Aki keveset keres, az miért nem vált munkahelyet? Miért a kormányt hibáztatja?
Ismerek egy roma családot, közmunkán éltek. Majd egy idő után a család fiatalabb tagja megunta a léhűtést, elment a megyeszékhelyre egy gyárba állásra jelentkezni.
Felvették, most az egész család abban a gyárban dolgozik, 5x annyiért mint amennyit a közmunka fizetett.
Ezt miért nem tudja minden magyar megtenni? Miért kell siránkozni és életképtelennek lenni?
Változtatni kell, mindenki a saját élete kovácsa.
29 Én jobboldali beállítottságú vagyok te bal. Innentől kezdve ugyan vitázni lehet, de hatni nem igazán fogunk egymásra igy a vitának sem sok értelmét látom. Azzal egyezem, hogy vannak szituációk, amikor az általad felvázolt modellekre van szükség és igenis van olyan, amikor az általam felvázolt jobboldali beállítottságra van szükség.
Visszatértvé az előző válaszodra, szerintem te félreértettél, én nem azt mondtam, hogy 32 év kevés a kapitalizmus felépítésére, hanem azt, hogy az emberek általános mentalitása generációk során változik. Pl vegyünk Jóska Pistát, aki 72-ben születettet egy kommunista rendszerben, az iskolában, a szülök, a szomszédok, a barátok, mind arról beszéltek neki, hogyan lehet érvényesülni a kommunizmusban és elérkeztünk a 90-es évekbe, a nagy privatizáció korszakába, na itt mit tud tenni Jóska Pista, akit egy olyan rendszerbe szocializáltak, ami immáron megszűnt és más játékszabályok vannak? Na ezek a Jóska Pisták mutogatnak ma Gyurcsányra vagy Orbánra (ízléstől függően) ha rossz az életkörülménye. Na most születik Jóska Pistának gyereke, akit szintén arra fog nevelni, amit ő hallott gyerekkorában, viszont a gyerekére ez már kevésbé fog hatni, mint rá, na igy fognak megszűnni fokozatosan a kommunista ideológiák és ez igenis nagyon hosszú folyamat mert egy rendszer fel lehet építeni pár év alatt, de az emberek általános mentalitását nem fogod pár év alatt megváltoztatni.
Én úgy gondolom, hogy neked teljesen igazad van, ha a baloldaliként nézzük a szitut, nekem meg akkor ha jobboldaliként nézzük. Remélem egyszer valamilyen módon meglehet találni az aranyközéputat, addigis marad a bal-jobboldal váltakozása. :)
Ez akkor lenne igaz, ha a Kádár-rendszerben mindenki kommunista lett volna. De nem volt mindenki az. Abszolút nem a Kádár-rendszer szellemiségét látom a mai problémákban, éppen ellenkezőleg, a dzsentri-világ újjászületését, ahogy az általad említett "kommunista nosztalgiát" sem látom a kormány részéről, sőt, a történelmi narratívája ennél már nem is lehetne kommunista-ellenesebb. A gazdasági folyamatok is teljesen az ellenkező irányba mutatnak. Akkor társadalmasították az erőforrásokat, most magánosítják, lásd az önkormányzatok szociális lakásainak privatizálását. Ezek már a kapitalista szemlélet torzulásai.
Ami kérdést illeti, egyáltalán nem értek egyet azzal, hogy a problémák elől menekülni kéne, éppen ellenkezőleg. A problémákat helyben kellene megoldani. Ettől mozdulna előre a társadalom. Attól, hogy valaki felmond egy kibírhatatlan munkahelyen, a helyére érkező naiv új kolléga ugyanazokba az állapotokba fog belecsöppenni. Aztán ő is felmond majd, és ez így folytatódik, eltelik 32 év, és még mindig visszafelé mutogatunk, pedig pont az aktuális folyamatok és az aktuális rendszer nem működik.
Én annak vagyok a híve, hogy a problémákat helyben oldjuk meg. Erős szakszervezetekre van szükség, a problémák ellen közös fellépésre. A kérdező egy individualista választ sugall, amely az egyénnek talán nyújthat megoldást - neki sem biztos, mert az új munkahelye sem feltétlenül lesz kedvezőbb, ha sehol nem lépnek fel a problémák ellen -, társadalmi szinten semmiképp. Az erős szakszervezetekben, a helyi megoldásokban hiszek, nem a menekülésben, és ez pont az individualista szemlélettel áll szemben, amit már ez a rendszer áraszt magából.
Érdekes ez a jobboldal. Szerintük nem felelős a kormány abban, ha évente 400 óra túlórát hozzád vághat a munkáltató. -.- Válthatsz munkahelyet, de máshol is hozzád vághatják. Felállhatsz és elmehetsz, de ha rendszerszinten dolgozóellenes a jogi környezet, a következő munkahelyeden is meg fogod szívni. Amúgy szórványosan van példa szakszervezetek alakulására, de nagyon ritka. Én is a szakszervezeteket támogatom, de nagyon ritka. Pont a szocialista mentalitást hiányolom, és pont ez nincs. Mindenki kussol, mindenki tűr. Amúgy ahol alakul szakszervezet, ott látványosan javulnak is a munkahelyi állapotok.
A helyes megoldás az, hogy a magyar ember szomjazza az autoriter rendszert. Teljesen mindegy, hogy Orbán, Kádár, Horthy, Ferenc József. A lényeg, hogy csattogjon a gumibot. Legyen mindenkinek szar, hogy mindenkinek biztonsággal lehessen nyüszíteni, hőbörögni és bizonygatni, hogy nem az ő hibája. A magyar egyszerűen megőrül, ha szabadságra kerül. El sem tudja képzelni, hogy lehet úgy élni, hogy nem igazoltatnak az utcán, vissza lehet szólni a rendőrnek, meg lehet panaszolni a méltatlan bánásmódot, és a kormány nem mindenek felett álló főhatalom, hanem megválasztott képviselők, akik szolgáltatást nyújtanak, és nem uralkodnak. Mellesleg pedig az összes hivatal, hatóság ugyanígy, nem szívatásra és zaklatásra szolgál, miközben meg van győződve önnön tévedhetetlenségéről, hanem kvázi piaci alapon - legalábbis a piaci szektorban tapasztalható mentalitással - látja el feladatait.
A magyar ember nem tudja értelmezni, ha nincs csendőr, börtön és az élet minden területét szigorúan szabályozó uralkodó. Ha ilyen környezetbe kerül, vagy azonnal elkezdi lebontani, mert "rossz", vagy nyüszítve fut vissza a jól megszokott kárpát-medencei akolmelegbe, ahol nyugodtan lehet szenvedni és acsarkodni, ahol nem zavarják az életet olyan liberális hülyeségek, mint pl. elemi együttélési szabályok. Ahol jól végig lehet vágni a gyereken, ha pimasz, el lehet döngetni az asszonyt, meg lehet fúrni a kollégát, fel lehet rúgni a biciklistát, kirohanni furkósbottal a házból, ha valaki kutyasétáltatással zavarja a nyugalmat, és hüppögve sírni a rendőrnek, ha ma éppen az erősebb kutya sétált arra.
Magyarország az életképtelen, buta prolik hazája. Mindenki más rosszul érzi magát benne.
34: Akkor az orbáni rezsim a te rendszered. Ennél neoliberálisabbat nehezen kapsz. Most éppen az önkormányzatok szociális lakásainak privatizálásán ujjonghatsz. Minek is a szociális lakás. Minek is megfizethető lakhatást a fiataloknak, amíg nincs pénzük saját lakásra. Lakjon csak 30 éves korában is anyucinál...
Ott még valóban nem tartanak még a neoliberális Orbánék sem, hogy privatizálják a hatóságokat. Igen, a rendőrség mondjuk még nincs privatizálva. Afelé haladunk, hogy az ilyen vágyaid is teljesüljenek. :D Aztán ha meg tudod fizetni saját zsebből, megvédenek, ha nem, akkor nem. Máris kész a banánköztársaság. Vagy mondjuk privatizálnák a tűzoltóságot. Fizettél érte? Ha igen, oltanak. Ja, nincs rá pénzed? Akkor szevasz. Ja, hogy akkor az egész város leég? Nem baj, majd a piac megoldja. :D A hadsereg privatizálása is mókás lenne. Ebben Magyarországnak azért van történelmi tapasztalata, a kiskirályok korából. Na, az lenne a liberális paradicsom. Ott aztán nem volt állam. Ja, ha nincsenek szabályok, összeomlik a társadalom? Hát ez a Csák Mátékat nem érdekelte.
Amúgy tényleg egy vicc, hogy ezek a neoliberális hülyeségek így elharapóztak Magyarországon. Ehhez képest a fejlett világban pont az ellenkező tendenciák érvényesülnek. Olaszországban visszatársadalmasították az autópályákat. Eddig egy magáncég üzemeltette, jó drágán. Nyilván, profit-orientált cég, kénytelen az általa nyújtott szolgáltatásokon nyerészkedni. Éppen ezért nem szabad kulcsfontosságú területeket egy az egyben átengedni a profit-orientált cégeknek. Ha az állam jól megadóztatja a gazdagokat, csomó fontos területen megfizethető szolgáltatásokat tud nyújtani mindenkinek. Úgy visszatársadalmasították az autópályákat, mint a szél. Magyarországon meg már az se elég liberális, ha már tényleg szinte nullára csökkentik a szociális lakásokat. Igazi banánköztársaság...
36: Nem Orbán miatt, hanem a neoliberális szemlélet miatt. Ott is probléma ez. Látod, Bécsben ez már nem probléma. Nem is látsz hajléktalanokat fetrengeni az aluljáróban, és nem is úgy néz ki az aluljáró, mint egy háborús övezet. Egyébként amikor Orbánt hibáztatják, valójában nem Orbánnal van közvetlenül bajuk, hanem a kormányzás mögött levő szemlélettel. Legfeljebb ezt nem tudják kifejteni, és nincsenek kézzelfogható ismereteik vagy ellenpéldáik, hogy ezt konkrétan megfogalmazzák. Egyáltalán nem egy mucsai dolog a részükről, hogy a döntéshozókat kritizálják, legfeljebb ezt nem mindenki tudja pallérozottan megtenni. De ha te egy "rabszolgatörvényben" nem látsz orbáni felelősséget, akkor jó nagy gyökér vagy.
Tudom, hogy hogy értetted, nem kell játszanod az agyadat, csak baromságot írtál. A német, osztrák, svájci államvasutak a legszínvonalasabbak a világon. Csak te, csökött agyú neoliberális, az "állam" mellé rögtön negatív képzeteket társítasz. Rosszul működik az állam, ha rosszul működtetik. Ha a magáncéget rosszul működtetik, az is rosszul fog működni. Egy jól működő államot a közszolgáltatások terén semmi nem üt. Attól, hogy fizetőssé tették az egyetemeket Magyarországon, még nem lettek jobbak az egyetemek. Csak ugyanaz a szolgáltatás az emberek elsöprő többsége számára sokkal drágább lett, mert közvetlenül fizethetnek érte, míg egy progresszív adórendszeren keresztül olcsóbban hozzájuthatnak sok fontos szolgáltatáshoz. Baromság ez az államfóbia.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!