Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Támogatnád, hogy az állam...

Támogatnád, hogy az állam kötelezze az lakásbérbeadókat, hogy az általa meghatározott bérleti díj nem lehet több, mint a bérlő fizetésének az 50%-a?

Figyelt kérdés

Természetesen most legális bérbadásokról van szó. A banki lakáshitelnél a banknak néznie kell az adós jövedelmét, aminek olyan nagynak kell lennie, hogy a havi törlesztő max. a havi fizetés 50%-át vigye el.


Támogatnád, hogy hasonló szabályok vonatkozzanak a lakásbérbeadókra is vagyis vagy találnak magasabb fizetésű bérlőt vagy nem emelhetik az árat csak a bérlő fizetéséhez igazítva.



2023. okt. 10. 10:39
1 2 3 4
 11/37 A kérdező kommentje:

"És ilyen esetben a bérbeadót, hogy kötelezed, hogy ne annak adja ki a lakását, aki 1.500.000-at keres és igy elkérhet tőle ugyanazért a lakásért 750.000 Ft-ot?" - Nem az állam kötelezné, hanem a piac szabályozná. Ha tud találni magasabb jövedelmű bérlőt, akkor jó, viszont ha nem, akkor csak a szerződő bérlő fizetésének az 50%-át kaphassa meg. Szerintem ezzel visszaesnének a bérleti díjak, mert nagyon sok kényszerbérlő van, aki a fizetésének több mint 50%-át költi lakhatásra, mivel lakáshitelre már nem jogosult, a tulajdonszerzédből divatos szóval élve kiárazódott.


Én azt gondolom, hogy ezzel csökkenteni lehetne az albérletárakat, ha azok törvényesen lennének a bérlők fizetéséhez igazítva, valamint korlátozható lenne a befektetési ingatlanok burjánzása, amik a lakhatási céllal vásárlást nehezítik meg.



Amúgy abban teljesen egyetértünk, hogy az államnak az lett volna az elmúlt 13 évben a dolga, főleg a konjunktúrában, hogy növelje a lakásállományt, viszont ez mára tény, hogy nem érdekük.


Ez a szabályozás gyors hatást váltana ki a piacból a bérlők javára, mert a fizetésképes kereslet nem olyan nagy. Ez persze csak egy gondolatkísérlet.

2023. okt. 10. 12:08
 12/37 anonim ***** válasza:
65%
Az albérlet kereslet-kínálat alapon működik. Nem muszáj mindenáron albérletben lakni sem keveset keresni.
2023. okt. 10. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/37 A kérdező kommentje:

10-es nyilván csak a legális kiadásokról lehet itt beszélni, a fekete amúgy is szabályozhatatlan.


Nekem az a teóriám, hogy a bérbeadók viszonylag hamar kifogynának a fizetőképes keresletből és kénytelenek lennének lejjebb vinni a bérleti díjat.


A munkahelyelvesztés részletkérdés, én általánosságban voltam kíváncsi erre, hogy mit gondoltok. Amúgy ilyen esetben én az előző 6 havi fizetések átlagának egy havi részét venném alapul és ahhoz mérném a bérleti díjat.

2023. okt. 10. 12:14
 14/37 A kérdező kommentje:
12: Ez a kereslet-kínálat egy elcsépelt duma, különösen akkor, ha a lakhatásról van szó. Rengeteg minden szabályozva van, ahogy pl. a bankok működése is szabályozott. Ha nem értesz egyet, nyugodtan írd.
2023. okt. 10. 12:16
 15/37 anonim ***** válasza:
79%

Eleve rossz a banki példa.


A bank azért nézi, hogy mennyi az ügyfele jövedelme, mert egyszerűen nem ad neki hitelt, ha kevés.


Ugyanígy a lakástulajdonos sem szerződik, ha nem fizetik ki azt amit kér. Plusz nem teszik le a kauciót.

2023. okt. 10. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/37 A kérdező kommentje:
4-es Érdekes, amit írsz a média hatásáról. :-) Valóban jó lenne egy társadalmi szolidaritást elősegítő médiakampány.
2023. okt. 10. 12:19
 17/37 anonim ***** válasza:
26%

#16


Szerinted egy ilyen hozna zavazatokat a fidesznek? Mert ha nem akkor ne álmodozz.

2023. okt. 10. 12:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/37 A kérdező kommentje:
15 - Ebben tévedsz. A devizahitelesek tömeges csődbe menetele előtt a bankok is a fizetés sokkal nagyobb százalékáig adtak hitelt, nem nézve a lehetséges következményt, mert nem az volt a cél, hogy az adós visszafizesse a hitelt, nekik az is OK volt, ha rájuk szállt az ingatlan, mert magas profittal később el tudták adni. Az állami intézkedés hatására van ma már így, hogy 50%-os ez a plafon, ezt nem a bankok találták ki.
2023. okt. 10. 12:22
 19/37 A kérdező kommentje:
17-es Nézd, ez az egész egy gondolatkísérlet, akinek van egy kis esze, pontosan tudja, hogy a jelenlegi rezsimnek mi az érdeke az ingatlanpiacon és mire használja a tömegmédiát.
2023. okt. 10. 12:24
 20/37 anonim ***** válasza:
82%

#4 "Ezrével építeném az állami albérleteket, amelyeket méltányos áron, minimálprofittal adna ki az állam. Ez lefelé húzná az albérletárakat."

Az a baj, hogy megpróbálták és nem sikerült.

Az első Orbán kormány alatt indult az önkormányzatoknál bérlakás program - a mi városunkban is épültek ilyen lakások.

A terv az volt, hogy ezekben kedvezményes bérleti díjért lakhatnak a bérlők X évet és cserében vállalják, hogy közben takarékoskodnak, majd vagy másik bérlakásba mennek amit így már tudnak fizetni vagy vásárolnak lakást maguknak.

A vége az lett, hogy a kedvezményes, pár ezer forintos bérleti díjat meg a számlákat sem fizette mindegyik lakó, takarékoskodni alg valahányan próbáltak és az önkormányzatoknak kárt, pénzbeni veszteséget okoztak. Kiköltöztetni meg nem tudták őket a szerződéses idő után sem, hogy új lakók költözhessenek be, nekik is adva esélyt az életkezdésre, mivel szociálisan rászorultaknak számítottak, sokan gyerekekkel.

A jól induló ötletből az lett, hogy az önkormányzatok fizették a lakók költségeit, azok lelakták a vadonatúj épületeket, aztán 5 év után pont ott voltak ezek a lakók, mint amikor beköltöztek, nem volt semmijük.

Te meddig fizetnéd a településed kasszájából mások lakhatását?

Egy ilyen bérlakás építéshez az is kell, hogy a lakók hajlandóak legyenek ott normálisan élni, fizetni amit kell, majd kiköltözni. Ez nálunk nincs így sajnos.

2023. okt. 10. 12:32
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!