Ez semmiképp se működhetne a magyar egészségügyben? Ezzel a rendszerrel nem lehetne jobb a magyar egészségügy?
Múlthéten találkoztam a szüleim egyik ismerősével, aki 8. éve Svájcban él/ dolgozik szakácsként egy talán világszerte ismert faluban.
Tudni kell róla, hogy ő ezt az egész életet, ott teljesen máshogy kezdte, ugyanis alapból előtte sokáig Ausztriában dolgozott és nem is volt nagyon rálátása soha a magyarországi helyzetekre, viszonyokra, nagymamáján kívül szinte senki nem él már itthon.
Azt mondta, hogy Svájcban nincs olyan, hogy állami egészségügy.
Többszintes biztosítási rendszer működik, ezt az ember magánbiztosítónál teszi meg, s ez azt jelenti, hogy van egy alap, amit mindenkinek kötelező fizetni.
A többi szint, meg különböző vizsgálatokra/ beavatkozásokra vonatkozik, nyilván a fizetendő összeg egyenesen arányosan nő a biztosítás szintjével, ez egyértelmű.
Mesélte, hogy egy komoly tüdő-arcüreggyulladása volt még régebbenl, a szervezete nehezen alkalmazkodott az ottani hidegebb telekhez, s ez annyira elfajult, hogy az orrmanduláját ki kellett szedni és az arcüregében is kellett valamilyen beavatkozást csinálni, olyan szinten tele volt gennyel meg váladékkal. Mondta, hogy nem fedezte volna ezt a biztosítása, viszont itthon meg nem volt jogosult az ellátásra, hát nem fizette a TB-t.
Megnézegette, hogy itthon mennyibe kerülne Pesten a Medicoverben és azt mondta, hogy inkább ott megcsináltatja ezeket.
Összesen Forintba olyan 500-600 ezret fizetett, de amiket mesélt..
Olyan leveseket, olyan többfogásos ételeket hoztak ki neki, elmondása szerint a kórterme olyan volt, mint egy ilyen 5 csillagos szállodai szoba, s a kórházban van wellness is, amit ugye használhatott ha akart meg minden gépen, kórházi eszközökön is látszódott, hogy mennyivel modernebb és drágabb mint amit itthon használnak.
Ő azóta kötött egy magasabb szintű biztosítást, de azt leszögezte, hogy akármilyen egészségügyi gondja legyen, a svájci egészségügyet fogja igénybe venni.
Elgondolkodtam azon, hogy ott ugye nincs ilyen, hogy közös, mindenki magának fizeti az egészségügyi biztosítást nem másnak. És soha nem volt ebből semmi gond, sose tiltakoztak ellene az emberek, sőt, a világ legboldogabb országa, vagyis az ismerősöm szerint nagyon elégedett minden ember az egészségüggyel.
Felesleges beszélni arról, hogy itthon milyen az egészségügy, jól tudja mindeni és azt is, hogy nagyon sokan, még a kevésbé jómódú emberek is magánba mennek a covid óta.
Most ezen az egészen elgondolkoztam.
Szerintem olvass kicsit bővebben a svájci biztosítási rendszerről és egészségügyről, mi mennyibe kerül… és vesd össze a svájci és a magyar fizetéseket, életszínvonalat.
Én a svájci eü-ben dolgozok, még azt is kiszámlázzuk, ha az orvos otthon felhív és megkérdezi, jól vagy-e. Vagy hogy elolvassuk a leleteidet és küldünk egy e-mailt. Az anyagokat is az utolsó gézdarabig.
Nekem ezt ismerősöm mesélte, aki 8 éve ott él. Ne aggódj ezeket ő is elmondta, nyilván ha nem fizet semmilyen biztosítást, akkor mindenért fizet.
Ebben nincs semmi meglepő, céloztam arra, hogy ott nincs ilyen, hogy állami egészségügy.
Kérdező, a rendszer alapvetően nem azért van, hogy hotelszolgáltatást kapj, hanem hogy meggyógyítsanak.
A magyar egészségügyi rendszer társadalombiztosítás, azaz egymásért vállalunk felelősséget és nem csak magunkért.
Akkor fizeted a TB járadékot amikor dolgozol, ilyenkor sok éven keresztül nem is veszel ki semmit az egészségügyi ellátásból, mert egészséges vagy. Nincsen hotelszolgáltatás a kórházakban, mert nem futja rá. Ellenben amikor még nem tudsz fizetni, mert még nem dolgozol (fiatalok) vagy amikor már nem tudsz fizetni mert már nem dolgozol( betegek, sérültek, nyugdíjasok, munkanélküliek), akkor is megkapsz minden ellátást költségtől függetlenül is.
Akkor is elvégzik rajtad a szívműtétet ha minimálbéres vagy és akkor is megkapja a gyereked a csontvelő kezelést leukémiásan, ha nincs munkád.
Ahogy te is írtad, ott ezt nem fedezi az alap biztosítás. Vagyis utána nekiállhatsz kifizetni. Itt meg nem.
Az ezzel a probléma, hogy 10 meg 100ezrekről beszélnek ennek kapcsán az emberek mindig, mintha ez olyan sok pénz lenne az egészségügyben. Lsd itt is. De ha egyszer olyan betegséged lesz aminek a kezeléséhez csak a gyógyszer több millió esetenként akár több tíz vagy százmillió forint is lehet, akkor mi lesz? Majd a biztosító szépen meghúzza a vállát, hogy ő azt nem fedezi, vagy csak x részét fedezi. Akkor az a sok ezer ember, akinek most kifizeti az állam mi a pitsát fog csinálni?
Mindenki csak magát nézni, de nem azért fizetsz be pénzt az államnak, hogy azt majd te személyesen később föltétlen visszakapd, hanem hogy működni tudjon a társadalom. Nyilván ha kevesebbet lopnának, akkor jobban tudna működni. De erre nem az a megoldás, hogy akkor legyen anarchia és mindenki magáért felel, akinek meg nem megy az dögöljön rakásra, hanem talán olyan vezetőket kéne választani, akik alkalmasak.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!