Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Jó ötlet a kormány részéről,...

Jó ötlet a kormány részéről, hogy suliban a tanárok elvehetnék a telefont a gyermektől?

Figyelt kérdés
Meddig vehetnék el? Személyi vagy tárgyi felelősséget abban az esetben ki vállal? (Pl. ha időben kell gyermeknek gyógyszert szedni, szünetben hirtelen rosszullét történik, vagy akár csak elkobzás alatt sérül az eszköz stb…)

aug. 10. 16:25
❮❮ ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... ❯❯
 91/159 anonim ***** válasza:

"és többet keresek, mint egy tanár"

:DDD

Nem tetted túl magasra a lécet!

aug. 13. 19:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 92/159 anonim ***** válasza:

"Arról van szó, hogy neked, mint annak a felnőttnek, akire rábízták őket a szüleik, felelősséged van abban, hogy jól döntenek-e vagy nem, ezért az a feladatod, hogy olyan helyzetet teremts, amelyikben minél nagyobb eséllyel a jó döntést fogják meghozni. Ez pedig a kütyümentes iskolai környezet."


Szerinted, a kütyükkel semmi baj nincs, meg kell tanulni őket rendeltetésszerűen használni, ehhez viszont a tiltás nem járul hozzá. Emellett nem járulsz hozzá ahhoz, hogy olyan környezetet teremts, amiben jó döntést tudnak hozni, ha megfosztod őket a döntés lehetőségétől is. Egyébként meg szubjektív, hogy kinek mi a jó.


Nem érdekel Tari Annamária, ennyi erővel én is hozhatnék olyan kutatásokat, amelyek azt támasztják alá, hogy igenis használjunk okos eszközöket, még az egyetemen is ezt tanították.


És ha nem megy ki a folyosóra, akkor mi van? Semmi, ha akar, majd kimegy. Amúgy meg nem tudom, te hol tanítasz, én azért nem azt látom, hogy minden szünetben vadul nyomkodják a telefont. Az meg miért baj, hogy online játszanak? Mit csináljanak, focizzanak a 10 perces szünetben a folyosón? Semmi gond nincs ezzel.


"Azzal, hogy megtiltjuk a mobilhasználatot, nem kötelezzük őket semmire, csak megteremtjük a lehetőségét annak, hogy akár egymással is beszélgethessenek, vagy csak egymagukban menjenek egy kört az udvaron, miközben a saját gondolataikba merülnek, nem pedig a netről rájuk dőlő ingerözönnel úsznak, mint általában. Nagyon hasznos valami."

"Csak azzal nincs tisztában, hogy mik lesznek a döntésének a következményei hosszabb távon. Mert még gyerek. Te meg nem vagy az. Ezért kell neked meghoznod bizonyos döntéseket. Mert a gyereknek szüksége van korlátokra ahhoz, hogy biztonságban érezhesse magát. A 16-17 évesnek is. Majd ha 18 lesz, ő dönti el."


Ez így is megtörténik, mert mint mondtam, el tudják dönteni és bármilyen meglepő, így is beszélgetnek egymással. A 3 évest felhozó hasonlatod meg értelmetlen, mert átgondolt és felelős döntésről beszéltem, erre pedig még ha hibákkal is, de egy 16-17 éves bőven képes. Nem tudom, hány éves vagy, de én 28 évesen is hoztam olyan döntést, ami nem volt jó, pedig nem vagyok gyerek, de meglepődnék, ha neked minden döntésed tökéletes lett volna. Hozzanak rossz döntéseket is, erre is szükség van, de ha elvesszük a lehetőségét, hogy döntsenek, akkor ezt a büdös életben nem tanulják meg. 18 évesen mi változik? Jogilag felnőtt lesz, és? Akkor már nem tud olyan döntést hozni, ami az életét negatívan befolyásolná? Te úgy tekintesz a gyerekekre, sajnos a nagyobbakra is, mint akiket ha leraksz az Alföld közepén, akkor meghalnak. Nem hülyék, tudni fogja, mi a jó neki és mi nem, ha másképp nem, akkor tapasztalat útján. Neked valami uralkodási kényszered van, hogy te akarod megszabni, hogy más mit csináljon? Te tanítani akarsz vagy hatalmat gyakorolni? Nyilván bizonyos korlátokon belül, de miért kéne mindent helyettük eldönteni?


"ha olyan óra volt, amin nem a baráti körömmel voltam, nem mentem oda csak azért is beszélgetni valakihez, hanem mondjuk zenét hallgattam"


Gondoltam nyilvánvaló, hogy ezt az óra előtti szünetre értem.

aug. 13. 19:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 93/159 anonim ***** válasza:
50%

"Szerinted"

Nem csak szerintem. Ha én egyedül el tudtam volna intézni, már legkésőbb 2004-ben betiltottam volna az iskolai mobilhasználatot, sőt, már előtte a tamagocsis korszakot se hagytam volna elszabadulni. Azzal indult az egész. Akiket akkor rászoktattak a tamagocsival arra, hogy folyton egy kütyüt figyeljenek, azok ma már szülők...

aug. 13. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 94/159 anonim ***** válasza:
36%
Ahogy érzékelem, a kettőnk közti különbség elsősorban a generációs szakadékból fakad. Semmi gond nincs az okoseszközökkel, csak meg kéne tanítani rendesen használni őket, úgy viszont nem tudod, ha tiltod.
aug. 13. 20:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 95/159 anonim ***** válasza:

"a kütyükkel semmi baj nincs, meg kell tanulni őket rendeltetésszerűen használni, ehhez viszont a tiltás nem járul hozzá"

Dehogynem. A kütyük rendeltetésszerű használatának megtanulása kapcsán azt is meg kell tanulni elfogadni, hogy vannak az életben helyzetek, amikor nem szabad használni őket. Most már az iskolai tanítási idő is egy ilyen helyzet.


"Emellett nem járulsz hozzá ahhoz, hogy olyan környezetet teremts, amiben jó döntést tudnak hozni, ha megfosztod őket a döntés lehetőségétől is."

Csak tanítási időről van szó. Tanítás után majd eldöntheti, hogy használja-e vagy nem, és hogy mennyit és mire.

Nem lehet úgy megtanítani senkit semmire, ha szarik rá, hogy mit mondasz, mert a neten lóg. Megpróbálhatod, de nem fog sikerülni, vagy ha mégis, sokkal kevésbé lesz hatékony a tanítás. Ha ez még nem tűnt fel, akkor túlságosan kevés tapasztalatod van még tanárként.


"szubjektív, hogy kinek mi a jó"

Az orvosok szerint nem. Az orvosok szerint van olyan, hogy egészséges életmód, és szerintük az mindenkinek jó. És szerintük nem egészséges, ha a gyerekek az órák között egy helyben ülve a mobiljukat nyomkodják. Sokkal egészségesebb, ha jönnek-mennek. Már csak emiatt is jó lesz, ha nem használhatják majd a telefonokat a szünetekben sem.


"Nem érdekel Tari Annamária"

Nem ő a lényeg, hanem mindazok a kutatási eredmények, amikre hivatkozik.


"én is hozhatnék olyan kutatásokat, amelyek azt támasztják alá, hogy igenis használjunk okos eszközöket"

Mi, emberek, igen. Használjuk. De előbb fejlődjön ki az agyunk, az értékrendünk, legyünk elég talpraesettek, hogy elboldoguljunk majd áramszünet meg internetkimaradás idején is - és majd aztán, amikor már felnőttünk. Majd akkor. Ezt tanították az egyetemen. Meg azokat, amikről Tari beszél. Vagy te nem tanultál pszichológiát? Érdemes lenne átnézni az anyagot, mert már nem emlékszel a lényegre. Fejlődéslélektan, meg ilyenek.


"nem azt látom, hogy minden szünetben vadul nyomkodják a telefont"

Hanem? Egyébként bent vagy velük a teremben a szünetekben? Senki sem nyomkodja?


"Mit csináljanak, focizzanak a 10 perces szünetben a folyosón?"

Ez a baj, hogy fingod sincs róla... És még azt állítod, hogy tudod, mit csinálnak... Azt mondod, nálatok nem nyomkodják a telefont. Na, akkor azt kéne, hogy csinálják, amit nálatok csinálnak telefonnyomkodás helyett. Körülnézel, és fogod látni, hogy miket kéne csinálniuk: még többet, még gyakrabban, azokban a szünetekben is, amikor telefont nyomkodnának, ha megtehetnék.


"így is beszélgetnek egymással"

Csak túl keveset. Egyre kevesebbet.


"Hozzanak rossz döntéseket is, erre is szükség van, de ha elvesszük a lehetőségét, hogy döntsenek, akkor ezt a büdös életben nem tanulják meg."

Azzal, hogy hagyod, hogy akármikor akármennyit lógjanak a neten, elveszed tőlük azt a lehetőséget, hogy az offline világban megtanulják és megtapasztalják azt, amiről beszélsz.


"18 évesen mi változik? Jogilag felnőtt lesz, és? Akkor már nem tud olyan döntést hozni, ami az életét negatívan befolyásolná?"

De igen, de akkor az már csak az ő felelőssége lesz, pont azért, mert jogilag akkor már más a felállás - még részben sem a tiéd. Amíg viszont gyerek, addig egy csomó döntést a te dolgod meghozni, amikor te vagy felelős érte, vagyis tanítási időben.


"Te úgy tekintesz a gyerekekre, sajnos a nagyobbakra is, mint akiket ha leraksz az Alföld közepén, akkor meghalnak."

Nem, csak tudom, hogy egyre többen közülük egyre gyámoltalanabbak pl. akkor is, ha meg kell kérdezni valakitől, hogy merre van X utca, vagy ha a boltban fizetéskor két szót kell váltaniuk a pénztárossal. Inkább be se mennek a boltba, hanem képesek fél napot éhezni, hiába van pénzük is, hogy ne kelljen részt venniük egy ilyen helyzetben, annyira nincs tapasztalatuk az offline kommunikációban 15-16 évesen se, olvasgass csak itt a gyk-n.


"Nem hülyék, tudni fogja, mi a jó neki és mi nem, ha másképp nem, akkor tapasztalat útján."

Csakhogy vannak egyirányú utcák, amikből nem lehet majd kitolatni, ha belemennek. Az ilyen helyzetekbe nem szabad beleengedni őket. Pl. nem hinném, hogy van olyan szülő, aki azzal bízna rád gyereket, hogy ha akarja, próbálja ki nyugodtan a kábítószereket is, nem gond, majd rájön tapasztalat útján, hogy az nem jó... Ugyanígy nem szabad beleengedni őket abba sem, hogy már tizenpárévesen telefonfüggők legyenek.

Az olyan helyzetekben jó, ha hagyjuk őket pofára esni, amikben majd legközelebb tudnak máshogyan dönteni. Hogy pl. megírják-e a házit határidőre vagy ne, hogy átnézzék-e az anyagot a témazáró előtt vagy ne, hogy megkérdezzék-e valakitől, hogy mi volt, amikor hiányoztak, vagy ne, stb. És minél inkább offline élik az életüket a szünetekben is, annál több ilyesmivel fognak találkozni a tanuláson kívüli dolgokkal kapcsolatban is, hogy pl. ha ketten összevesznek az osztálytársaik közül, akkor melyikük mellé álljanak, vagy hogyan reagáljanak, stb.


"te akarod megszabni, hogy más mit csináljon?"

Én csak elfogadom az új szabályozást, sőt, örülök neki, mert - sok más tanárral együtt - látom, hogy mennyire hátráltatja a telefonhasználat nem csak a tanítást meg a tanulást, hanem a gyerekek személyiségfejlődését, szocializációját is, és próbálom elmagyarázni azoknak, akik nem értik, hogy mire lesz jó ez az egész, hogy ők is megértsék.


"miért kéne mindent helyettük eldönteni?"

Milyen mindent? :D Azt az egyet, hogy használhassanak-e elektronikus eszközöket tanítási időben vagy ne!


Miért fáj neked ennyire ez az egész? Nem látod, hogy magad alatt vágod a fát, ha tanárként ellene vagy, mert a saját munkádat lehetetleníti el, ha ott van a közelükben a telefonjuk, ami bármikor elvonja a figyelmüket?

aug. 13. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 96/159 anonim ***** válasza:
0%

Felesleges vitázni veled, te valami poroszos felfogású tanár lehetsz. Leírtam, hogy az órán ne legyen náluk a telefon, azzal egyet is értek, de azzal nem, hogy egész napra elvegyük tőlük. Az, hogy te egy barlangban élsz a te bajod, másokat ne kényszeríts erre. A kábítószeres példád is egy hülyeség, le is írtam, hogy értelmes keretek között, de te direkt kiforgatod, amit írok. Nem mondtam, hogy senki nem nyomkodja, de szoktak beszélgetni és játszani is, vagy együtt videót néznek. Csak akkor vagyok velük szünetben, ha nincs egyéb dolgom és ugyanott lesz a következő órám, mint az előző. De az osztályok nagyobbik része csak becsengetésre ér be, a többiek lepakolnak és elmennek.

"Körülnézel, és fogod látni, hogy miket kéne csinálniuk: még többet, még gyakrabban, azokban a szünetekben is, amikor telefont nyomkodnának, ha megtehetnék." Ez a te baromságod, attól, hogy te állandóan másokkal akarsz foglalkozni, nem kell mást is erre kényszeríteni. Te mindig beszélgetsz a kollégákkal a tanáriban? Te lennél az, aki miatt nem mennék be oda, hát hiányzik a halálnak, hogy valakinek be nem áll a szája. Nálunk én és a többi kolléga is szoktunk szünetben telefonozni, szerencsére sok fiatal tanár tanít itt, de az idősebbek is leülnek, megnéznek ezt-azt.


Nem fáj, csak hülyeségnek tartom azt, hogy a nap egészében elvegyük a telefont és ennek a megoldása sem egyszerű. Velem ezt biztos nem csinálnák meg, ha az egyetem ilyet kitalált volna, be se járok. Újra elmondom, mert úgy látom, bár te nem vagy kütyüfüggő, a szövegértelmezés mégsem megy: NEM a tanórai korlátozással van bajom, hanem azzal, hogy egész napra el akarják venni. Ez nem normális dolog.

És akkor azoknak a kollégáknak mit mondasz, akik aktívan használtatják a telefont az óráikon?

aug. 13. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 97/159 anonim ***** válasza:
0%
Amikor meg nem volt telefon, akkor mással terelték el egymás vagy a saját figyelmüket, szóval csak az eszköz változott, a cselekedet nem.
aug. 13. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 98/159 anonim ***** válasza:

"ha az egyetem ilyet kitalált volna, be se járok"

Egyetemre felnőtt emberek járnak (vagy épp nem járnak), itt meg gyerekekről van szó.

aug. 14. 06:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 99/159 anonim ***** válasza:

"Amikor meg nem volt telefon, akkor mással terelték el egymás vagy a saját figyelmüket, szóval csak az eszköz változott, a cselekedet nem."

De akkor nem egyszerre ezer dologgal terelték el egymás figyelmét, hanem csak egy-két valamivel, amivel még fel tudta venni a versenyt a tanár. Nem összemérhető az a mennyiségű inger, amit a netről kapnak azzal, amit a többiektől - sem mennyiségben, sem olyan szempontból, hogy melyik segíti a szocializációjukat.

aug. 14. 06:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 100/159 anonim ***** válasza:

"De akkor nem egyszerre ezer dologgal terelték el egymás figyelmét, hanem csak egy-két valamivel, amivel még fel tudta venni a versenyt a tanár."


Lehet, hogy a Kádár-rendszerben jártál suliba, de ha megvan a 90-es évek, akkor a tamagochi mizéria meg a dragonballos kamehame üvöltős őrület közelében sincs a mobiloknak ma. Egy gyerek ki akart ugrani a sokadik emeletről amikor be akarták tiltani a dragon ball-t.

aug. 14. 13:56
Hasznos számodra ez a válasz?
❮❮ ... 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 ... ❯❯

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!