Kezdőoldal » Politika » Hadsereg, hadvezetés » Szerintetek melyik tank volt...

Szerintetek melyik tank volt a legjobb a II. VH-ban? Miért?

Figyelt kérdés

Szerintem vagy a T34-es

vagy a Sherman



2013. jan. 1. 18:23
1 2 3 4 5 6
 31/58 anonim ***** válasza:
Itt van egy link arról amire szerintem Patria gondol: [link]
2013. jan. 5. 16:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 32/58 anonim ***** válasza:

Nem értünk egyet,de nem is ez cél.

A T34 tipust megismerve,annak nagyon kedvező tulajdonságait

értékelve kezdte a német hadvezetés az ehhez hasonló döntött páncélzatú Párduc tipus kifejlesztését.

Ez egy koppintás volt,nem a németek saját ötlete.A kényszer vitte rá őket,nem azért mert a Tiger-I rossz volt.

A német hadvezetés régen foglalkozott a gondolattal,hogy a gyártást egy gazdaságosabban üzemeltethető típussal egészítse ki.A T34 nagy sikere,és az ezzel való találkozás után döntöttek ők is a 45'-kal megdöntött frontpáncélzat mellett.Ez egy átalakított Maybach motoros,

T34 volt valójában,egy Tigrisben bevált jó löveggel.

Nem a németek saját ötlete volt,hanem kényszer.Ettől még nagyon jó volt,de a Tigris-t nem tudta utolérni.

Minden komoly csatában a Tigrisnek kellett a hátán vinni

a győzelmet.

2013. jan. 5. 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 33/58 anonim ***** válasza:
Nagyon tudom ajánlani annak aki azt hiszi a Tigris jobb volt a Párducnál: [link]
2013. jan. 5. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 34/58 Pro Patria ***** válasza:
63%

16:48

Amiket írok, azokkal nem lehet "nem egyetérteni", tények. A Tigris minden szempontból gyengébb volt, mind páncélzatban, mind tűzerőben. De ha van cáfolat, szívesen veszem.

Az érvelésed több ponton is hibás. Egyfelől abban, hogy a Párduc nem a Tigris leváltására született, nem későbbi fejlesztés, hanem a kettő párhuzamosan készült el. Így a Tigris eleve egy zsákutca volt.

A másik, ami hiba az írásodban, hogy a Párduc a T-34-esre alapult, nem saját ötlet volt. Valóban, sokat átvett belőle. De ez abból a szempontból, hogy mi volt a II. világháború legjobb tankja, lényegtelen. A T-34-esnek pedig például a futóműve volt amerikai eredetű.

2013. jan. 5. 19:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 35/58 anonim ***** válasza:

Már ne haragudjanak,de a kiállításon,amit láttam nem ez jött le.

Minden dandárt,parancsnokostul mindíg,Kurszkot is beleértve a Tigrissel vezettek be.

A többi csak ezután jött.

"A kurszki-offenzíva hamarabb kifulladt volna a német oldalon,ha nem Tigrisekkel vivják".Ezt konkrétan ott

olvastam,egy német történészt idézve.

Ehhez jön amiről már beszéltünk,hogy ebben a tipusban szerepeltek a legjobban a német páncélos" ászok".

Zsákutca volt ugyan,de olyan jó volt hogy ez tartotta a keleti arcvonalat.Ha megtudták hogy Tigris is van a közelben,autómatikusan a nyugatiak 6-db-os veszteségel számoltak.A T 34-es jobban el tudott velük bánni,mert az a Tigrissel együtt a két legjobb volt.Ezt a Wermacht is tudta,és Manstein is tartott az orosz tankoktól./Emlékirataiban irta/

2013. jan. 6. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 36/58 anonim ***** válasza:
0%

Nem akarok már a TIGRIS-ről regényt,de ami még eszembe van

röviden: A Panthereket az OKWD a Kurszki "Citadella" hadmüveletben vetette be először.Ezzel a tipussal töltötték fel a páncélos hadtesteket/nagy hiba volt erre várni,mert Manstein azonnali támadásával akkor elsöpörhették volna az ott levő, kimerült szovjet páncéloserőket,de Hitler nem engedte/.

A Pantherek bemutatkozása nem volt sikeres,sokat megsemisítettek,müszaki hibák is tarkították a képet,valamint az oldalvédelme is gyenge volt,amire a szovjetek rájöttek/.Sok Tigris is odaveszett,mert egy magaslatért folytatott harcban aknamezőre futottak,tehát nem kilövések miatt/.

Azonban amiért ezt a blogot írom: Egy osztrák parancsnok

Franz Staudegger TIGRIS-ben elért hihetetlen sikere.

A csatlakozási pontot elvétve egy közel 50 darabból álló

T-34-es dandárba sétált bele,és ezekből 22 db-ot megsemmisített azon nyomban, közben maga is több találatot kapott,de a páncélzatát nem tudta egyik sem áttörni.

Ezek, a veszteséget látva visszavonultak,igy Staudegger teljesítménye annyira egyedi, hogy mai ésszel felfoghatatlan.Staudegger Tigrisével egyedül egy orosz taktikai csapást akadályozott meg./Ezeket akkoriban teljesen elhalgatta a nemzetközi propadanda/

A Führertől ezért ajándékba kapott egy VW-Kafer személyautót,és a tölgyfalombokat is megkapta,akkor elsőnek a páncélosparancsnokok közül.

"A TIGRISBE csak az volt a jó,hogy kevés volt belőle"-mondta egy kanadai harckocsizó akkoriban.

A Pantherek-ről én ilyet nem hallottam.

2013. jan. 6. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 37/58 Jookoo ***** válasza:
53%

Először is a Tiger vs Panther "kérdésre" válaszolnék:

Sokan istenítik a döntött páncélt,mert elméletben lepattannak róüla a lövedékek és vastagabbnak hat.

Akik ezt a nézetet vallják nem tévednek,de egy dologban tévednek: az esetek ki hányadában viselkedett a Párduc frontpáncélja 140mm vastagként, mivel a kilőtt lövedékek nem egyenes pályán haladnak,néha pont olyan szögben érkeznek,hogy a döntött páncélba 90°-os szögben csapódnak be,ezzel szemben a vastag,de függőleges páncél a távolról érkező ívelt pályával rendelkező lövedékeknél döntött páncélként szerepel.(Ha valaki nem hiszi itt egy bizonyíték: pont emiatt az elv miatt kapott a Cromwell harckocsi függőleges frontpáncélt annak ellenére,hogy elődje a Crusader már döntött páncéllemezekből állt)Bár a Párduc lövege nagyobb páncélzatot ütött át,de rombolóereje kisebb volt,így nagyobb távolságból kilőve veszített erejéből és az sem elhanyagolható,hogy ha a 88mm-es löveg nem hatolt át valaminek a toronypáncélzatán,attól még előfordult,hogy nagy energiája miatt eldeformálta a toronykoszorút,viszont a Párduc 75mm-es lövedékénél ennek kis esélye volt.Ezért akét harckocsi egyenlő volt,mivel a szerelők,a gyártók és a tábornokok jobban szerették a Párducot,de a személyzetek többsége a jobb páncélzat miatt inkább a Tigrist választotta,hiszen jobb esélyük volt túlélni.A Párduc egy okból jobb,ez az ok pedig,hogy olcsóbb.

2013. jan. 6. 15:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 38/58 anonim ***** válasza:
Párduc több szempontból is jobb mint a Tigris. Leírták miért. Az is hozzátartozik még, hogy a Tigrisek és Párducok vetélytársának szánt IS-2-esek még szerencsés találat esetén 1km-ről is ki tudták lőni a Tigrist ellenben a Párducot egészen addig amíg a németek ki nem fogytak az ötvözőanyagokból(pl:mangán) addig csak kb 500-600 méterről tehát ez is az bizonyítja, hogy a Párduc szemből jobb védettséggel bírt valamit a Párduc is hasonlóan jó minőségű anyagokból készült mint a Tigris. Jó lenne azt is megérteni, hogy valójában a Tigrisek milyen kis hányadát tették csak ki a német páncélos erőknek (persze kis számukhoz képest hatalmas sikereket értek el)a munka legnagyobb részét mindig a kisebb harckocsik végezték (Pz-IV) valamint a Párducok. Tigris I-ből kb: 1356 db készült Tigris II-esből:492 ellenben Párducból kb:6000. A Tigrisek elit harckocsik voltak amiket csak a legszügségesebb esetben vetettek be ott ahol a legnagyobb veszély fenyegette, hogy áttörik a vonalakat tehát a Tigrisek főképp védekező harcban voltak jók, de ezzel nem lehet háborút nyerni. Heinz Guderian is a Párduc mellett tette le a voksát és azt preferálta a Tigris helyett. A Tigrisek relatíve szűk alkalmazhatósági körrel rendelkeztek. Sokszor nem tudták tartani az iramot az előretörő kisebb harckocsikkal ellenben a Párducok igen. Az, hogy Kurszknál a Párducok rosszul szerepeltek nem csoda először vetették be őket és viszonylag még kiforratlanok voltak valamint rosszul, hibásan is használták őket. A Párducokból külön nehézharckocsi dandárokat is felállítottak és nagy hatékonysággal működtek. Cromwell azért nem kapott döntött lemezeket mert a brit ipar időhiány miatt tette ezt valamint akkor még nehezen tudták ezt megvalósítani(Matilda II-es döntött öntött lemeze túl bonyolult és drága volt)erre(Crusadernek is csak a tornya volt döntött)a modern Centurionnál már döntött lemezeket használtak. Plusz a német lövegek legtöbbjének alacsony röppályán volt a vonaluk (sokszor is figyelmeztették a harckocsizókat mikor saját gyalogság felett tüzeltek)így legtöbbször merőlegesen csapódtak a páncélzatba.
2013. jan. 6. 16:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 39/58 anonim ***** válasza:

Végre egyetértünk valamiben,összefoglalva:A Tigris egyedi volt,a maga nemében a mai napig páratlan harci sikereket értek el a benne ülő parancsnokok.Viszonylag keveset gyártottak,mert drága volt,de ezzel együtt olyan védelmet kapott a benne levő személyzet,hogy sokan túlélték benne a II.világháborút.Ennél nagyobb dicséretet nem lehet elmondani egy tanktól.

A Párduc tipus a döntött szovjet minta alapján lett tovább fejlesztve.Az első Daimler cég által javasolt tipust a német vezérkar visszadobta,mert annyira hasonlított a T-34-re,hogy a harctéren nem merték az ezzel járó rizigót vállalni,ezután a MAN cégtől rendelték meg a gyártást.Közepes harckocsi volt.Előállítása olcsóbb volt:cca 177.000 Bir.Márka akkoriban.Többet gyártottak belőle.Frontális védelme a döntött páncélzata miatt nagyon erős volt,de oldalról sebezhető volt.,amin a Kurszki kudarc után módosítottak is,sőt a frontlemezeket is tovább döntötték,hogy még jobb legyen.

Gyorsabb volt,mint a Tigris,jobban manőverezhető volt,és jóval nagyobb számban is gyártották.Sikeresnek volt összegezve mondható,de a benne ülők védettsége nem volt teljesen egyenrangú a Tigrisben ülőkkel.

1 Tigris kilövéséhez 6,25 lövéssel számoltak az angolok,1

Párduchoz 4,5 lövés kelett,ugyanez egy Shermannál 2,25 volt az érték.Ez már mutatja a minőséget is.

A célzó rendszerről már inkább nem írok,mert a Tigris ebben megelőzte a korát.Ez volt benne a nagyon drága.

2013. jan. 6. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 40/58 anonim ***** válasza:
Jól összefoglaltad a Tigris erényeit. Nekem is személyes kedvencem a Tigris I, de összességében mégsem volt olyan sikerült típus mint a Párduc ezt szerintem mindenkinek be kell látnia. A legtöbb történész is ebben ért egyet. A Tigris I és a Párduc ugyan akkora harci értékkel bírt. Az, hogy a Párduc páncélzata részben szovjet minta alapján készült egyáltalán nem hátrány. A döntött páncélzatot a Tigris II-es is örökölte. A Tigris (most kicsit száraz adat) kb 15%-os plusz védelemmel rendelkezett a Párduchoz képest ezért azonban 15 tonnával nagyobb is lett a súlya és ez bizony nagy hátulütő lett. Ugye a Tigris meghibásodási rátáját nem kell emlegetni és azt sem, hogy hatótávja igen csekély volt. Ezzel szemben a Párduc a Tigrishez képest megbízhatóbb , nagyobb hatótávú és szinte ugyan olyan erős páncélzattal és még valamivel nagyobb tűzerővel bíró tank is volt. A Tigris 88-asának valóban hatékonyabb volt a kumulatív lőszere, de ebben az előny szinte ki is merül. Az, hogy egy Tigris kilövéstől, meghibásodástól vagy üzemanyaghiánytól veszik el mindegy mert a veszteség az veszteség.(persze az nem mellékes, hogy a személyzet túléli e) A Párduc tökéletes fejlesztési alap volt. Infravörös érzékelőkkel ellátott Párducok is voltak ugye és egy ilyen berendezéssel ellátott Párduc egység Uelzennél egy egész szakasz Comet harckocsit lőtt ki amik nem éppen gyenge ellenfelek voltak. A Párduc uygan olyan kiváló tűzvezetési rendszerrel bírt mint a Tigris sőt a fejlesztett parancsnoki kupolát a Párducról másolták le a Tigrisekhez. És ami nagyon lényeges. A Tigris egy nehezen gyártható harckocsi volt. Bonyolultsága révén szinte alkalmatlan volt arra, hogy nagy szériában készüljön és szerintem azt mindenkinek be kell ismernie, hogy ez háborús helyzetben a mennyiség nem elhanyagolható. A Párducnak ez volt a legnagyobb előnye a Tigrishez képest. Ha megnézzük a háború után milyen irányba fordult a harckocsigyártás azt is megláthatjuk, hogy a Párduc elvét vitték tovább. M26 Pershing és a Patton család, Centurion, T-55. Egyik sem olyan féle tank mint a Tigrisek. MBT-k. A Párducot sok szakember a világ első MBT harckocsijának tekinti mert mint nehéz mint közepes harckocsiként helyt tudott állni. Tigris, Tigris-II-es vonal csúnya szóval élve egyszerűen megszűnésre volt ítélve. Az IS széria is a T-10-es harckocsival kihalt. A Tigrisről legendák keringenek és ez a legenda nem is alaptalan. Félelmetes harckocsik voltak és egyértelműen a háború legerősebb harckocsijai. Ám a legerősebb nem egyenlő a legjobbal. A Párduc szinte minden kritériumnak megfelelt. Tűzereje jó volt, páncélvédelme úgyszintén. Mozgékonyságára sem lehetett panasz ahogy a megbízhatóságára és gyárthatóságára sem. Szóval sztem nem kérdés, hogy a 2000 ezer Tigris(Tigris II-es is) vagy 6000 Párduc volt az ami a háborúban nagyobb jelentőséggel bírt. Énszerintem minden kétséget kizárólag az utóbbi.
2013. jan. 6. 22:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3 4 5 6

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!