Kezdőoldal » Politika » Magyar politika » Ez semmiképp se működhetne a...

Ez semmiképp se működhetne a magyar egészségügyben? Ezzel a rendszerrel nem lehetne jobb a magyar egészségügy?

Figyelt kérdés

Múlthéten találkoztam a szüleim egyik ismerősével, aki 8. éve Svájcban él/ dolgozik szakácsként egy talán világszerte ismert faluban.

Tudni kell róla, hogy ő ezt az egész életet, ott teljesen máshogy kezdte, ugyanis alapból előtte sokáig Ausztriában dolgozott és nem is volt nagyon rálátása soha a magyarországi helyzetekre, viszonyokra, nagymamáján kívül szinte senki nem él már itthon.

Azt mondta, hogy Svájcban nincs olyan, hogy állami egészségügy.

Többszintes biztosítási rendszer működik, ezt az ember magánbiztosítónál teszi meg, s ez azt jelenti, hogy van egy alap, amit mindenkinek kötelező fizetni.

A többi szint, meg különböző vizsgálatokra/ beavatkozásokra vonatkozik, nyilván a fizetendő összeg egyenesen arányosan nő a biztosítás szintjével, ez egyértelmű.

Mesélte, hogy egy komoly tüdő-arcüreggyulladása volt még régebbenl, a szervezete nehezen alkalmazkodott az ottani hidegebb telekhez, s ez annyira elfajult, hogy az orrmanduláját ki kellett szedni és az arcüregében is kellett valamilyen beavatkozást csinálni, olyan szinten tele volt gennyel meg váladékkal. Mondta, hogy nem fedezte volna ezt a biztosítása, viszont itthon meg nem volt jogosult az ellátásra, hát nem fizette a TB-t.

Megnézegette, hogy itthon mennyibe kerülne Pesten a Medicoverben és azt mondta, hogy inkább ott megcsináltatja ezeket.

Összesen Forintba olyan 500-600 ezret fizetett, de amiket mesélt..

Olyan leveseket, olyan többfogásos ételeket hoztak ki neki, elmondása szerint a kórterme olyan volt, mint egy ilyen 5 csillagos szállodai szoba, s a kórházban van wellness is, amit ugye használhatott ha akart meg minden gépen, kórházi eszközökön is látszódott, hogy mennyivel modernebb és drágabb mint amit itthon használnak.

Ő azóta kötött egy magasabb szintű biztosítást, de azt leszögezte, hogy akármilyen egészségügyi gondja legyen, a svájci egészségügyet fogja igénybe venni.

Elgondolkodtam azon, hogy ott ugye nincs ilyen, hogy közös, mindenki magának fizeti az egészségügyi biztosítást nem másnak. És soha nem volt ebből semmi gond, sose tiltakoztak ellene az emberek, sőt, a világ legboldogabb országa, vagyis az ismerősöm szerint nagyon elégedett minden ember az egészségüggyel.

Felesleges beszélni arról, hogy itthon milyen az egészségügy, jól tudja mindeni és azt is, hogy nagyon sokan, még a kevésbé jómódú emberek is magánba mennek a covid óta.

Most ezen az egészen elgondolkoztam.



2022. febr. 22. 12:18
1 2 3 4 5 6
 41/51 A kérdező kommentje:

37-es félreértesz mindent az a baj. Senkit se az érdekel mi van. A haveromat se ez érdekelte, hanem az orvosok bánásmódja, a GYORSASÁG, hogy 1 nap alatt megvolt minden vizsgálati eredmény, bejelentkezett és megvizsgálták és már kapta is a műtét időpontját, úgy, hogy előtte mindent pontosan közöltek vele.

Ja és csomó labor, amit közte csináltak ingyenes volt, mert tartalmazta a biztosítása.

Egy ott élő mondja ezt, aki 8. Éve van ott. Szerinted ha az embereknek ez olyan rossz lenne és csomoán kiesnének az ellátásból, akkor nem lenne tüntetéshullám ott meg stb. Szerintem kérdezz meg embereket, a kórházi élményeikről, talán itt is olvashatsz róla és megérted, hogy az emberek miért akarnak változást az e.ü-ben. Annak akinek sok orvos barátja van, mert ismerek ilyet, annak jó, mert elintézheti magának azt, hogy előre vegyék őt a listán, s ingyen meg tud államiban csináltatni mindent, de sajnos nekem nincs, s még nagyon sok embernek nincs, az viszont ha nem akar hónapokat/ éveket várni, akkor elmegy magánba.

Ja és a kórházi körülmények. Mindenki leszarja a luxust igazából, de ha megnézed, hogy mennyien halnak meg kórházi fertőzésekben... Na ezzek van baj inkább.

2022. febr. 22. 22:04
 42/51 anonim ***** válasza:
46%

Tök igazad van kérdező.

Azzal van a probléma,hogy aki nagyjából ingyen kapja ezt a semmit,az boldog vele.

Neked meg nekem, meg aki kemény pénzeket fizet érte nem teszik.

Mert egy nyamvadt kajáldába se fizetek 2x ha elsőre nem felelt meg.

De ha ingyen van és éhes vagyok,akkor köszönöm szépen, bármi jó lesz

2022. febr. 22. 22:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/51 anonim ***** válasza:
75%

‘ Nekem ezt ismerősöm mesélte, aki 8 éve ott él. Ne aggódj ezeket ő is elmondta, nyilván ha nem fizet semmilyen biztosítást, akkor mindenért fizet.’


Ez nem így van. A biztosítás kötelező, anélkül még tartózkodási engedélyt sem kapsz Svájcban, se bejelentett munkát. Ha fizetsz biztosítást, akkor is fizetsz pluszban az ellátásért is. Van egy önrész, 300chf és 2500 CHF között, amit te választasz de addig az összegig zsebből fizetsz mindent. Az összegén felül pedig 10%át mindennek. Emellett pedig van a biztosítás havidíja, ami 300 CHF önrésznél jóval magasabb mint 2500asnál. Meg hozzá jönnek a kiegészítő biztosítások díjai.

Illetve aki idősebb többet fizet.

Választhatsz többféle biztosítást is, (alap, félprivát, privát)… de ennyire ne menjünk bele a részletekbe.

Itt az én példám. Van egy 1500 CHF önrészem, eddig az összegig mindent én fizetek. Ezen felül a havidíjam 450 CHF amit akkor is fizetek ha semmi ellátást nem igénylek. De sokminden van amit nem fizet a biztosító és nem vonódik le az önrészből. Például fogorvosi ellátás. Az mind saját zsebből megy. Egy tömés 300 CHF-től kezdődik, de a munkatársam gyökérkezelése 1600 CHF/fog.

Már azért fizetsz, hogy az orvos azt mondja ‘jó napot’ ugyanis minden megkezdett 5 percet kiszámláznak.

Szerinted havi átlag 200e Ft-os fizetésből mennyire lenne ez fenntartható? Még ha csak a magyar magánrendelések árait nézzük… csak még kevesebb embernek nem lenne biztosítása, jutna ellátáshoz. A magyarok egészségi állapota így is nagyon rossz. Sokan még azt a havi kb. 10 000 Ft-ot sem tudják befizetni az állami egészségbiztosításra.

2022. febr. 23. 00:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/51 anonim ***** válasza:

43

Szia!

Ha nem teher,akkor leírnád,hogy mennyi ott a minimálbér és hogy milyen adóterheket kell megfizetni a minimálbér után!

Köszönöm

2022. febr. 23. 06:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/51 anonim ***** válasza:
75%

Nagyon sokan elfeledkeznek egy dologról, amikor a TB-ről beszélnek. Mindenki azt mondja, hogy 50-60-100 ezreket vonnak le, ami igaz is, mert a bruttó bér 18,5%-a.

De ez a 18,5% NEM kizárólag egészségügyre megy. Sokkal átláthatóbb volt 2020-ig, amikor tételesen leírták, hogy (a 15%-os személyi jövedelemadón kívül, ami ugyebár adó) 10% nyugdíjjárulékot, 7% egészségbiztosítási járulékot és 1,5% munkaerőpiaci járulékot vontak le.

Mivel most az egészségügyről van szó, csak a 7% egészségbiztosítási járulékot elemezzük, amiből 4% természetbeni- és 3% pénzbeli egészségbiztosítási járulék. A 4%-os természetbeni egészségbiztosítási járulékot vonták le az egészségügyi szolgáltatásokra (sürgősségi ellátás, háziorvosi ellátás, műtétek, onnantól kezdve, hogy bevisz a mentő vagy a betegszállító, egészen odáig, hogy vese transzplantáció történik), míg a 3%-os pénzbeli egészségbiztosítási járulék a pénzbeli szolgáltatásokra (táppénz, baleseti táppénz, CSED, GYET, GYED, rokkantsági- és rehabilitációs támogatás, stb) van.

2020 óta 18,5% társadalombiztosítási járulékot vonnak le, mert így

1) mindenkinek kell +1,5%-ot fizetni, azoknak is, akiknek korábban nem kellett munkaerő piaci járulékot fizetni, és

2) egyszerűsíti az adminisztrációt (lakossági és vállalati szempontból).

Ha most Példa Pisti bruttó 540.540 forintot keres és semmilyen adókedvezményt nem kap, akkor "TB" címszóval 100.000 forintot vonnak le tőle. Ez nagyon sok pénz, ennyiért luxus magánbiztosítást köthetne. De ha ezt felosztjuk 4 részre, rögtön kiderül, hogy ebből a 100.000 forintból 54.054 forint megy nyugdíjra (ami szintén rosszul, felosztó kirovó rendszerben működik, emiatt hosszútávon fenntarthatatlan, de ez másik kérdés). A maradék ~46.000 forintból ~8.100 forint megy munkaerő piaci járulékra (álláskeresési támogatás). És mindössze a hátramaradt ~38.000 forint megy egészségügyre, amiből ráadásul a ~16.200 forint megy pénzügyi ellátásokra (korábban említett táppénz, CSED, GYET GYED, stb) és a "kézzel fogható" orvosi ellátásokra, azaz a mentőre, sürgősségi ellátásra, járóbeteg ellátásra, háziorvosi ellátásra, kórházi kezelésekre, fogorvosra, vizsgálatokra, stb-re mindössze körülbelül havi 22.000 forint megy. És jelen esetben egy átlagkereset feletti, közel bruttó 550.000 forintos fizetéssel számoltam (szánt szándékkal, hogy 100.000 forint legyen a TB levonás).

Innentől kezdve mindenki ki tudja számolni, hogy ha valaki most egy gyárban sori munkás minimálbérért, akkor ennek kb a harmadát fizeti be (kb 8.100 forint a természetbeni és kb 6.000 forint a pénzbeli ellátásokra).

A rendszer meglehetősen tisztességtelen a magasabb keresetűekkel szemben, hiszen ők többet fizetnek be, mint amennyit kivesznek, de a magyar bérviszonyok tekintetében nem lehetne alkalmazni a biztosítási rendszert. Milyen biztosítást lehet kötni 5-10 ezer forintért? Vagy melyik biztosító fog teljeskörű (minőségi) ellátást biztosítani 30 ezer forintért?

2022. febr. 23. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/51 anonim ***** válasza:
40%

#45 Kösz a levezetést, jól leírtad. Sajnos a hangoskodók nem néznek utána a valóágnak.

Egyik oldalról azt hiszik, hogy sokat fizetnek az "egészségbiztosításukra", másrészt azt hiszik, hogy keveset kellene fizetniük az egészségügyi szolgáltatásokra ha minden fizetős lenne, csak mert most megússza évente egyszer pár tízezer forintért amire szüksége van.

Amit nem vesznek még figyelembe, hogy a magánellátás most is drága - ezért várnak az emberek inkább az állami ellátás időpontjaira akár hónapokat is, de az árai azért nem még magasabbak, mert van állami ellátás mellette ingyenesen.

Abban a pillanatban ha megváltozna az egészségügyi rendszer és egymással versengő magán szolgáltatók lennének csak a piacon - hiszen egy állami kórházban is fizetőssé válna az ellátás a több biztosítós rendszerrel az állami TB rendszer helyett - az árak egyből megindulnának felfelé. Ha mindenhol fizetni kell a számlát egy vakbélműtét után, még ha azt biztosító fizeti is - akkor bizony annak a vakbélműtétnek az ára a magánkórházban IS magasabb lenne a mostaninál, meg a lepusztult állami kórházban is sokba kerülne.

Elég lenne belegondolni az autók szervízdíjaiba. Hiába van ott, hogy ha van biztosításod akkor a biztosító fizeti a károdat, javításodat, de a drága biztosítási díj mellett a szervizek is magas árakat kérnek mindenhol. Akinek meg nem fedezi a biztosítása, annak ezt a magas költséget kell zsebből fizetnie. Vagy megfizeted a havi sok ezer forintot a biztosításodra, vagy ugyanezt az összeget fizeted zsebből a károdra. Ráadásul azoknak kell többet fizetnie, akiknél nagyobb a kockázat - pont azoknak akik nehezebben tudják kifizetni. Miért nem lehet a valóságot rávetíteni más területre és megérteni, hogy nem a reklámoknak meg meséknek kellene hinni, hanem a saját életünknek?

Amit meg ezen felül sem gondolnak még át, hogy most azért nincsen várólista a magán ellátásban, mert az emberek az állami rendszerben várnak a sorukra. Abban a pillanatban ha mindenhol számláznak - neki vagy a biztosítójának - máris megjelennek a tömegek a magán ellátásban és ott fognak kialakulni a várólisták. Ott sem lesz idő udvariaskodásra, ott sem lesz azonnali ellátás, és nem lesz tőle több orvos sem a rendszerben. Ott vannak a britek élő példának. Előbb irányítják őket egy indiai orvoshoz, hogy telefonon keresztül diagnosztizálják és adjanak valami gyógyszert, mint hogy bejutna személyesen egy orvoshoz. Vagy ott van németországi rokonom, akinek barátai gyerekét (még a járvány előtt) azért nem vették fel a főváros melletti kórházba kezelésre, mert nem volt ápolónő elég az osztályon. Hely volt, csillivili berendezés volt, szuper kaja volt - ápoló nem volt hozzá. Utazniuk kellett a gyerekkel 80km-re a másik kórházba. Holott drága biztosítással, sokat fizetve volt az ellátásuk.

2022. febr. 23. 09:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/51 anonim ***** válasza:
100%
Igen, igen, nyugaton kolbászból van a kerítés, tudjuk. Aztán valamiért mégis virágzik kicsiny országunkban az egészségturizmus. A csodálatos nyugatról valamiért nagyon lelkesen érkeznek hozzánk a népek, hogy itt kezeltessék magukat. Én jó pár éve írekből meg norvégokból élek. Jönnek, itt vannak 1 hetet, kifizetik az utazást, a szállást, meg persze az orvosi költségeket és még így sokkal jobban megéri nekik, mintha otthon csináltatnák meg.
2022. febr. 23. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/51 anonim ***** válasza:
72%

#44

nincs meghatározva minimálbér.

Az adó személyre szabott, attól függően mennyit keresel bruttóban, hány gyereket van, vallásos vagy e (ha igen, vonnak egyházadót is), melyik kantonban laksz, teljes vagy részmunkaidőben dolgozol stb.

2022. febr. 23. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/51 anonim ***** válasza:
67%
#47 A magánegészségügyi szolgáltatást veszik igénybe, mert sokkal olcsóbb itt, nem az államit. Ferdíteni azért nem kell.
2022. febr. 23. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/51 anonim ***** válasza:
100%
49 ez a lényeg... Hogy jobban megéri nekik elutazni ide és magánklinikákon megcsináltatni, mint hogy az otthoni eü-t vegyék igénybe. Szerinted ha a "gazdag nyugati" nem tudja megfizetni az ellátást, akkor a "csóró magyar" majd meg fogja?
2022. febr. 23. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!