Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Az afrikai (vagy más) elmarado...

Az afrikai (vagy más) elmaradott országok fognak valaha is legalább ugyanolyan szinten élni, mint mi most, vagy már mindig ilyen szegények maradnak? Ha igen, mikor?

Figyelt kérdés
Akkorra már ugyanolyan elmaradottnak fognak számítani az európai országokhoz képest?
2011. máj. 15. 23:04
1 2 3 4 5 6
 41/57 anonim ***** válasza:

18:36-os kommentemhez javítás:


"1871-ben került sor a több tucat német fejedelemség egyesítésére, amelyek addig még formálisan sem tartoztak egy szuverén uralma alá."


Inkább úgy mondanám, hogy "...amelyek addig formálisan ugyan a német-római császár alá tartoztak, de ez nem reálpolitikai szempontból nem jelentett sokat. Gondoljunk például a harmincéves háborúra."

2011. máj. 18. 18:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 42/57 anonim ***** válasza:

Megint félreértettél.

A német-olasz minta és a magyar között egy lényeges különbség van.

Az előbbi, mint te is említetted, a 19. század közepe előtt nem létezett, mint egységes állam. Németországban ott volt a császár, de ő inkább amolyan szupranacionális vezető volt, mint államfő. Ily módon nem is meglepő a különállás.

Magyarország viszont mindig is egységes volt. Legalábbis olyan tekintetben, hogy a megyék az ország részei voltak.

A német, olasz, illetve spanyol államok szuverén államok voltak, melyeknek meg volt a saját struktúrájuk. Ezek az államok később egyesültek, de akkor az etnikum azonosságán kívül semmi közük nem volt egymáshoz.

A magyar vármegyék viszont nem voltak függetlenek és nem is akartak azok lenni. A vármegyék alapvetően egyfajta föderalista szervezetet alkottak. Ők voltak a "szövetségi államok", ami fölött állt egy "központi hatalom". (Eleinte a király, 1526 után már egyre inkább a megyei követekből álló országgyűlés). Ennek tükrében a warlordos példád közelebb áll ahhoz, amit mondani akarok, de még az sem stimmel. Az angoloknál az earlek a király kezének meghosszabbításai voltak a shirekben. Bár nem osztogatott nekik parancsokat, de ez akkor is inkább egy felülről szerveződő rendszer volt. A magyar rendszer viszont, Hunyadi Mátyás halála után, alulról szerveződött. Voltak a vármegyék, akik az országgyűlésen keresztül működtek együtt. Nem az országgyűlés gyakorolta a hatalmát a vármegyéken keresztül. Remélem érzékelhető a különbség.

Olyan szempontból helytálló a warlordos példád, hogy Franciaországban a 9. és a 13. század között valóban ez ment. Akkor ott valóban ilyen libertiánus rendszer uralkodott. De nekik nem jött be, ezért a 13. századra kis alakult egy olyan állam, mint az angoloknál, amit már fentebb leírtam.

Nekünk viszont bevált és csak az I. világháború és Trianon zúzta szét.

De még egyszer, letisztázva, a német-olasz-spanyol példa azért nem azonos a magyarral, mert az előbbi legfeljebb államszövetség, az utóbbi viszont egyfajta szövetségi állam. Nem egy a kettő.

A német államok azért működtek együtt (már amennyire együttműködtek), mert több állam szövetsége hatékonyabb, mint egy egyedül álló állam. Magyarország viszont sosem volt 52 állam szövetsége. A megyék nem akartak függetlenek lenni. Elfogadták, hogy van egy király, akinek van egy jogköre, habár ezt igyekezték minél szűkebbre szabni. A német államoknál a császár csak egy amolyan szupranacionális vezető volt. Kb. mint a pápa. Ő volt az államszövetség vezetője. Magyarországon viszont a király olyan volt, mint ma egy köztársasági elnök, aki mellett viszont nincs miniszterelnök, hanem a miniszterelnök szerepét a megyék szétosztják maguk között a saját területeikre.

Mellesleg azért beszélek inkább Magyarországról, mert itt élünk, az itteni helyzetet kell megoldanunk. Hiába elemezném azt, hogy Angliában miért működik a demokrácia, mert nálunk attól még nem fog működni, hogy értjük, hogy ott miért működik.

Ezzel pedig átkötném a konfuciánizmus-kritikádhoz a témát. Valóban közelebb állunk a demokratikus színvonalhoz, mint Szomália, de, ha ezt mondjuk egy teszthez hasonlítanánk, ami felméri az alkalmasságodat és 50%-tól megfelelt (kettes), akkor hiába kap Magyarország 40%-ot, míg Szomália csak 10-et, mindkettő elégtelen.

Érted mire akarok kilukadni?

2011. máj. 18. 18:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 43/57 anonim ***** válasza:
Ja, és hozzátenném, hogy a vármegyerendszer nem középkori struktúra. Középkori eredetű, de még az újkorban is tökéletesen működött.
2011. máj. 18. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 44/57 anonim ***** válasza:
Értem mire akarsz kilyukadni. Egyet ettől még nem értek veled. Kár hogy egy olyan nagy tudású fiatal ember, mint amilyen te vagy, nem hisz a demokráciában.
2011. máj. 18. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 45/57 anonim ***** válasza:

Hiszek a demokráciában.

Viszont Magyarország számára az angolszász típusú liberális parlamentáris demokrácia nem működőképes.

Angliában működik. Amerikában működik. Franciaországban működik. Németország, Ausztria és Olaszország még képes átvenni. Japán még magát a politikai rendszert képes átvenni. Magyarország, Szlovákia, Szerbia, Románia és a térség többi országa viszont már nem.

2011. máj. 18. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 46/57 anonim ***** válasza:
De hiszen átvettük, átvették, Magyarországon stabilizálódott a demokrácia! Ha nem így lett volna, a 2006-os magyarországi események rendszerválsághoz vezettek volna. De nem: a köztársaság bebizonyította, hogy stabil, és a_rendszer_keretein_belül_képes_kezelni_a_krízishelyzeteket.
2011. máj. 18. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 47/57 anonim ***** válasza:

"De hiszen átvettük, átvették, Magyarországon stabilizálódott a demokrácia!"


Én nem úgy vettem észre.

Az, hogy működik, nem jelenti azt, hogy stabil is.

nem abban kell mérni a stabilitást, hogy nem vonul ki a nép hőbörögve az utcára a választásokkor és lincseli meg az összes politikust, hanem pl. a politikai kultúrában, ami Magyarországon gyakorlatilag nincs.

Egy tanárom mondta egyszer, hogy demokrácia csak ott van, ahol demokraták is vannak. Magyarországon jó, ha a lakosság tiz

2011. máj. 18. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 48/57 anonim ***** válasza:

Bocs. Túl hamar elküldtem.


Szóval, Magyarországon jó, ha a lakosság tizede demokrata.

Már idéztem a Jobbikosok álláspontját, de a többi párt hívei sem jobbak, max. nem ennyire pofátlanok.

Ez nem demokrácia.

Ha kifested egy ház falát, lecseréleg az ablakokat és a cserepeket, attól még hiába néz ki kívülről jól, ha belülről rohad.

1920 és 1938 között is működött a demokrácia. Aztán kaptunk a nyakunkba egy jó kis nyilas rezsimet és 40 év kommunistának nevezett diktatúrát.

2011. máj. 18. 23:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 49/57 anonim ***** válasza:

Igazad van, hogy az informális intézmények szintjén, tehát a demokratikus normák társadalmi konszolidálódása terén még messze le vagyunk maradva Nyugat-Európától.


De a demokratikus konszolidációt nem ebben az egy dimenzióban mérjük, és a demokratikus konszolidációt nem a nyugat-európai országokkal történő összehasonlítás alapján határozzuk meg.


A politikai (formális) intézményrendszer Magyarországon teljes mértékben demokratikus, és erős, önszerveződésre képes a civil társadalom, ami a demokratikus berendezkedés egyik fontos indikátora. A pártok rendesen működnek, az egyéb (nem demokratikus körülmények között a hatalomra igényt formáló) aktorok, például a hadsereg, a titkosszolgálat vagy az egyházak elfogadták a játékszabályokat és nem formálnak igényt a hatalomra.

2011. máj. 18. 23:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 50/57 anonim ***** válasza:

Értem mit akarsz mondani, és ezzel már meg is változtattad részben a gondolkodásmódomat, de nem győztél meg.

Abban, amit írsz, maximálisan igazad van, és te nyilván jobban is értesz hozzá.

Azt (már) nem tagadom, hogy a demokrácia megvalósítható Magyarországon, de azt továbbra is fenntartom, hogy az angolszász-típusú liberális parlamentáris demokrácia nem.

Hogy tisztán lásd, amit én felvázoltam, az is egyfajta demokrácia. Lengyelországot abban a korszakban, amikor a megállapítás szerint "az anarchia tartotta fenn" nemesi közársaságnak nevezi a tudomány. Magyarországon pedig a Trianont megelőző évszázadokban rendi demokrácia volt.

Mindkettő működött. Hellyel-közzel. Megint hangsúlyozom, nem azokat sírom vissza, viszont, a maguk idején, sokkalta működőképesebbek voltak, mint ma a liberális demokrácia itt, Kelet-Közép-Európában.

Maga a struktúra valóban működik, de ha a mentalitás nincs meg hozzá, akkor nem lehetünk képesek arra alapozva jólétet létrehozni.

A politikai kultúránk pedig olyan jellegzetesen kelet-közép-európai, hogy az, bár megváltoztatható, "nyugatosítható", de azzal a magyarságunk egy részét (vagy egészét) vesztenénk el.

Ez persze nem lehetetlen, de marha nehéz. Egy nép nem adja fel egykönnyen a sajátosságait.

Viszont, az alapkérdéshez is hozzáfűzve valamit, Afrikában még annyira sem működőképes, mint nálunk.

2011. máj. 19. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!