetnének többet, de oda meg azért nem vesznek fel, mert kisgyerekem van. Szóval nekem ne bizonygasd már, hogy milyen jó ez így, ahogy van.

És mellesleg a kőművesnek, péknek, takarítónőnek sem kéne éhen halnia a fizetéséből, ha már főállásban dolgozik...

2012. júl. 16. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!