Kezdőoldal » Politika » Külföldi politika » Mária Ántoanett hírhedt...

Mária Ántoanett hírhedt mondását, miért mosdatják a XXI. sz-i liberálisok?

Figyelt kérdés

„S'ils n'ont pas de pain, qu'ils mangent de la brioche.” Azaz ha nincs kenyér, egyenek kalácsot. Ezt Mária Ántoanett mondta, amikor a szegények éhezése felől kérdezték, hogy tudna-e segíteni az éhező francia polgárokon. Annak idején gimnáziumban még a szocialista évek alatt ezt ugyanígy tanultunk ahogy évszázadokon keresztül. Az uralkodónő megvetéssel és közönnyel viseltetett a szegény néprétegekkel, amiért azok fellázadtak és ledöntötték a Bastillét. Ahogyan az logikus is.


Valamikor a rendszerváltás után, amikor már eltünt a szocializmus mindenhol és előretört a régi arisztokrácia iránti vágy, akkor feltűntek újabb értelmezések is. Azt lehetett hallani történészektől, hogy nem is mondott soha ilyet Ántoanett. Semmilyen újrégészeti lelet nem kerül feltárásra, az ég világon semmi sem változott csak a trend. Egy letűnt korszakot kezdtek ismét imádni.


Mária Antoanett olyan uralkodónő volt, akire a mai középrétegek felnéznek. Nem szólt bele férje uralkodásába, ugyanakkor ugyanazokkal a fényűző megnyilvánulásokkal rendelkezik, mint a mai emberek. Szerette a partikat, szőke volt, szórta a pénzt, fényűző életet élt, sok kastélyt látogatott. Egyszóval a mai középréteg azonosulni tud vele.


Érdekelt, hát az ELIT-nek hogy pozitív színben tüntesse fel őt, hogy jó véleményen legyenek a mai emberek a gazdagokról, mert így jobban elfogadják a mai gazdagokat és így a minden napi élet megszorításait, nélkülözéseit, éhínségét, ostobaságait pl migráció. Hiszen azt mondják az emberek, hogy jajj ők milyen jók voltak régen is. Semmi rosszat sem akartak a szegényeknek, most is ilyenek bizonyára.


- - -


Manapság, amikor már történelmi tényekkel alátámasztva nem lehet azt mondani, hogy ilyet nem mondott Antoanett, úgy értelmezik a mai történészek, hogy ráhúzzák egy korabeli rendeletre. Amikor ugyanis háborúk miatt nem volt kenyér, akkor sokkal rosszabb minőségű korabeli kalácsot kellett sütni az éhező parasztságnak. Viszont Antoanett idejében nem volt erről szó. Volt bőven kenyér, csaupán nem tudták megvenni. Ezt jól tudta Antoanett is. Nem is lett volna releváns, ha arra gondolt volna, hogy ingyen adjanak kalácsot a népnek. Itt egyszerűen az a szimpla arisztokrata gúny világlik ki, amit korábban elfogadtak a történészek. Ha nem tudnak enni (azaz venni) kenyeret, egyenek hát kalácsot (vagy amit akarnak).


2020. jan. 23. 11:30
1 2 3 4
 1/38 anonim ***** válasza:
96%

Mária Antónia, ha már magyarosan akarod leírni.

A másik: ha a kifejezést pontosan akarjuk lefordítani, akkor állítólag brióst ajánlott. Egyébként a kijelentést már a 19. századi francia történészek sem vették komolyan. Könnyelmű volt és felületes, de nem hülye, tisztában volt azzal, a kalács és a briós drágább, mint a kenyér.

2020. jan. 23. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/38 A kérdező kommentje:
Igazad van és köszönöm a tartalmas választ kedves *1!
2020. jan. 23. 11:50
 3/38 anonim ***** válasza:
91%

"Volt bőven kenyér, csaupán nem tudták megvenni."


ez így nem igaz. ha volt kenyér, akkor azt meg is tudták venni, a kényér ugyanis kötött áras volt, pontosan a jelentősége miatt, nem a pék döntötte el, hogy mennyiért adja.

ráadásul volt egy olyan törvény is, hogy ha a péknek nincs kenyere (mert pl. úgy döntött, hogy a sokkal jövedelmezőbb kalácsot süti a lisztből), akkor a kalácsot (vagy valami hasonlót) kellett kenyér áron adnia.

(hasonlóan ahhoz a mai német törvényhez, ami előírja, hogy legalább egyféle üdítőnek olcsóbbnak kell lennie bármilyen szeszes italnál minden német vendéglátóhelyen, hogy akinek kevés a pénze, az ne legyen rákényszerítve a piálásra)


szóval, ha mondott is ilyet, az egyáltalán nem azt jelentette, amit te képzelsz...

2020. jan. 23. 11:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/38 hollófernyiges ***** válasza:
85%
Azért figyeljük meg azt a könnyedséget, amivel a kérdező tetszőleges témát tud egybekötni a liberálisok szidásával.
2020. jan. 23. 12:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/38 Andizsuzsi ***** válasza:
89%

ma 12:15


Pont azt akartam én is megkérdezni, hogy hogyan jönnek Marie Antoinette-hez (aki nem mellesleg nem volt uralkodónő) a XXI. századi liberálisok.

2020. jan. 23. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/38 anonim ***** válasza:
81%

Több probléma is van itt kérdező.

1. Egy konkrét személy szűk körben (hol máshol) elhangzott mondását pontosan legyezni - ez meglehetősen ritka jelenség. Más szavakkal, nem érdemes rágódni rajta, vagy mondta vagy nem, kideríthetetlen. A jelenség, amit a mondás takar, azonban valós és létező.

2. Nem jött elő a régi arisztokrácia iránti vágy. Semmiféle ilyen jelenség nincs és nem volt. Ami van, egyes emberek szeretnének komoly hatalomhoz jutni, hogy kényükre tehessenek, amit akarnak. Itt is két fontos típust érdemes megkülönböztetni. Ez egyik ezt abnormálisan gyorsan és főleg megalapozottság nélkül szeretné, ezt nevezhetjük diktátortípusnak az összes kísérő jelenségével együtt. A másik a vállalkozó típus, ennek alappéldája Ford, ez a típus azonban apránként, a főbb törvények hozzávetőleges betartásával teremti meg lehetőségeit, nagyjából a 2-3. generáció lesz olyan, aki majdnem bármit tehet. Ha közben végig kedvező a közeg. Itt is vannak kísérőjelenségek. Mindkettőnél megjelenik az egyházzal való összefonódás, ez nyilvánvaló, hiszen ugyanabban érdekeltek, azonban egyik a fizikai, másik a lelki megdolgozásban profi.

3. A gazdagokat egyáltalán nem érdekli a szegények róluk kialakított véleménye. Egyetlen dolog érdekli, a hatalom megtartása, ezért ha úgy látja, e célt az alamizsnaosztás segíti, akkor habozás nélkül oszt. Lásd rezsicsökkentés.

4. Itt sem a kenyér sem más felszínes dolgok nem játszanak szerepet, ez csak szlogen, amire néhányan ugranak. És akinek szüksége van erre az "ugrásra" az hangoztat. Mindig és mindenkor, természetesen a kor igényeihez igazodva.

5. Ami a kérdést vélhetően kiváltotta, a hazai helyzet. Ezt se kenyérrel, se történelmi "igazsággal" se más szlogennel nem lehet kezelni. Helyette a társadalmi mozgások megértése után lehet elgondolkodni azon, mi tudná a jelen konkrét embertömeget más megfontolásra és cselekvésre bírni. Az még további ismeretet igényel, hogy mi legyen az a bizonyos cselekvés. De mindent meg kell előznie a cselekvés akarásának. Ma erre semmi hajlandóság nincs. Az emberek lehetetlennek tartják a változást, és ezt még saját nyomoruk megéléses sem képes megváltoztatni.

2020. jan. 23. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/38 anonim ***** válasza:
79%
A mi töritanárunk szerint egyszerűen azért mondta ezt a királyné (nem uralkodónő volt), mert fogalma sem volt, hogyan élnek a szegények, a maga gazdagságával el sem tudta képzelni, hogy valaki egy kenyeret ne tudjon megengedni magának.
2020. jan. 23. 13:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/38 anonim ***** válasza:
92%
Hogy a p..ba jönnek ehhez a liberálisok?
2020. jan. 23. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/38 anonim ***** válasza:
88%
Szegény Ántoanett talán azt sem tudta, hogy mi a különbség a különböző pékáruk között, azt se, hogyan lehet ezekhez hozzájutni meg hogy mindehhez pénz is kell, hiszen erre saját édesanyja sem tanította meg, meg nem is volt szüksége se pénzre, se másra, hiszen minden bőségesen állt rendelkezésére mindaddig, míg fejét el nem választották a törzsétől.
2020. jan. 23. 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/38 anonim ***** válasza:
83%

Én liberális vagyok és nem mosdatom.

Na, ilyenkor mi van?

2020. jan. 23. 13:47
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!