Miért mondják, hogy Németországnak sosem volt reális esélye legyőzni a Szovjetuniót, amikor az első világháborúban a cári Oroszországot is megverték?
# 23
IDÉZLEK: "A Szovjetunió annyival erősebb lett volna a cári Oroszországnál? Azt hittem, hogy a Wehrmacht sokkal erősebb volt a császári német hadseregnél."
A Szovjetunió sokkal erősebb volt mind gazdaságilag, mind katonailag a cári Oroszországnál.
Természetesen a Wehrmacht sokkal erősebb volt, mint a "császári hadsereg", amelynek hivatalos neve 1871-1918 között Deutsches Heer (Német Hadsereg) volt.
DE MINDKETTŐT A SAJÁT KORÁBAN KELL NÉZNI.
Az I. világháborúban a német szárazföldi haderő volt egyértelműen a legerősebb a világon, bármely más szárazföldi hadseregnél sokkal erősebbnek számított.
A II. világháborúban a német szárazföldi haderő azonban már csak a 3. legerősebb volt, a szovjet és az amerikai szárazföldi hadseregek után.
ÉRDEKESSÉG:
Az 1871-1918 közötti Német Hadsereg (Deutsches Heer) egy szövetségi hadsereg volt, mivel maga a Német Császárság (a 2. Német Birodalom) is egy föderatív, szövetségi állam volt.
1871-1918 között a Német Hadsereg tulajdonképpen négy külön hadseregből tevődött össze, ezek:
Királyi Porosz Hadsereg (Königlich Preußische Armee) - az erők 80%-a
Királyi Bajor Hadsereg (Königlich Bayerischen Armee)
Királyi Szász Hadsereg (Königlich Sächsische Armee)
Királyi Württembergi Hadsereg (Königlich Württembergische Armee)
1871-1918 között Németország császára a mindenkori porosz király volt, de békeidőben csak a Királyi Porosz Hadsereg és a német Császári Haditengerészet (Kaiserliche Marine) állt a császár korlátlan parancsnoksága (Kaiserliche Kommandogewalt) alatt.
Békeidőben a bajor haderő a bajor király, a szász a szász király, a württembergi pedig a württembergi király parancsnoksága alatt állt, ezek csak háború esetén kerültek a német császár és porosz király fennhatósága alá.
# 32
Döntő tényező volt a Szovjetunió gazdasága esetében az óriási nyugati, elsősorban amerikai segítség.
Valamint az, hogy Németország iparában óriási károkat okoztak a brit-amerikai stratégiai bombatámadások. Ezekben több, mint 30 000 db négymotoros, stratégiai nehézbombázót vetették be (Stirling, Lancaster, Halifax, B-17, B-24 típusok).
A cári oroszországot azért verték meg,mert éppen forradalom volt 1917 októberében,ami rákényszerítette a szovjet oroszokat a breszt litovski békére.Illetve mondhatnám hogy a megverés az tképpen a harci tevékenységek gyengülése,majd leállása és visszavonulás volt,mivel nem csak a külső hanem belső harcik is zajlottak egyszerre.
Amúgy meg soha tartósan senki se győzte le őket szó szoros értelembe véve.
Afganisztánt nem hoznám ide,mert igaz,hogy nagy vesztességeik voltak,de megint csak belső okok vezettek a térség szovjetizálásának a feladásához.Ugyanis akkorra már a röptéri kutyát sem érdekelte,hogy afganisztán szocialista berendezkedésű lesz e,mivel a Szovjetúnióban is peresztrojka zajlott.Okafogyottá vált az ideológia,és az erőfeszítéseknek semmi értelme nem volt már.
Volt egy fő probléma amiről nagyon keveset beszélnek pedig ez volt az egyik fő esemény ami Oroszország oldalára billentette a hadiszerencsét: a német katonák kegyetlenné váltak a lakossággal amikor jött a váltás és ezt a szovjet propaganda nagyon jól megragadta, és óriási mozgósításba tudtak kezdeni. Hitler szerint túl jól bántak az ellenséges lakossággal a katonák, így a váltásban már nem vonták felelősségre azokat a katonákat akik kiraboltak vagy megerőszakoltak civileket. Ezt a szovjet propaganda a menekültekkel együtt úgy adta elő hogy a németek ki akarják írtani az ő népüket mert szláv népek, mivel ettől az egész népesség rettegett ingyen halálradolgozták magukat hogy legyen hadianyag amivel megvédhetik a katonák a gyermekeiket, a megszállt területeken pedig kisiklatták az ellátmányt szállító vonatokat ezzel hatalmas logisztikai káoszt okozva ami késleltette a haditervek befejezését.
Ameddig a németek jól bántak a lakossággal az pártolta őket erőfeszítéseikben mert sztálint jogosan egy utolsó zsarnoknak tartották. Önként behívták a német katonákat a házukba és kiszolgálták őket meleg étellel és itallal, még ruhákat is adtak neki hálájuk jeléül, azért volt akkora a lendület az elején csak ezt a német hadvezetés valamiért nem ismerte fel, nem tulajdonítottak a lakosságnak akkora fontosságot amekkorát kellett volna.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!