Karácsony havi bruttó 1 millió jövedelmeket extrán akarja adóztatni..ez kinek jó?
Én - és sokan még velem- nem kevés energiát tettem a tanulmányaimban, idegeskedtem munka és gyerek mellett tanultam, túlóráztam, míg mások a lábukat lógatták.
És ezért mert én többet akartam és tettem érte most tőlem vesznek el és a lustáknak oda akarják adni?
Ez lenne az új igazság az ellenzék részéről?
A fővárosban bruttó havi 1 milla nem egy nagy vmi...de lassan már vidéken sem.
A logikája szerintem nagyon nem okés...a zöld adó még talán ok aki nagyon szennyez...
de azért az is durva, hogy az ellenzék egyből adóemelésekben gondolkodik... :(
Részemről csalódás, ez a Karácsony pedig szimpi volt egy ideig, de katasztrófa ez a program...
[ma 08:18]: A magasabb jövedelműek közterhekből való nagyobb részvállalása az egykulcsos adórendszerben is megvalósul. Hiszen az 1M forint bruttó jövedelem utáni SZJA ötször annyi, mint a 200e forint bruttó utáni. És ettől a gazdaghoz nem fog hamarabb kiérni a rendőr, ha betörnek hozzá, nem látják el őt hamarabb vagy jobban a kórházban, és a gyereke iskolájában sem lesz jobb a tanítás. (Más kérdés, hogy valószínűleg jobb környéken lakik, magánorvoshoz jár, és a gyerekének fogad magántanárt - de ezeket mind külön megfizeti.) Tehát önmagában nem igaz, hogy az egykulcsos adó nem szolidáris: a többet keresők arányosan nagyobb részt vállalnak a közterhekből.
A progresszív adózás kifejezetten arról szól, hogy a vagyonosabbak ne csak arányosan, hanem még az arányosnál is nagyobb mértékben viseljék a közterheket. Azon lehet vitatkozni, hogy melyik igazságos, melyik méltányos, de nem hiszem, hogy erre van objektív mérce. Az biztos, hogy a felső középosztály nagyon jól jár az egykulcsos adóval. Ugyanakkor iszonytató tanárhiány és ápolóhiány van, ezek egyébként talán a kérdezőhöz hasonlóan tanult emberek, csak éppen alulfizetve, kedvezőtlenül adóztatva, aminek nagyon súlyos következményei vannak. Én nem tudom, mi lenne az optimális Magyarországnak. Nem éreztem ördögtől valónak az egykulcsost a bevezetésekor, de azt se érezném ördögtől valónak, ha visszaállnánk valamilyenfajta progresszívre. (Nincs olyan, hogy "a" progresszív, hiszen egy progresszív adórendszer is lehet jobban vagy kevésbé progresszív, a 2011 előtti 18%-36% már valószínűleg túlzás volt, állítólag nagyon visszafogta a gazdaságot.)
Érvek a progresszív adók mellett
Igazságos újraelosztás
Ha elfogadjuk azt, hogy az államnak feladata a jövedelmek társadalmon belüli újraelosztása, és ez az újraelosztás akkor igazságos, ha eredményeképp a gazdagoktól jövedelem csoportosul át a szegényekhez (vagyis csökkennek a társadalmi különbségek), akkor a progresszív adózás az újraelosztást igazságosabbá teszi. A progresszív adók hívei érvelésük során leggyakrabban erre a hatásra hivatkoznak.
Fogyasztásösztönzés
Az alacsonyabb jövedelműek bevételeik nagyobb részét költik fogyasztásra, mint a gazdagabbak. Ha feltesszük, hogy az adókulcsok kezdetben egyformák (tehát az adó egykulcsos, proporcionális), és a kormány adócsökkentést tervez, de nem olyan mértékűt, hogy mind a szegények, mind a gazdagok részesedhessenek belőle, akkor célszerűbb a szegények adóját mérsékelni, mert az nagyobb mértékben növeli a fogyasztást. A végeredmény egy progresszív rendszer lesz.
Adócsalások kompenzálása
Nem irreális a feltételezés, hogy a magasabb jövedelműek statisztikailag nagyobb mértékben követnek el adócsalásokat, mint a szegényebbek, mert lehetőségük nyílik a csalás „technikáinak” alaposabb megismerésére és alkalmazására. Ekkor viszont a progresszív adók ezeket az adócsalásokat ellensúlyozzák.
Munkára ösztönzés
A munkagazdaságtan egyik fontos következtetése, hogy míg az alacsony jövedelműeket a bérük növekedése több munka vállalására ösztönzi, a magas jövedelműeknél ez a hatás megfordul: bérnövekedés esetén inkább lemondanak munkaidejük egy részéről, és ahelyett a szabadidőt választják. A progresszív adó az alacsony jövedelműek számára alacsony adókulccsal jár, így csak kismértékben csökkenti a bérnövekedés fent leírt hatását; magas jövedelműeknél viszont a nagy adókulcsok éppenhogy a munkára való ösztönzést erősítik.
Automatikus stabilizátor
A progresszív adórendszer az automatikus stabilizátorok egyike. Recesszió idején a jövedelmek mérséklődnek, viszont ezzel párhuzamosan az adókulcs is kisebb lesz, így a nettó jövedelmek mégsem csökkennek olyan mértékben, mint akkor, ha az adókulcs konstans volna. Vagyis a gazdasági válságok nem lesznek olyan mélyek, mint abban az esetben, ha az adórendszer nem lenne progresszív.
Hmm beindult a propaganda a balosok részéről?
Szoftvermérnökök?:D
Mi köze van a tanárhiánynak a progresszív adózásnak?
adózáshoz?
Valaki komolyan azt hiszi, hogy ezt megoldja a problémát?
A tanárhiányt úgy lehet megszüntetni, hogy nem 140 nettót adunk nekik.
13) dehogy 5x annyi.honnan vetted ezt a baromságot?ugyanannyi.
azért fizet többet mert többet keres, viszont mi sem azt mondtuk hogy mindenkinek legyen ugyanannyi a fizetése tehát a pusztán nagyobb összeggel érvelni hülyeség.
Egyébként ez az újraelosztás kérdése is eléggé furcsa dolog. Azt gondolhatnánk, hogy a szegények vannak támogatva a gazdagok adójából, holott ez nagyon sokszor pont nincs így.
A MAGYAR TÁRSADALOMBIZTOSÍTÁSI RENDSZERBEN TÖBBET KÖLTÜNK A MAGASABB KERESETŰEKRE, MINT A SZEGÉNYEKRE
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!