Mária Ántoanett hírhedt mondását, miért mosdatják a XXI. sz-i liberálisok?
„S'ils n'ont pas de pain, qu'ils mangent de la brioche.” Azaz ha nincs kenyér, egyenek kalácsot. Ezt Mária Ántoanett mondta, amikor a szegények éhezése felől kérdezték, hogy tudna-e segíteni az éhező francia polgárokon. Annak idején gimnáziumban még a szocialista évek alatt ezt ugyanígy tanultunk ahogy évszázadokon keresztül. Az uralkodónő megvetéssel és közönnyel viseltetett a szegény néprétegekkel, amiért azok fellázadtak és ledöntötték a Bastillét. Ahogyan az logikus is.
Valamikor a rendszerváltás után, amikor már eltünt a szocializmus mindenhol és előretört a régi arisztokrácia iránti vágy, akkor feltűntek újabb értelmezések is. Azt lehetett hallani történészektől, hogy nem is mondott soha ilyet Ántoanett. Semmilyen újrégészeti lelet nem kerül feltárásra, az ég világon semmi sem változott csak a trend. Egy letűnt korszakot kezdtek ismét imádni.
Mária Antoanett olyan uralkodónő volt, akire a mai középrétegek felnéznek. Nem szólt bele férje uralkodásába, ugyanakkor ugyanazokkal a fényűző megnyilvánulásokkal rendelkezik, mint a mai emberek. Szerette a partikat, szőke volt, szórta a pénzt, fényűző életet élt, sok kastélyt látogatott. Egyszóval a mai középréteg azonosulni tud vele.
Érdekelt, hát az ELIT-nek hogy pozitív színben tüntesse fel őt, hogy jó véleményen legyenek a mai emberek a gazdagokról, mert így jobban elfogadják a mai gazdagokat és így a minden napi élet megszorításait, nélkülözéseit, éhínségét, ostobaságait pl migráció. Hiszen azt mondják az emberek, hogy jajj ők milyen jók voltak régen is. Semmi rosszat sem akartak a szegényeknek, most is ilyenek bizonyára.
- - -
Manapság, amikor már történelmi tényekkel alátámasztva nem lehet azt mondani, hogy ilyet nem mondott Antoanett, úgy értelmezik a mai történészek, hogy ráhúzzák egy korabeli rendeletre. Amikor ugyanis háborúk miatt nem volt kenyér, akkor sokkal rosszabb minőségű korabeli kalácsot kellett sütni az éhező parasztságnak. Viszont Antoanett idejében nem volt erről szó. Volt bőven kenyér, csaupán nem tudták megvenni. Ezt jól tudta Antoanett is. Nem is lett volna releváns, ha arra gondolt volna, hogy ingyen adjanak kalácsot a népnek. Itt egyszerűen az a szimpla arisztokrata gúny világlik ki, amit korábban elfogadtak a történészek. Ha nem tudnak enni (azaz venni) kenyeret, egyenek hát kalácsot (vagy amit akarnak).
Egyrészt nem biztos, hogy ezt így mondta, utólag írták le, hogy mondott ilyen, méghozzá Rousseau írta, aki nem volt valami királyság barát.
Másfelől volt ekkor egy francia törvény, hogy ha a pékségekben elfogy a kenyér, akkor kötelező a jobb minőségű, finomabb pékárut (pl. a kalácsot) ugyanannyiért adniuk, mint a kenyeret. Ez a erre vonatkozik.
Nem vagyok liberális, ezt úgy mondom...
A hölgy neve: Marie Antoinette.
Aztán valóban gond volt az élelmiszerellátással.
Az Anciem Regime bukásához több dolog is hozzájárult, ezek egyike a korban viszonylagos túlnépesedés. Ez elsősorban az Újvilágból behozott nagy energiatartalmú növények elterjedésének volt köszönhető, egy évszázad alatt megugrott a népszaporulat és elérte azt a határt, amelyen túl a feudális termelési viszonyok közepette nem tudtak elegendő élelmet termelni.
Állandóak voltak az éhséglázadások, folyamatossá vált az infláció. Egyre, másra hozták a pénzügyi reformokat, amelyek nem lehettek sikeresek.
Nem értették, mit kellene tenni, ez az ominózus mondás is szimbolizálja a teljes értetlenséget, mi már tudjuk, hogy a nemességnek el kellett vesztenie a sok évszázados hatalmát, ki kellett alakulnia a kapitalizmusnak a válság megoldására, az egész társadalom szerkezetének meg kellett változnia.
Annyiban egyetértek a kérdezővel, hogy manapság is mintha kissé hasonló lenne a helyzet, mindenhol általános elégedetlenség van, tüntetések, lázongások, gazdasági és politikai érdekellentétek, amelyek olyan szinten vannak, hogy sokan már a kapitalizmus csődjét sejtik ebben.
Azt mi sem tudjuk, mi lenne a megoldás, illetve most is állandósult az infláció, túlnépesedés van, a gazdaságban egyre nagyobbak a problémák, nő a különbség a társadalmi rétegek között, a gazdagok egyre gazdagabbak lesznek, a szegények meg szegényednek világviszonylatban, ezt lehet látni a keresetek, vagy a vagyoni helyzet eloszlásában.
Újra kellene a társadalmi szerződéseket fogalmazni, de nem tudjuk, milyen módon, milyen rendszer lenne alkalmas a továbblépésre.
A kommunizmus nem volt életképes, a kapitalizmus egészével vannak problémák, itt már csak ideig, óraig segítenének a reformok is, vagyis lehetséges, hogy ugyanabban a cipőben járunk, mint akkoriban, természetesen a markáns különbségek figyelembe vételével.
Nem a zsemle kicsi, elvtársak, hanem a pofátok nagy!
Elnézést, ideológiailag képzetlen vagyok én ehhez..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!