Támogatnád, hogy az állam kötelezze az lakásbérbeadókat, hogy az általa meghatározott bérleti díj nem lehet több, mint a bérlő fizetésének az 50%-a?
Természetesen most legális bérbadásokról van szó. A banki lakáshitelnél a banknak néznie kell az adós jövedelmét, aminek olyan nagynak kell lennie, hogy a havi törlesztő max. a havi fizetés 50%-át vigye el.
Támogatnád, hogy hasonló szabályok vonatkozzanak a lakásbérbeadókra is vagyis vagy találnak magasabb fizetésű bérlőt vagy nem emelhetik az árat csak a bérlő fizetéséhez igazítva.
Pont ez az, hogy akkor kiadná olyannak, aki többet tud fizetni.
Semmi értelme nem lenne.
Tehát, ha jól értem, ha valaki kap, 300.000 Ft fizetést, attól, max 150.000-et lehetne elkérni?
És ilyen esetben a bérbeadót, hogy kötelezed, hogy ne annak adja ki a lakását, aki 1.500.000-at keres és igy elkérhet tőle ugyanazért a lakásért 750.000 Ft-ot?
Nem támogatnám.
2 dolgot tennék az ügyben. Ezrével építeném az állami albérleteket, amelyeket méltányos áron, minimálprofittal adna ki az állam. Ez lefelé húzná az albérletárakat.
Kiszervezném kormányközeli (mindenkori kormányra értem, nemcsak a mostanira) influenszereknek annak a nézetnek a képviseletét, hogy 1 átlag albérlet kiadásából senki ne akarjon megélni, mert az aljas nyerészkedés. (Ha valaki csak albérlet-kiadásból akar megélni, az minimum 3 albérleten kell alapuljon, így jön ki korrekten a dolog.) A magyar emberek a fizetésük túl nagy arányát kell albérletre költeniük, egyszerűen azokon a környékeken, ahol van munkahely, ott többnyire túlárazottak az albérletek is. 😕
Néhány érdekes adat. 2010 és 2020 között összesen 340 milliárd forint összegben épültek stadionok. Budapesten 2023-ban egy átlagos újépítésű lakás négyzetméterára 1,3 millió forint volt. Vagyis ebből ma budapesten lehetne építeni nagyságrendileg 270'000 négyzetméternyi lakást. Ugyancsak 2023-ban az átlagos újépítésű budapesti lakás mérete 63 négyzetméter, vagyis 4200 (!) vadonat új átlagos budapesti lakást lehetett volna ebből az összegből építeni a 2023-as adatok alapján.
Budapestit, 2023-as árakkal.
Vajon mennyit lehetett volna, ha figyelembe venném a vidék adatait és a 2010 és 2020 közötti árakat.
Hogy a bank nézi a jövedelmet, az ettől teljesen más történet. Azért nézi, mert szeretné viszont látni a kölcsönadott pénzt, és nem szeretné, ha olyannak adna kölcsön, aki később majd nem tudja fizetni a törlesztőt.
Mi a baj a lakástörlesztővel:
Persze ne ebből induljunk ki, de mi van, ha valaki feketén dolgozik? Őtőle hogy kérdezed meg, hogy mennyit keres? Amennyit bevall.
Mi van, ha 100 az albérlet, 200-at keresek, és szeretné megemelni a bérleti díjat? Megkérdezi, hogy na, emeltek már a fizetéseden? Én meg mondom, hogy neem, nem emeltek, á, dehogy. Sőt, képzeld, eddig 8 órában dolgoztam, most meg már csak 6 órában. Nem tudok sajnos, csak 70 ezret fizetni ezentúl... Pedig én úgy kifizetném a 100-at is, de saajnos nem tudom... Hát akkor legyél szíves lecsökkenteni 70 ezerre, mert ez a szabály.
Mit csinálsz, ha megszűnik a munkahelyem, és mondjuk fél éven keresztül a korábbi megtakarításomból élek? De a jövedelmem 0 Ft. Le kell csökkentenie a tulajnak 0 Ft-ra a bérleti díjat addig? Vagy ki kell lakoltatnia? De fizetni én tudok, azzal nincsen gond.
Amikor az albérletekről szerződés sincsen kötve, és a tulaj sem fizeti meg az ez a jövedelem után fizetendő adót, így a bérlő is azt mond, amit akar. Úgyis fű alatt köttetnek meg ezek az albérleti szóbeli megállapodások.
Mindenesetre a vége az lenne, hogy meghirdeti x forintért / hó. Nem tudod kifizetni, mert nincs annyi jövedelmed? Akkor majd más jelentkezik, és annak adom ki.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!