Aki keveset keres, az miért nem vált munkahelyet? Miért a kormányt hibáztatja?
Ismerek egy roma családot, közmunkán éltek. Majd egy idő után a család fiatalabb tagja megunta a léhűtést, elment a megyeszékhelyre egy gyárba állásra jelentkezni.
Felvették, most az egész család abban a gyárban dolgozik, 5x annyiért mint amennyit a közmunka fizetett.
Ezt miért nem tudja minden magyar megtenni? Miért kell siránkozni és életképtelennek lenni?
Változtatni kell, mindenki a saját élete kovácsa.
Ezt azért még boncolgassuk ki, mielőtt lezárjuk a beszélgetést.
"Mert nem megy. A modern ipari civilizáció nem így működik. Tetszik vagy sem, a magyar társadalmi hagyományok nem összeegyeztethetőek azzal, ahogy a világ működik. Fenn lehet tartani erőszakolva egy elavult, utoljára az 1860-as években életképes szemléletet, és elfogadni, hogy sem versenyképes gazdaság, sem jólét nem lesz, vagy feladni, és elkezdeni úgy élni, mint pl. az amerikaiak. Aki erre hőzöngeni kezd, hogy meccsoda, há' ő bizony nem lesz soha olyan, az az első megoldást választotta. Nincs más, csak ez a kettő!"
Ácsi. Nem ez a kettő létezik. Nyugat-Európában teljesen másképp élnek az emberek, mint az USA-ban, és soha nem is kérnének abból a gyökértelenségből, ami arrafelé megszokott. Még a sportéletben sem lehet megtenni Nyugat-Európában azt, amit az észak-amerikai major sportligákban, hogy egyik napról a másikban elcserélnek egy másik városba, mondjuk a kontinens túlsó partjára. Ezt a gyökértelenséget Nyugat-Európában nem fogadnák el. Az amerikai életstílushoz kötni az életszínvonalat meg a versenyképességet meg szintén blődség, Nyugat-Európában a legtöbb országban jócskán magasabb az életminőség, mint az USA-ban. Születéskor várható élettartam alapján még Törökországot sem veri az USA.
Ahogy az sem igaz, hogy csak az amerikai élet és a teljes helyhez kötöttség véglete létezik. Hatékony tömegközlekedéssel, az otthoni munka lehetőségeinek kiterjesztésével a vidéki lakosságot is játszi könnyedséggel be lehet kötni a városi munkaéletbe. Ebben pedig a kormányoknak, államoknak óriási a felelőssége és feladata. Semmilyen magyar társadalmi hagyományokról nincs itt szó, falvak Nyugat-Európában is vannak, csak az agglomeráció hatékonyabban be van kötve a nagyvárosok vérkeringésébe.
63: Le a rabszolgatörvénnyel! ;)
64 Hát én azért az oktatás problémáját sokkal valósabb problémának érzékelem, itt vagy te rá az élő példa, nem tudsz szöveget értelmezni, ez által teljesen ignorálod az érveimet, csak a saját ellenzéki mantrádat nyomod, amit a politikusaid a szádba rágtak.
Nem visszafelé mutogatok, hanem csak bemutatom, hogy mennyire deformálta az emberek mentalitását, az általad istenitett kommunista rendszer és ahhoz hogy ez megváltozzon édeskevés 32 év. Lehet neked nehezebb megérteni, de léteznek hosszútávú problémák, aminek a gyökereihez sok évtizedet kell visszautaznunk a múltba. Azt ne felejtsd el, hogy a múlnak az eredménye a jelen.
U.I: Elég sok feladatott adsz GY.K moderátorainak, nem győzik törölni a személyeskedő agresszív válaszaidat, valamilyen szinten azért megértelek, hiszen, ha az embernek elfogynak az érvei, akkor jön a személyeskedés. :)
Aki nem tudja megkülönböztetni az "ingyenes" és a "díjmentes" szót, az legyen inkább szerény oktatás terén, főleg a szövegértelmezési képességeit illetően. Főleg nem túl szerencsés, ha valaki olyasmit hazudik a másikról, ami pontosan rá igaz. Látom, a fröcsögő kommentedet törölték, az volt a néhai 61-es.
Nem rangsorolom a problémákat, egyik sem zárja ki azt, hogy a másik probléma. Probléma az oktatás, lásd ne tudsz szöveget értelmezni. Probléma emellett a rabszolgatörvény is, amit állításoddal ellentétben nem az "ellenzék" kiáltott ki rabszolgatörvénynek, hanem maguk a dolgozók és a szakszervezetek. A munkahelyi problémákkal szemben pedig sosem a menekülés lesz a válasz, aki a felmondó kolléga helyére érkezik, ugyanazokba a rossz állapotokba fog csöppenni. Társadalmi szinten a menekülés semmilyen tekintetben nem megoldás. Nem csoda, hogy problémamegoldó-készség híján még 32 év után is a visszafelé mutogatás megy a részedről. "a múlnak az eredménye a jelen", hűha, akkor a Kádár-rendszer szerinted semmiben nem felelős, mert akkor a Horthy-rendszer hibái és a nyilasok ámokfutása határozzák meg a Kádár-rendszert. Ami részben még igaz is lehet, a tekintélyelvűségnek van folytonossága Magyarországon, ha a problémákon 32 év alatt egy rendszer nem tud alternatívát teremteni, akkor bizony hosszú távon működésképtelen.
Deformálni itt már az individualizmus deformál. Társadalmi szinten csak a fellépés, a közös fellépés a megoldás a munkahelyi problémákkal szemben, a megfelelő, melósokat védő törvényekkel kiegészülve. Aki pedig elbagatellizálja, hogy évi plusz 150 óra túlórát verhet rá a munkáltató a melósra, az tényleg ne foglalkozzon közélettel.
Tehát egy rendszer rajongója azzal próbál terelni, és a saját rendszerének, illetve szemléletének hibáiról a felelősséget hárítani, hogy az előző rendszer miatt van minden. Viszont akkor az előző rendszer hibái is az azt megelőző rendszer hibái miatt voltak, tehát akkor az aktuális rendszer hibái valójában a kettővel azelőtti rendszer miatt is vannak, sőt, a sor értelemszerűen tovább folytatható. Ez a folytonos felelősséghárító szemlélet pont arra alkalmatlan, hogy egy rendszer az előző berendezkedést bármiben hibáztathassa. A rabszolgatörvény kifejezést amúgy a Magyar Szakszervezeti Szövetség már jóval azelőtt használta, mielőtt a jobboldaliak erről a kifejezésről a saját buborékjaikban értesülhettek volna. Még hogy a túlóráztatás ne befolyásolná az emberek életét. Pfff, gyökér.
Ez ugyanarra a logikátlanságra mutat rá, mint amikor bármilyen fajta díjmentességet kommunistának titulál, majd kétségbeesetten tagadja, hogy akkor - az ő narratívája szerint - Nyugat-Európa kommunista lenne. Nyilván, ha tudna logikusan gondolkodni, nem ott tartana, hogy 32 év után még mindig visszamutogasson és magyarázkodjon.
Éljenek a szakszervezetek! ;)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!